Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan : Kudret Uğurlu EMİNSOY. SUNU PLANI  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kuruluş ve Teşkilatı  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Görevi  Kara,Deniz,Hava.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan : Kudret Uğurlu EMİNSOY. SUNU PLANI  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kuruluş ve Teşkilatı  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Görevi  Kara,Deniz,Hava."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan : Kudret Uğurlu EMİNSOY

2 SUNU PLANI  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kuruluş ve Teşkilatı  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Görevi  Kara,Deniz,Hava Kuvvetleri K.lıklarının Görevleri  Jandarma Genel Komutanlığının Görevleri  Sahil Güvenlik Komutanlığının Görevleri  Türk Silahlı Kuvvetlerinin Özel Yasaları

3 TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ KURULUŞ VE TEŞKİLATI

4 TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ GÖREVİ Türk yurdunu ve nitelikleri anayasa ile belirlenmiş Türkiye Cumhuriyeti’ni iç ve dış tehditlere karşı korumak ve kollamaktır.

5

6 KARA, DENİZ VE HAVA KUVVETLERİNİN GÖREVLERİ Genelkurmay Başkanlığı tarafından verilen barış ve sefer görevlerini en iyi şekilde başarmak ve her seviyedeki birliklerini her an savaşa hazır durumda bulundurmaktan sorumludurlar.

7 DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

8 HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

9 JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI GÖREVLERİ  Mülki Görevler : (Emniyet ve asayişi sağlamak, kaçakçılığı önlemek, takip ve soruşturmak, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin dış korumalarını yapmak vb.)  Adli Görevler : (İşlenmiş suçlarla ilgili delilleri toplamak, muhafaza etmek, hazırlık soruşturması yürütmek gibi adli işleri yapmak)  Askeri Görevler : (Genelkurmay başkanlığınca verilen görevleri yerine getirmek)  Diğer Görevler : (İç tehditlere yönelik Jandarmaya verilen görevleri yerine getirmek)

10 JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI GÖREVLERİ  Jandarmanın genel olarak görev sorumluluk alanı polis görev alanı dışı olup, polis teşkilatının olmadığı kırsal alanlardır.  Jandarma TSK.’lerinin bir parçası olup Genelkurmay Başkanlığına bağlı olmakla beraber, emniyet ve asayiş ile ilgili görevlerin yapılması kapsamında İçişleri Bakanlığına bağlıdır.  Jandarma ihbarları için Jandarma İmdat hattı ALO 156 ‘dır.

11

12 SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI GÖREVLERİ  Sahil Güvenlik Komutanlığı barış şartlarında İçişleri Bakanlığına, savaş halinde ise Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlıdır.  Karasularımızı, iç sularımızı ve boğazlarımızı korumak  Denizlerimizde can ve mal güvenliğini sağlamak  Denizlerimizde işlenen suçlara engel olmak, suçluları yakalamak ve adli makamlara teslim etmek  Karasularımıza giren mültecileri, silah ve mühimmatı yakalamak  Deniz kirliliğine karşı mücadele etmek  İhtiyaç halinde ihbar hattı ALO 158’dir.

13

14 Hazırlayan : Kudret Uğurlu EMİNSOY


"Hazırlayan : Kudret Uğurlu EMİNSOY. SUNU PLANI  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Kuruluş ve Teşkilatı  Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Görevi  Kara,Deniz,Hava." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları