Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KAYNAKLARIN TÜKENEBİLİRLİĞİ VE ALTERNATİF KAYNAKLAR -Petrol, doğalgaz, kömür tükenebilir. -Gelişmiş ülkeler teknolojileri sayesinde doğal kaynaklardan.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KAYNAKLARIN TÜKENEBİLİRLİĞİ VE ALTERNATİF KAYNAKLAR -Petrol, doğalgaz, kömür tükenebilir. -Gelişmiş ülkeler teknolojileri sayesinde doğal kaynaklardan."— Sunum transkripti:

1 KAYNAKLARIN TÜKENEBİLİRLİĞİ VE ALTERNATİF KAYNAKLAR -Petrol, doğalgaz, kömür tükenebilir. -Gelişmiş ülkeler teknolojileri sayesinde doğal kaynaklardan daha fazla yararlanabilmektedir. -Yenilenebilen enerji kaynaklarından etkili bir şekilde yararlanılması sanayi devriminden sonra gerçekleşti.

2 ALTERNATİF KAYNAKLAR

3 1-NÜKLEER ENERJİ -Atom çekirdeğinin parçalanması(uranyum- toryum) -Kullanımı son 50-60 yıl -4 ton kömür=1 gr. Uranyum -Kullanım alanı; elektrik üretimi, tıp, askeri saha, gemi ve denizaltı araçlarının hareket ettirilmesi -Tehlike; Nükleer atıklar- Çevreye yayılan radyasyon Örnek; 1986-Rusya-Çernobil faciası

4 2-GÜNEŞ ENERJİSİ -Güneş kollektörleri; 1-Isıtma 2-Enerji üretimi 3-Besin maddelerinin pişirilmesi(Güneş Ocakları) *Akdeniz Ülkelerinde potansiyel yüksek. Sebep; Güneşli gün sayısının fazla olması -Temiz, çevreci, tükenmez

5 3- HİDROJEN ENERJİSİ -Nasıl elde edilir? 1- Suyun elektrolizinden 2- Fosil yakıtlardan -Depolanıp uzak mesafelere taşınabilir. -Temiz, çevreci, yenilenebilir.

6 4-BİYOENERJİ - Nelerden elde edilir? 1- Organik maddelerden( Şeker kamışı ve pancarı, mısır, arpa, keten, ayçiçeği, kolza, soya fasülyesi) 2-Hayvan dışkısı ve çöp yığınlarından -Nasıl kullanılır? 1- Yakılarak ısı enerjisi üretilir. 2- Çöplük ve hayvan dışkılarının kötü kokuları depolanarak BİYOGAZ elde edilir. 3- Bitki ve hayvansal yağlar alkolle karıştırılarak BİYODİZEL elde edilir. -Çevreci, yenilenebilir.

7 5- RÜZGAR ENERJİSİ -Elektrik üretimi -Danimarka, ABD--  En fazla üretimi -İzmir; Çeşme, Karaburun -Temiz, çevreci, yenilenebilir.

8 6-JEOTERMAL ENERJİ Nerelerde, nasıl arazilerde elde edilir? -Fay hatları-kaplıcalar -Volkanik arazi-Gayzerler Ortak özellik; Genç oluşumlu (3.zaman) araziler Hangi alanlarda kullanılır? -Elektrik üretimi, ev-iş yeri ve seraların ısıtılması Hangi ülkelerde yoğun kullanılır? -ABD, Japonya, Yeni Zelanda -Temiz, çevreci, yenilenebilir.

9 7- DALGA-GEL-GİT ENERJİSİ -Okyanus kıyılarında gel-git genliği yüksek -Elektrik üretiminde -Fransa ve Hindistan’da üretimi yoğun -Temiz, çevreci ve yenilenebilir.

10 8- HİDROELEKTRİK ENERJİ -Eğimli, derin vadili akarsular---  Akış hızı fazla -Dünya elektrik üretiminin 1/5’i hidrolik enerjiden elde edilir. -Temiz, çevreci, yenilenebilir.


"KAYNAKLARIN TÜKENEBİLİRLİĞİ VE ALTERNATİF KAYNAKLAR -Petrol, doğalgaz, kömür tükenebilir. -Gelişmiş ülkeler teknolojileri sayesinde doğal kaynaklardan." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları