Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Prof.Dr. Mustafa Ergün1 GELİŞİM VE ÖĞRENME Algı (Perception, İdrak)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Prof.Dr. Mustafa Ergün1 GELİŞİM VE ÖĞRENME Algı (Perception, İdrak)"— Sunum transkripti:

1 Prof.Dr. Mustafa Ergün1 GELİŞİM VE ÖĞRENME Algı (Perception, İdrak)

2 Prof.Dr. Mustafa Ergün2 Bilgilerimiz algılarımıza, algılarımız bilgilerimize bağlıdır.

3 Prof.Dr. Mustafa Ergün3 Algı, uyaranların seçimi, düzenlenmesi ve yorumu aşamalarını kapsar.

4 Prof.Dr. Mustafa Ergün4 Algı, duyumların beyinde zihinsel işlemlere tabi tutulmasıyla ortaya çıkar. Göz bakar, beyin görür.

5 Prof.Dr. Mustafa Ergün5 Algı, duyumların bizim motivasyonumuza, beklentilerimize ve geçmiş deneyimlerimize göre, zihnimizde yeniden canlandırılmasıdır.

6 Prof.Dr. Mustafa Ergün6 Algı, duyumlar ve hafızanın ortak çalışması sonucu oluşur. Duyumsal girdileri anlamlandırarak, algı bilgileri hafızada depolanacak şekilde hazırlar.

7 Prof.Dr. Mustafa Ergün7 Varlıklar göründüğü gibi değildir. Bizim algıladığımız, gerçekte orada olandan farklıdır.

8 Prof.Dr. Mustafa Ergün8 Çevreden gelen uyaranları seçimimizi etkileyen bir çok faktör vardır. Algıda seçicilik: dikkat etme

9 Prof.Dr. Mustafa Ergün9 Algıda seçiciliği etkileyen faktörler iki çeşittir: uyaran faktörleri ve kişisel faktörler. En çok karşılaşılan ve en önemli uyaran faktörü zıtlık tır. Yani uyaranın çevresinden ve diğer uyaranlardan aşırı farklı oluşu.

10 Prof.Dr. Mustafa Ergün10 yoğunluk boyut hareket tekrar (TV reklamları) yenilik-aşinalık (44) bold, italik

11 Prof.Dr. Mustafa Ergün11 Algıda seçicilikte kişisel faktörler Televizyonda Fenerbahçe- Galatasaray maçı seyreden Fenerbahçeli ve Galatasaraylı iki arkadaşın kritik durumları yorumlayışları farklıdır.

12 Prof.Dr. Mustafa Ergün12 Algıda seçicilik algılayıcının kişisel özelliklerine bağlıdır. İnsan, görmek istediğini görmeye eğilimlidir.

13 Prof.Dr. Mustafa Ergün13 Genellikle bir şeyi istediğimiz veya beklediğimiz şekilde algılarız. Psikolojik olarak bir şeyi algılamaya hazırlandığımız zaman, zihnimizi onu algılamaya hazırlarız (önhazırlık, beklenti).

14 Prof.Dr. Mustafa Ergün14 Algı düzeni Burada ne görüyorsunuz? Figür – zemin ilişkisi

15 Prof.Dr. Mustafa Ergün15

16 Prof.Dr. Mustafa Ergün16 Bir ignliiz üvnseritsinede ypalaın arşaıtramya gröe, kleimleirn hrfalreiinn hnagi srıdaa yzalıdkılraı ömneli dğeliimş. Öenlmi oaln brincii ve snonucnu hrfain yrenide omlsaımyş. Ardakai hfraliren srısaı krıaşk oslada ouknyuorumş. Çnükü kleimlrei hraf hrafdğeil bri btün oalark oykuorumuşz.Bakın nasıl da düzgün okudunuz..!

17 Prof.Dr. Mustafa Ergün17

18 Prof.Dr. Mustafa Ergün18 Biz tek tek sesleri duymayız; onları kelimeler ve cümleler haline getirerek algılarız. Gözümüz de retinaya düşen görüntüleri tanıyabileceğimiz eşyalar ve olaylar haline getirerek tanır. Elinizi tutan sıcak bir eli, derimizdeki binlerce algılayıcı bir bütün olarak algılar.


"Prof.Dr. Mustafa Ergün1 GELİŞİM VE ÖĞRENME Algı (Perception, İdrak)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları