Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.ogretmenevi.net MADDEYİ TANIYALIM. www.ogretmenevi.net Kütlesi ve Hacmi olan herşeye MADDE denir. KÜTLE :Madde miktarıdır. HACİM:Maddelerin boşlukta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.ogretmenevi.net MADDEYİ TANIYALIM. www.ogretmenevi.net Kütlesi ve Hacmi olan herşeye MADDE denir. KÜTLE :Madde miktarıdır. HACİM:Maddelerin boşlukta."— Sunum transkripti:

1 www.ogretmenevi.net MADDEYİ TANIYALIM

2 www.ogretmenevi.net Kütlesi ve Hacmi olan herşeye MADDE denir. KÜTLE :Madde miktarıdır. HACİM:Maddelerin boşlukta kapladıkları yere verilen addır.

3 www.ogretmenevi.net ISI,SES,GÖLGE……..vb kütleleri ve hacimleri olmadığı için madde değildir.

4 www.ogretmenevi.net Çevremizde çok sayıda madde türleri vardır.

5 www.ogretmenevi.net Maddelerin şekil almış haline CİSİM denir. Maddelerin şekil almış haline CİSİM denir. Altın maddedir.Altından yapılmış olan Bilezik,kolye..vb cisimdir. Cam maddedir.Camdan yapılan Bardak,sürahi,ampül..vb cisimdir. Demir maddedir.Demirden yapılan Kapı,dolap..vb cisimdir.

6 www.ogretmenevi.net Maddelerin doğadaki dış görünümlerine; MADDENİN HALLERİ adı verilir. MADDELER DOĞADA ÜÇ HALDE BULUNUR KATISIVIGAZ

7 www.ogretmenevi.net KATILAR (Masa,saat,tahta,taş,demir,bardak,altın,buz.vb.) Katı hali, maddenin en düzenli halidir. Katı hali, maddenin en düzenli halidir. Katıları oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar yok denecek kadar azdır. Katıları oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar yok denecek kadar azdır. Katı tanecikleri arasındaki çekim kuvveti çok fazladır. Katı tanecikleri arasındaki çekim kuvveti çok fazladır. Katıların belirli bir şekli ve belirli bir hacmi vardır. Katıların belirli bir şekli ve belirli bir hacmi vardır. Katılar sıkıştırılamaz. Katılar sıkıştırılamaz.

8 www.ogretmenevi.net SIVILAR (Su,zeytinyağı,benzin,süt,kolonya,gazyağı..vb.) Sıvılar, katılara göre daha düzensizdir. Sıvılar, katılara göre daha düzensizdir. Sıvıları oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar, katılara göre biraz fazladır. Sıvıları oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar, katılara göre biraz fazladır. Sıvı tanecikleri arasındaki çekim kuvveti, katılardakine göre daha azdır. Sıvı tanecikleri arasındaki çekim kuvveti, katılardakine göre daha azdır. Sıvıların belirli bir şekli yoktur. Bulundukları kabın şeklini alırlar. Sıvıların belirli bir şekli yoktur. Bulundukları kabın şeklini alırlar. Sıvıların belirli bir hacmi vardır. Sıvıların belirli bir hacmi vardır. Sıvılar, akışkandır. Sıvılar, akışkandır. Sıvılar çok az sıkıştırılabilir. Sıvılar çok az sıkıştırılabilir.

9 www.ogretmenevi.net GAZLAR (Hava,oksijen,likitgaz,su buharı,doğalgaz…vb.) Gaz hali, maddenin en düzensiz halidir. Gaz hali, maddenin en düzensiz halidir. Gazları oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar çok fazladır. Gazları oluşturan tanecikler arasındaki boşluklar çok fazladır. Gazları oluşturan tanecikler arasındaki çekim kuvveti çok azdır. Gazları oluşturan tanecikler arasındaki çekim kuvveti çok azdır. Gazların belirli bir şekli yoktur. Bulundukları kabın şeklini alırlar. Gazların belirli bir şekli yoktur. Bulundukları kabın şeklini alırlar. Gazların belirli bir hacmi yoktur. Bulundukları kabın hacmini alırlar. Gazların belirli bir hacmi yoktur. Bulundukları kabın hacmini alırlar. Gazlar, uçucudur.Bulundukları ortama yayılır. Gazlar, uçucudur.Bulundukları ortama yayılır. Gazlar rahatlıkla sıkıştırılabilir. Gazlar rahatlıkla sıkıştırılabilir.

10 www.ogretmenevi.net KatıSıvıGaz SıkışmaSıkıştırılamaz Sıkıştırılır GenleşmeGenleşir Öteleme hareketi YapmazYapar Tanecikler arası boşluk YokturÇok az vardırÇok vardır Belirli şekileriVardırYoktur

11 www.ogretmenevi.net SU DOĞADA ÜÇ HALDEDE GÖRÜLEBİLİR SU DOĞADA ÜÇ HALDEDE GÖRÜLEBİLİR

12 www.ogretmenevi.net ELEMENT Kendisinden başka saf maddelere ayrıştırılamayan saf maddelere element denir. Kendisinden başka saf maddelere ayrıştırılamayan saf maddelere element denir. Bir başka deyişle içerisinde tek Bir başka deyişle içerisinde tek cins Atom bulunan saf maddelerdir. cins Atom bulunan saf maddelerdir. Çinko,Çinko, Bakır,Bakır, Kükürt,Kükürt, Oksijen birer elementtir.Oksijen birer elementtir.

13 www.ogretmenevi.net ÇEŞİTLİ ELEMENTLER

14 www.ogretmenevi.net

15 BİLEŞİK Değişik elementlerin birleşmesiyle oluşan saf maddelere bileşik denir. Değişik elementlerin birleşmesiyle oluşan saf maddelere bileşik denir. Şeker,tuz,yağ,suŞeker,tuz,yağ,su Kireç..vb. birer bileşiktir. Dünyada çok sayıda bileşik madde bulunur. Dünyada çok sayıda bileşik madde bulunur. Bileşikler kimyasal yollarla kendilerini oluşturan elementlere ayrılabilir. Bileşikler kimyasal yollarla kendilerini oluşturan elementlere ayrılabilir.

16 www.ogretmenevi.net MOLEKÜL Atomlar birleşerek molekülleri oluşturur. Atomlar birleşerek molekülleri oluşturur. Bir molekülde aynı cinsten ya da başka cinsten atomlar bulunabilir. Atom sayıları da değişik olabilir. Bir molekülde aynı cinsten ya da başka cinsten atomlar bulunabilir. Atom sayıları da değişik olabilir. Molekül çok küçük atom kümeleridir. Çıplak gözle görülmez. Molekül çok küçük atom kümeleridir. Çıplak gözle görülmez. Aynı cins moleküllerin birleşmesiyle saf maddeler meydana gelir. Aynı cins moleküllerin birleşmesiyle saf maddeler meydana gelir.


"Www.ogretmenevi.net MADDEYİ TANIYALIM. www.ogretmenevi.net Kütlesi ve Hacmi olan herşeye MADDE denir. KÜTLE :Madde miktarıdır. HACİM:Maddelerin boşlukta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları