Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. 2 Başlarken Forumu Tanıma Temel Soru Eğitim liderleri, öğrencilerin başarılarını arttırmak amacıyla, öğretmenlerin daha etkili öğretim süreçleri yürütmelerine.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. 2 Başlarken Forumu Tanıma Temel Soru Eğitim liderleri, öğrencilerin başarılarını arttırmak amacıyla, öğretmenlerin daha etkili öğretim süreçleri yürütmelerine."— Sunum transkripti:

1 1

2 2 Başlarken Forumu Tanıma Temel Soru Eğitim liderleri, öğrencilerin başarılarını arttırmak amacıyla, öğretmenlerin daha etkili öğretim süreçleri yürütmelerine nasıl yardımcı olabilirler? Sorular Intel® Öğretmen Programı Liderlik Forumu’nun temel amacı nedir? Forum sonunda neler kazanmış olacaksınız?

3 3 Başlarken | Etkinlik 1 Temel Amaç Intel® Öğretmen Programı Liderlik Forumu, teknolojinin öğretim ve yönetim süreçlerinde bir araç olarak etkili kullanımını teşvik etmek, desteklemek ve model olmak konularında size yardımcı olmak amacıyla oluşturulmuştur.

4 4 Başlarken | Etkinlik 1 Kazanımlar Sizin hedef(ler)iniz nedir? Neler bekliyorsunuz?

5 5 Forum Hedefleri Öğrenme-öğretme süreçlerinde teknolojinin etkili ve verimli biçimde kullanımını özendirmede, desteklemede ve bu konuda model ya da örnek olmada eğitim liderlerinin oynadığı önemli rolü incelemek. Mesleki gelişimi, uygulamaları ve öğrencilerin kalıcı öğrenmesini desteklemek için mevcut kaynakları ve teknoloji araçlarını saptamak, bunlara erişmek ve kullanmak. Öğrencilerin daha kalıcı öğrenmesini sağlamak için teknolojiden yararlanmayı teşvik eden belirli liderlik davranışlarının bir listesini oluşturmak. ISTE Temel Koşullarını ve Liderler/Yöneticiler için ISTE Ulusal Eğitim Teknolojisi Standartlarını (NETS-A) incelemek, analiz etmek ve uygulamak. Okulunuzda ya da ilinizde/ilçenizde uygulanacak bir Eylem Planı oluşturmak.

6 6 Başlarken | Etkinlik 2 Tanışmak Adınız Okulunuz ya da ilçeniz ile ilgili bilgiler Göreviniz

7 7 Başlarken | Etkinlik 3 Eylem Planı Şablonuna Bakış Kişisel Eylem Planı – KİŞİSEL olarak ne yapabilirim?… Standart AlanıKısa Vade Orta Vade Uzun Vade I. Liderlik ve Vizyon II. Öğrenme ve Öğretme III. Verimlilik ve Mesleki Uygulamalar / Üstlenilen Görevler IV. Destek, Yönetim ve İşlemler V. Değerlendirme VI. Sosyal, Yasal ve Etik Konular

8 8 Modül 1 | Etkinlik 2 Varsayımlar Öğretmenlerin etkililiğini destekleyen liderler … Teknolojinin önemli olduğuna ve öğrenme ve öğretmede fark yarattığına inanır Teknoloji ve öğretmenleri destekleme konularında isteklidir Bunun öğrenciler için yapılacak doğru şey olduğuna inanır

9 9 Modül 1 | Etkinlik 3 Intel® Öğretmen Programını Anlamak Neden Intel eğitime yatırım yapmaktadır? Intel® Öğretmen Programını nasıl buluyorsunuz? Neden?

10 10 Modül 1 | Etkinlik 3 Intel® Öğretmen Programını Anlamak 2000 yılında piyasaya sürülmüş dünya çapında yaygın bir programdır 35 ülkede 3 milyondan fazla öğretmen bu programla eğitimden geçmiştir Program, öğrenci başarısını desteklemek için öğretmen etkinliğini geliştirme ve bu süreçte teknoloji araçlarının kullanımı konularının ötesine geçer

11 11 Modül 1 | Etkinlik 4 Kaynakları Gözden Geçirmek 1.Kaynak CD’yi yerleştirin. 2.Buradan Başlayın’a tıklayın ve sonra CD’yi Başlatın’a tıklayın. 3.CD içinde yer alan kaynakları inceleyiniz. 4.Kaynak CD için önerebileceğiniz kaynaklar varsa bunları not alıp Eğitici Liderinize ulaştırın.

12 12 Modül 1 | Etkinlik 5 Teknoloji Kullanımına Yönelik Web Kaynaklarını Saptamak 1.Kaynak CD’yi yerleştirin. 2.Buradan Başlayın’a tıklayın ve sonra CD’yi Başlatın’a tıklayın. 3.Sol bölmedeki Forum Araçlarını ve sonra da Forum Web Sitesini tıklayın. 4.Bağlantılar üzerine tıklayarak kaynaklara ulaşın. 5.Web sitelerinin içinde dolaşarak ve kitabınızdaki yönergeleri takip ederek kaynakları keşfetmeye çalışın.

13 13 Modül 1 | Etkinlik 5 Teknoloji Kullanımına Yönelik Web Kaynaklarını Saptamak Hangi kaynakları yararlı buldunuz? Neden? Hangi ünite planları ilginizi çekti? Öğretmenlere teknoloji kullanımı konusunda yardımcı olurken bu kaynaklar nasıl bir yarar sağlar?

14 14 Modül 2 Web 2.0 Araçlarını Keşfetmek Modül Soruları Web 2.0 teknolojilerini, okulumun ya da ilimin/ilçemin teknoloji planları içine nasıl entegre edebilirim? Öğretmenler ve öğrenciler küresel topluluklarla iletişim kurabilmek, öğrenme- öğretme süreçlerini geliştirebilmek için hangi araçları kullanabilirler? Web 2.0 araçları öğretmenlerle, ailelerle, öğrencilerle ve toplum üyeleriyle gerçekleştirilen günlük iletişime nasıl bir katkı sağlar?

15 15 Modül 2 | Etkinlik 1 Web 2.0 Araçlarını Anlamak Okulunuzda ya da ilinizde/ilçenizde Web 2.0 araçlarını kullanıyor musunuz? Nasıl?

16 16 Modül 3 Liderlik Davranış ve Standartlarını İncelemek Sınıfta teknoloji kullanımının nasıl olduğunu görmemiz için bir fırsat olarak, Modül 3 bizi etkili teknoloji kullanımını destekleyecek belirli liderlik davranışlarına götürecektir.

17 17 Modül 3 Liderlik Davranış ve Standartlarının İncelenmesi Modül Soruları Öğretim sürecinde teknoloji kullanımını desteklemek için hangi üç liderlik davranışının temel rol oynadığına inanıyorsunuz? Yöneticilere yönelik hangi ulusal standartlar bulunmaktadır ve öğretim sürecinde teknolojinin etkili kullanımını desteklemek için hangi temel koşullar gereklidir?

18 18 Modül 3 | Etkinlik 2 Görsel Sıralama Aracını Tanımak Görsel Sıralama Aracı: http://educate.intel.com/tr/thinkingtools/visualranking http://educate.intel.com/tr/thinkingtools/visualranking Sıralama için ve listelerdeki maddelerin karşılaştırılması için ücretsiz çevrimiçi kaynak Öğretmenlerin ve öğrencilerin üzerinde çalışabilecekleri serbest bir alan

19 19 Modül 3 | Etkinlik 1 Görsel Sıralama Aracını Tanımak Etkili teknoloji kullanımını desteklemede liderlik davranışlarını sıralamak ve karşılaştırmak için Görsel Sıralama Aracını kullanın Kendi önem sıranıza göre davranışları sıralayın

20 20 Modül 3 | Etkinlik 2 Sisteme Giriş 1.Öğretmen Adı: Eğitici Lider Öğretmen Adını buraya girin 2.Takım Adı: Kullanıcıxx (xx 1’den 20’ye kadar size atanmış numaradır) 3.Şifre: Kullanıcıxx (Takım Adıyla aynı) 4.Sonraki etkinliklerde hatırlayabilmeniz için Sisteme Giriş Bilgileri bölümüne bunları yazın

21 21 Modül 3 | Etkinlik 2 - Davranışları Sınıflandırmak ve Sıralamak - Sıralamaları Karşılaştırmak ve Tartışmak Sisteme giriş (bunu zaten yapmıştınız) Sınıflandırın ve sıralayın Karşılaştırın ve tartışın Kaydedin ve sistemden çıkın

22 22 Lider Davranışlarının Sıralanması (En Önemlileri ) Vizyonun paylaşımı (Ia) Araştırmayı temel alma (Ie) Teknoloji ortamının desteklenmesi (IIb) Nitelikli teknoloji kullanımı (IIe) Teknoloji kullanımında model olma (IIIa) Kaynakların dağıtımı (IVc) Personelin değerlendirilmesi (Vc) Eşit erişim (VIa) Gizlilik/güvenlik (VIc )

23 23 Modül 3 | Etkinlik 3 Yöneticiler için Standartları Anlamak ISTE – Eğitim Teknolojisi Uluslararası Topluluğu NETS – Ulusal Eğitim Teknolojisi Standartları NETS “A” Yöneticiler için NETS “T” Öğretmenler için NETS “S” Öğrenciler için

24 24 Modül 3 | Etkinlik 3 ISTE NETS-A Standartlarını İncelemek I. Liderlik ve Vizyon II. Öğrenme ve Öğretme III. Verimlilik ve Mesleki Uygulamalar/Üstlenilen Görevler IV. Destek, Yönetim ve İşlemlikler V. Değerlendirme VI. Sosyal, Yasal ve Etik Konular

25 25 Modül 3 | Etkinlik 4: Sıralamayı Tekrar Gözden Geçirmek Belirlediğiniz en önemli lider davranışlarını hatırlayın NETS-A Görsel Düzenleyicisinde yer alanlar ile kendi belirlediklerinizi karşılaştırın Grubunuzla/arkadaşınızla yaptığınız karşılaştırma sonuçlarınızı paylaşın

26 26 Modül 3 Soru Modül 3’ün bana en çok yardımcı olduğu konu… 1.Görsel Sıralama Aracı 2.ISTE NETS-A Görsel Düzenleyicisi 3.Birlikte Konuşma ve Düşünme

27 27 Modül 4 Eylem Planınızı Geliştirmek Teknoloji kullanımının nasıl olduğunu ve etkili teknoloji kullanımını destekleyecek liderlik davranışlarının neler olduğunu gördükten sonra, bu Modül kişisel eylem planınızı geliştirirken öğrendiklerinizi uygulamanıza yardımcı olacaktır.

28 28 Modül 4 Kendi Eylem Planınızın Yapılandırılması Modül Sorusu: Okulumda ya da ilimde/ilçemde teknolojiden etkili ve verimli biçimde yararlanmak için kişisel olarak neler yapabilirim? Kısa, orta ve uzun vadede hangi liderlik davranışlarını sergileyebilirim?

29 29 Modül 4 | Etkinlik 1 İşlevsel Plan Oluşturmak İsteklilik Amaçlılık Gerekli kaynaklar Bağlantı kurulacak ya da sürece dahil edilecek kişiler Bu konuda düşündüğünüz başka bir şey var mı?

30 30 Modül 4 | Etkinlik 2 Eylem Planlarını Paylaşmak Eylem planınızı uygularken ne tür sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz? Önemli role sahip paydaşların sürece aktif katılımını nasıl sağlayacaksınız? Planınızı uygulamaya yönelik hangi acil eylemleri gerçekleştirmeye çalışırsınız? Okulunuzda ya da ilinizde/ilçenizde teknoloji kullanımını yaygınlaştırmak ve geliştirmek için bireysel olarak olarak siz ne yapacaksınız?

31 31 Modül 4 Soru Eylem planı için planlama yaparken en fazla aşağıdakilerin hangisinden yardım aldınız? 1.Eylem Planı Şablonu 2.Eylem Planı Şablon örnekleri (Ekler) 3.Eylem Planı fikirleri (Ek D) 4.Eylem Planına ilişkin eşleş-paylaş etkinliği

32 32 Modül 4 | Etkinlik 3 Sonraki Aşamaya Odaklanmak

33 33 Modül 4 | Etkinlik 4 Forumu Değerlendirmek Çevrimiçi ankete katılın: 1.http://www.hmh-degerlendirme.com/intel/forum bağlantısına gidin.http://www.hmh-degerlendirme.com/intel/forum 2.Anketi tamamlamak için ekrandaki yönergeleri takip edin.

34 34 Tebrikler!!! Intel® Öğretmen Programına Liderlik Forumu’na katılımınızdan dolayı teşekkür ederiz. Teknoloji kullanımı konusundaki harcadığınız emek, zaman ve yorumlarınız için sizi tebrik ediyoruz!


"1. 2 Başlarken Forumu Tanıma Temel Soru Eğitim liderleri, öğrencilerin başarılarını arttırmak amacıyla, öğretmenlerin daha etkili öğretim süreçleri yürütmelerine." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları