Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Nazife ALTIN Bayburt Üniversitesi, Eğitim Fakültesi www.nazifealtin.wordpress.com MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Nazife ALTIN Bayburt Üniversitesi, Eğitim Fakültesi www.nazifealtin.wordpress.com MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR."— Sunum transkripti:

1 Nazife ALTIN Bayburt Üniversitesi, Eğitim Fakültesi www.nazifealtin.wordpress.com MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR

2 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN SAF MADDE Saf madde: Hep aynı birimlerin (taneciklerin)yan yana gelmesiyle oluşan maddelere saf madde denir. Şeker, tuz, cam, altın, alüminyum gibi maddeler saf maddelerdir.

3 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN KARIŞIMLAR Karışım: İki yada daha fazla maddenin kimliklerini kaybetmeden bir araya gelmesiyle oluşan maddelere karışım denir. Toprak, şekerli su, limonata, ayran, ekmek, süt, reçel, bal, hava, deniz suyu, harç karışımdır.

4 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN KARIŞIMLAR Saf madde de aynı moleküller yan yana gelir. Karışım da farklı moleküller yan yana gelir.

5 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN KARIŞIMLARIN ÖZELLİKLERİ 1) Karışımı oluşturan maddeler kendi özelliklerini kaybetmezler. 2) Karışımı oluşturan maddelerin miktarları arasında belirli bir oran yoktur.İstenildiği oranda karıştırılabilirler. 3) Karışımların erime ve kaynama noktaları sabit değildir.

6 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN KARIŞIMLARIN ÖZELLİKLERİ 4) Karışımların belirli bir kimyasal formülleri yoktur. 5) Karışımlar fiziksel yollarla oluşur ve bileşenlerine fiziksel yollarla ayrılırlar. Örneğin :Demir saf maddedir. Kükürt saf maddedir. Fakat demir tozu ve kükürt tozunu karıştırdığımız zaman içinde sarı ve siyah renkli tanecikler görürüz.

7 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN HOMOJEN KARIŞIMLAR Karışımlar homojen ve heterojen olmak üzere ikiye ayrılırlar: 1.Homojen karışımlar(Çözeltiler): Özellikleri her yerinde aynı olan ve dışarıdan bakıldığında tek bir madde gibi görünen karışımlardır. Örnek: Şekerli su, tuzlu su.

8 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN HETEROJEN KARIŞIMLAR 2.Heterojen karışımlar: Özellikleri her yerinde aynı olmayan ve dışarıdan bakıldığında birden fazla madde varmış gibi görünen karışımlara denir. Örnek: Kum-Su, Tebeşir tozu- Su, Ayran, Yağ-Su, Benzin-Su

9 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN HETEROJEN KARIŞIMLAR Heterojen karışımlar süspansiyon ve emülsiyon olarak iki özel durumu vardır: Süspansiyon (katı-sıvı karışımı):su- kum, su-tebeşir tozu Emülsiyon(sıvı-sıvı karışımı) :su-zeytin yağı, su-benzin karışımı, süt içindeki yağ damlacıkları da birer emülsiyondur.

10 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN HETEROJEN KARIŞIMLAR Katı sıvı yada gaz bir maddenin bir sıvı içerisinde dağılması sonucu oluşan saydam sıvı karışımlarına çözelti denir. Şekerli ve tuzlu su, maden suyu, gazlı içecekler, deniz suyu çözeltilere örnektir. Şeker, tuz gibi maddeler suda erimezler, çözünürler.

11 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN ÇÖZELTİLER Bir çözeltide çözünen ve çözücü olmak üzere iki madde vardır. Örneğin; şekerli suda şeker çözünen, su çözücüdür. Bir çözeltide çözücü fazla çözen az ise buna seyreltik çözelti, çözücü az çözünen fazla ise buna da derişik çözelti denir.

12 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN ÇÖZELTİNİN ÖZELLİKLERİ 1-Çözünen madde çözen içinde gözle görülmez. Tuzlu suda Tuz çözünen madde Su çözen madde Tuzlu su çözeltidir.

13 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN ÇÖZELTİNİN ÖZELLİKLERİ Su iyi bir çözücüdür. Fakat çözünen madde çözen maddeden fazla olduğu zaman çözünen madde suyun içinde görünür. Buna da doymuş çözelti denir Örneğin ;bir bardak suya 2 şeker atarsak hepsi çözünür ama 10 şeker atarsak bir miktarı dibinde belirgin biçimde görünür.

14 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN ÇÖZELTİNİN ÖZELLİKLERİ 2-Süzmekle birbirinden ayıramayız. 3-Beklenirse çözeltideki madde dibe çökmez, ancak kaynatılırsa birbirinden ayrılır 4-Çözeltiler saydam maddelerdir.

15 Fen ve Teknoloji Nazife ALTIN SUNUMUMU İZLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKÜRLER


"Nazife ALTIN Bayburt Üniversitesi, Eğitim Fakültesi www.nazifealtin.wordpress.com MADDELER DOĞADA KARIŞIK HALDE BULUNUR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları