Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KARDEŞLİK İLE İLGİLİ BİLGİLER İnsanlar arasında sevgi, saygı, merhamet gibi insani duyguları geliştirerek birbirine bağlı, sağlıklı bireylerden oluşan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KARDEŞLİK İLE İLGİLİ BİLGİLER İnsanlar arasında sevgi, saygı, merhamet gibi insani duyguları geliştirerek birbirine bağlı, sağlıklı bireylerden oluşan."— Sunum transkripti:

1

2 KARDEŞLİK İLE İLGİLİ BİLGİLER İnsanlar arasında sevgi, saygı, merhamet gibi insani duyguları geliştirerek birbirine bağlı, sağlıklı bireylerden oluşan bir toplum oluşturmak…Bütün gelişmiş ülkeler için bu, kalkınmak kadar önemle üzerinde durulması gereken, ciddi yatırımlar yapılan bir hedef olmalıdır.

3 İnsan, diğer insanlarla bir arada yaşamak zorundadır. Kardeşliğin temeli sevgidir. Sevgi, insanı diğer insanlara, hayvanlara ve başka şeylere yakın ilgi göstermeye iten duygudur. Sevgi, insanları birbirine bağlar. Sevginin olduğu yerde, acılar çabuk unutulur, dertler çabuk halledilir, üzüntüler neşeye dönüşür.

4  DOSTLUK VE KARDEŞLİK BARIŞIN TEMELİDİR  Dostluk ve kardeşliğin barışın temeli olduğunu anlayabilmek için önce "barış"ın ne olduğunu öğrenmemiz gerekir. "Barış" savaşsızlık hali, savaştan sonra antlaşmayla başlayan süreçtir. Bir de birbirlerine kızgın, küskün olan insanların küslüğe son vermeleridir.

5 KARDEŞLİK

6  Dostluk ve kardeşliği yaygınlaştırmak için aşağıdaki hususlara dikkat edelim:  Size yapılmasını istemediğiniz bir şeyi siz de başkasına yapmayın.

7 Konuşurken dostça insanların gözlerinin içine bakın. Gülümseyerek konuşun.

8 Kardeşlik Son Bulmayan Arkadaşlıklardan Doğar.

9

10

11 Barışa her insan ve her devlet muhtaçtır. Çünkü savaş hali, çatışma her bakımdan yıkımdır. Savaşta insanlar ruhen tedirgin olur, ölür, yaralanır. Toplumlar gerilir. Kin ve düşmanlık duyguları şiddetlenir.

12 Devletin gelirleri silaha, savaş harcamalarına yatırılır. Açlık, kıtlık doğar. Bu gerçeğin bilincinde olan Atatürk, "Yurtta barış, cihanda barış!" ilkesini koymuştur. Bu ilkeye, bütün toplumların ve bütün dünyanın ihtiyacı vardır.

13

14

15

16

17  Değerler anlatma veya tanımlama ile kazanılmaz. Ancak onları benimseyerek yaşantımızda uyguladığımız sürece davranışa dönüşür.

18 Birlikte Yaşama ve Kardeşlik Değeri Eğitim ve Hazırlama Ekibi: Gül Seda BALTACI Nazmiye AKDERE Ozan Can COŞKUN İbrahim TÜRKMEN Türkçe Öğretmeni Görsel Sanatlar Öğretmeni Rehber Öğretmen Sosyal Bilgiler Öğretmeni


"KARDEŞLİK İLE İLGİLİ BİLGİLER İnsanlar arasında sevgi, saygı, merhamet gibi insani duyguları geliştirerek birbirine bağlı, sağlıklı bireylerden oluşan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları