Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Mustafa Kemal, 1905’de İstanbul Kara Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra Şam’da 5. Ordu’da kurmay yüzbaşı olarak görev aldı. Suriye'de bulunduğu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Mustafa Kemal, 1905’de İstanbul Kara Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra Şam’da 5. Ordu’da kurmay yüzbaşı olarak görev aldı. Suriye'de bulunduğu."— Sunum transkripti:

1

2

3 Mustafa Kemal, 1905’de İstanbul Kara Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra Şam’da 5. Ordu’da kurmay yüzbaşı olarak görev aldı. Suriye'de bulunduğu sırada yakın arkadaşlarıyla Vatan ve Hürriyet Derneğini kurdu (Ekim 1906) 1907'de kolağası olarak Şam 5. Ordu Komutanlığında, oradan da aynı yıl içerisinde Manastır 3. Ordu Komutanlığına bağlı Selanik’e görevlendirildi.

4 Olaya neden 31 Mart Vakası denmiştir? 31 Mart Vakası Ben Selanik’te görev yaparken, İstanbul’da meşrutiyet yanlıları ile meşrutiyet karşıtları arasında bir kargaşa çıkmıştı. 13 Nisan 1909’daki bu olaya 31 Mart Vakası denir. Osmanlı’da o zamanlar Hicri takvimin yanında devlet Rumi Takvim İşleri için Rumi Takvim’de kullanılmaktaydı. Bu olayda, Rumi Takvim de 31 Mart’a denk geldiği için böyle bir isim konmuştur. Osmanlı’da o zamanlar Hicri takvimin yanında devlet Rumi Takvim İşleri için Rumi Takvim’de kullanılmaktaydı. Bu olayda, Rumi Takvim de 31 Mart’a denk geldiği için böyle bir isim konmuştur.

5 Şam Mustafa Kemal, İstanbul'da meşrutiyet karşıtlarının çıkardığı 31 Mart Ayaklanmasını bastırmak ve düzeni sağlamak amacıyla hazırlanan Hareket Ordusu’nda kurmay yüzbaşı olarak Mahmut Şevket Paşa ile birlikte katıldı.

6 İtalya, birliğini geç tamamlamıştı. Bu nedenle sömürgesi yoktu ve sömürgeler elde etmek istiyordu. Bu nedenle tam karşısında bulunan ve zayıf Osmanlı’ya ait olan Trablusgarp’a saldırdı. Osmanlı, Trablusgarp’a asker yollayamamıştır. Neden? Osmanlı Devleti Trablusgarp’a asker gönderemedi. Çünkü Mısır İngiliz işgali altında olduğu için kara bağlantısı kesilmişti. Karadan asker yollanamıyorsa, neden denizden asker yollanamamıştır? Belki denizden bir donanma yollanabilirdi ama Haliçte bekletilen donanma çürümüştü.

7 Trablusgarp’ın İtalya’nın olmasını istemeyen Mustafa Kemal ve beraberindeki Osmanlı gönüllüleri kılık değiştirerek sivil olarak Trablusgarp’a gittiler. Mısır’daki İngilizlere şerif gibi farklı isimler ile tüccar, gazeteci gibi farklı meslek mensubu olarak tanıttılar. Mustafa Kemal ve gönüllüler Trablusgarp’ı örgütlediler. Böylece savaşı Türkler kazanmış oldu ama…

8 12 Adalar Trablusgarp’ta tutunamayan İtalya, Osmanlı’yı barışa zorlamak için On İki Adayı aldı ve Çanakkale önlerine donanma yolladı. İtalya, bir yandan bunları yaparken Balkan Devletleri’ni de Osmanlı’ya saldırarak, ondan toprak alması için kışkırtmaktaydı. İtalya’nın bu politikası amacına ulaştı ve İtalya Çanakkale’ye donanma gönderdiği sıralarda I. Balkan Savaşı çıktı. İtalya, bir yandan bunları yaparken Balkan Devletleri’ni de Osmanlı’ya saldırarak, ondan toprak alması için kışkırtmaktaydı. İtalya’nın bu politikası amacına ulaştı ve İtalya Çanakkale’ye donanma gönderdiği sıralarda I. Balkan Savaşı çıktı. Osmanlı, I. Balkan Savaşı çıkınca İtalya karşısında ne yapmış olabilir? Osmanlı, bu durum karşısında İtalya ile Uşi Antlaşması’nı imzaladı. Bu antlaşmayla Trablusgarp İtalya’ya kesin, 12 Ada yine İtalya’ya I. Balkan Savaşı bitene dek verilmiştir. Trablusgarp Savaşı’nın önemi nedir? Son Kuzey Afrika toprağımız elden çıkmıştır. 11 Mustafa Kemal ilk askeri başarısını kazanmıştır. 22

9

10 Birinci Balkan Savaşı Osmanlı ile Balkan Devletleri arasında geçen iki Balkan Savaşı’nın ilkidir. I. Balkan Savaşı’nın nedenleri nelerdir? Savaş, Karadağlıların Osmanlı’ya savaş ilanı ile başladı. Osmanlı orduları üç cephede savaşa girdi. I. Balkan Savaşı’na kimler katılmıştır? Balkan devletlerinin Osmanlı’dan toprak almak istemeleri.1 Rusya ve İtalya’nın kışkırtmaları2 Fransız İhtilali ile yayılan milliyetçilik fikri3 Karadağ Bulgaristan Yunanistan Sırbistan Osmanlı I. Balkan Savaşı’nın sonucunda neler olmuştur? Savaşın sonucunda birçok cephede aynı anda savaşan Osmanlı Balkan topraklarını ve Edirne’yi kaybetti. Sınırlar Midye-Enez hattına çekildi. Savaş sonucunda büyük devletlerin kışkırtmalarıyla Arnavutluk bağımsızlığını kazandı. (1913)

11 İkinci Balkan Savaşı Balkan Devletleri ve Osmanlı ile Bulgaristan arasında geçen iki Balkan Savaşı’nın ikincisidir. II. Balkan Savaşı’nın nedenleri nelerdir? I. Balkan Savaşı’nda Bulgaristan’ın daha fazla toprak alması1 Arnavutluk’un bağımsız olması ile toprak paylaşımını yapılamaması2 Bulgaristan’ın daha fazla toprak almasından dolayı Bulgaristan’dan toprak istenmesi ve Bulgaristan’ın topraklarını vermemesi3 Romanya ve Osmanlı’nın Bulgaristan aleyhine değişen durumu, menfaatlerine göre değerlendirmek istemesi4 II. Balkan Savaşı’na kimler katılmıştır? Karadağ Bulgaristan Yunanistan Sırbistan Osmanlı Romanya Savaş Bulgarların Sırbistan, Karadağ ve Yunanistan’a saldırmasıyla başladı. Ayrıca savaşa daha sonra Osmanlı ve Romanya’da katıldı. Osmanlı, bir oldubitti ile II. Balkan Savaşı’nda Meriç nehrine kadar ilerledi. Ama büyük devletlerin uyarılarıyla daha fazla ilerleyemedi. II. Balkan Savaşı’nın sonucunda neler olmuştur? Bulgaristan doğu Trakya’yı Osmanlı’ya geri verdi. 1 Bulgaristan; Karadağ, Sırbistan, Yunanistan arasında paylaşıldı. 2 Dobruca Romanya’nın eline geçti. 3

12 Çanakkale Mustafa Kemal'in askeri yönden tanınmasını sağlayan, I. Dünya Savaşı'nda Çanakkale Cephesindeki savaşlar olmuştur. Mustafa Kemal Çanakkale Cephesi'nde üstün bir askerlik yeteneği sergileyerek önemli savunmalar yaptı. Mustafa Kemal ve emrindeki tümen, Anafartalar ve Arıburnu'nda düşmanı ağır bir yenilgiye uğrattı.

13 I. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale’deki 19.Tümen Komutanlığı’na atandı. I. Dünya Savaşı’nda İtilaf Devletleri’nin Çanakkale’den geçmek istemeyip, karadan saldırarak geçememesinde Mustafa Kemal’in ölmeyi emrettiği askerleri etkili olmuştur. Mustafa Kemal, buradaki başarılarının ardından ALBAYLIĞA terfi etmiştir.

14 Muş Bitlis Çanakkale Şam Manastır Selanik İstanbul Van I. Dünya Savaşı sırasında Rusların işgal ettiği Doğu Cephesi’ne 16. Ordu Komutanı olarak atanan Mustafa Kemal, bu cephede askerin yiyecek ihtiyaçların karşılanması için uğraştı. M.Kemal Ordu denetimi sırasında

15 Muş Bitlis Çanakkale Şam Manastır Selanik İstanbul Van Suriye Cephesi Doğu Cephesi’nden yine I. Dünya Savaşı sırasında Suriye Cephesi’ne 7. ordu Komutanı olarak atanmıştır.

16 Muş Bitlis Çanakkale Şam Manastır Selanik İstanbul Van Suriye Cephesi Samsun Mustafa Kemal, Osmanlı’nın I. Dünya Savaşı’ndan çekilmesi ile İstanbul’a geri dönmüştür. 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanınca doğal olarak Osmanlı Devleti savaştan çekildi ve 13 kasım 1918’de İstanbul’a geldim. Aynı gün İtilaf devletlerinin donanması da boğaza demir atmıştı. Geldikleri gibi giderler Samsun civarında olayların çıkmasıyla birlikte, M. Kemal padişah tarafından buraya görevlendirir ve padişahtan aldığı gizli emirle milli mücadeleyi başlatır. (19 Mayıs 1919) Padişahtan aldığı özel emirle milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal, yurdu tüm Anadolu halkıyla iş birliği yaparak düşmanlardan temizlemiştir.

17

18


"Mustafa Kemal, 1905’de İstanbul Kara Harp Akademisi’nden mezun olduktan sonra Şam’da 5. Ordu’da kurmay yüzbaşı olarak görev aldı. Suriye'de bulunduğu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları