Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

4.ÜNİTE:KARIŞIMLAR Karışımların Özellikleri ve Sınıflandırılması Karışımların Özellikleri ve Sınıflandırılması.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "4.ÜNİTE:KARIŞIMLAR Karışımların Özellikleri ve Sınıflandırılması Karışımların Özellikleri ve Sınıflandırılması."— Sunum transkripti:

1 4.ÜNİTE:KARIŞIMLAR Karışımların Özellikleri ve Sınıflandırılması Karışımların Özellikleri ve Sınıflandırılması

2 KARIŞIMLAR KARIŞIMLAR Karışım,birden fazla maddenin kimyasal özellikleri değişmeyecek şekilde bir araya gelmesiyle oluşan madde topluluğudur.Saf maddeler element ve bileşiklerden oluşur. Fakat; maddelerin çoğu ne tek bir elementtir; ne de tek bir bileşiktir. Maddelerin çoğu saf madde olmayan karışımlardır. Karışım,birden fazla maddenin kimyasal özellikleri değişmeyecek şekilde bir araya gelmesiyle oluşan madde topluluğudur.Saf maddeler element ve bileşiklerden oluşur. Fakat; maddelerin çoğu ne tek bir elementtir; ne de tek bir bileşiktir. Maddelerin çoğu saf madde olmayan karışımlardır. elementtir Maddelerin elementtir Maddelerin

3 Karışımlara Örnek Karışımlara Örnek Karışımlara örnek olarak; toprak,hava,içme suyu,süt,ayran, tunç,mayonez,Türk kahvesi,çay vb. verilebilir. Benzin, mazot, gaz yağı ve odun gibi ticari maddeler de karışımdır.Karışımı oluşturan bileşenler birbirleriyle sadece karışmışlar, karışımlar içinde kimyasal bağlarla birbirlerine bağlanmamışlardır. Karışımlara örnek olarak; toprak,hava,içme suyu,süt,ayran, tunç,mayonez,Türk kahvesi,çay vb. verilebilir. Benzin, mazot, gaz yağı ve odun gibi ticari maddeler de karışımdır.Karışımı oluşturan bileşenler birbirleriyle sadece karışmışlar, karışımlar içinde kimyasal bağlarla birbirlerine bağlanmamışlardır.

4 Örnek: Havanın büyük bir kısmı azot ve oksijen gazlarından oluşur. Havayı oluşturan oksijen ve azot gazları özelliklerini muhafaza etmektedir. Bu gazların özellikleri, saf haldeki özellikleriyle aynıdır. Örnek: Havanın büyük bir kısmı azot ve oksijen gazlarından oluşur. Havayı oluşturan oksijen ve azot gazları özelliklerini muhafaza etmektedir. Bu gazların özellikleri, saf haldeki özellikleriyle aynıdır. Örnek: Deniz suyunun büyük bir kısmı su ve tuzdan oluşur. Deniz suyundaki tuz ve su özelliklerini muhafaza etmektedir Örnek: Deniz suyunun büyük bir kısmı su ve tuzdan oluşur. Deniz suyundaki tuz ve su özelliklerini muhafaza etmektedirDeniz

5 Özellikler Karışımda karışımı meydana getiren cisimlerin atomlarında bir değişiklik olamaz. Karışımda karışımı meydana getiren cisimlerin atomlarında bir değişiklik olamaz. Saf değildirler. Saf değildirler. Farklı cins molekül veya atomlar içerirler. Farklı cins molekül veya atomlar içerirler. Kendilerini oluşturan maddelerin özelliklerini taşırlar. Kendilerini oluşturan maddelerin özelliklerini taşırlar. Karışım oluşturan maddeler arasında bir oran yoktur.Her oranda bir araya gelebilirler. Karışım oluşturan maddeler arasında bir oran yoktur.Her oranda bir araya gelebilirler. Erime ve kaynama noktaları,yoğunlukları sabit değildir. Erime ve kaynama noktaları,yoğunlukları sabit değildir. Maddelerin özellikleri değişmez. Maddelerin özellikleri değişmez.

6 Homojen ve Heterojen Karışımlar Homojen Karışımlar Homojen Karışımlar Her yerinde aynı özelliği gösteren ve bu durumu zamanla değişmeyen karışımlara homojen karışımlar denir.Homojen karışımın farklı yerlerinden alınan örneklerindeki maddelerin karışma oranları aynıdır. Her yerinde aynı özelliği gösteren ve bu durumu zamanla değişmeyen karışımlara homojen karışımlar denir.Homojen karışımın farklı yerlerinden alınan örneklerindeki maddelerin karışma oranları aynıdır. Heterojen Karışımlar Heterojen Karışımlar Her yerinde aynı özelliği göstermeyen karışımlara heterojen karışım denir.Heterojen bir karışımın farklı yerlerinden alının örneklerinde maddelerin karışma oranları farklıdır. Her yerinde aynı özelliği göstermeyen karışımlara heterojen karışım denir.Heterojen bir karışımın farklı yerlerinden alının örneklerinde maddelerin karışma oranları farklıdır.

7 Homojen-Heterojen Homojen-Heterojen

8 a.Basit karışım Farklı katıların oluşturduğu heterojen karışımlardır.Demir tozu-kum,yemek tuzu-çay şekeri,odun talaşı- naftalin gibi karışımlar basit karışımlardır. Farklı katıların oluşturduğu heterojen karışımlardır.Demir tozu-kum,yemek tuzu-çay şekeri,odun talaşı- naftalin gibi karışımlar basit karışımlardır.

9 b.Emülsiyon Farklı sıvıların oluşturduğu heterojen karışımlardır.Su- zeytinyağı,su- mazot,su,mayonez gibi karışımlar emülsiyondur. Farklı sıvıların oluşturduğu heterojen karışımlardır.Su- zeytinyağı,su- mazot,su,mayonez gibi karışımlar emülsiyondur.

10 c.Süspansiyon Katı ve sıvıların oluşturduğu heterojen karışımlardır.Su- kum,su-odun talaşı,ayran gibi karışımlar süspansiyondur. Katı ve sıvıların oluşturduğu heterojen karışımlardır.Su- kum,su-odun talaşı,ayran gibi karışımlar süspansiyondur.

11 d.Aerosol Bir katı ya da bir sıvının gaz içerisindeki heterojen karışımıdır.Duman, bir katının gazda dağılmasına ve sis, bir sıvının gazda dağılmasına örnek verilebilir.Sprey parfümleri, sprey böcek ilaçları, tozlu hava aerosoldür. Bir katı ya da bir sıvının gaz içerisindeki heterojen karışımıdır.Duman, bir katının gazda dağılmasına ve sis, bir sıvının gazda dağılmasına örnek verilebilir.Sprey parfümleri, sprey böcek ilaçları, tozlu hava aerosoldür.

12 Karışımlar Karışımlar Karışan maddelerin fiziksel hali Heterojen karışım Örneği Katı-katı Katı-katı Kum-Çimento Kum-Çimento Katı-sıvı Katı-sıvı Kum-su Kum-su Sıvı-sıvı Sıvı-sıvı Zeytinyağı-su Zeytinyağı-su Sıvı-gaz Sıvı-gaz Sis Sis

13 Karışımların Bileşenleri Karışım Karışım Bileşenleri Bileşenleri Bileşenlerin fiziksel hali KolonyaSu-etanolSıvı-sıvı Sirke Su-asetik asit Sıvı-sıvı TunçBakır-kalayKatı-katı PirinçBakır-çinkoKatı-katı

14 HAZIRLAYANLAR HAZIRLAYANLAR TÜLAY BAYRAKTAR TÜLAY BAYRAKTAR ZEYNEP KAMBER ZEYNEP KAMBER


"4.ÜNİTE:KARIŞIMLAR Karışımların Özellikleri ve Sınıflandırılması Karışımların Özellikleri ve Sınıflandırılması." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları