Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİYOLOJİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİYOLOJİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 BİYOLOJİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

2 Yeni uygulanan ÖSS’de, iki farklı “Fen Bilimleri” testi yer almıştır
Yeni uygulanan ÖSS’de, iki farklı “Fen Bilimleri” testi yer almıştır. Her iki testte de, 8’er adet Biyoloji sorusu sorulmuştur. Sorularının, daha çok Lise - 1 konularından gelmesi beklenen “Fen Bilimleri - 1” testi, beklentilere yakın olarak uygulanmış olup; 5 soru Lise - 1 konularından, 1 soru Lise - 2 konularından, 2 soru Lise - 3 konularından gelmiştir.

3 Bu testin sorularının; “Sayısal”, “Eşit Ağırlık”, “Sözel” puan türlerinden hazırlanan, bütün adaylar tarafından cevaplandırılacak olması göz önüne alındığından, “temel kavramların” sorgulanması, “mantık ve yorum” ilişkileri kurma ve bunları ölçme tipinden oluşacağı bekleniyordu.

4 Ancak, 2006 ÖSS’deki “Fen Bilimleri - 1” testi sorularının, neredeyse tamamının, temel Biyoloji bilgilerini sorgulayıcı, hatta bir - iki tanesinin ayrıntılı düşünmeyi gerektirici tipten olduğunu söyleyebiliriz.

5 Genel olarak, Lise - 2 ve Lise - 3 konularından soruların gelmesi beklenen “Fen Bilimleri - 2” testi, aynen beklendiği gibi uygulanmış olup, 8 sorunun 4 adedi Lise - 2 konularından, 4 adedi ise Lise - 3 konularından gelmiştir. Bu test, belirtildiği gibi, çoğunlukla bilgi ölçen sorulardan oluşmuştur. Bu testin soruları, sadece “Sayısal” puan türünden hazırlanan adaylara yöneliktir.

6 Şimdi ise, yeni ÖSS’de “Biyoloji sorularının” bulunduğu testleri, ayrı ayrı ele alalım ve bazı değerlendirmeler yapalım.

7 FEN BİLİMLERİ - 1” TESTİ

8 Bu testteki Biyoloji soruları, 2006 sınavında biraz bilgi merkezli çıkmış olsa da, şimdiye kadarki ÖSS’lere benzer bir biçimde olup ve çoğunlukla Lise - 1 konularını kapsamış ve kapsayacaktır. Bunun için, bu testte bulunacak sorular; açıklanan “öncüller”, ilgili “deneyler”, verilen “şekiller” kullanılarak sonuca gidilebilecek nitelikte olacaktır.

9 Ancak, bazı sorular, ayrıntı içeren tipte (2006 ÖSS’nin Fen - 1 testindeki “çaprazlama” sorusu gibi), veya yeni bir deneyi ve olayı işliyor olabilecektir. Bundan dolayı da, böyle bir - iki soru zor sayılabilir.

10 Yorumlama yeteneğini ve mantık gücünü geliştirmiş her aday, sadece temel Biyoloji bilgilerine sahip olsa bile, bu bölümdeki sorulardan en az tanesini doğru olarak cevaplayabilir. Ancak, sorular çok dikkatli okunmalı ve vurgulara önem verilmelidir.

11 Soruların uzun anlatımlı ve şekilli olması, sizi yıldırmamalı ve şartlandırmamalıdır. Çünkü, açıklamalar ve şekiller, sorunun çözümü için gereken ön bilgileri içermektedir.

12 ÖSS’deki “Fen Bilimleri - 1” testinin, Lise - 1 (ortak görülen dersler) konularıyla ilgili sorulardan oluşacağı açıklanmış olsa da, bu durum kesinlik göstermeyebilir. Çünkü, eski yıllarda da Sözel ve Eşit Ağırlık adayları Lise - 2. ve Lise - 3. sınıflarda Biyoloji dersi okumadıkları halde, ÖSS’de bu konularla ilgili çok miktarda soru gelmiştir. Nitekim, 2006 ÖSS’de de bu durum yaşanmıştır. Birinci bölümdeki, “çaprazlama”, “adaptasyon” ve “insan vücudu” konularıyla ilgili olan üç soru, Lise - 1 konularından değildir.

13 Bu durumda, “Fen Bilimleri - 1” testini, Lise - 2 ve Lise - 3 konuları açısından da değerlendirmemiz gerekmektedir. En fazla bir veya iki soru, İlköğretim Fen Bilgisi temeline dayandırılarak sorulabilir.

14 “FEN BİLİMLERİ - 2” TESTİ:

15 Bu testteki Biyoloji sorularının, 1999 yılına kadar uygulanan ÖYS’lerin formatında olacağı ve çoğunlukla Lise - 2 ve Lise - 3 konularını kapsayacağı söylenebilir. Bunun için; bu testi oluşturacak sorular; hem yorum gücünü ölçen (2006 ÖSS’nin Fen - 2 testindeki “botoks” sorusu gibi), hem de “alan” bilgilerini yoklayan tipte olacaktır.

16 Bu tür bilgi ağırlıklı soruların doğru cevaplanabilmesi için, yeterli Biyoloji birikiminin olması, yani lise müfredatındaki bütün Biyoloji konularının öğrenilmiş olması gerekmektedir.

17 Lise - 1. sınıfın Biyoloji konuları, “Fen Bilimleri - 2” testi için de gereklidir.

18 SORU : Biyoloji dersinden, daha başarılı olabilmek ve soru kaçırmamak için, nasıl bir çalışma yöntemi izlenmelidir?

19 Biyolojiden; eski ÖSS’lerde çıkmış ve yeni ÖSS’nin “ortak dersler” bölümünde çıkabilecek soruların tamamı, az bir çalışma ve fazlaca dikkat gösterildiği zaman “rahatlıkla” çözülebilir. “alan dersleri” bölümünde gelecek soruların ise; edinilen bilgilerin, yorum ve mantık süzgecinden geçirilmesi sayesinde çözülebileceği unutulmamalıdır. Bunun için; konuların çalışılmasından sonra, o konuyla ilgili “bol miktarda” ve “ÖSS niteliğinde” sorunun çözülmesi gerekir. .

20 Konulara çalışırken, yeni ÖSS için hazırlanmış kitap ve dergiler kullanılmalıdır. Biyoloji konuları çabuk unutulabildiğinden, kısa aralıklarla tekrarlar yapılmalı; tekrar yaparken ise, o konuyla ilgili soruları çözmeye öncelik verilmelidir. Çözülemeyen sorularla ilgili konular, tekrar gözden geçirilmeli ve varsa bilgi yetersizliği giderilmelidir. Konu tekrarlarında, özet konu anlatımlı kaynakların kullanılması, zaman kaybını önleme açısından avantaj sağlayabilir.

21 Soru çözümünde ise; daha önceki yıllarda çıkan ÖSS ve ÖYS sorularının çözülmesi, yeni ÖSS’de çıkabilecek soru tiplerinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda soru çözerken, yorum yapabilme yeteneğinizin de gelişmesi sağlanmış olur.

22 Ayrıca, ÖSYM tarafından, soruların seçiciliğini artırmak için çeşitli yollar denenmektedir. Bazen seçenekler ona göre düzenlenmekte, bazen çeldiriciler “A” seçeneğinde bulunmakta, bazen de vurgu yapılması ve altı çizilmesi gereken yerler dikkatten kaçırılmaktadır.

23 Sonuç olarak, her aday kendi çalışma yöntemine uygun bir plan belirleyip, konuları özümleme yaparak (kendileştirerek) bitirmeli ve bütün konuları gözden geçirmelidir. Biyoloji dersine çalışmayı “son günlere bırakırım” düşüncesi çok yanlıştır ve sınavda yapılabilecek soru sayısını azaltacaktır.

24 ÖSS’de 1,5 milyon civarında insan, tek bir sınavla ölçüldüğünden ve çoğu aday elenmek zorunda kaldığından, bir soru fazla yapmanın, hatta 0,25 net öne geçmenin önemi unutulmamalı ve Biyolojiye ona göre ilgi gösterilmelidir.

25 “Canlıların Çeşitliliği ve Sınıflandırılması” konusunda, canlı gruplarının özelliklerini ayrıntılı olarak bilmeye gerek yoktur. Ancak, bu ana başlık altında bulunan, “bakteriler” konusunun her yönü ve “virüsler” konusu ayrıntılı olarak bilinmelidir.

26 2008 ÖSS de biyoloji konu dağılımları

27 BİYOLOJİ 1 KONU    SORU HÜCRE    1 CANLILARDAKİ ETKİLEŞİM VE EKOLOJİ    4 BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ   HÜCRE BÖLÜNMESİ    SOLUNUM   1

28 BİYOLOJİ 2    KONU    SORU FOTOSENTEZ    1 KALITIM VE EVRİM    2 SİNDİRİM SİSTEMİ    1 SİNİR SİSTEMİ VE ENDOKRİN SİSTEM   1 BİLİMSEL YÖNTEM    1 CANLILARIN TEMEL BİLEŞENLERİ   1 SOLUNUM    1


"BİYOLOJİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları