Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AİLE.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AİLE."— Sunum transkripti:

1 AİLE

2 Hazırlayanlar Şengül DEMİRELİ (Yunus Emre İ.Ö.O. Türkçe Öğretmeni)
Ercan GÖRGEN (Mehmet Akif İ.Ö.O. Sınıf Öğretmeni) Mustafa EROĞLU (Karaorman İ.Ö.O. Sınıf Öğretmeni) Aytekin İŞGEN (Karaorman İ.Ö.O. Türkçe Öğretmeni)

3 Bu Ünitenin Sonunda; Ailenin ne olduğunu,
Ailede demokrasinin nasıl olması gerektiğini, Ailede görev paylaşımının nasıl olacağını, Aile bireyleri arasında iletişimin önemini, Aile bireyinin aile ekonomisine nasıl katkıda bulunabileceğini, Türk aile yapısının temel özelliklerini öğreneceksiniz. Aile kurmaya hazır mısınız? Hazırsanız ileri okunu tıklayınız.

4 Ünite Başlıkları Aile nedir? Aile içi kurallar nasıl olmalıdır?
Ailede görev paylaşımı nasıl olmalıdır? Aile bireyleri arasında iletişimin önemi nedir? Aile bireylerinin aile ekonomisine katkısı nasıl olur? Ekonomik zorluklar aile bireylerini nasıl etkiler? Türk aile yapısının temel özellikleri nelerdir? Aile bağlarını nasıl kuvvetlendirebiliriz? Aile sağlığının toplum üzerindeki etkisi nedir?

5 Aile Nedir? Aile anne,baba ve onların çocuklarından oluşan en küçük toplumsal kurumdur. Aile evlilik bağı ile kurulur. Aile toplumun çekirdeği ve en önemli birimidir. Toplumlar ailelerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

6 Aile Nedir? Aile kişiyi toplumsal yaşama hazırlayan bir okuldur.
Çocuklar ilk ve en önemli bilgilerini aile ortamında alırlar. Doğruluk, dürüstlük, şefkat ve merhamet gibi güzel duygular aile içinde kazanılır. Dinine, devletine, vatanına, milletine ve kutsal değerlerine bağlılık burada benimsenir.

7 Aile İçi Kurallar Nasıl Olmalıdır?
Aileyi kendi içerisinde etkileşimde bulunan bir sistem olarak düşünürsek bu yapıyı oluşturanların bazı kurallara uyması, birtakım rolleri üstlenmesi, bazı görevlerin paylaşılması durumunu getirir

8 Aile İçi Kurallar Nasıl Olmalıdır?
Aile içindeki ilişkiler sevgi, saygı ve yardımlaşma üzerine kurulur. İnsanları yaşama bağlayan sevgidir. Sevgi ve saygı ailenin birlik ve beraberliğini güçlendirir.

9 Ailede Görev Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?
‘Aile ortaklığı bir ticaret ortaklığı gibi değildir’ Çalışan veya çalışmayan kadın ve erkeğin, aile yuvasını yıkmamak ve devamını sağlamak için birbirlerini iyi tanıyarak hareket etmeleri gerekir. Ailede görev paylaşımı hayatın zorluklarını paylaşmak demektir.

10 Aile Görev Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?
Aile bireyleri birbirlerine her konuda yardımcı olmalıdırlar. Birbirlerinin sevinç ve üzüntülerini paylaşmalıdırlar. Ev işlerini yardımlaşma ve dayanışma içinde yürütmelidirler. Aile içerindeki sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Atalarımız birlikten kuvvet doğar demişlerdir.

11 Aile Bireyleri Arasında İletişimin Önemi Nedir?
Eğitim ve öğretimiyle meşgul olduğumuz çocuğunuz büyüme çağında ise, onu tanımakla başlamalısınız. Yoksa, tanımadığınız veya anlayamadığınız çocuğunuza öğretmek istediklerinizi öğretemeyecek ve onu arzu ettiğiniz gibi yetiştiremeyeceksiniz

12 Aile Bireyleri Arasında İletişimin Önemi Nedir?
Aile bireylerinin düşüncelerine sayılı olmalıyız. Sorunlarımızın çözümünde kendi görüşümüzün tek doğru olmayacağını düşünmeliyiz. Gerektiğinde özür dilemeyi bir erdem olarak görmeliyiz. Sorunları büyütmemeli aksine çözmeye çalışmalıyız.

13 Aile Bireylerinin Aile Ekonomisine Katkısı Nasıl Olur?
Ailenin ekonomik varlığının güçlendirilmesi için aile bireyleri arasındaki yardımlaşma son derece önemlidir. Aile bireylerinin kendi ölçülerinde ekonomiye katkıda bulunmak için çalışmaları gereklidir. Aile bireylerinin harcamalarına dikkat etmeleri ve tasarrufta bulunmaları gereklidir.

14 Aile Bireylerinin Aile Ekonomisine Katkısı Nasıl Olur?
Öğrenciyse derslerine iyi çalışmalı Ödevlerini zamanında yapmalı Defter, kitap , kalem gibi okul araç ve gereçlerini,giyeceklerini, ev eşyalarını dikkatli kullanmalı. Savurganlıktan kaçınmalı, tutumlu olmalı.

15 Ekonomik Zorluklar Aile Bireylerini Nasıl Etkiler?
Ekonomik zorluklar aile bireyleri arasındaki iletişimi etkiler. Aile bireylerinin eğitiminin aksamasına neden olur. Ailelerin parçalanmasına neden olur. Ekonomik zorluklar aile bireyleri arasındaki saygı ve sevgiyi azaltır. Ekonomik zorluklar aile bireylerinin yetersiz beslenmelerine neden olur.

16 Türk Aile Yapısının Temel Özellikleri Nelerdir?
Türk aile yapısı son derece sağlamdır. Türk aile yapısı dış etkenlere karşı çok dirençlidir. Bu yapı kralların bile giremediği bir kaleye benzetilmiştir. Türk milleti aileye büyük önem vermiş ve aileyi kutsal saymıştır.

17 Sunumuz burada bitmiştir.
ÇIKMAK İÇİN ESC TUŞUNA BASINIZ. AİLE SUNUSUNU TEKRAR İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ. AİLE SUNUSUNUN ÜNİTE BAŞLIKLARINI İZLEMEK İÇİN ÜNİTE BAŞI DÜĞMESİN TIKLAYINIZ.

18 Yardım (Sunu Kullanımı)
Slaytlarda ilerlemek için düğmesine tıklayınız. Slaytlarda geri gelmek için düğmesine tıklayınız. Ünitenin başına dönmek için düğmesine tıklayınız. Konu hakkında yazılı metin okumak için düğmesine tıklayınız. Butonlarla ilgili yardım için düğmesine tıklayınız. Kaldığınız yerden devam etmek için düğmesine tıklayınız.


"AİLE." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları