Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Artırılmış Gerçeklik (AR) Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Ö ğ retim Teknolojileri Ana Bilim Dalı İ nsan Bilgisayar Etkileşimi Dersi Grup Üyeleri Adem.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Artırılmış Gerçeklik (AR) Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Ö ğ retim Teknolojileri Ana Bilim Dalı İ nsan Bilgisayar Etkileşimi Dersi Grup Üyeleri Adem."— Sunum transkripti:

1 Artırılmış Gerçeklik (AR) Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Ö ğ retim Teknolojileri Ana Bilim Dalı İ nsan Bilgisayar Etkileşimi Dersi Grup Üyeleri Adem Önal Emrah Yetgin Enes Yi ğ it İ smail Yıldız Kadir Kayman Mustafa Yaramış

2 Artırılmış Gerçeklik Nedir? Artırılmış gerçeklik, gerçek dünya ile sanal dünya arasındaki duvarların ortadan kalkması olarak ifade edilebilir. Çevremizdeki nesnelerin gerçek görüntüsünün, sanal görüntü, ses, video, resim gibi sanal objelerle etkileşimli olarak desteklenip sunulmasıdır.

3 Artırılmış Gerçeklik Nedir? (2) Günümüzde bilgi akışı internet üzerinden teknolojik aygıtlar ile sa ğ lanmaktadır. İ nternet ve teknoloji sayesinde hayat tecrübelerimizi birbirimizle paylaşabilmekteyiz. Artırılmış gerçeklik uygulamaları ile sanal dünyanın gerçekli ğ ini hissediyoruz.

4 Askeri Teknolojiler Artırılmış gerçekli ğ in temeli askeri teknolojilere dayanmaktadır. Savaş uça ğ ı pilotlarının kokpitteki ekranlarda ve piyadelerin kasklarında ki gözlükler ile kullanılmaya başlanmıştır.

5 Artırılmış Gerçeklik nerelerde kullanılır? Bilgilendirici veriler (hız, ısı, yükseklik, koordinatlar, radar vb.) aktarır. Akıllı telefonlarda, tabletlerde kullanılabilir. Pusula görevi gören uygulamalarda, GPS’te kullanılabilir.

6 Artırılmış Gerçeklik nerelerde kullanılır? (2) Kamerayı sokakta apartmanlara yöneltip kiralık mı satılık mı ö ğ renebiliriz. Restaurantlardaki menülerde yeme ğ i kameradan okutarak paylaşabiliriz ve puanlayabiliriz.

7 Artırılmış Gerçeklik ile Oyunlaştırma Artırılmış gerçeklik uygulamaları oyunlaştırmalara da izin vermektedir. En iyi örnek AR. Drone Parrot’tur. Uzaktan kumandalı bir uçan oyuncaktır. iPhone üzerinden kontrol edilebilmektedir. AR uygulaması oyunca ğ ın içinde sanki kokpitteymişsiniz gibi bir his yaratmaktadır. Video Linki:

8 AR ile Görev Yardımı İ nsanın kendi gözleriyle görmekte ve algılamada zorlandı ğ ı görevlerde (askeri operasyonlarda, tıbbi teşhis veya ameliyatlarda) kullanılmaktadır. Röntgen, tomografi, ultrason, mikroskopide de AR uygulamalarından yararlanılmaktadır. Video linki:

9 E ğ itimde AR Fabrika işçilerinin, ö ğ rencilerin daha etkin bir şekilde işlerini yapabilmeleri ve ö ğ renme sürelerini kısaltmak için e ğ itimde kullanılmaktadır. E ğ itimde kullanılan basılı materyal ve objelere dijital içerik eklenebilmektedir. Ders kitaplarındaki karakterlerin ve mekanların 3 boyutlu görme şansı sa ğ lamaktadır. Video Linki:

10 Navigasyon Sürücüyle karşılıklı etkileşim ve bakış yönü takip sistemleri ile navigasyon ve trafik bilgileri konusunda sürücülere yararlı olabilmektedir. Video linki:

11 E ğ lencede AR Müze, sergi, e ğ lence merkezleri, oyunlar ve kitaplarda da kullanılmaktadır. Video linki:

12 Alışverişte AR Ürünlere karşılık gelen QR kodlarını kullanarak farklı varyasyonlarını gösterebilmektedir. Video linki:

13 Artırılmış Gerçeklik ile Çeviri Filmlerde, videolarda dinamik altyazılar hazırlamak ve anında çeviri yapmak için kullanılmaktadır. Video linki:

14 Video Linkleri

15 Kaynakça gerceklik/ gerceklik/ mis-gerceklik-artik-gozumuzde.html mis-gerceklik-artik-gozumuzde.html fatihar-ile-bilisimde-oncu-konumunu-devam-ettiriyor/ fatihar-ile-bilisimde-oncu-konumunu-devam-ettiriyor/


"Artırılmış Gerçeklik (AR) Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar ve Ö ğ retim Teknolojileri Ana Bilim Dalı İ nsan Bilgisayar Etkileşimi Dersi Grup Üyeleri Adem." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları