Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SANREMO KONFERANSI (18-26 NİSAN 1920) Osmanlı devletini paylaşmada sorunlar çıktığı için Osmanlı ile yapılacak olan barış anlaşmasının yapılması gecikmiştir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SANREMO KONFERANSI (18-26 NİSAN 1920) Osmanlı devletini paylaşmada sorunlar çıktığı için Osmanlı ile yapılacak olan barış anlaşmasının yapılması gecikmiştir."— Sunum transkripti:

1

2

3 SANREMO KONFERANSI (18-26 NİSAN 1920) Osmanlı devletini paylaşmada sorunlar çıktığı için Osmanlı ile yapılacak olan barış anlaşmasının yapılması gecikmiştir. İtilaf Devletleri mensupları Sevr’in taslağını yeniden hazırlamak için İtalya’nın Sanremo şehrinde toplandılar. “Devletimiz bu antlaşma ile savaşın çıkmasında tek etken gibi gösterilmekte ve verilen metin çok ağır. Bu anlaşma Türk halkı için barış anlaşması değil ölüm fermanıdır! Bu antlaşmayı imzalamamıza olanak yok!” Osmanlı Devleti temsilcisi Tevfik Paşa “Devletimiz bu antlaşma ile savaşın çıkmasında tek etken gibi gösterilmekte ve verilen metin çok ağır. Bu anlaşma Türk halkı için barış anlaşması değil ölüm fermanıdır! Bu antlaşmayı imzalamamıza olanak yok!” görüşünü savundu ve anlaşmayı imzalamadı.

4 SANREMO KONFERANSI (18-26 NİSAN 1920) Tevfik Paşa antlaşmayı imzalamayınca; Yunanlılar; Yunanlılar; Batı Trakya, Balıkesir ve Bursa’yı, İngilizler; İngilizler; Mudanya ve Bandırmayı işgal etti. Bu işgallerin ortak amacı Osmanlıya gözdağı vererek Sevr Antlaşmasını kabul ettirmektir. İşgaller sonucunda İtilaf devletleri amaçlarına ulaşmış, Saltanat Şurası toplanmış ve antlaşmayı kabul etmek zorunda kalmıştır.

5 İstanbul, Osmanlı Devleti’nin başkenti olarak kalacak fakat Osmanlı Devleti, azınlıkların haklarını gözetmezse, İstanbul Osmanlı Devleti’nin elinden alınacaktır. SEVR (SEVRES) BARIŞ ANTLAŞMASI Boğazlar, bütün devletlerin gemilerine açık olacak ve Boğazlar Komisyonunun idaresinde bulunacak. Askerlikte, mecburi hizmet olmayacak, 50.000 kişilik bir ordu bulundurulacak. Orduda tank, ağır makineli tüfek, top ve uçağı bulundurulmayacak. Azınlıklara çok geniş haklar verilecek ve Osmanlı bu konuda denetlenecek. Kapitülasyonlar genişletilerek tüm devletler kullanabilecek ve Osmanlı devleti savaş tazminatı verecek. Yunanistan’a İtalyanlar’aFransızlar’a Ege bölgesi ile Trakya toprakları Yunanistan’a, Antalya, Konya, Muğla ve çevresi İtalyanlar’a, Adana, Sivas, Malatya, Mersin, Hatay Fransızlar’a verilecek. İngilizler ve Fransızlar Osmanlı Devletine ait Arap toprakları İngilizler ve Fransızlar tarafından bölüşülecek. Ermeni Devleti Doğu Anadolu’da Ermeni Devleti kurulacaktır. Türk Milletine yaşama hakkı tanımayan ve Türk vatanının parçalanmasını öngören bir antlaşmadır. Bu yüzden anlaşma değil ölüm fermanı niteliğindedir

6 SEVR BARIŞ ANTLAŞMASI’NA GÖRE SINIRLAR Kanun-i Esasiye göre Osmanlının yapmış olduğu anlaşmanın meclis tarafından onaylanması gerekirdi. İstanbul’un İşgalinde meclis dağıtıldığı için bu anlaşma onaylanamamıştır. Bundan dolayı GEÇERSİZ BİR ANTLAŞMADIR

7 SEVR BARIŞ ANTLAŞMASI’NA TEPKİLER Siyasi, mali ve adli bağımsızlığımızı yok etmeye, sonuç olarak yaşama hakkımızı elimizden alan Sevr, bizce mevcut değildir. İstanbul hükümetinin imzaladığı anlaşmayı kabul etmediğini, Türk halkı ile ilgili kararları sadece TBMM’nin verebileceğini beyan etmiştir. Sevr’i imzalayanları vatan haini ilan etmiştir. Sevr’in imzalanması karşısında halkın bağımsız yaşama düşüncesi daha da artmış ve TBMM’ye desteğini artırmıştır.

8

9

10


"SANREMO KONFERANSI (18-26 NİSAN 1920) Osmanlı devletini paylaşmada sorunlar çıktığı için Osmanlı ile yapılacak olan barış anlaşmasının yapılması gecikmiştir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları