Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DO Ğ RULAR VE AÇILAR. Nokta: Nokta tanımlanamayan bir kavram olup, doğada karşılaşabileceğimiz bir örnek yoktur. Nokta için kalemin bir dokunuşla kağıtta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DO Ğ RULAR VE AÇILAR. Nokta: Nokta tanımlanamayan bir kavram olup, doğada karşılaşabileceğimiz bir örnek yoktur. Nokta için kalemin bir dokunuşla kağıtta."— Sunum transkripti:

1 DO Ğ RULAR VE AÇILAR

2 Nokta: Nokta tanımlanamayan bir kavram olup, doğada karşılaşabileceğimiz bir örnek yoktur. Nokta için kalemin bir dokunuşla kağıtta bıraktığı iz örnek olarak gösterilse de aslında elde edilen iz noktayı temsilen çizilmiş bir resimden ibarettir. Nokta boyutsuz bir kavramdır.

3 Doğru: Doğru da tanımı yapılamayan bir kavram olup, sonsuz noktalardan oluşan bir kümedir. Gördüğünüz gibi şekillerin ikisi de sonsuz noktadan oluşuyor. Doğruyu temsil eden hangisi?

4 Düzlem: Düzlem sonsuz doğrunun birleşimidir. Doğruların da benzer şekilde noktalardan oluştuğunu hatırlayalım. O zaman düzlemin de aslında noktalardan oluştuğunu söyleyebilir miyiz?

5 Aynı Düzlemde İki Doğrunun Birbirine Göre Durumu İki doğru birbirini kesebilir. İki doğrunun tüm noktaları ortak olabilir. (Çakışan doğrular) İki doğrunun hiçbir noktası ortak olmayabilir. (Paralel doğrular)

6 BİR NOKTANIN BİR DOĞRUYA UZAKLIĞI A BCDE Yukarıdaki şekilde A noktasından d doğrusuna çizilebilecek en kısa doğru parçası dik olan [AD] dir. d

7 Aynı Düzlemde Üç Doğrunun Birbirine Göre Durumu Üçü paralel olabilir. Üçü bir noktada kesişebilir. Üçü ikişer ikişer kesişebilir. İkisi paralel ve biri paralel olanları kesiyor olabilir

8 Paralel iki doğru ve bir kesen şeklinde verilen yukarıdaki şekilde açılar ele alındığında: a1=c1 b1=d1 a2=c2 b2=d2 (TERS AÇILAR) a1=a2 b1=b2 c1=c2 d1=d2 (YÖNDEŞ AÇILAR) c1=a2 d1=b2 (İÇ TERS AÇILAR) a1=c2 b1=d2 (DIŞ TERS AÇILAR)

9 Yandaki şekilde AC//EF’dir. Verilenlere göre x kaçtır? 1.)

10 Yandaki şekilde AC // [DE’dir. Verilenlere göre x kaçtır? Bulunuz. 2.) Sıra Sizde !

11 Yandaki resimde A, B, C üzerinden geçen yolla, D, E, F üzerinden geçen yol birbirine paraleldir. B, E, D arasında kalan açı 80 o ve C, B, F arasında kalan açı 40 o ise E, B, F arasında kalan açı kaç derecedir? 3.)

12 4.) Yandaki şekilde [KL]//[ON] dir. Verilenlere göre a kaçtır? Bulunuz.

13 5.) Yandaki şekilde [AB]//[ED] dir. Verilenlere göre m kaçtır?

14 6.) Şekilde [AB]//[DE], [GH]//[BC], [HI]//[CD], [GF]//[IJ] dir. Verilenlere göre y kaçtır? Bulunuz. Sıra Sizde !


"DO Ğ RULAR VE AÇILAR. Nokta: Nokta tanımlanamayan bir kavram olup, doğada karşılaşabileceğimiz bir örnek yoktur. Nokta için kalemin bir dokunuşla kağıtta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları