Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çevik bir Hikâye: Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Kayıtlanma Modülü Bu Dönem Neden Çökmedi? Bora GÜRSEL CBÜ BAUM Proje Yöneticisi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çevik bir Hikâye: Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Kayıtlanma Modülü Bu Dönem Neden Çökmedi? Bora GÜRSEL CBÜ BAUM Proje Yöneticisi"— Sunum transkripti:

1 Çevik bir Hikâye: Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Kayıtlanma Modülü Bu Dönem Neden Çökmedi? Bora GÜRSEL CBÜ BAUM Proje Yöneticisi bora.gursel@cbu.edu.tr 1Celal Bayar Üniversitesi

2 SUNUM AJANDASI 2  Giriş  BAUM Ekibi, Yazılım Geliştirme ve Test Süreci  Öğrenci Kayıtlanma Modülü Yeniden Yazılma Süreci  Sonuçlar  Tarışma ve Öneriler Celal Bayar Üniversitesi

3 Giriş 3Celal Bayar Üniversitesi Yazılım teknolojilerinin hızla ilerlediği bu dönemde üniversitelerde kullanılan yazılım otomasyon sistemlerinin geride kalması önemli bir problemdir. Üniversitelerin ilgili bölümleriyle sektör için uzman personel yetiştirmesi gerçeği… Hayata geçirilen bu modül, 33.000 kullanıcının üzerinde yoğun bir kullanıma rağmen, yüksek sistem performansı ve sıfır hata sayısı ile ciddi bir başarı elde etmiştir.

4 BAUM Ekibi 4Celal Bayar Üniversitesi CBÜ BAUM ekibi, üniversite yazılım otomasyonlarının yönetilmesi, geliştirilmesi ve test edilmesi amacıyla 2014 yılında yeniden yapılandırılmıştır. Toplam 11 personel ve 1 müdürden oluşan ekibin tek odağı yazılım ve testtir. Çevik yazılım geliştirme yöntemlerinden olan SCRUM pratikleri BAUM’un yazılım geliştirme süreç temelini oluşturmaktadır.

5 BAUM Ekibi 5Celal Bayar Üniversitesi Ekibin benimsediği prensipler; Bireyler ve arasındaki etkileşimler > Süreç ve araçlardan Çalışır durumdaki yazılım > Gereksiz dokümantasyondan Müşteri ile işbirliği > Sözleşme maddelerine bağlı kalmaktan Değişime adaptasyon > Mevcut plana bağlı kalmaktan

6 Yazılım Geliştirme 6Celal Bayar Üniversitesi Çevik bir yazılım geliştirme yöntemi olan Scrum kullanılmıştır.

7 Yazılım Geliştirme 7Celal Bayar Üniversitesi Sprint Backlog Süreçleri.

8 Yazılım Geliştirme 8Celal Bayar Üniversitesi Burndown Chart

9 Yazılım Geliştirme 9Celal Bayar Üniversitesi Scrum takımı

10 Test Süreci 10Celal Bayar Üniversitesi BAUM yazılım geliştirme sürecinde 3 farklı dağıtım ve uygulama ortam bulunmaktadır: 1.Yazılım Ortamı: Sadece yazılım geliştirmenin yapıldığı ve yazılım uzmanlarının kendi temel testlerini yaptıkları ortamdır. 2.Test Ortamı: Yapılan sprint geliştirmeleri test uzmanları tarafından ilk olarak test ortamında test edilir. 3.Ürün Ortamı: Üniversite yazılım otomasyonunun çalıştığı canlı ortamdır.

11 Test Süreci 11Celal Bayar Üniversitesi BAUM test uzmanı kendisine delege edilen bir istekle ilgili temelde 4 test yapar: 1.Duman Testi 2.Fonksiyon Testi 3.Ekran Standartları Testi 4.Kullanılabilirlik Testi

12 Öğrenci Kayıtlanma Modülü Yeniden Yazılma Süreci 12Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Kayıtlanma Modülünün yazılım geliştirme ve test süreci 3'er haftalık toplam 4 sprintte tamamlanmıştır. Nesneye dayalı modelleme yaklaşımı ile Öğrenci Kayıtlanma Süreci yeniden modellenmiştir. Modelleme sürecinde UML durum senaryoları ve sınıf diyagramları oluşturulmuştur.

13 Öğrenci Kayıtlanma Modülü Yeniden Yazılma Süreci 13Celal Bayar Üniversitesi Toplam 210 tane kullanım senaryosu (use-case) çıkartılmıştır. Her senaryo üzerinden Scrum ekibi ve öğrenci işleri ekibi birlikte geçmiş ve senaryolar doğrulanmıştır. Bu kullanım senaryoları, daha sonra test senaryolarına dönüştürülmüştür.

14 Öğrenci Kayıtlanma Modülü Yeniden Yazılma Süreci 14Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci kayıtlanma ekranları kullanıcı deneyim kriterleri göz önünde bulundurularak yeniden tasarlanmıştır. Ekranların tasarımında basitliğe ve kullanım kolaylığına dikkat edilmiştir. Ekranlarda etkin görselliği yakalamak için ağırlıklı olarak CSS3 teknolojisi kullanılmıştır.

15 Öğrenci Kayıtlanma Modülü Yeniden Yazılma Süreci 15Celal Bayar Üniversitesi Yazılım geliştirme sürecinde sürekli dikkat edilen bazı önemli noktalar ve yapılan genel performans iyileştirmeleri aşağıdaki gibi özetlenebilir: Web sayfalarının ebatları minimum seviyede tutulmuştur. Sunuculara giden toplam istek (request) sayısı olabildiğince azaltılmıştır. Yük optimizasyonu için harici CDN'ler kullanılmıştır. Java script dosyaları küçültülmüştür (minify) edilmiştir. Java script dosyaları, CSS dosyaları, resim dosyaları gibi statik içeriğe sahip dosyalar önbelleğe (cache) alınmıştır.

16 Deneysel Sonuçlar 16Celal Bayar Üniversitesi Kayıtlanma modülü 15 Eylül 2014 saat 10:00’da devreye alındıktan sonra; İlk 30 dakikada 2.470 öğrenci 15.882 ders seçmiştir. Kayıtlanmanın ilk günü 14.536 öğrenci 102.397 ders seçmiştir. Toplamda 33.274 öğrenci sisteme girmiş, toplam 272.387 ders seçilmiştir.

17 Deneysel Sonuçlar 17Celal Bayar Üniversitesi Ortalama sistem cevap verme süresi (Average Response Time) 0,8 sndir. Ortalama web sunucu yoğunluğu (CPU) %10 dur. Ortalama servis sunucu yoğunluğu (CPU) %12 dir. Ortalama veritabanı sunucu yoğunluğu (CPU) %8 dir.

18 18Celal Bayar Üniversitesi TEŞEKKÜRLER…


"Çevik bir Hikâye: Celal Bayar Üniversitesi Öğrenci Kayıtlanma Modülü Bu Dönem Neden Çökmedi? Bora GÜRSEL CBÜ BAUM Proje Yöneticisi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları