Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ETİK NEDİR Etik ; doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyiyle kötüyü ,adil ile adil olmayanı ayırt etmek ,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ETİK NEDİR Etik ; doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyiyle kötüyü ,adil ile adil olmayanı ayırt etmek ,"— Sunum transkripti:

1 ETİK NEDİR Etik ; doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyiyle kötüyü ,adil ile adil olmayanı ayırt etmek , ve doğru, haklı,iyi ve adil olduğuna inandığımız şeyleri yapmaktır.

2 İŞ ETİĞİ NEDİR Kendi kişisel değerlerimize ek olarak, kurum değerlerinin, karlılığın, profesyonel sorumluluk ve beklentilerin de girmesiyle karar vermenin farklı bir boyuta taşındığı iş yaşamında doğru, haklı, iyi ve adil olduğuna inandığımız şeyleri belirleyerek yapmaktır.

3 NEDEN ETİK DAVRANMALIYIZ 1
Ahlaki nedenlerle ; doğru, haklı ve iyi olanı yapmak doğru bir şeydir, Yasal nedenlerle ; Yasalar yanlış şeyleri cezalandırır, Saygınlık ; doğru şeyleri yapmak kurumun saygınlığını korur ve geliştirir.

4 NEDEN ETİK DAVRANMALIYIZ 2
İş pratiği açısından ; doğru şeyleri yapmak iş yaşamında iyi sonuç verir, Değişim açısından ; politika ve teamüllerin yokluğunda yapmak için doğru şeyi bilmek amacıyla, Küreselleşme açısından ; küresel beklentilere uyum sağlamak ve geri kalmamak açısından,

5 ETİKLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR
Değerler Uygunluk Etik farklılık Etik ikilem Gri alan

6 DEĞERLER 1 DEĞERLER; kararlarımızı alırken bize yol gösteren , neyin doğru,haklı,iyi ve adil olduğuna işaret eden inançlarımızdır.

7 DEĞERLER 2 İŞ DEĞERLERİNE ÖRNEKLER Verimlilik Kalite
Müşteri memnuniyeti Risk alma Farklılık Mükemmellik Büyüme Güvenlik Sosyal sorumluluk Takım çalışması Şeffaflık SOSYAL DEĞER ÖRNEKLERİ İyi yurttaş olma ölçülülük Cesaret Sadakat Onur Ahlak Şefkat Vefa

8 DEĞERLER 3 İŞ VE SOSYAL ETİKTE ORTAK DEĞERLERE ÖRNEKLER Dürüstlük
Adil olma Sorumluluk Tutarlılık Saygı Samimiyet

9 UYGUNLUK Uygunluk ; asgari etik standardı ifade eden kanun, düzenleme , politika ve prosedürlere uyum etik yazınında ‘’Uygunluk’’ , bazılarınca da ‘’Mevzuat Uygunluk’’ olarak tanımlanmaktadır.

10 ETİK İKİLEM Etik ikilem ; Birbiri ile yarışan değerler arasında hangisini tercih edeceğimiz sorunudur.

11 ETİK FARKLILIK Bir davranışın, durumun, standartlara uyup uymadığı konusunda kişiler arasında farklı yaklaşımların olması durumudur.

12 GRİ ALAN Herhangi bir düzenleyici yasa, düzenleme, politika ve prosedürün olmaması nedeniyle doğru davranışın hangisi olduğuna açıkça ve kolaylıkla ulaşamama durumu.

13 BİR ETİK PROGRAM NELER İÇERMELİ
Üst yönetim etik komitesi Misyon vizyon ve değerler Etik kod Kurum içi etik yönetmeni ve etik komitesi Etik eğitimi Etik iletişim stratejisi Yardım,bildirim hatları ve inceleme sistemi Etkin gözetim sistemi Bağımsız değerlendirme

14 ETİK KODUN YARARLARI Etik farkındalığı arttırır, Güveni arttırır,
Neyin doğru neyin yanlış olduğu konusunda ortak fikir oluşturur. Etik karar almaya rehberlik eder, Gerek firma gerek kişiler açısından riski azaltır, Etik konusunda diyaloğun kapısını açar Öneri ihtiyacında olanları yüreklendirir Sorunların raporlanmasını sağlar İyi yönetim ve liderliği geliştirir.

15 SİZ OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ ?
BU ETİK Mİ ? SİZ OLSAYDINIZ NE YAPARDINIZ ?

16 BU ETİK Mİ Yıllardır fotokopi hizmetlerini sağlayan GGG kopyalama firmasının genel müdürlüğüne eşiniz getirildi. Siz bu hizmetlerin kimden alınacağına karar veren bölümün başındasınız . GGG kopyalama bu hizmeti gerçekten de diğer firmalara göre çok daha kaliteli ve ucuza gerçekleştiriyor. Ne yaparsınız ?

17 BU ETİK Mİ Müşteriniz Ahmet beye size bir beyaz eşya kredisi için kefil olmasını rica ettiniz o da kabul etti Sizce bu etikmi ?

18 BU ETİK Mİ Kurumunuz adına gerçekleştirdiğiniz uçuşların ödemelerini kredi kartı ile yapıyorsunuz Bu ödemelerin faturalarını gezi sonrasında hemen nakten tahsil etmeniz, Kredi kartı ile yaptığınız şirket seyahat harcamalarından kazandığınız puanlarla büyük hediyeler almaya hak kazanmanız Etik midir ?

19 BU ETİK Mİ Şirketinizin mal alımlarını yapıyorsunuz.
Şirketinize aldığınız bu arada evinizde de kullandığınız sıvı sabunun mal sağlayıcınız da piyasanın oldukça altında olduğunu gördünüz konuştuğunuzda aynı fiyattan size de getirebileceklerini söylediler Parasını ayrıca vereceksiniz, başkaca herhangi bir art niyetiniz de yok Sizce bu etik mi ?

20 BU ETİK Mİ Kurumunuzun Yönetim Kurulunda sizle birlikte eşinizde Yönetim Kurulu üyesi olarak bulunuyor Sizce bu durum etik mi

21 BU ETİK Mİ Kurumunuzun genel müdürüsünüz, o yıl şirketinizden emekli olup artık biraz dinlenmeyi düşünüyorsunuz, 3 yıllık çok büyük bir ihaleyi sizin hizmet sağlayıcılarınızdan bir firmaya verdiniz 1 ay sonra emekli oldunuz ve bu şirketten size çok iyi bir transfer ücreti ve maaşla iş teklifi geldi Teklifi kabul etmeniz etik midir.

22 BU ETİK Mİ Müşterilerinizin yatırımlarını yöneten bir portföy yöneticisisiniz, Dünyanın gelişmiş vadeli piyasalarının olduğu bir ülkede büyük bir doğal felaket bekliyorsunuz, bu beklentinizin kaynağı herkes tarafından bilinen açık kaynaklar Bu bölgedeki sanayi kuruluşlarının üretimiyle ilgili vadeli piyasalarda alım/satım yapmanız halinde çok büyük karlar kazanmayı bekliyorsunuz, öte yandan bu felakette on binlerce kişinin ölümü söz konusu olabilir. Böyle bir vadeli işlemi yapmak etik midir.

23 BU ETİK Mİ Kurumunuzda bölüm müdürüsünüz.
Bölümünüzde size bağlı 40 kişi çalışıyor. Doğduğunuz ve çok sevdiğiniz tarihi bademli köyü için bir vakıf kurmayı arzuluyorsunuz. Bölümünüzdeki arkadaşlarınıza durumu açıp onların da bu vakfa katkıda bulunup bulunamayacaklarını sorduğunuzda hepsi de vakfa katkıda bulunmaya hazır olduklarını söylediler. Sizce bu davranış etik mi

24 ‘’DAHA İYİ BİR TÜRKİYE İÇİN’’
Robert Kolej Etik Değerler Kulübü


"ETİK NEDİR Etik ; doğruyla yanlışı, haklı ile haksızı, iyiyle kötüyü ,adil ile adil olmayanı ayırt etmek ," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları