Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEĞİŞİMİN ADI BAYRAKLI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEĞİŞİMİN ADI BAYRAKLI."— Sunum transkripti:

1 DEĞİŞİMİN ADI BAYRAKLI

2 DSP BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
Uygarlık, Bayraklı’dır… Gelecek Bayraklı’dır… Yaşam, Bayraklı’dır… Bayraklı’da yaşamak ayrıcalıktır… Hüseyin ASLAN DSP BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

3 SEVGİLİ HEMŞEHRİLERİM,
DEĞERLİ BAYRAKLILAR ; “DEĞİŞİMİN ADI BAYRAKLI…” çalışması; bir anlamda, yapmayı tasarladığım, projelendirdiğim ve arkasına güçlü irademi koyduğum “GELECEĞİN BAYRAKLISI…”için bir “TAAHHÜTNAME” niteliğindedir. Sunduğumuz bu ön çalışmada yer alan ekonomik, sosyal, siyasal, kentsel ve bireysel açılardan belediye hizmeti; bebeklikten yaşlılığa, daha ötesine kadar hayat çizgimizin tamamını kapsayan çok yönlü, çok taraflı bir “hizmetler bütünü”dür. İçtiğimiz sudan soluduğumuz havaya, yürüdüğümüz cadde ve sokaktan yaşadığımız konuta, alış-veriş yaptığımız semt pazarından gezindiğimiz –dinlediğimiz park ve bahçeye, kentleşmeye, sağlıklı bir ortamda yaşayacağımız yeşil çevre dokusundan eğitim-kültür ve sosyal donatılara, hemşehrilik hakkından temel insan haklarına kadar 24 saatimizi kapsayan her an; büyük ölçüde belediye hizmet alanını kapsamaktadır. “HALK İÇİN HALKLA YÖNETİM” sloganından hareketle “Cazibe Merkezi” olmasını hedeflediğim Bayraklı’nın ihtiyacı; projeci, üretken, demokrat, özgürlükçü, katılımcı, korumacı, şeffaf, denetlenebilir, hesap verebilir, halkla iletişim ve etkileşim kanalları açık, herkesin “benim” diyebileceği adaletli bir belediye yönetimidir. Bayraklı Belediyesi için tasarladığım bu çalışmada; Bayraklı’nın “vizyon”unu, “misyon”unu, insan ve toplum odaklı önceliklerini, dinamik belediyecilik anlayışını, eşit ve bütüncül hizmet felsefesini, rekabetçi ve üretken belediyeciliğin ilkelerini, belediye ile demokrasinin sinir ucu, eklem bağlantısı muhtarlar arasında olması gereken ilişkiyi bulacaksınız. Öte yandan; “DEĞİŞİMİN ADI BAYRAKLI” çalışmasında istihdama, kentleşmeye, kültüre, sanata, spora, turizme, çevreye, sağlığa kadar birçok başlıkta özel projeler de göreceksiniz.

4 DSP BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI
Bu arada Bayraklı’nın ufkunu açacak, görüntüsünü değiştirecek, alt ve üst yapı donanımlarıyla Bayraklı’yı İzmir’in bir yüzük taşı haline getirecek vizyon projelerimizi de kitapçığımızda bulabileceksiniz. Bu projelerimizin uygulamaya konulmasıyla ortaya çıkacak sonuç, rutin, klasik, belediyecilik hizmeti değil kenti ve kentliyi değiştirecek, uygarlığın nimetlerinden yararlandırabilecek, üretken ve kentte oluşacak katma değerin kent halkına hakça paylaşımını ortaya çıkaracak alışılmışın dışında yeni ve vizyon sahibi bir belediye hizmetinin ortaya konulması şeklinde olacaktır. Bayraklı’nın temel problemleri ve temel sorunlarına çözüm getirecek MEGA PROJELERİMİZ ile bölgenin ekonomik, sosyal, kültürel, eğitim, sağlık ve sportif açıdan kentsel değişimini, dönüşümünü ve yeni yapılanmaları mercek altına aldık . Öncelikli hedefimiz; bugüne kadar yer altında kalmış, tarihi değerlerimizi yer üstüne çıkartarak, bölgeyi tarih turizminin merkezi haline getirmek ve turizm alanında yeni istihdam olanağı yaratmaktır. Amacımız; Bayraklı’ya adını veren Smyrna Meydanı’nı da tarih turizminin odağı haline getirmek ve kente öncelikli olarak bir tarihi kimlik kazandırmaktır. Bayraklı Çarşısı’nın 24 saat yaşayan, nefes alan bir merkez haline gelmesi de ana hedelerimiz arasındadır. Öte yandan körfezin ve Bayraklı’nın yeşilini, mavisini ve görsel güzelliklerini Bayraklı halkının yararına sunabilmek için Dünya Barış Anıtı’na teleferik tesisi kurmak, Bayraklı halkının denizden ve körfezin olanaklarından yararlanmasını sağlamak ayrıca da yeni bir turizm ve istihdam alanı yaratmak amacıyla körfezde yapay eğlence adası yapmak da projelerimizin içinde yer almaktadır. Bayraklı’ya hizmet yolculuğunda atacağım ilk adımın doğuracağı sonuç; Bayraklılı hemşerilerimin projelerimizle geliştireceğimiz, potansiyelini arttıracağımız değerlerinden faydalanmalarını sağlayacak her türlü yönetsel ve teknik önlemleri yaşama geçirmek, böylece halkın refah düzeyini ve yaşam kalitesini arttırarak sağlıklı, huzurlu ve medeni bir ortamda ve mutlu bir şekilde hayatını sürdürebileceği bir kenti onlara sunmak olacaktır. Belediyeye yönetimimizde ortak aklı egemen kılarak şeffaf, denetlenebilir, hesap verebilir adil bir kamu hizmeti sunumunu gerçekleştirmek de temel hedefimdir. Halka hizmet yolculuğumuzda esirgemediğiniz desteğinize, verdiğiniz katkıya teşekkür eder, sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimi sunarım. Hüseyin ASLAN DSP BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKAN ADAYI

5 BAYRAKLI’DA DEĞİŞİM BAŞLIYOR…
1 İZMİR TARİHİ BAYRAKLI'DA CANLANIYOR 2 BAYRAKLI TELEFERİK İLE BULUŞACAK 3 YAPAY EĞLENCE VE SPOR ADASI 4 KENT MERKEZİ; SMYRNA MEYDANI 5 24 SAAT CANLI BAYRAKLI ÇARŞISI

6 İZMİR TARİHİ BAYRAKLI’DA CANLANIYOR

7 BAYRAKLI’DA CANLANIYOR
İZMİR TARİHİ, BAYRAKLI’DA CANLANIYOR İlk İzmir'i kuranların M.Ö. 3000'de Tunç Çağını yaşayan ve BAYRAKLI'da oturan bir halk olduğu, yapılan arkeolojik kazılar sonucu kesinlik kazanmıştır. İzmir, Bayraklı Tepekule sırtlarında kurulmuştur. İzmir tarihi için çok önemli olan bu ayrıntı bugüne kadar yeteri kadar gündeme getirilmemiş, bölgenin tarihi ve turistlik tanıtımı yapılamamıştır. “İzmir Tarihi, Bayraklı’da canlanıyor” projesi kapsamında Bayraklı’daki tarihi ve turistlik yerlerin gün yüzüne çıkarılması ve tanıtımının yapılması için çalışmalar yapılacaktır.

8 İzmir’e yılda 1 milyon turist geliyor
İzmir’e yılda 1 milyon turist geliyor. Kurvaziyer gemileriyle İzmir’e gelen turistlerin bir çoğu Efes - Meryemana gezisinin ardından kısa bir İzmir turu yapıp, bu güzel şehirden ayrıyor. İzmir'i kuranların M.Ö. 3000'de Tunç Çağını yaşayan bir uygarlık olduğu bilinirken, Bayraklı’nın neden bu güne kadar tarih ve turizm başkenti olmadı. Biz; Bayraklı’yı tarihiyle, turizmiyle eğlence ve kültürüyle İzmir’in değil Türkiye’nin başkenti yapmak üzere yola çıkıyoruz. Bayraklı, tarihin yeniden canlandığı, özellikle yerli ve yabancı turistlerin muhteşem eserleri görmek için akın edeceği, tarih ve sanat müzeleriyle ismini dünyaya duyuracağı bir kent olacak. Öncelikle sponsorlar aracılığıyla tarihi Bayraklı kalıntıları dünya ile tanışacak. Bu değerli bölgede geçmiş dönemler canlandırılacak. Kurulacak müzeler, aslına uygun yapılacak kafeterya-restoran ve özel stantlarda o dönemin giysilerini giyen görevliler hizmet edip, döneme ait kültürel olayların anlatımı ile bölge İzmir’in en önemli tarihi ve turistlik merkezi haline gelecektir. Tarihi doku içinde yer alan eski binalar halkın kullanımına açılacak. İzmir’in kurucusu Kral Tantalos antik mezarı da ayrı bir cazibe merkezi olacak. El işçiliğinin en güzel örneklerinin sergileneceği, bölgede açık ve kapalı müze kurulması için çalışmalar başlatılacaktır. Ayrıca düzenlenecek yarışmalar ve festivallerle tarih Bayraklı’da yeniden canlanacak, ilçe turizm ve cazibe merkezi haline gelecektir. Bayraklı’da büyük oteller açılacak, Bayraklılara istihdam kapıları aralanacaktır.

9 BAYRAKLI TELEFERİKLE BULUŞUYOR

10 DÜNYA BARIŞ ANITINA TELEFERİK HATTI
Bayraklı'nın sırtlarında muhteşem İzmir manzarasında kurulu Dünya Barış Anıtı’na ulaşımın teleferik hattıyla da gerçekleşmesi için özel proje hayata geçirilecek. Yerli ve yabancı turistlerin İzmir’i en güzel noktadan görebileceği, dinlenip alışveriş yapabileceği bir merkez haline getirilecek olan Dünya Barış Anıtı’na İzmir Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile teleferik kurulması için girişimlerde bulunacağız. Yap-işlet-devlet modeli ile gerçekleştirilecek olan teleferik hattının hayata geçirilmesi ile Bayraklı bir cazibe merkezi haline gelecek, Dünya Barış Anıtı yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayacaktır. Rengarenk kabinlerden oluşan teleferik vagonları, Bayraklı’yı adeta bir gökkuşağı gibi saracak. Dünya Barış Anıtı’na ‘’teleferik ulaşımıyla’’, yeni gezi-park ve sportif alanlar doğacak.

11

12 BAYRAKLI’DA YAPAY EĞLENCE ADASI VE YÜZER HAVUZ KEYFİ

13 İZMİR’DE BİR İLK… BAYRAKLI’DA DENİZE GİRMEK HAYAL DEĞİL… YAPAY ADA VE DENİZ SUYU HAVUZU
Büyük Kanal Projesi’nin devreye sokulmasının ardından «İzmir Körfezi’nde denize gireceğiz» cümlesi politikacının vaatlerini, İzmirlilerin ise hayallerini süsledi. Ama maalesef bir türlü gerçekleşemedi. Biz; İzmir’in en değerli, en güzel sahilinde halkı denizle buluşturacak, turizmi canlandıracak farklı ve özgün bir projeye imza atıyoruz. Bayraklı’ya tarih ve turizmle Bayraklı sahilini amatör denizcilik yatırımlarıyla «sadece seyirlik» olmaktan çıkarıyor, Büyükşehir Belediyesi’ye işbirliği içinde Bayraklı’yı İzmir’in en değerli yeni kıyı şeridi yapmak üzere harekete geçiyoruz. Hayata geçireceğimiz projelerle; Bayraklı, gerçek bir sahil kenti olacak Turan bölgesi turizm, eğlence, ticaret ve kültür odaklı bir gelişim gösterecek. Bayraklı, İzmir”in körfezle buluştuğu ‘’en değerli yeni kıyısı’’ olacak. Amatör denizcilik yatırımlarıyla deniz ‘’sadece seyirlik’’ olmaktan çıkarılacak. Dere ağzı, kanallar, sahil bandında yüzen iskelelerle denizcilik teşvik edilecek. Doğal yapı ve ekolojik denge, yenilemede ‘’olmazsa olmazımız’’ olacak. Sahilde mevcut dokuya uyumlu «MİNİ EĞLENCE PARKLARI» kurulacak.

14 YAPAY SPOR VE EĞLENCE ADASI
Bayraklı sahiline 200 metre açıklarda 5 bin metrekarelik bir yapay ada kurulması amacıyla özel projelendirme çalışmalarına başlanacaktır. Tekneler ve deniz taksisi ile ulaşımın sağlanacağı ada, spor ve eğlence merkezi olarak kullanılacaktır. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilgili bakanlık işbirliğiyle projendirilecek olan yapay adada yüzme havuzu, spor tesisleri, restoran ve kafeteryalar yer alacaktır. Yap-işlet –devret modeliyle Bayraklı’ya kazandırılması hedeflenen projeyle İzmir tarihinin en önemli turistlik mekanlarından birine kavuşacaktır. Örnek görüntü (İstanbul Suada )

15 İZMİR’İN YENİ ÇEKİM MERKEZİ BAYRAKLI MEYDANLARI

16 BAYRAKLI’NIN SEMBOLÜ; MEYDAN
“Kent meydanı, o ilçeye estetik ve ruh katar” sözünden hareketle Bayraklı’ya kültürel, sanatsal ve sosyal etkinliklere sahne olacağı, örnek proje ve tasarımıyla ilçeye görsel zenginlik katacağı bir kent meydanı kazandıracağız. İzmir’in yeni cazibe merkezi Bayraklı’nın kıyı şeridi ve meydan düzenlemelerini bir bütün olarak düşünüyoruz. Smirna Meydanı’nın denizle kucaklaşmasını sağlayan Manda Çayı’nı doğal ve ekolojik yapısına kavuşturacak özel arıtma çalışmalarının ardından gondollarla gezinti yapılan bir mesire yeri haline getireceğiz. Su ve ışık oyunlarıyla bütünleştirilecek olan rekreasyon çalışmaları kapsamında Smirna Meydanı ve Manavkuyu Kavşağı bir bütün içinde işlenerek canlılığın ve aktivitenin merkezi olacak.

17 Yaya ve bisiklet yolları,
özel peyzaj çalışmaları, heykelleri, havuzları, su ve ışık oyunlarıyla bezenmiş alanları halkla bütünleşen rengarenk 24 saat ışıl ışıl, cıvıl cıvıl sanatla iç içe, sosyal aktivitelerle dolu bir ilçe meydanı, Bayraklı’nın cehresini değiştirecektir.

18 BAYRAKLI’DA ALIŞVERİŞ GÜNLERİ BAŞLIYOR….

19 ALIŞVERİŞİN YENİ MERKEZİ; BAYRAKLI ÇARŞISI
Bayraklı ticaret hayatının kalbi olan Bayrak Çarşısı yeniden düzenlenerek, 24 saat yaşayan, nefes alan bir merkez haline getirilecektir.   Türk el sanatları örneklerini yansıtan seramiklere, çini panolara, ağaç eserlere, madeni eserlere, düz dokuma yaygıları ile halı ve kilimlerin satışının yapıldığı dükkânlarında yer alacağı çarşı yerli yabancı turistlerin uğrak noktası olacaktır. Bayraklı çarşısı esnafı ile ortaklaşa gerçekleştirilecek çalışmalarla; Özellikle sağanak yağışlarda Alpaslan ve Cengizhan Mahallelerinden gelen sel sularının etkisi altında kalan Bayraklı Sevgi Yolu Çarşısı’nın alt yapı sorunlarının çözümlenmesi için girişimlerde bulunulacak, Çarşı 24 saat ışıklandırılacak Tek merkezden yönetebilen elektronik özel güvenlik sistemi kurulacak, Eski binalar elden geçirilerek restore edilecek, Yeni otopark alanları oluşturulacak, Festivaller ve sosyal aktiviteler düzenlenecek İzmirlilerin alışveriş için Bayraklı’yı tercih etmeleri için özel kampanyalar yapılacak

20 HALK İÇİN HALKLA YÖNETİM
Hepimizin bildiği gibi ilçe belediyeler, halkın yerel nitelikli, ortak ihtiyaçlarını karşılamakla görevli kamu kurumları olup, görev ve yetkileri yasalarla belirlenmiştir. Ancak biz; alışılagelmişin dışında “HALK İÇİN HALKLA YÖNETİM” anlayışı ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve devletimizin imkanlarını arkamıza alarak, belediyemiz imkanlarını muhtarımız, esnafımız halkımızla bütünleştirerek, gencinden yaşlısına kadınından erkeğine kadar herkesin daha iyi şartlarda yaşaması, çocuklarımız ve gençlerimizin daha iyi yetişmesi ve hemşerilerimizin geleceğe daha umutla bakması için çalışacağız. ÖNCELİKLİ HEDEF ve ÇALIŞMALARIMIZ 1- HERKESİ KUCAKLAYAN, DOST KAPISI BELEDİYE; BAYRAKLI a) Şeffaf, dürüst, tutarlı, dinamik, güvenilir, adil, demokratik, çalışkan, güler yüzlü belediyecilik anlayışı ile halkın katılımı ön planda tutulacaktır. b)Belediye hizmetlerinin kalitesi yükseltilecek, ilçenin gelişimine katkı sağlayacak her tür işbirliği gerçekleştirilecek. c) Sosyal demokrasi, halkçı belediyecilik, disiplinli ve planlı çalışma, birlikte yönetim temel ilkemiz olacak. d)Alınacak kararlarının her aşamasında halk katılımının sağlanması hedefimiz olacak.

21 2-ÜRETİME VE YENİLİĞE AÇIK BELEDİYE ANLAYIŞI
d)Yenilikçi ve yaratıcı projelere öncelik verilecek. e)Kent ve kentlilik bilincinin gelişmesi için çalışmalar yapılacak. f)Ortak çözüm-eşitlik ve toplumsal dayanışma sloganımız olacak. g)Birimler arası koordine sağlanacak. İş gücünden aktif yararlanılacak. h)Tüm belediye kuruluşlarının birbirleriyle bağlantısını sağlayacak altyapı geliştirilecek.Ve bu durum etkin kullanılacak. ı)Belediye yönetiminde vatandaşın beyanı esas alınacak. i)Belediye ihale ve alımları şeffaf hale getirilecek. Adil, rekabete açık tutulacak. j)Kurallara uygun belediye bütçesi politikası uygulanacak. k)Belediye bünyesinde Ar-Ge çalışmalarına önem verilecek, yeni projeler üretilecek. 2-ÜRETİME VE YENİLİĞE AÇIK BELEDİYE ANLAYIŞI a)Sivil toplum kuruluşlarının, muhtarların, ilçenin kanaat önderlerinin, meslek odalarının, akademik çevrelerin ve halkın yönetime katılımı sağlanacak. b)Bayraklı’nın geleceğine yön verecek projeler, yatırımcılara açık olacak. c) Esnafın ihtiyaçları göz önüne alınarak özellikle küçük esnafın kalkınmasına yönelik projelere imza atılacak. d)Yöresel ürünleri üreten, işleyen ve pazarlayan esnaf ve sanatkarlara destek sağlanacak. e)Kültürel zenginliğimizin gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında tanıtımı ve pazarlanmasına yönelik girişimlere öncü olunacak. f) “Benim Evim Belediyem” Danışma Merkezi kurularak, halkın belediyeye katılımı aktif hale getirilecek ve “Benim Evim Belediyem Danışma Hattı” vasıtasıyla sorunlar kısa sürede çözüme kavuşturulacak.

22 3-YEREL DEMOKRİNİN TEMEL TAŞI MUHTARLARIMIZLA OMUZ OMUZA ÇALIŞACAĞIZ
a)İlçenin mahallenin, köyün saygın kişisi, kanaat önderi, rol köprüsü muhtarlarımızın ekonomik ve sosyal sorunlarını çözmek, huzurlu çalışma ortamlarını sağlamak amacıyla projeler üretilecek. b)Muhtarlarımızın kentsel dönüşüm sürecinde aktif ve etkin şekilde rol alması sağlanacak. c)Muhtarların çağın gereklerine göre hizmet verebilmesi için gerekli altyapı oluşturulacak. d)Demokrasinin beşiği muhtarlık kurumunun daha aktif görev yapabilmesine olanak sağlayacak, belediye ile koordinasyonlu çalışmasına ışık tutacak “Muhtarlar Masası” aktif hale getirilecek. e)Muhtarlık binaları konteynır ve kulübelerden kurtarılarak, halkın buluşma noktası olan modern merkezlere dönüştürülecek.

23 4- İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ BAŞLIYOR
a) Hazırlayacağımız İŞKA (İŞSİZE İŞ KAZANDIRMA) projeleri kapsamında mahallelerde kurulacak üretim merkezlerinde özellikle emekliler, ev kadınlarının ve fiziksel engellilerin hazırlayacakları el emeği ile üretilen ürünlerin pazarlanıp satışı ile elde edilecek gelirin üretici kesime dönüşümünü sağlayacak kamusal bir mekanizmanın oluşturulacak. b)İşsizlere iş bulabilmek ve işgücünün niteliğini artırmak için tüm kurum, birlik ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapılacak. c)Kentsel işgücü donanımında niteliğinin artırılması için aktif istihdam ve mesleki eğitim programları geliştirilecek. d)İş kurma ve geliştirme program sayısı artırılarak yaygınlaştırılması sağlanacak. e)İş garantili kurslar, seminerler düzenlenecek, nitelikli iş gücü ve ara eleman yetiştirilmesi sağlanacak. f)Kadınlar için mahallelerde işgücü ihtiyacına uygun meslek kursları açılacak. Bu iş kazandırma projeleri ile işgücü ihtiyacına uygun meslek kursları düzenlenecek.

24 5- KENTSEL DAYANIŞMA Halkçı belediyecilik anlayışıyla yönetilecek belediyemizde öncelikli hedef “KENTSEL DAYANIŞMA PROJESİ’ni hayata geçirmektir. Bu bağlamda Bayraklı Belediyesi bünyesinde Kentsel Dayanışma Birimi oluşturulacak. Mahallelerde herhangi bir işi olmayan, üretim çarkında yer almayan geçimini sağlayamayacak kadar muhtaç olan kişiler belirlenecek, kayıt altına alınacaktır. Toplumsal yozlaşmanın ve çürümenin önüne geçilecek olan bu çalışma ile muhtaç durumundaki kişiler kesinlikle gizli tutulacaktır. Sağlıklı kuşakların yetişmesine de katkı sağlayacak olan bu proje ile yardıma muhtaç kişilere (eğer evli ise evin kadınına verilecek) özel yiyecek, giyecek, yakacak, eğitim, sağlık gibi zorunlu ihtiyaçlara yönelik harcama olanağı sağlayan belirli bir limiti bulunan “DAYANIŞMA KARTI” düzenlenecektir. İhtiyaç sahibi bu kartla her ay temel ihtiyaçlarını anlaşmalı yerlerden karşılayabilecektir. Bu projede kadınlara öncelik tanınacaktır.

25 6- YERİNDE, KATILIMCI VE BORÇLANMASIZ KENTSEL DÖNÜŞÜM
Bayraklı ölçeğinde yapılan kamuoyu araştırmalarında ilçenin öncelikli sorunun KENTSEL DÖNÜŞÜM olduğu görülmüştür. Kentsel dönüşüm, sadece riskli konutların yıkılıp yenisini yapma operasyonu değil, aynı zamanda kaliteli yaşam açısından, sosyal ve kültürel değişim ve dönüşümdür. Bu bağlamda Bayraklı’da kentsel dönüşümü gerçekleştirirken uygulayacağımız temel ilkeler; Yerindelik Borçlandırmasız dönüşüm Paydaşların etkin katılımı Çevre doku ile birlikte bütüncül yeniden yapılanma Mahalle muhtarlarının ve toplum liderlerinin (kanaat önderleri) süreçte aktif rol almaları Paydaşların kentsel dönüşümün denetim mekanizmasında yer alarak sistemin sigortası işlevini yapmaları Kentsel dönüşümde en az riskli, her aşamasında denetime açık en demokratik yöntem olan kooperatifleşmenin kullanılması olacaktır.

26 7- YENİ KENTLER YARATACAĞIZ
a)Kaliteli ve düşük maliyetli, çevre dostu, toplumsal birliktelik ruhunu pekiştiren konutlar geliştirilecek. Düşük ve orta gelirli vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak öncelikli hedefimiz olacak. b) Yurttaşlarımızın örgütlenmelerinin ardından temsilcileri aracılığı ile kentsel dönüşüm projelerine doğrudan katılım sağlanacak. c)İlçenin ana giriş geçiş noktalarındaki görüntü kirliğinin önlenmesi ve ana yol güzergahlarında yer alan binaların değerine değer katacak nitelikteki dış cephelerin yeniden düzenlenmesi ve bir anlamda bölgenin mimari bütünlük içine alınması sağlanacaktır. d) Yeşil alan, otopark ve sosyal donatı alanlarına sahip, Avrupa standartlarında kafeteryaları, özgün alışveriş merkezleri, sosyal yaşantısıyla bir sahil kenti olan yepyeni bir Bayraklı’nın temelleri atılacak.

27 8-BAYRAKLI, YEŞİLE DOYACAK
Mevcut ormanların korunması için tüm sivil toplum kuruluşları ile işbirliğine gidilecek. Belediye öncülüğünde tüm kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri Bayraklı kent ormanları ve hatıra ormanlarının kuruluşu için seferber edilecek. Her yıl en az 1 milyon fidan dikilecek. Bayraklı merkezindeki meydan ve boş alanlar yeşillendirilecek. İmar planlarında yeşil alan olarak ayrılmış her alanda küçük parklar oluşturularak, halkın nefes alması sağlanacak. Belediyenin yapacağı tüm ihalelere katılan firmalara fidan bağışı zorunlu hale getirilecek. İhaleleri kazanan her firmadan işin bedeli oranında bir alanı ağaçlandırması istenecek. Bayraklı’da mevcut rekreasyon alanları yeniden düzenlenecek ve yeni rekreasyon alanları yaratılacak . Bayraklı tepeleri ağaçlandırılacak. Hatıra ormanları oluşturulacak Belediye başvuran site ve apartman sakinlerinin ortak alanda kalan bahçelerine sembolik ücretlerle peyzaj düzenlemesi yapılacak.

28 9-BAYRAKLI KÜLTÜR VE SANATIN BAŞKENTİ OLACAK
Kültür ve sanat etkinlikleri, ilçeleri büyük birer kasaba olmaktan çıkaran, onları gerçek birer şehir yapan temel öğelerdir. Şehir, o kentte yaşayanları yetiştirir. Onları, zihinsel, ruhsal, entelektüel potansiyellerini hayata geçirebilen, şehre, ülkeye ve insanlığa katkılarını artırabilen bireyler haline getirir. Bu fonksiyonlarını da, büyük ölçüde, şehirde gerçekleştirilen kültürel etkinlikler aracılığıyla sağlar. İzmir’in yükselen değeri Bayraklı; Ege ve Akdeniz’in Kültür ve Sanat Başkenti haline gelecek ve; Tiyatro kursları açılarak özelikle çocuklar, gençler ve emekliler sanatla bütünleştirilecek. Amatör tiyatrolar desteklenecek. Özel tiyatrolara sponsor imkanının sağlanması için belediye olarak aracılık yapılacak. Mevcut özel tiyatroların yer ve sahne ihtiyaçları göz önüne alınacak. Uluslararası tiyatro festivalleri düzenlenerek, gezici tiyatroların İzmir’de eserlerinin sergilenmesi için girişimde bulunulacak.

29 Üniversitelerle işbirliği içine gidilerek, gençlik tiyatrolarının özendirilmesi ve mevcut çalışmaların desteklenmesi için işadamları ve büyük firmalarla gerekli görüşmeler yapılacak. Açık hava konserleri, açık hava tiyatro gösterileri ve sinema gösterimleriyle halkın özelikle yaz aylarında sanatla iç içe olması desteklenecek. Gezici tiyatro ve kütüphanelerle sanat , halkın ayağına götürülecek. Amatör ve profesyonel müzik toplulukları desteklenecek ve her ilçede konserler verilmesi için özel programlar yapılacak. Bayraklı, müzecilik anlayışı konusunda örnek ilçe olacak, sanat galerileri ve sergiler açılacak. Tarihi ve kültürel miras geliştirilerek korunacak. Düzenlenecek ulusal ve uluslar arası film festivallerine Bayraklı’nın ev sahipliği yapması yönünde çalışmalara imza atılacaktır. Bayraklı, uluslararası üne sahip ünlü sanatçıların ve orkestralara ev sahipliği yapacak.

30 Tarihi ve kültürel mirasın korunması konusunda özel projeler geliştirilerek, mevcut tarihi doku içinde yer alan eski binaların onarım çalışmalarının yapılarak halkın kullanımına açılması sağlanacaktır. Mevcut tarihi binalar sivil toplum kuruluşlarının kullanımına açılarak, görsel sanatlarla ilgili kursların açılmasına imkan tanınacak. Ev hanımlarının boş zamanlarına yönelik güzel sanatlar kursları açılarak, hem Türk el sanatlarının gelişimi sağlanacak hem de ev hanımlarının üretimlerinin ev bütçesine katkı olarak dönüşüne imkan tanınacak. Engellilerin sanatla iç içe olması için özel kurslar açılacak ve özellikle engelli çocukların gelişimi için kültür ve sanat çalışmalarına önem verilecektir. Çocukların ve gençlerin sanatla iç içe olmalarını sağlamak amacıyla özel yetenek kursları açılacak. Yetenekli çocuk ve gençlere özel burs verilecek. Bayraklı’da yeni sanat galerileri ve sergi salonları açılacak. Üniversitelerin ilgili fakültelerinde okuyan öğrencilerin eserlerini sergilemelerine imkan tanınacak. Açık hava sergileri ve müzeleri oluşturularak özellikle genç sanatçıların eserlerinin değerlendirilmesi sağlanacaktır. Bayraklı, müzecilik konusunda örnek ilçe haline getirilecektir. Bayraklı, açık hava heykel müzesi haline getirilecek ve açılacak yarışmalarda derece giren eserler şehir mobilyası olarak değerlendirecek.

31 10-BAYRAKLI’DA, FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZDİR…
Bayraklı, Anadolu mozağının en güzel örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bayraklı’da en çok Manisalılar yaşıyor. İkinci sırada Erzurumlular, üçüncü sırada Karslılar var. Yamanlar, Nafiz Gürman ve Doğançay bölgesinde Kürt ve Alevi kökenli vatandaşlarımız ağırlıkta yaşıyor. Bayraklı’nın bir bölümünde göçmenler, merkez Bayraklı’da ise daha çok İç Anadolu ağırlıklı hemşerilerimiz yaşamlarını sürdürüyor. İlçemiz, dinler ve mezhepler açısından hoşgörünün en üst düzeyde olduğu ender kentlerden biridir. Bu zenginliğimizi kullanmamız ana hedefimizdir. Bu kadar zengin kültürü bir arada kardeşçe taşıyan Bayraklı’da; İnanç farkı gözetmeksizin tüm ibadet yerlerini düzenli olarak temizlemek ve yurttaşlarımızın sağlıklı alanlarda ibadetlerinin yerine getirmelerine olanak verecek hijyenik koşulların sağlanması Tüm ibadet yerlerinin düzenli olarak temizlenmesi İbadet yerlerindeki halı, kilim türünden zemin örtülerinin ve çıplak zeminlerin temizliği ve yıkanması için gerekli araç, gereç ve malzemelerinin temin edilmesi temel görevlerimiz arasında yer alacaktır. Ayrıca farklı kültürlerin ve geleneklerin gelecek nesillere aktarılması için festivaller düzenlenecektir.

32 11- SAĞLIK HİZMETLERİ Belediye bünyesinde kurulacak Sağlık Evi birimi vasıtasıyla Bayraklı’da yaşayan tüm vatandaşlarımız sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilecekler. Ücretsiz göz muayenesi, diş tedavisi ve pansuman hizmetlerinin de verileceği sağlık merkezinde obezite ile mücadele birimi de yer alacaktır. Ameliyat olan ve yatağa bağımlı hastaların evde pansuman, sonda değişimi, enjeksiyon, tıbbi yardım ve hastane nakil işlemleri ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir. Ayrıca; Acil ve yerinde müdahale , Ücretsiz ambulans, Evde yardımcı sağlık hizmeti, Kan ve organ bağışı birimi, Tıbbi danışmanlık, hastaneler arası transfer hizmetinin de verileceği Sağlık Evi’nde; Engelliler rehabilitasyon merkezi de yer alacaktır. Çocuklar için ağız ve diş sağlığı merkezi, rutin göz muayenesi ve erkek çocuklarına yönelik sünnet operasyonları da ücretsiz yapılacaktır.

33 12-ÇOCUKLARA VE GENÇLERE YÖNELİK PROJELER
Üniversitelerle işbirliği yapılarak üniversite öğrencilerinin belediye hizmetlerinde part – time istihdam edilmelerinin sağlanacaktır. Belediyenin davetiye, broşür gibi posta dağıtımlarının kurye yerine gençler vasıtasıyla gönderilmesi, düzenlenecek festival, sergi, panel ve fuar gibi aktivitelerde ve kültürel sosyal organizasyonlarda üniversiteli gençlerin görev yapması sağlanacaktır. Ayrıca gençlerle yaşlıları kaynaştırmak ve birlikte vakit geçirmelerine imkan tanımak, yurt yerine ev ortamında kalmak isteyen şehir dışından gelen öğrenciler için aileler bulmak da görevlerimiz arasında yer alacaktır.

34 Bayraklı Belediyesi olarak gençlere ve çocuklara yönelik ayrıca;
a)Okul ve gıda üretim ve satış yerlerinde koruyucu halk sağlığına yönelik yaygın sağlık hizmetlerinin verilmesi sağlanacaktır. b)İlköğretim okullarında ve liselerde düzenli genel sağlık, diş ve göz sağlığına yönelik taramaların yapılmasına imkan tanınacaktır. c)İlköğretim okulları ve liselerde madde bağımlılığı ile ilgili eğitici programların verilmesi için ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde girilecektir. d)İlçemizde bulunan eğitim kurumlarının ihtiyaçları belirlenerek, yenileştirme, araç gerek ihtiyaçlarının karşılanması için özel çalışma yapılacaktır. e)Dar gelirli öğrencilere burs imkanı her yıl artırılarak uygulanacak. f) İlçe, özellikle çocukların ve engellilerin  öncelik ve ihtiyaçları göz önüne alınarak düzenlenecek.

35 g) Sadece öğrencileri değil, çalışan işsiz tüm gençleri de düşünerek gençlik politikaları üretilecek. h) Çocuklar ve gençlerin sporla aktif olarak ilgilenmeleri için imkan sağlanacak ı) İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Bayraklı sınırları içinde yaşayan her çocuk ve gencin Anıtkabir ve Çanakkale şehitliklerini ziyaret etmesi için özel turlar düzenlenecek. i) Çocuklara ve gençlerin kültür ve sanata yönelmesi için ücretsiz kurslar açılacak. j) Gençlik merkezleri oluşturularak, çocuk ve gençlerimizin boş zamanlarını doğru ve faydalı faaliyetlerle geçirmesi sağlanacak. k) Üniversiteye giden dar ve orta gelirli öğrencilere özel burs verilecek. l) Gençlere ve çocuklara yönelik festival, konser ve özel gösteriler düzenlenecek. Dünyaca ünlü gösterilerin ilçeye gelmesi sağlanacak m) “Gönüllü öğretmenlik projesi” ile emekli öğretmenler ve üniversite öğrencilerinin gönüllü olarak ilköğretim okullarında okuyan dar gelirli çocukların derslerine yardımcı olabilmeleri için köprü oluşturulacak.

36 13- KADINLARA YÖNELİK PROJELER
Kadın sığınma evleri yerine kadınların hayata kazandırılmasına yönelik projelere imza atılacak. Kadınlar için mahallelerde işgücü ihtiyacına uygun meslek kursları açılacak. Bu iş kazandırma projeleri ile işgücü ihtiyacına uygun meslek kursları açılacak. Ev hanımlarının boş zamanlarına yönelik güzel sanatlar kursları açılarak, hem Türk el sanatlarının gelişimi sağlanacak hem de ev hanımlarının üretimlerinin ev bütçesine katkı olarak dönüşüne imkan tanınacak. Hayatı Güzelleştirme Merkezi, sosyal faaliyetler, kültürel faaliyetler, sportif faaliyetler ve sağlık hizmetleri İle vatandaşlarımıza hizmet verecek. Yerel yönetimlere ait sosyal tesislerde öncelikle kadınlar ve gençler istihdam edilecek. Evinde yarı zamanlı çalışmak isteyenlere yönelik mesleki rehberlik ve kurs hizmet verilecek. Aile planlaması konusuna tam destek verilecek. Semtlerde çok amaçlı toplum merkezleri kurularak kadınların becerileri artırılacak ve iş imkanı sağlanacak. Çalışan kadınların çocukları için sosyal gelişme açısından yetersiz yerlerde ailelerin de katılımıyla işletilen belediye katkılı çocuk yuvaları ve anaokulları açılacak.

37 14-YAŞLILARA VE EMEKLİLERE YÖNELİK PROJELER
Yaşlılarla bedensel ve zihinsel engeli hemşerilerimizin bakımlarının evlerinde yapılabilmesi için gerekli hizmet olanakları sağlanacaktır. Yatalak hasta ve yaşlılara yönelik özel hizmet servisleri kurulacak. Ambulansların sayısı artırılacak. Beyan esas sayılarak ihtiyaç sahiplerine ücretsiz ambulans hizmeti verilecek. Yaşlılarımızın sağlıklı ve mutlu yaşam sürmeleri için “Mutlu Yaşam Köyleri” hayata geçirilecek. Yaşlılar hizmet merkezi ücretsiz ev temizliği, ev içi tamirat ve boya badana hizmeti ile yaşlıları ev ortamında desteklenecek. Yaşlılar için geçici ve kısa süreli bakım evleri kurulacaktır. Kurulacak rehabilitasyon merkezlerinde ücretsiz psikolojik danışmanlık hizmeti verilecek. Yaşlı ve bakıma muhtaç kişilere evinde bakım hizmeti verilecek.

38 15-ENGELLİLERE YÖNELİK PROJELER
Kentteki engellilere ilişkin bilgileri içeren veritabanı oluşturulacak. Bu kişilerin ve ailelerinin ihtiyaçları sürekli olarak izlenecek, her türlü destek acilen sağlanacak. Engelsiz kart adını verdiğimiz özel tanıtım kartlarıyla engelli hemşehrilerimize belediye hizmetlerinde öncelik tanınacak. Engellilerin yaşamını sağlıklı sürdürebilmeleri için özel spor ve rehabilitasyon merkezleri kurulacak. Engellilerin sanatla iç içe olması için özel kurslar açılacak ve özellikle engelli çocukların gelişimi için kültür ve sanat çalışmalarına ağırlık verilecek. Evde bakım ihtiyacı duyan engellilere belediye olarak özel hizmet verilecek. Spor tesisleri engelliler tarafından da kullanılır hale getirilecek. Görme engelli hemşehrilerimiz için sesli kütüphane kurulacak.

39 16-HAYVAN HAKLARINA YÖNELİK PROJELER
a)Hiçbir canlının yaşam hakkı elinden alınamaz. İlçe bazında kriz merkezleri kurularak başıboş köpek, kedi ve kuşların su ve yiyecek gereksinimleri sağlanacak. b)Şehrimizde başıboş dolaşan mağdur, güçten düşmüş ve hasta hayvanlara yönelik yeterli sayıda bakım evleri açılacak. c)Vatandaş mülkiyetinde olan ve özellikle yük taşımacılıkta kullanılan tek tırnaklı hayvanların bakımı ve rehabilitasyonu konusunda özel çalışma yapılacak. d)Kötü şartlarda bulunan tüm hayvanların (vatandaş mülkiyetinde olanlar dahil) tespiti ve rehabilitasyonu sağlanacak. e)Egzotik hayvanların satışı ve bakımı ile ilgili denetimler yapılacak. f)Kısırlaştırma rehabilitasyon merkezi kiralama, donatımı ve gerekli araçların alımı yapılacak g)Sokak hayvanlarına yönelik rehabilitasyon hizmetlerinin yürütülecek h)Hayvan poliklinik hizmetleri etkinleştirilecek ı)Hayvanların ekolojik denge bakımından önemini kavratmaya yönelik eğitici, özendirici gezi ve seminerler düzenlenecek, film, kitap, broşür gibi materyaller dağıtılacak.

40 SPOR VE SAĞLIKLI YAŞAM OLANAKLARI SAĞLANACAK
17- 7’DEN 70’E HERKES İÇİN SPOR VE SAĞLIKLI YAŞAM OLANAKLARI SAĞLANACAK a)Herkese spor yapma ve boş vakitlerini değerlendirme olanakları sunulacak. b)Belediye bünyesinde açılacak spor okullarında ve sporcu eğitim merkezlerinde donanımlı spor adamları istihdam edilerek sporcu eğitimi ve sağlık merkezleri oluşturulacak. c)Gelecek vaat eden sporculara maddi ve manevi destek verilecek, eğitimleri güvence altına alınacak. d)Tüm spor dallarına yönelik özel kaynak ayrılacak, geniş halk kitlelerinin katılımı desteklenecek. e)Amatör spor kulüplerine maddi ve manevi destek verilerek, takım ruhunun gençler arasında yerleşmesi ve sporun profesyonelleştirilmesi sağlanacak. f)Bisiklet yolu, koşu ve yürüyüş parkurları yaygınlaştırılacak.

41 ÇOK AMAÇLI SPOR SALONLARI
Bayraklı’da genç nüfusun varlığı göz önünde bulundurulduğunda, ilçenin bazı bölgelerine çok amaçlı spor salonlarının yapılması gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmaktadır. En az bin kişi kapasiteli olması gereken bu salonlar, her spor branşının yarışmalarının ve antrenmanlarının yapılabilmesine olanak sağlamalıdır. Bu salonlarda yeterli miktarda duş, tuvalet, soyunma odalarının yanı sıra mutlaka toplantı salonu, doktor adası ve kondisyon merkezi bulunmalıdır.

42 BAYRAKLI DENİZ SPORLARIYLA BULUŞUYOR
YELKEN TESİSLERİ VE SPOR ADASI İzmir denizin kıyısında kurulmuş, iklimi açısından da su sporlarına büyük imkan sağlayan bir kenttir. Böyle bir kentte denizden ve sudan kopuk olarak yaşamak, spor yapmak imkansızdır. Bayraklı kıyılarında yelken ve yat yarışları için çok sayıda uygun alanlar vardır. Buralar belirlenecek, yelken ve yat yarışlarıyla yüzme amaçlı tesisler hazırlanarak, halka armağan edilecektir. Bayraklı sahilinde oluşturulacak yapay bir spor adasında yüzme havuzu, spor tesisleri yer alacak ve halkın su ile buluşması sağlanacaktır. KENTSEL DÖNÜŞÜM VE SPOR Yeni çıkan yasayla gündeme gelen ve hareket kazanan kentsel dönüşüm uygulamaları yapılırken, spor tesisleri kesinlikle unutulmamalıdır. Bayraklı’nın yeni çehresi belirlenirken, imar adaları oluşturulurken, rekreasyon alanlarının ötesinde spor alanları ve spor tesisleri için yerler ayrılacak, konutlarla sporun iç içe olması, spor tesislerinin kolayca ulaşabilir olması sağlanacaktır. SPOR OKULLARI Yoğun olarak yaz aylarında açılan, gençlere ve çocuklara yönelik olan spor okulları, her branşta ve yılın tamamını kapsayacak şekilde açılacak, yeni yetişen neslin sporla tanışması, faaliyet gösterdikleri spor branşında daha iyi eğitim alarak gelişmeleri sağlanacaktır. Açılacak spor okullarında yetişecek yetenekli ve çalışkan sporcular, spor kulüplerine verilerek, Türkiye’de sporun gelişmesine, şampiyon sporcuların çoğalmasına katkı sağlanacaktır.

43 18-REKREASYON ALANLARI-MEYDAN DÜZENLEMELERİ
İlçenin ana giriş geçiş noktalarındaki görüntü kirliğinin önlenmesi ve ana yol güzergahlarında yer alan binaların değerine değer katacak nitelikteki dış cephelerin yeniden düzenlenmesi ve bir anlamda bölgenin mimari bütünlük içine alınması sağlanacak. Modern şehir görüntüsüne uymayan binalar boyatılacak, özellikle şehrin giriş noktalarında yeni düzenlemeler yapılacak. Kentlilerin buluşma noktası olan meydanlar artırılacak. Kentte yaşayanlara, kenti gezmeye gelenlere, eğlence, kültür ve bilgiyi orada arayan ve eğitim görenlere en iyi koşullar sağlanacak, iyi bir yaşam biçimi sunulacak. Bayraklı’nın ana caddeleri ve meydanları ışıklandırılacak, “ 24 saat Yaşayan Kent ” anlayışı doğrultusunda gece boyunca da cadde ve sokakların aydınlatılması ve güvenlik içinde olması sağlanacak. Yaya bölgeleri, kaldırımlar, cadde ve sokaklar iyileştirilecek. Ağaç, heykel, anıt, havuz ve çeşmelerle donatılacak. Müzik, resim ve tiyatro sanatçılarına özel sanat sokakları oluşturulacak, halkla sanat iç içe olacak. Şehir bir düzen dahilinde çiçeklendirilecek, yeşil alanlara birer motif edasıyla işlenecek.

44 AYRICA; Botanik parkı, restoran, kafeterya, düğün salonu, yüzme havuzu, konuk evi, amfi tiyatronun da yer alacağı sosyal tesis binası, Yer altı otoparkları, Taksi duraklarının yenilenmesi ve çağdaş hala getirilmesi, Avrupa standartlarında parke taş ve asfalt çalışmaları, kaldırım ve bordür çalışmaları, sevgi yolları, yürüme parkuru , çocuk oyun alanı, modern süs havuzları, yeşil alanlar , parklar Bayraklı sakinlerinin denizle buluşmasını sağlayacak olan rekreasyon alanları ve kıyı şeridi düzenlemeleri, Islah edilecek derelerde tekne ve kayıklarla gezinti imkanı ile gezinti ve rekreasyon merkezleri Aşevi, Özellikle öğrencilere ve dar gelirlilere yönelik semt çamaşırhaneleri, Halk eczanesi, Gençler ve emeklilere özel kültür turları, yaz spor ve tatil kampları, çalışanlara özel hafta sonu etkinlikleri ve gezileri Halk kütüphanesi, internet evi, Kapalı pazar yerleri, Bayraklı sahilinde nostaljik fayton turları, Özel atık toplama merkezleri de hizmetlerimiz arasında yer alacaktır.

45 Hüseyin ASLAN Bayraklı Belediye Başkan Adayı Yaparsa; Hüseyin ASLAN
Laf değim, iş Sorun değil, çözüm istiyorsanız… Hüseyin ASLAN Bayraklı Belediye Başkan Adayı


"DEĞİŞİMİN ADI BAYRAKLI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları