Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

● Tok iken (zevk için) öldürmezler ● Hayvanların akılları ve alet yapma özellikleri yoktur. İç güdüleri “yiyecek / üreme” üzerine programlıdır. “Tok iken.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "● Tok iken (zevk için) öldürmezler ● Hayvanların akılları ve alet yapma özellikleri yoktur. İç güdüleri “yiyecek / üreme” üzerine programlıdır. “Tok iken."— Sunum transkripti:

1

2 ● Tok iken (zevk için) öldürmezler ● Hayvanların akılları ve alet yapma özellikleri yoktur. İç güdüleri “yiyecek / üreme” üzerine programlıdır. “Tok iken (zevk için) öldürmezler”. Bazıları koloni yapılanmasında topluca yaşar. ● fiziki gücünün çok üstünde güç sahibidir ● İnsanın “aklı” ve “iradesi” vardır. Alet yapabilme özelliği sebebiyle “fiziki gücünün çok üstünde güç sahibidir”. Zevk için kendi cinsi dahil, binlerce canlıya zarar verebilir ve hatta öldürebilir. Çünkü onun şeytanı da vardır.

3 İnsanın çevresiyle iletişiminin kaosa dönüşmemesinin yolu budur. önünü açmak korunmaknasıl sağlanacak İnsan toplum içinde yaşamak zorunda olduğuna göre; faydalı olanının önünü açmak, zararlı olanından korunmak nasıl sağlanacak?

4 Yönetim, “hukuka bağlı kalarak taraflar arasındaki dengeyi kuran” organizasyondur. Yönetim, belirlenen hedefe “meşru yoldan, en kısa sürede, en az enerjiyi kullanarak” başarıyla ulaşma sanatıdır. Yönetim, “neyin, nasıl” yapılacağına “karar verme ve uygulama” yapılanmasıdır.

5 - Dernek - Sendika - Vakıf - Siyasi Parti - vb.

6 Bazıları “yönetim nedir” bilmiyor. Bazıları “yönetim nedir” bilmiyor. Bazıları da kurallara uymuyor. Bazıları da kurallara uymuyor.

7

8 YÖNETEN ( Başkan ) YÖNETİLEN ( Üyeler ) BAŞBAKANBAKANLAR BAKANBÖLGE MÜDÜRLERİ BÖLGE MÜDÜRÜBİRİM MÜDÜRÜ BİRİM PERSONELİ MUHATAP VATANDAŞ Kişi bir yönüyle YÖNETİCİ, bir yönüyle de YÖNETİLEN’dir.

9 Olağanın dışında düşünebilme özelliğinin olması. Hedefe yoğunlaşma özelliğinin olması. Strateji geliştirme bilgi ve tecrübesine sahip olması. Başkan, çalışanları kontrol altında tutarak hedefe doğru yöneltmeye çalışırken… Lider, çalışanların temel ihtiyaçlarını karşılayarak onları hedefe doğru motive edendir…

10 Başkan, organizasyonun hedeflerini şekillendirme ve icraatı yürütmek üzere seçilmiş / atanmış kişidir. Başkan bunu yaparken kendi görevlerini zamanında ve ciddiyetle yaparak örnek olur. Başkan, üst düzey yöneticiler arasında koordine / dayanışma sağlayacak kişidir. + Kararı yöneticilerle b bb birlikte verir. + Kişisel kararlarının n nn nedenini açıklar. + Eleştiri ve övgüleri o oo objektif değerlendirir.

11 KENDİNDENEmindirKorkaktır STRATEJİ / TAKTİKBelirlerBelirlenene uyar DİYALOGUSeverEn aza indirir YENİ FİKİRLEREAçıktırŞüpheyle bakar HAREKET ÖNCESİDanışırTereddüt eder ÇALIŞANINA Güven verir Güven ister Az güvenir ELEŞTİRİSİ Ilımlıdır Serttir TOPLANTILARDA Hükmünü sona saklar Önceden hükmünü ilan eder ve soru sorulmadan uyulmasını ister

12 Başkan, organizasyonun karmaşıklıklarıyla uğraşırken… Lider, organizasyonun DEĞİŞİM’i ile uğraşandır. Başkan, “Problem nasıl çözülecek” derken Lider, “Neler problem oluyor” sorusunun cevabını arayandır. ≠ Lider ile başkan çoğu zaman birbirine karıştırılır

13 Her şeyi bilir, yaptığı her şey doğrudur. Fikirleri tartışılmaz, baş tacı yapılır. Onun için ŞURA bağlayıcı karar yeri değil, bir bilgi edinme yeridir. Bu sebeple, yönetim kurulu toplantılarına hazırlanma ihtiyacı hissetmez. Her konuda İstediği kadar ve istediği tarzda konuşur. Alternatifsiz kalabilmek için etrafında herhangi bir fikri olmayan kafaları (cüceleri) tercih eder. Korkusu, yakın çevreden birinin yerine geçmesidir. Alternatifsiz kalabilmek için etrafında herhangi bir fikri olmayan kafaları (cüceleri) tercih eder. Ve onlar; sadece dinlemek ve itaat etmekle yükümlüdür.

14 Uzlaşma zor olabilir. Sonuç daima olumlu olacaktır. Çünkü; aykırı fikirler sinerji doğurur. Marifet, her birinin ayrı fikir ortaya attığı insanları bir araya getirip yönetmektir. Bazıları, “ne verirsen yer, ne dersen yapar” cinsinden bir anlayışla insanları yönetmenin rahatlığını yaşamak ister. “köle yap / efendilik tasla / despot ol” Bu anlayışın arka planında; “köle yap / efendilik tasla / despot ol” anlayışı yatar. Bizim toplum, diktatör modeli yöneticiler için mümbit bir topraktır… Bunu değiştirmeliyiz.

15 Yönetici, çalışanların örgüte katkılarının en üst düzeyde olması için yeni yollar arayandır. Yönetici, belirlenmiş stratejiyi uygularken faaliyetleri yönlendirendir. onların neyi iyi yaptıklarını, neyi severek yaptıklarını, zaaflarını, güçlü yanlarını, beklentilerini bilmeden Yönetici, çalışanlar arasında koordine ve dayanışmayı sağlayandır. Bunun için bir altındakileri iyi tanımalıdır. Çünkü “onların neyi iyi yaptıklarını, neyi severek yaptıklarını, zaaflarını, güçlü yanlarını, beklentilerini bilmeden” yönetemezsiniz. Yönetici, problemlerden yılmaz, bilakis onları çözücüdür. Bunun için uzmanlarla görüşmeyi alışkanlık edinendir. Yönetici, çalışanları ve işlevleri bir düzene koyandır.

16

17 DÜRÜSTTÜR TUTARLIDIR KARAKTER ÖRNEĞİDİR. MANEVRA YAPMAZ, YOL GÖSTERİR İşlerini doğru / iyi yaparlarsa, daha çok güven / itibar kazanacaklarını

18 Bir emtianın iki değeri vardır: 1 - Birim olarak raf değeri. 2 - Kullanıldığı sistem içindeki değeri. Uçak havada uçmasına rağmen kalkışta ve inişte tekerleğe ihtiyacı vardır. Uçağın havada tekerleğe ihtiyacı yok diye tekerlek göz ardı edilemez. Yönetimin alt biriminde öyle çalışanlar vardır ki; yoklukları veya acemilikleri tüm üretimi aksatabilir. Bir buji, parçacı dükkanında mesela 5 YTL ’dir. Ancak yokluğu veya bozuk olması halinde 100.000 YTL değerindeki otomobil yürümez.

19 ÜST YÖNETİM BİRİM YÖNETİMİ BİREY Yönetimde, ihtiyaçlar aşağıda oluşur. Bunların giderilmesi için oluşan teklifler yukarıya bildirilir. Yönetimde, kararlar yukarda oluşur ve aynı oranda sorumluluk taşınarak aşağıya bildirilir. BİRİM YÖNETİMİ ÜST YÖNETİM BİREY

20 Aşınmamış Olmalı LASTİK GİBİDİR Aşınmamış Olmalı Tecrübeli Olmalı ŞOFÖR GİBİDİR Tecrübeli Olmalı Sağlam Olmalı DİREKSİYON GİBİDİR Sağlam Olmalı Güçlü Olmalı MOTOR GİBİDİR Güçlü Olmalı SORUMLULUK PİRAMİDİ YÖNETİM PİRAMİDİ

21 Bir kurumun (yönetimin) başarısı; diğer kurumların ürettikleriyle orantılıdır. Yönetilen kişilerin “üçüncü şahıs” kültüründe olup olmaması, yönetimin başarısını etkiler.

22

23 ( Taşınır )( Alınır )( Kullanılır ) GÖREV ALIR + YETKİ KULLANIR + SORUMLULUK TAŞIMAZSA GÖREV VERİLİR + YETKİ VERİLMEZ + SORUMLULUK İSTENİRSE

24 GÖREV YETKİ SORUMLULUK

25 Ortak bir amaç için oluşturulan yapılanmada; alt ve üsttekiler ile uyumlu olarak çalışan, amaca uygun hareket ederek görevlerini yerine getiren, yetkilerini kullanarak sorumluluğa katlanandır. ADİL OLMAKİTAAT İSTEMEKBAŞARILI OLMAK Temsil yeteneğine sahip olmak. Hukuka ve fıkha uygun amir olmak. Strateji geliştirmek. Emirlerine uyulmasını istemek. Yetki vermek. Yetki almak. Yönetim makamı hizmet makamıdır, mülkiyet makamı değildir. Başarı varsa kalmalı, değilse gitmelidir. NOT: TOPLANTI SANATI Seminerinde konuyla ilgili ek bilgiler vardır.

26 KATLANMAKİTAAT ETMEKTAVIR KOYMAK Alınan kararları uygulamak. Vefadan önce adalet vardır “adaletin olmadığı yerde itaat yoktur” kültürünü kazanmak. NOT: TOPLANTI SANATI Seminerinde konuyla ilgili ek bilgiler vardır. Kişinin, yapılanma içinde (yönetilen olduğu konumlarda da) Görev / Yetki / Sorumluluk bilincini taşıması gerekir. Eleştirme yetkisini kullanmak. Başarısız yöneticiyi değiştirmek. Yetkisini sorumsuzca kullananlara itaat ederse, yönetimin başarısızlığına sebep olmanın sonuçlarına katlanmak.

27 Üyeleri / çalışanı verimli olmaya gelişigüzel çağıramazsınız. Onlar sınırlı / sınırsız rant beklentisi içindedir. Maddi / manevi çıkarları varsa çalışırlar. Eğer bu insanların aynı yönde (misyonda) ve birlikte (ekip ruhunda) hareket etmeleri sağlanamazsa, meşru yükselme isteği, birbirlerini yerlerinden etmeye dönüşür.

28

29

30 Yetki

31

32

33 Aşırı Yetki Azaltılmış Yetki ●ek gerilim sistem ● Bu anormal durum, yapılanmada ek gerilim oluşturur. Yapılanmanın mukavemeti yetersiz kalırsa sistem menfaatlerin çatıştığı (A) da kırılır. İhtilallerdeki “darbe yönetimi” buna bir örnektir ● tek yönlü ● Yönetici, yönetilenin yetkilerini kısar. Bu da kendi yetkisini tek yönlü artırmak demektir. (A)

34 ● ● Taraflar birbirini sevmek zorunda değildir. Ancak, birbirine saygı duymak zorundadır. ● ● Taraflar, çatışarak fayda elde edemez. Doğru olan, basit ve rahat ilişki ile ADİL YÖNETİM’i kurmaktır.

35 Yönetimin haklarını kullanma yetkisidir. YöneticiYönetilen Yönetici, yetkisinin kısıtlı olduğu durumlarda denetim hakkını en üst düzeyde kullanarak dengeyi sağlamaya çalışır. Yönetilen, yöneticinin keyfi davranışlarına karşı tahkim hakkını kullanarak dengeyi kurmaya çalışır. Kişinin hakkını isteme yetkisidir.

36

37 Otoriter olmakla kaba / sert olmayı birbirine karıştırır. Otoriter görünmek için, yüksek sesle konuşmayı / bağırıp çağırmayı huy edinir. Aşırı kibar davranış içindedir. İncitici olmamak adına taviz verir. İnsanlar, kendilerine değer veren iyi niyetli yöneticileri güçsüz olarak tanımlayıp istismara kalkmamalı, aksine takdir etmelidir.

38 Tespit, karar, plan, uygulama, denetleme, kamuoyu desteği sağlamada… Bireyin özel haklarını, toplumun ortak hukukunu korumada… AKSİ HALDE

39 Başarı, hem iç dinamikler açısından, hem dış dinamikler açısından “objektif değerler” (ölçülebilen değerler) göz önünde bulundurularak düne göre bugünü farklı kılmaktır. Başarının kriteri taraflarca önceden konulmalıdır. Başarının kriteri taraflarca önceden konulmalıdır. Aksi halde yönetimin başarılı olup olmadığı tartışmalarıyla zaman kaybedilir. Aksi halde yönetimin başarılı olup olmadığı tartışmalarıyla zaman kaybedilir.

40 KURUM BAZINDA KİŞİ BAZINDA YAPILIRSA GEREKİR Güçlü yönetimi oluşturur Kararlı uygulama yapar Kamuoyu desteği sağlar Fikir oluşturur Yeni açılımlara zemin hazırlar Yaptığı işin mantığını kavratır KURUM BAŞARIYI YAKALAR KİŞİ BAŞARIYI YAKALAR

41 Bir grup insanı belirli amaçlar etrafında toplayabilme ve bu amaçlar için onları harekete geçirebilme Bugünkü yönetim anlayışında değerler sistemimiz altüst olmuş durumdadır. Alkışlanacak tavırlarla utanılacak davranışlar birbirine karışmıştır.

42 Bir problemi çözmeden önce onu iyi anlamak gerekir. Bunun için sorun, parçalar haline getirilerek incelenir. Sorun tespit edildikten sonra çözüm için ileri sürülen fikirler dinlenilir. Karşıt fikir sahipleri birlikte konuyu müzakere ederler. Karşılıklı oluşan fikirlerden sorun çözücü yepyeni fikirler üretilir.

43 Yönetim Yönetim, belirli amaçlara ulaşmak için eldeki tüm kaynakları birbiriyle uyumlu / verimli / etkin kullanabilecek kararları alma ve uygulama süreçlerinin toplamıdır. Planlama Planlama, yönetimin hedefine ulaşması için gerekli olan YOL HARİTASI ’nı çıkarmak üzere, gelecek hakkında bilgi toplama ve tahminde bulunmadır.

44 Puma denilen hayvan avının büyüklüğü oranında arkasından koşar. Puma, bir tavşanın arkasından birkaç dakika koşar. Avını yakalayamayacağını anladığında koşmayı bırakır. Çünkü, tavşanı yiyerek elde edeceği enerjiden çoğunu harcamak istemez. Bu sebeple puma, ceylanın arkasından daha fazla koşar.     İnsan / yönetim çoğu zaman puma kadar akıllı davranmaz.  Çok lüzumsuz işlerin arkasından günlerce, yıllarca koşar. Sonunda hedefine ulaşır.  Ancak, eline geçen sarf ettiklerine göre bir hiçtir. Allah’ın torpili yoktur. Verdiği aklı kim kullanırsa o kazanır (M. ÖZEL’den)

45

46 Birbirine yakın iki köyün birinden tren yolu geçecektir. (X) köyü teklifi hemen kabul ederek tren yolunun köylerinden geçmesini sağlamış ve şehre kolayca gidip gelmişler. Trenin faydasını öğrenen (Y) köyü sakinleri bir heyetle (X) köyü istasyonundaki şefe müracaatla “ ” demişler. Trenin faydasını öğrenen (Y) köyü sakinleri bir heyetle (X) köyü istasyonundaki şefe müracaatla “tren bizim köyden de geçsin” demişler. Bunun mümkün olamayacağını öğrenip çıkarlarken arkada kalanlardan biri şefe dönerek; “ ?” demiş. Şef gülerek “olacağı iste” demiş. Bunun mümkün olamayacağını öğrenip çıkarlarken arkada kalanlardan biri şefe dönerek; “iki çizgi gidiyor, birini bizim köyden geçiremez misin?” demiş. Şef gülerek “olacağı iste” demiş.

47

48

49 …(X) Ülkesindeki yönetim; vatandaşından vergi olarak her gün bir yumurta getirmelerini; bunun içinde herkesin birer tavuk sahibi olmasını ister. Vatandaş isteğe uyarak birer tavuk temin eder. Yönetim bazı günler yumurta getiremeyenlerden ceza olarak o gün için tavuklarını getirmelerini, sonraki günlerde yine yumurta getirebileceklerini söyler. Tavuk her gün yumurtlamaz. Bu sebeple vatandaşın her gün yumurta getirmesi mümkün değildir. Yumurta yerine tavuk istenildiğinde ise, elindeki tek tavuğunu kaybedenlerin bir daha yumurta getiremeyecekleri kesindir. SONUÇ

50 NE EKSİK, NE FAZLA PARÇA OLMAMALIDIR. PARÇALAR UYUMLU OLMALIDIR. HER BİR PARÇA ASGARİ KALİTEDE OLMALIDIR. Bazı parçaları kalitesiz olan bir bütün, toplamda kaliteli olamaz. Kalitesiz parçanın kırılması, bütünü işlevsiz kılar. Birbiri ile uyuşmayan parçalardan bir bütün oluşturulamaz. Çünkü uyumsuz parçalar birbirini kırar / aşındırır. Bütünü oluşturacak tüm parçalar doğru seçilmelidir. Eksiği yetersizlik, fazlası yüktür. Vücuttaki tüm organlar birbiriyle uyumludur. Birbirlerine yardımcı olarak vücudu fonksiyonel kılarlar. Aksi durum hastalıktır. Çünkü, aynı organlar kanser hücresi de üretebilir.

51 Rafta duran parçalar, diyagramdaki yerine montaj edilinceye kadar, üretken değildir. YETİŞMİŞ İNSAN SAYISI ÇOK AZDIR. YANLIŞ YERDE KULLANARAK İSRAF EDİLMEMELİ. YETİŞMİŞ İNSAN SAYISI ÇOK AZDIR. YANLIŞ YERDE KULLANARAK İSRAF EDİLMEMELİ.

52 Yönetimde, bilgi gerektiren yerde bilgili, tecrübe gerektiren yerde tecrübeli, fizik gerektiren yerde o özelliği taşıyan eleman çalıştırılmalıdır.

53 Kişi yalan söyleyerek, göz boyayarak önemli bir makama geçebilir. O makam o insanı “değerli” yapmaz, “önemli” yapar. Bilgi ve insani özelliklere sahip olmakla sağlanır. ÖNEMLİ OLMAK İSTEYENDEĞERLİ OLMAK İSTEYEN Problemin bir parçasıdırÇözümün bir parçasıdır Sadece konuşurİş yapar Elinden geleni yaparGerekeni yapar BİZE DÜŞEN Makam ve mevkie gelme arzusu meşru bir istektir. Ancak, elinde güç olmadan yaşayamayacak karakterdeki kişilere asla güç verilmemelidir. Böyleleri insanı köleleştirmeyi “onları yönetmek” sanırlar. Kendileri de dahil olmak üzere herkese zarar verirler.

54 Devletin hukuka dayalı yönetimi kurallara uyma Bireyin disipline edilmiş günlük hayatında kurallara uyma anlayışı Dürüstlük, üretkenlik, ekonomik kalkınma İnsanı haksız beklentiye sevk ediyor.

55 ÜRETMEDEN TÜKETME İSTEĞİ TİCARİ RANT BEKLENTİSİ DOĞURUYOR YALAN, AHLAKİ ÇÖKÜNTÜYÜ GETİRİYOR BU BEKLENTİ YALANI GETİRİYOR

56 Yönetici, kesin delillerle ispatlanmadıkça herkes için güzel zan beslemek zorundadır. Yönetici, kesin delillerle ispatlanmadıkça herkes için güzel zan beslemek zorundadır. Yönetici, her durumda doğruyu söylemek zorundadır. Yönetici, her durumda doğruyu söylemek zorundadır. Yönetici, dönekliği hoş görmediği gibi, onun türevi olan yalancılığı da hoş göremez. Çünkü, yalancı, yalanları ile yönetimi yanıltacak ve adaletin bozulmasına sebep olacaktır. Yönetici, dönekliği hoş görmediği gibi, onun türevi olan yalancılığı da hoş göremez. Çünkü, yalancı, yalanları ile yönetimi yanıltacak ve adaletin bozulmasına sebep olacaktır. Güzel bir metotla defedilir Namuslu hatalarda kasıt aranmaz

57 Ö ÖÖ Önemli olan, nelere sahip olunduğu değil, kiminle sahip olunduğudur. E EE Esas olan, yükü, uygun olanlarla bir şekilde paylaşmaktır. Yöneticiler gurura kapılır Gurur hedef şuurunu kaybettirir süper Lider / başkan / yönetici, süper de olsalar yalnız başlarına yetersiz kalmaya başlar Büyüyen sorunlar karşısında yetkilinin daha güçlü olmaya çalışması / daha çok çalışması yetersiz kalır

58 En iyi oyunculardan oluşmuş bir takım; “ekip ruhu” ve “oyun stratejisi” yoksa… Amatör oyunculardan oluşan fakat “iyi bir ekip ruhuna sahip ve iyi bir stratejiyi benimsemiş” takıma yenilir. K İ Ş İOLUŞAN GÜÇ Birbirleriyle uyum içinde çalışan iki insanın oluşturduğu enerji, iki insan enerjisi toplamı değildir, on bir ayrı birey enerjisi toplamı gibidir. Hele üç kişi bir araya gelse… = 3 kişi = 2 kişi sıfır kişi Yüz on bir kişi On bir kişi Birbirlerini nötrleştirirler

59 Başarı, olağanüstü şeyler yapmakta değil, son derece olağan şeyleri olağanüstü güzel yapmakta ( etkili olmakta) yatar. yapabildiğin kadarını yapmakyerine, ne gerekiyorsa onu yapmak Başarı, yapabildiğin kadarını yapmak yerine, ne gerekiyorsa onu yapmak ilkesinin benimsenmesinde yatar. Başarı, “önemli şeyler” yapmakta değil, önce “en önemli şeyleri” yapmakta yatar.

60 toplamda en fazla kaldıran Dünya Halter Yarışması’nda Yunanlı sporcu bir dalda en fazla kiloyu kaldırır, toplamda da Türk öndedir. Madalyayı “toplamda en fazla kaldıran” alacağından, madalya Türk’e verilir. Türk olmasaydı da madalyayı ben alsaydım dediğin oldu mu? TV muhabiri Yunanlı sporcuya sorar: “Türk olmasaydı da madalyayı ben alsaydım dediğin oldu mu?” Hayır!..Ben onun gibi bir sporcuyu geçmek için çalıştım. O olmasaydı ben bugün bu noktada olamazdım Yunanlı sporcu; “Hayır!..Ben onun gibi bir sporcuyu geçmek için çalıştım. O olmasaydı ben bugün bu noktada olamazdım” der. Esas olan; güçlü rakibe düşmanca bakmak değil, onu geçme azmine sahip olabilmektir. Gelişme rekabettedir, düşman olmada değil.

61 Maalesef kabilecilik zihniyeti (Toplu Suçlama) bugün de bir başka biçimde devam etmektedir. “Şu bölgede veya şehirde doğmak, falanın çocuğu olmak, kılık - kıyafetin şöyle olması vb. ” suçlama için yeterli olmaktadır. İslam öncesi Araplar da kavim kültürü hakimdi. Bu kültürde biri suç işler ve kim olduğu tespit edilemezse “zanlı olan kabileden” herhangi biri cezalandırılırdı. İslâm, bu anlayışı yıkarak kültürde / hukukta devrim yapmıştır. İslâm Hukuku, bugün evrensel hukuk olarak kabul edilen “ Cezanın Şahsiliği Prensibi” ni getirmiştir.

62 Yönetimde devamlılığın olmaması, işlerin iyi takip edilmemesi, yaz – boz ’lara neden olur. Yönetim, hedefini kaybederse kişiye hizmet eden (kişisel rant sağlayan) organizasyon haline gelir. Göreve değil de insana bağlı yönetim anlayışı çıkmaz sokaktır. Yönetim, kendi planını ve uygulamasını yaparak toplumu / üyeyi / ortağı şekillendirmek, düzenlemek, değiştirmek ve idare etmek için doğru kurulmuş organizasyon olmalıdır. Yönetim bunu unutup kamuoyu desteği almak adına popülist yönetim anlayışıyla hareket edebilir. Çürüme, yetişmiş elemanı az olan yönetimlerde daha hızlıdır.

63 Bugün; çoğu yönetimler enerji ve heyecanlarını kaybetmiş durumdadır. Bugün; birey / yönetim her şeyin bedelsiz ve anında olmasını istiyor. İstekler karşılığı bir mesai / ter / bedel de ödemek istemiyor. Bugün; birey / yönetim her şeyin bedelsiz ve anında olmasını istiyor. İstekler karşılığı bir mesai / ter / bedel de ödemek istemiyor. Sıradanlar Bugün; dinamik ve aydın yöneticiler çoğunlukla içinde bulundukları organizasyonları terk ediyor. Sıradanlar kalıyor, onlar da devamlı yük oluyor. Bugün; toplumumuzda kişinin ve kuruluşların ANALİZ YAPMA / TEŞHİS KOYMA / TEDAVİ YAPMA kapasitesi hayli zayıflamıştır. Bugün; toplumumuzda kişinin ve kuruluşların ANALİZ YAPMA / TEŞHİS KOYMA / TEDAVİ YAPMA kapasitesi hayli zayıflamıştır. Analiz yapamama çürümeyi, teşhis koyup tedavi yapamama da çöküşü getiriyor.

64 Çöküş, onu doğuran sebepleri önceden tespit etmek / korkmak / tedbir almakla önlenir. Tedbir almak Korkmak iyidir, insanı duyarlı yapar. Korkunun terbiyesi tedbirdir. Tedbir almak korkaklık değildir. Aksi durum çöküşü getirir. Coğrafya Dil Duası (Temenni) Fiili Dua (Gereğini Yapmak ) TürkiyeÇOKYOK BatılılarYOKÇOK ► Türkiye’de ağaç dikmeden yağmur duasına çıkılıyor. Dua sonunda yemek pişirmek için mevcut ağaçlar kesilip kazanların altında yakılıyor. ► Batı, “yeşil” konusunda bizden daha hassas davranıyor.

65 Sorumluluğunu taşıdığı kişilere karşı kurumu doğru yönetmek için gereğini yapmaktır. Unutulmasın ki; Allah’ın yardımı, kulun yapması gerekenlerden sonra başlar. Benimle gel Buraya et Sizde organize yok mu? Helasız ev olur mu? Bizde organize olsa idi, ben senin tarlana ederdim Almanya’nın Polonya’yı işgal ettiği günlerde; birlikleriyle bir kasabaya gelen Alman komutan büyük bir eve yerleşir. Alman komutan ilerleyen zamanda tuvalete gitmek ister ve evin sahibini çağırır ve derdiğini söyler. Ev sahibi “Benimle gel” der ve evin dışına çıkar. Ev sahibi tarlanın bir ucuna geldiğinde komutana “Buraya et” der. Alman komutan bozulur ve ev sahibine “Sizde organize yok mu? Helasız ev olur mu?” der. Ev sahibi Alman komutana “Bizde organize olsa idi, ben senin tarlana ederdim” der. Mehmet Barlas – 13.5.2001 STV

66 güçlü görünmek Bazı yöneticiler güçlü görünmek adına bilgi vermekten kaçınır. Halbuki güç, kendinde değil, yönettiği insanlardadır. Bu inceliği fark edemeyenler, kendilerine yazık etmekle kalmaz, yönettikleri kuruma da zarar verir. Dedikodu, suçlama, yalan ve kişileri yıpratma girişimleri böyle ortamda gelişir. Belirsizliği en aza indirmek, yönetileni mutlu eder. Bu sebeple “açıklık politikası” uygulanmalıdır.

67 Eleştiri hakkı ile kişiye saldırı birbirine karıştırılmamalıdır. Bazıları söylenen sözleri değil, söyleyeni hedef alır. Bu da ‘üretime katkı’ değil, kişiye saldırıdır… Kabul edilemez. eleştiri hakkı”nı kullanmak Yöneticinin yanlış fikirlerine ve yönetimin olumsuz davranışlarına yapıcı bir şekilde karşı çıkabilmek “eleştiri hakkı”nı kullanmak demektir. bölücülükle suçlanırsa, Bir yönetimde eleştiri yapılamaz veya yapanlar ciddiye alınmaz bölücülükle suçlanırsa, o örgüt sağlıklı değildir. rahmet ve zenginlik Hoşgörü yoksa, farklılıklar rahmet ve zenginlik kaynağı olarak algılanmıyorsa, parçalanma uzak değildir.

68 Ele geçirilecek kaleye top atışı yapılarak duvarlar test edilir. En zayıf nokta tespit edilince bütün toplar o noktaya çevrilir ve sürekli ateş altına alınır. Açılan delik kaledekilerce kapatılmak istense de sürekli ateş altındaki delik büyür de büyür. İçerdekilerde bezginlik oluşur… Sonunda savunma çöker… Dışarıdakiler oradan kaleye girerler. Mazeret / bahane / şikayet… Bu kelimelerin arkasına sığınmak, zayıf nokta oluşturur. Mazeret / bahane / şikayet… Bu kelimelerin arkasına sığınmak, zayıf nokta oluşturur. Yabancılar yanında iç meseleleri konuşmak, zayıf nokta oluşturur. Yabancılar yanında iç meseleleri konuşmak, zayıf nokta oluşturur. Başkalarının düştüğü hatalardan ders alarak onlardan sakınmak gerekir. Böylece hatalar en aza indirgenmiş olur.

69 Bir bilim fuarında, bir öğrenci Dihidrojen Monoksit maddesinin zararlarından bahsederek yasaklanmasını istiyordu.  Yoğun terlemelere ve kusmaya yol açabilir.  Tabiatta büyük zarar veren asit yağmurlarının ana unsurudur.  Gaz haline gelmiş hali çok ciddi yanıklara sebep olabilir.  Kazara solunarak ciğerlere dolması ölüme davetiye çıkarır.  Erozyona yol açar.  Otomobil frenlerinin etkinliğini azaltır.  Ölümcül kanser tümörlerinin hepsinde görülmüştür. Dihidrojen Monoksit Maddesinin Zararları Mustafa Özel - 9.9.2001 (Yeni Şafak) Bu maddenin zararlarını duvara astığı afişte şöyle sıralamıştı; Bir saat içinde, dinleyici 50 kişiden 43’ü yasaklama isteğini destekleyip imza verdiler; altı kişi kararsız kaldı. Sadece bir kişi itiraz ederek; “Bu madde, iki hidrojen bir oksijen, yani; hayatın can damarı SU ‘dur “ dedi..

70  gizli çekim yapan / ses kaydı yapan / telefon dinleyen / evrak çalan  şantajda  Çevremizde gizli çekim yapan / ses kaydı yapan / telefon dinleyen / evrak çalan kimseler olabilir.  Yasa dışı yollarla bilgi toplayan bu kimseler elde ettiklerini şantajda kullanmak isteyebilir.   Yöneticiye düşen görev; bu odaklara fırsat vermemektir. Konuşmayı yasalara uygun yapmak. Rüşvete dayalı ticaret, karaborsa, kaçakçılık vb. “yasal olmayan ticaret” yolları kısa zamanda deşifre olur ve “şantaj” olarak kullanılır. Gayri ahlaki özel hayatı olan yöneticilere bir gün kendi kaseti seyrettirilir. Bu kasetin bir bedeli vardır. Şantaj böyle başlar.

71 İnsanı yetiştiren Motivasyon kazandıran Manevi olarak zenginleştiren Yönetim becerilerini geliştiren Yönetim, insanla insan için yapıldığına göre; EĞİTİM BİR FAALİYET ZİNCİRİDİR Doğru yönetmek adına. Yöneteni doğru denetlemek adına.

72

73

74 Faydalandıklarıma teşekkürlerimle...


"● Tok iken (zevk için) öldürmezler ● Hayvanların akılları ve alet yapma özellikleri yoktur. İç güdüleri “yiyecek / üreme” üzerine programlıdır. “Tok iken." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları