Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

CMS ve LMS. İlk olarak… Günümüz dünyasında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ve özellikle Web 2.0 sürecinde içerik anlayışının ve öneminin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "CMS ve LMS. İlk olarak… Günümüz dünyasında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ve özellikle Web 2.0 sürecinde içerik anlayışının ve öneminin."— Sunum transkripti:

1 CMS ve LMS

2 İlk olarak… Günümüz dünyasında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ve özellikle Web 2.0 sürecinde içerik anlayışının ve öneminin artmasıyla, “İçerik Yönetimi” kavramı hemen hemen bütün alanlarda ihtiyaç duyulan ve tartışılan bir kavram haline gelmiştir. Peki bu WEB 2.0 da ne ?

3 Kısaca Web 2.0, İnterneti sizin kontrol etmeniz demektir.

4 CMS (Content Management System) İçerik Yönetim Sistemi İçerik ?

5 Elektronik İçerik

6 CMS’ ye gelelim… ! CMS bir yazılım yada program değildir. ! Web yazılımıdır.

7 CMS’ ler genel olarak; üyelik sistemi, makale ekleme, haber yazma, anket, forum vs. gibi bazı bileşenleri standart olarak sizlere verirler.

8 Amacı ne ? Sistemin esnekliğini arttırmak, Bilginin, genel kalitesini yüksek tutmak; doğru, güncel ve kapsamlı bilgi sağlamak, Verimlilik ve yönetim açısından katkı sağlamak, Sisteme çabuk güncellenebilme yeteneği kazandırmak, Verinin kolay saklanmasını ve okunmasını sağlamak.

9  Örnekleri ÇözümKurum Vignette BallState Üniversitesi IngeniuxCalifornia State Üniversitesi OmniUpdateDartmouth College DotCMSGettysburg College Hannon Hill CascadeGonzaga Üniversitesi RhythmyxNew York Üniversitesi Estrada CMSAlabama Üniversitesi RedDotArkansas Üniversitesi Interwoven TeamsiteMichigan Üniversitesi IngeniuxPacific Üniversitesi CommonSpotSouth Dakota Üniversitesi StellentTexas Üniversitesi

10 Ve ülkemizde de kullanılanlar  Moodle  Adobe Connect  E – Nocta  Web – CT  BlackBoard

11 LMS (Learning Management System) Öğrenme Yönetim Sistemi Unutmadan ! Öğrenim Yönetim Sistemi ve Eğitim Yönetim Sistemi isimleri de kullanılır. Adı üzerinde… Bir yönetim aracıdır, Eğitim içeriklerinin yönetimine, Öğrenenler ve öğretenlerin izlenmesine, Öğrenme öğretme süreçlerinin bireyselleştirilebilmesine, Öğrenenlerin değerlendirilmesine olanak sağlar.

12  Aynı zamanda, Öğretim içeriklerinin yönetimini sağlayan, bunları dağıtan ve kaynakların öğrenenlere ulaşımını sağlayıp sistematik bir yapı içinde olduğundan CMS’ lerle birlikte de adı sıkça söz edilir.

13 Genel olarak…

14 Mevcut LMS’ ler ?  Open Source (Açık kaynak kod)  Ticari

15 Açık kaynak kodlu  ATutor, Claroline,Dokeos, eFront, Fle3, ILIAS, LON-CAPA,Moodle, OLAT, Sakai. Ticari amaçlı  ANGEL_Learning, Blackboard, Desire2Learn, eCollege, Webct

16  Üniversitelerden LMS örnekleri Anadolu Üniversitesi ODTU Gazi Üniversitesi İstanbul Üniversitesi Plato Meslek Yüksekokulu


"CMS ve LMS. İlk olarak… Günümüz dünyasında, bilgi ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimi ve özellikle Web 2.0 sürecinde içerik anlayışının ve öneminin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları