Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

- Leasingin tanımı: Leasing şirketlerinin özellikle büyük sermaye gerektiren yatırım mallarını özel ve tüzel kişilere sözleşme karşılığı belli bir süre.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "- Leasingin tanımı: Leasing şirketlerinin özellikle büyük sermaye gerektiren yatırım mallarını özel ve tüzel kişilere sözleşme karşılığı belli bir süre."— Sunum transkripti:

1

2 - Leasingin tanımı: Leasing şirketlerinin özellikle büyük sermaye gerektiren yatırım mallarını özel ve tüzel kişilere sözleşme karşılığı belli bir süre için kiraya vermesi işlemidir. Leasingin türkçe karşılığı finansal kiralamadır. Leasing M.Ö.2000 yıllarında Sümerler tarafından tarım araçlarında kullanılmıştır. 1930’daki kriz yüzünden Amerika’da kullanılmış ve ilk şirket 1952’de kurulmuştur.

3 Leasing; makine araç gibi taşınır malların dışında taşınmaz mal statüsünde kabul edilen mallar için de uygulanır ve hatta İngiltere’de bu taşınmaz mallar daha çok kullanılmaktadır. Türkiye’de leasing işlemleri 3226 sayılı kanun çerçevesinde yapılmakta olup üçlü bir finansal ilişkiye (kiralayan, kiracı, satıcı) dayalı olarak uygulanan leasing yönteminin esası, yatırımcının maliyetini azaltmaktır. Türkiye ‟ de leasingin hukuki altyapısı 1985 yılında çıkan bir kanun ile oluşturulmuş ve ilk leasing şirketi (İktisat Leasing) 1986 yılında kurulmuştur.

4

5 2-) Leasing şirketi ile laşma

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17


"- Leasingin tanımı: Leasing şirketlerinin özellikle büyük sermaye gerektiren yatırım mallarını özel ve tüzel kişilere sözleşme karşılığı belli bir süre." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları