Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

FATİH İLKÖĞRETİM OKULU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "FATİH İLKÖĞRETİM OKULU"— Sunum transkripti:

1 FATİH İLKÖĞRETİM OKULU
KÜTAHYA VALİLİĞİ FATİH İLKÖĞRETİM OKULU FEN VE TEKNOLOJİ DERSİ BENCHMARKING KAPSAMINDA PROJE ÇALIŞMALARI Fatih BOZYİĞİT Eğitim Bilimleri Uzmanı Fen ve Teknoloji Öğretmeni TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi Makale Yazarı

2 YAPILMIŞ OLAN ÇALIŞMALAR
1. Rusya Tarafından 8 Ülke arasında düzenlenen “7. Bilim Temelleri Bilgi Yarışmasında” Fen dersi alanında Dünya 2.’liği ve 3.’lüğü derecesi kazanılmıştır. 2. Volvoks Ekibi Projesi ve 5. sınıflardan oluşan Proje Ekibi ( sınıf Projeler ve Bu Benim Eserim yarışmasına 1 yıl önceden hazırlanmak için)

3 4. 9.Ulusal Fen ve Matematik Kongresine Kabul- Katılım (İZMİR)
5. I. Uluslar Arası Eğitim Programları ve Öğretim Kongresine Kabul- Katılım (ESKİŞEHİR) 6. Öğrenci motivasyonunu arttırmak için her ay düzenli olarak verilen BAŞARI BELGESİ ve Rutin bir şekilde aylık motivasyonu arttırma amaçlı cep telefonu mesajları. 7. TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatlarına Fen Dersi alanında katılım.

4 8. Yenilikçi Öğretmenler 2010 ve 2011 Forumlarına Katılım (ANTALYA)
Sınıflar SBS günü öğrencileri sınava girecekleri okullarda sabah sınav öncesi karşılama ve sınava uğurlama. (Motivasyon amaçlı) 10. Mısır, Ürdün ve Çevre Bakanlığımızın fotoğraf yarışmasına katılım. 11. Fen’e ilgiyi arttırma amaçlı yaş hayvan koleksiyonu (yılan, akrep, yengeç, kurbağa, vb.)

5 YAPILMIŞ OLAN ÇALIŞMALARIN AÇIKLAMALARI
1. Rusya tarafından düzenlenen ve 8 ülke arasında yapılan bilgi yarışmasına fene ilgi duyan ve istekli öğrencilerimizle haftanın 3 günü (okul çıkışlarında) 2’şer saat 6 ay boyunca hazırlandık. Sonuçta dünya 2.’liği ve 3.’lüğü (bronz ve gümüş madalya) Rusya’dan gelen misafirlerimizce törenle öğrencilerimize ve okulumuza takdim edilmiştir.

6 RUS MİSAFİRLERİMİZİN ÖDÜL TÖRENİ

7 2. VOLVOKS EKİBİ PROJESİ Volvoks Ekibi'nin vizyonu; sosyal ve fen bilimlerinden, sanat ve spora kadar uzanan geniş bir alanda üretici faaliyetleri, topluma hizmeti, eğitim ve araştırmalarıyla ulusal ve uluslararası düzeyde saygın bir ekip haline gelmektir. Bu bağlamda; 1)    Bilimsel saygınlığı ve üretici faaliyetleri ile bilim, sanat ve spor alanında ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan; 2)    Özgün düşünce ve çalışmaları ile kendi sahasında önder birey yetiştiren ve bu kişileri bünyesinde barındıran;

8 3)    Bilişimi kullanan, öğrencilerin kendi potansiyellerini ortaya koyduğu ve üreticiliğinin desteklendiği,  öğrenci merkezli, ulusal çıkar ve değerlerin bilinç ve sorumluluğunda üstün nitelikli öğrenci eğitimi veren; 4)    Toplumun hızlı gelişim, değişim sürecinde iletişim araçları ile halka hizmet ve yaşam boyu eğitim hedeflerini yayarak etkili rol alabilen; 5)    Paydaşları ile karşılıklı etkileşim içinde, geri bildirime dayalı istekler doğrultusunda değişime açık altyapıya sahip; 6)   Mensubu olmakla gurur duyulan; bir ekip olmaktır.  

9 VOLVOKS EKİBİ’NİN BAZI FAALİYETLERİ
*Güvercin Diseksiyonu *Kurbağa Diseksiyonu *TRT “SON TANIKLAR” Tarihi Belgeselinin Yapımcısıyla Mektuplaşma *Kültür Bakanlığı’na “Hacivat ve Karagöz’e Sahip Çıkalım” Mektup Kampanyasını Başlatma *TÜBİTAK Gençlik Kitaplarının Temini *National Geographic Dergileri Yöneticileri ile İletişim ve Kütahya’ya Davet Edilmesi *Kütahya İli Altıntaş İlçesi Toy Kuşu Koruma Alanına ATLAS Dergisinin Davet Edilmesi

10 *Parfüm ve Viks Maddesinin Laboratuarda Yapılması
*İlimizdeki Fen Lisesi ve Anadolu Öğretmen Lisesine Gezi Yapılması *Okul Adına Renkli Bülten Çıkarılması, Tüm Okullara ve Resmi Kurumlara Dağıtılması *Çamaşır Etiketi Bilgi Posterlerinin Okul Geneline Dağıtılması *Deve Kalbi Diseksiyonu *Cep Telefonu Uyarıları ve Dünyada Bazı İlkler Adlı Çalışmanın Afiş-El İlanı Olarak Dağıtılması *Balık Yaş Koleksiyonu *Topraksız Bitki Yetiştirme Proje Çalışmasının Yapılması

11 VOLVOKS EKİBİ DEVE KALBİ DİSEKSİYONU

12 VOLVOKS EKİBİ ÜYELERİ

13 VOLVOKS EKİBİ GAZETEDEN MUKAVVA YAPIMI

14 VOLVOKS EKİBİ ÖĞRENCİLERİNİN YAPTIĞI MUKAVVA

15 VOLVOKS EKİBİ 2 METRELİK YILANIMIZ

16 VOLVOKS EKİBİ VİKS İLACI YAPIMI

17 VOLVOKS EKİBİ GAZETELERİN HAMUR HALİ

18 VOLVOKS EKİBİ TAM MUKAVVA ELDE EDİLİŞİ

19 VOLVOKS EKİBİ ÖĞRENCİ DENEY TASARIMI

20 VOLVOKS EKİBİ ÖĞRENCİMİZİN BALIK DİSEKSİYONU

21 VOLVOKS EKİBİ YILANIMIZA İSTEYENLER DOKUNABİLİR

22 3. 5.SINIFLARDAN OLUŞAN PROJE EKİBİ
Öğrencilerimizi 5. sınıftan itibaren Proje nedir? Nasıl yapılır? Bu Benim Eserim proje yarışması hakkında bilgilendiriyoruz. Böylece 6. sınıfa geçince sınıfların girdiği proje yarışmasında proje bulma konusunda sıkıntı yaşamıyoruz. Geçen yıl öğrencilerimden 26, bu yıl 32 fen projesi çıkmıştır.

23 BU YIL YAPILMASI PLANLANAN ÇALIŞMA:
“GELECEĞE YÖN VEREN BİLİM HİKAYELERİ” Açıklama: Öğrencilerimizden kendi oluşturdukları bir Türk Bilim İnsanı karakterinin AIDS, Kanser, H1N1, vb. bir hastalığa bulduğu çare veya bir keşif bir icat yapma konusunda hikaye yazma çalışması istenmiştir.

24 Amaç: Bu bağlamda öğrencilerimizde bilim dünyasında bizlerin de olduğu, kendilerini keşfetme konusunda üretkenliklerini arttırma hedeflenmiştir. Süreç: Öğrencilere projenin içeriği ve amacı açıklandıktan sonra özgün bir bilim hikayesi hazırlamaya özen göstermeleri istenmiştir. Gelen hikayeler taranmış ve uygun görülenler imla ve dil bakımından incelenmeye alınmıştır.

25 İşlevsel Yön ve Çalışmanın Önemi:
Üzerinde çalıştığımız bu proje konusunda yapılmış veya yayınlanmış herhangi bir yapıt, çalışma bulunmamaktadır. Ülkemizde fen alanında ilk kez yapılan bir çalışmadır. Projenin Maliyeti: Öğrencilerimizin yazdığı eserlerin basımı yapılarak spiral yada cilt baskı yapılacaktır. Bu nedenle 1 adet cilt yada spiral ortalama 10 TL’ ye mal olacaktır. Daha sonra bu çalışmaların imkanlar ölçüsünde dağıtılması planlanmaktadır.

26 SONUÇ- DEĞERLENDİRME Yazılmış bu özgün eserlerin üniversite bazında dahi bir örnek çalışmasına literatür taramasında rastlanmamıştır. Dolayısıyla hem ilköğretim düzeyinde olması hem de çocuklarımızın hayal gücünü geliştirici olması ve gelecekte bir hedef, ideal tespitinin bu yaş düzeyinde aşılanması özgüven oluşturmayı ve bende yapabilirim duygusunu özümsemeleri ile topluma daha yararlı, üretken ve özgüveni yüksek bireyler yetiştirilmiş olacaktır.

27 SON SÖZ YÜRÜTÜLEN 32 PROJEDEN 2 ÖZEL PROJE YALDEDAY TUĞLA: YALITIMLI VE DEPREME DAYANIKLI TUĞLA( PATENT BAŞVURUSU AŞAMASINDA) ARIDAN PROPOLİSE, PROPOLİSTEN YALITIMA

28 TEŞEKKÜR EDERİM


"FATİH İLKÖĞRETİM OKULU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları