Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

A RTıRıLMıŞ G ERÇEKLIK Hazırlayanlar Burcu MAYDA Ceren ÖZDAL Hatice PEHLEVAN Selman ADIGÜZEL Üzeyir GÖNDÜR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "A RTıRıLMıŞ G ERÇEKLIK Hazırlayanlar Burcu MAYDA Ceren ÖZDAL Hatice PEHLEVAN Selman ADIGÜZEL Üzeyir GÖNDÜR."— Sunum transkripti:

1 A RTıRıLMıŞ G ERÇEKLIK Hazırlayanlar Burcu MAYDA Ceren ÖZDAL Hatice PEHLEVAN Selman ADIGÜZEL Üzeyir GÖNDÜR

2 A RTıRıLMıŞ G ERÇEKLIK N EDIR ? Arttırılmış gerçeklik gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Artırılmış gerçeklik için verilebilecek en basit ama belki de en iyi örnek futbol maçlarında izleyicilere çizgiler veya çemberler yardımıyla belirli mesafelerin (örneğin serbest vuruş mesafesinin) gösterilmesidir.

3

4 ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK KULLANIM ALANLARI Otomotiv Endüstrisi: Elektronik ve dijital sistemlerin ister otomobil motoru ister yazıcı olsun hemen hemen her çeşit sistemle bütünleştiği günümüzde, artırılmış gerçeklik uygulamaları ile birlikte hemen hemen her tip araç ve gerecin örneğin otomobillerin bakımı, tamiratı çok kolaylaşacak ve adeta çocuk oyuncağı haline gelecek. Artırılmış gerçeklik gözlüğünü takan bir kimse, bu gözlükle bakımını veya tamirini yapmak istediği sisteme baktığında gözlük kişinin hangi yöne ve nesneye baktığını anlayacak, söz konusu nesne ile ilgili en önemli bilgileri gözlük ekranına yansıtacak.

5 Müzeler ve Sergiler: Müzelere ve sergilere giden ziyaretçiler artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde sergilenen eserler hakkında yazılı ve görsel ek bilgi edinebilecek Ayrıca yine bu kapsamda sadece küçük bir kısmı günümüze ulaşmış tarihi bir eserin özgün halinin nasıl olduğu hem de üç boyutlu olarak ziyaretçilere gösterilebilecek.

6 Mimari ve İç Mimari: Artırılmış gerçeklik ile yapımı planlanan bir binanın, tüm geometrik bilgilerin de ışığında, inşa edileceği alanda nasıl görüneceği üç boyutlu olarak yansıtılabilir. Ayrıca aynı yansıtma teknikleri yine gerçek geometrik bilgilerin dikkate alınmasıyla üç boyutlu olarak iç mimari alanında da uygulanabilir.

7 Trafik: Artırılmış gerçeklik ile her araç kullanıcısı için istenen lisanda sanal trafik levhaları oluşturulabilir ve yine bu trafik levhalarına ait ek bilgiler (örneğin en yakın dinlenme merkezi, benzin istasyonu) görüntülenebilir ve gerektiğinde aracın ön camı navigasyon amaçlı kullamlılabilir.

8 Turizm : Bir ülkeye veya belirli bir bölgeye giden turistler, artırılmış gerçeklik sayesinde bulundukları yer ve çevresindeki görülmeye değer tarihi eserler, müzeler, turistik tesisler hakkında bilgi edinebilir.

9 Güvenlik ve Afet Yönetimi: Artırılmış gerçeklik bir ülkenin güvenlik birimleri, silahlı kuvvetleri ve afet yönetimi tarafından tehlike arz eden bölgelerin işaretlenerek bunlar hakkında ek görsel ve yazılı bilgilerin sunulması amacıyla da kullanılabilir.

10 Gerçek Zamanlı ve Üç Boyutlu Ekip Çalışmaları: Artırılmış gerçeklik ile herhangi bir ortamda, fiziksel veya sanal olarak bulunan çalışma arkadaşları ile toplantılar düzenlenebilir ve üç boyutlu modeller üzerinde gerçek zamanlı analizler yapılabilir.

11 Film Sektörü: Artırılmış gerçekliğin şu anda en yoğun olarak kullanıldığı sektörlerin başında belki de Hollywood geliyor. Bu teknolojinin kullanımı bir yandan film yapım maliyetlerini önemli ölçüde azaltırken diğer yandan da normal şarüar altında çekilemeyecek filmlerin çekilmesine olanak veriyor. Örneğin geçtiğimiz yıllarda büyük bir ilgiyle karşılanan Avatar adlı Hollyvvood yapımı film, artırılmış gerçeklik teknolojisinin en iyi kullanıldığı filmlerden biridir.

12 E ĞITIMDEKI U YGULAMA A LANLARı Artırılmış gerçeklik teknolojisinin eğitim amacıyla kullanıldığı uygulama alanlarından bazıları aşağıda listelenmektedir: İki boyutlu kitaplara üçüncü birboyutkazandı. Bilişsel ve psikomotor bakım/onarımgörevleri hakkında eğitim verme Uçak bakım işlemleri Lazer yazıcı tamiri Fizik, kimya, biyoloji gibi alanlarda kavramların üç boyutlu gösterimi ya da deneylerin gerçekleştirilmesinde

13 E ĞITIMDEKI U YGULAMA A LANLARı

14 Fizik alanında manyetizma kavramını öğretme Kimya alanında moleküler yapıları gösterme Biyoloji alanında üç boyutlu olarak hücreleri gösterme Bilim müzelerinde çeşitli konulardaki olguları, videolar ya görsellerdentakip etme ve deney yapma Matematik ve geometri dersinde kavramları ve uzamsal ilişkileri görselleştirme Coğrafya eğitiminde kavramları görselleştirme

15 Sağlık eğitimi alanında çeşitli bilgi ve becerileri kazandırma, müdahaleleri kılavuzlama Askeri personel eğitiminde anlamlı ve otantik görevler aracılığıyla deneyim kazandırma Öğretmen eğitiminde sınıf yönetimi deneyimi kazanma Mühendislik eğitiminde araçlar ve malzemeler hakkında bilgi/beceri kazandırma

16 VIDEOLAR http://www.youtube.com/watch?v=7OEQKj0xbBQ http://www.youtube.com/watch?v=-GYTP1mo9Ig http://www.youtube.com/watch?feature=player_e mbedded&v=8Zb2spZvHFQ

17 KAYNAKÇA http://www.isfikirleri-girisimcilik.com/artirilmis-gerceklik-nedir http://tr.wikipedia.org/wiki/Art%C4%B1r%C4%B1lm%C4%B1%C 5%9F_ger%C3%A7eklik http://www.etku.org/sayilar/


"A RTıRıLMıŞ G ERÇEKLIK Hazırlayanlar Burcu MAYDA Ceren ÖZDAL Hatice PEHLEVAN Selman ADIGÜZEL Üzeyir GÖNDÜR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları