Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Milli Eğitim Müdürlüğü. Öğrenci merkezli öğrenme, matematik ya da edebiyat gibi bir dersin ya da konunun beynimizdeki öğrenme merkezleri ile ilinti kurmasıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Milli Eğitim Müdürlüğü. Öğrenci merkezli öğrenme, matematik ya da edebiyat gibi bir dersin ya da konunun beynimizdeki öğrenme merkezleri ile ilinti kurmasıdır."— Sunum transkripti:

1 Milli Eğitim Müdürlüğü

2 Öğrenci merkezli öğrenme, matematik ya da edebiyat gibi bir dersin ya da konunun beynimizdeki öğrenme merkezleri ile ilinti kurmasıdır.

3 Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrencinin geleneksel olmayan yöntemlerle değerlendirilmesidir.

4 Milli Eğitim Müdürlüğü İşbirliğine dayalı öğrenme esasları ile bütünleşmiş bir sürekli gelişim modelidir.

5 Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Merkezli Eğitim bunların tümünü ve daha fazlasını içermektedir.

6 Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenciye dersin öğrettiği kavramları öğretecek fakat öğrencinin sadece not almasını değil, etkin katılımını sağlayacak etkinlikler sunulursa, yaklaşım öğrenci merkezlidir.

7 Milli Eğitim Müdürlüğü * Öğrenci sınıf ve laboratuardaki faaliyetlerin merkezidir. * Konu ikinci derecede önemlidir. * Olgular ve bilgiler zamanla değişirler. * Kavramlar ve ilkeler ise kalıcıdır. * Öğrenci, hayat, iş, aile ve toplum ilişkileri, ulusal ve kişisel ihtiyaçlara yönelik bazı temel kavram ve ilkeleri anlamak ve kabul etmek zorundadır.

8 Milli Eğitim Müdürlüğü * Öğrenci, sağlam bir kavram ve kurallar temeline sahip olduğunda, yeni edindiği bilgileri her zaman bu temel kavram ve ilkeler çerçevesinde özümseyecek, yaşam boyu öğrenmeye katılmış, olacaktır.

9 Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitime öğrenci başarısı açısından bakıldığında, dikkate alınması gereken en önemli konu; Ana okulundan Lise son sınıfa kadar bütün sınıf seviyelerinde öğrencilerin eğitim - öğretim etkinliklerinde merkez olarak alınmasıdır.

10 Milli Eğitim Müdürlüğü Bir başka deyişle “Öğrenci Merkezli Eğitim” öğrencilerin ilgilerini, isteklerini, becerilerini ve ihtiyaçlarını dikkate alacak biçimde öğretim yaşantılarının düzenlenmesidir.

11 Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenci Merkezli Eğitimin en öncelikli amacı; öğrenciye, kendi öğrenme profilini ve türünü keşfetmeyi ve böylece öğrenmeyi öğretmek olmalıdır.

12 Milli Eğitim Müdürlüğü

13 Öğrenci Merkezli Eğitimi benimseyen okul, her öğrencinin içsel güdülenmesini artırmakla ilgilenir. Tüm öğrencileri aynı kalıplara uymaya zorlamaktan kaçınır.

14 Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrencilerin çoğu bir kavramı sadece duyarak değil, aynı zamanda bu davranışın bir örnekle gösterilmesi ile en iyi şekilde öğrenir.

15 Milli Eğitim Müdürlüğü Soyut kavramların öğrenilmesinde karşılaşılan güçlükler gerçek yaşamdan örnekler verilerek giderilir. Öğrenci merkezli okullarda bu yöntem bir istisna değil, vazgeçilmez bir kuraldır.

16 Milli Eğitim Müdürlüğü Korkutan ya da, küçük düşüren dönütler öğrenmeyi artırmaz.

17 Milli Eğitim Müdürlüğü Öğrenme eylemine duygunun eşlik etmesi o oranda öğrenmeyi artırır. Araştırmalar, beynin kalıplar aradığını gösterdiğine göre; Öğrenci Merkezli Okullarda öğretmen, öğrencinin bu kalıpları anlamasını, hatta kendi kalıplarını yaratmasını sağlayacak fırsatlar oluşturmalıdır.

18 Milli Eğitim Müdürlüğü Tüm sınıf içi uygulamalarda, bu ölçütlerin esas alınması ve öğrenci merkezli eğitimi benimsemiş öğretmenlerin günlük öğretim planlarını bu ölçütler çerçevesinde yapılandırması gerekmektedir.

19 Milli Eğitim Müdürlüğü Geleneksel sistemden, yanlış bile olsalar vazgeçmek kolay kabul görmeyecektir. Milli Eğitim sistemine girecek yeniliklerde MLO’ nın rolü bu açıdan oldukça zorlu görülmektedir. Bu zoru MLO ailesi olarak aşıp örnek olmaya devam edeceğiz.


"Milli Eğitim Müdürlüğü. Öğrenci merkezli öğrenme, matematik ya da edebiyat gibi bir dersin ya da konunun beynimizdeki öğrenme merkezleri ile ilinti kurmasıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları