Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Alim KÜÇÜKPEHLİVAN Navigasyon ve Sayısal Harita Üretimi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Alim KÜÇÜKPEHLİVAN Navigasyon ve Sayısal Harita Üretimi."— Sunum transkripti:

1 Alim KÜÇÜKPEHLİVAN Navigasyon ve Sayısal Harita Üretimi

2 Alim KÜÇÜKPEHLİVAN : Denizli Lisesi : Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği : 9 Eylül Üniversitesi Uluslararası MBA : Başar Bilgisayar Sistemleri Ltd. Şti. Kurucusu ve ortağı –ANKARA: 32. Sok. No: 22/7-11 Oğuzlar Mah Balgat ÇANKAYA –İSTANBUL: Derya Sok. No: 3/2 Sahrayıcedit Mah., KADIKÖY –Teknokent: ODTÜ Teknokent, Gümüş Bloklar Z:4, ODTÜ ANKARA

3 Temel Altlık Sayısallaştırma Kent Rehberleri ve eski belediye haritalarından ilk çizimler yapılır Yılından beri proje yapan firmamız bu konuda, Valilikler, Belediyeler, Emniyet vb. kurumlar aracılığı ile bu tür haritalar üretmiştir ve üretmektedir.

4 Güncelleme Büyük bir kısmı Emniyet Genel Müdürlüğü Birimleri tarafından INTA Spaceturk firmasından temin edilmiş 81 ile ait +/- 5M hassasiyetli son 5 yıla ait Uydu görüntüleri kullanılarak olabildiğince güncel çizimler haline getirilir. (Yaklaşık 1.5M$’lık görüntüler) Kente ait rehberlerden, veri bankalarından, noktalar işlenir.

5 S AHA EKİPMANLARI Her araba için şoför’ün yanında bir saha operatörü var. Saha operatörü GPS ve laptop u kullanarak gezilen alanı anında harita üzerinde takip edebilmekte ve güncellemeleri, bu işlem için özel hazırlanmış işin kolaylaştıracak araçlarla ekleyebilmektedir. 5 adet ArabaHer araç için GPS ve Laptop

6 S AHA Metodolojisi Her ekip, araç takip sistemleri ile günde toplam max. 8 saat çalışacak şekilde planlanır, ve kontrol edilir. Saha personeli, mevher akşam internet kanalı ile o gün işlediği verileri Ankara’daki Veri Düzenleme Ekibine verileri ulaştırır. Kentten ayrılmadan önce tüm veriler merkezde işlenmiş olur, ve sahada eksik, girilmemiş alan olduğunda bunlar raporlanır ve tamamlatılır. Saha ekibi, MapInfo Professional tabanlı özel geliştirilmiş veri toplama yazılımları ile, –Hızlı, en doğru olabilecek şekilde, güncel veriyi, eski verileri silmeden ve değiştirmeden Merkeze ulaştırmakla yükümlüdür. Veri Düzenleme Ekibi, sahadan gelen logları günlük olarak işlemek, arşivlemek ve kontrol etmekle yükümlüdür.

7 Sahadan edindiğimiz bilgiler: -Sokak İsimleri -Yol Yönleri; Dönüş yasakları -Şerit sayıları -Yolun yapısı -Önemli noktalar (bar, kafe, taksi durağı, eczane, market, vb. (55 kategori) S AHA ÇALIŞMALARIMIZ (Yazılım)

8 B İZ SAHADAYKEN...

9 S AHA ÇALIŞMALARIMIZ (Alanlar)

10 H ARİTALARIMIZ (Eylül 2007) 4 senelik yoğun çalışma –Cadde-sokak, mahalle ve donatılarıyla 81 il merkezi.. 62 ilçe merkezi, 1265 yerleşim yeri – Önemli nokta – km ulusal yol ağı (Otoyol+Devlet Yolu+İl Yolu+Köy Yolu) – km şehir içi yol ağı –Nüfusun %53 ü.. (35 milyon/68 milyon genel nüfus sayımına göre) –Toplam yol segmenti nin ismi var tek yön alt-üst geçit – dönüş yasağı –Demiryolu, Nehir, Göl, Yükseklik Konturları –Üretim ölçekleri.. Şehir içi yol ağı:1/1000; Şehirler arası yolağı; 1/ –Nüfusun %22 sinin kapı numaraları işlendi.

11 V ERİ ÖZETLERİ (Gelişim) Donatı KategorileriAğustos 2006Mayıs 2007Eylül 2007 Akaryakıt İstasyonu Bankalar/ATMler Bar/Kafeler Camiler Eczaneler Hastane/Poliklinikler Oteller Lokanta/Restoranlar Resmi Kurumlar Sinema/Tiyatrolar Taksi Durakları Ticaret Alanları Zincir Marketler

12 B İZ SAHADAYKEN... Ankara ÇinÇin Mahallesi!!

13 -Mart 2006 dan – 19 ayda, bu yana 61 ilin saha çalışmasını bitirdik. -Mart 2008 itibariyle 81 ilin saha çalışması bitirilecek. -81 ilin yol haritasına “Gerçekten” sahibiz. NE KADAR ???

14 -Büyükşehirleri 6 ayda 1, diğer şehirleri yılda 1 kere hedeflenen güncelleme politikası -Aktif: 3 ayda bir veri derlenip partnerlara iletiliyor. GÜNCELLEME : KAPI NUMARALARI: -Nüfusun %22’si için olan alanda (istanbul, Ankara, Bursa, İzmir (kısmi)) vb. şu anda mevcut.) -PTT Projesi ile 81 il merkezi için Haziran 2008’de kapı numarası üretilip teslim edilecek.

15 Haritalarımızı ve MapInfo Yazılımlarını Kullanan Bazı İş Ortaklarımız Araç Takip Müşteri ve & Çözüm ortakları –Deka: Mobiliz –Armakom : Arvento –Detay : Mobiltim –Erenet : IETT –Belbim –Solit: Otomubul –IntaSpaceturk: Ankara BB, –Kentkart: Toplu Taşıma –OKİ-ATS: Taksiciler Navigasyon Haritaları : İş Ortakları –GVG (Geovision Group) UPS Logistics (Nestle, Tuborg, JTI, Michelin etc.) –MepMedya : Basılı Harita İnternet Harita Sunucu Firmaları: GSM Operatörleri :

16 Sonuç Başarsoft, 1997 yılında kurulduğundan beri Harita sektöründe en ileri seviyede IT projeleri içinde bulunmuş ve başarı ile tamamlamış, 50 kişilik yüksek nitelikli personeli ile 11. yılında başarılı bir CBS firmasıdır yılından beri, irili ufaklı onlarca firmaya, ve hatta şu an rakipleri olan İkiNokta, Navturk gibi firma ve kurumlara harita üretmiş ve satmıştır. Başarsoft, ürettiği haritaları bir çok farklı müşteri ve Pazar için kullanmaktadır. Bu yüzden fiyatları esnek olarak planlayabilmektedir. Başarsoft, harita üretiminde, kamu ve özel sektörle kaldıraç projeler yapabildiği için hem CBS sektöründe özel bir yere ulaşmış, hem de harita sektörüne ciddi katkılar sağlamıştır. Başarsoft’un hedefi, son kullanıcının çok ucuza, yüzbinlerce navigasyon cihazı ile buluşturulmasıdır.


"Alim KÜÇÜKPEHLİVAN Navigasyon ve Sayısal Harita Üretimi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları