Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENERJİ VERİMLİLİĞİ FORUMU İLLERDE YAPILAN ÇALIŞMALAR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENERJİ VERİMLİLİĞİ FORUMU İLLERDE YAPILAN ÇALIŞMALAR"— Sunum transkripti:

1 ENERJİ VERİMLİLİĞİ FORUMU İLLERDE YAPILAN ÇALIŞMALAR
15-16 OCAK Yeşilköy-İSTANBUL

2 ADANA VALİLİĞİ İL GENELİNDE TOPLAM 6337 AKKOR FLAMANLI LAMBA TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. HİZMET BİNALARINDA YERLER, TAVAN VE DUVARLARIN RENGİ AYDINLATMA VERİMLİLİĞİNİ ETKİLEDİĞİ İÇİN, ELDEN GELDİĞİNCE IŞIĞI DAHA İYİ YANSITMASI BAKIMINDAN AÇIK RENKLE BOYANMIŞTIR. VALİLİĞİN DIŞ AYDINLATMASININ ALTERNATİF ENERJİ ÜRETİMİ İLE AYDINLATILMASIYLA İLGİLİ ÇALIŞMA BAŞLATILMIŞ OLUP ELEKTRİKTEN YAKLAŞIK %70 ORANINDA TASARRUF SAĞLANMIŞ OLACAKTIR. TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ KULLANIMINA YÖNELİK ÖZENDİRİCİ FAALİYETLER YAPILMIŞ HER SEMTTEN EN UZAK GÜZERGAHLARA, İNSANLARIN YOĞUNLUKLA SEYAHAT ETTİĞİ HASTANE , OTOGAR GİBİ YERLERE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI İLE GİTMELERİ SAĞLANMIŞTIR.

3 ADIYAMAN VALİLİĞİ ADIYAMAN VALİLİĞİ İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNCE 2008 YILI İÇERİSİNDE ORMAN KÖYLERİNİN ORMANA VERDİĞİ ZARARI AZALTMAK AMACIYLA ORMAN KÖYLÜLERİNE FAİZSİZ 3 YILDA 3 TAKSİT HALİNDE ÖDEMEK KAYDIYLA OR-KÖY KREDİSİ OLARAK 405 GÜNEŞ ENERJİSİ DAĞITILMIŞTIR. AYRICA, GERİ DÖNÜŞÜME KAZANDIRILAN TOPLAM KAĞIT MİKTARI 80 TONDUR. KISA SÜRELİ AYDINLATMALARDA SENSÖRLÜ SİSTEME GEÇİLMİŞ VE DEKORATİF AMAÇLI AYDINLATMA YAPILMAMASI İÇİN PERSONEL UYARILMIŞTIR. KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE BELEDİYE VE MESLEK ODALARI AKKOR FLAMANLI LAMBALARI TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRMİŞLERDİR.

4 AFYON VALİLİĞİ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA TASARRUFLU LAMBA DEĞİŞİMİ BAŞLAMIŞ OLUP BU İŞLEM HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. BEYAZ EŞYA SATIŞI YAPAN BAYİLERİN KAPILARINA VE PENCERELERİNE ENVER AFİŞLERİ ASILMIŞTIR. ENERJİ TASARRUFU AMACIYLA BELEDİYELERDE ADET KAMU KURUMLARINDA ADET TASARRUFLU AMPUL DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE OKULLARA DAĞITIMINI YAPMAK ÜZERE ADET AFİŞ VE BROŞÜR VERİLMİŞTİR.

5 AĞRI VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ENERJİ TASARRUFLU AMPULLER KULLANILMAYA BAŞLANMIŞTIR. ENERJİ VERİMLİLİĞİNİN ARTTIRILMASI İÇİN HER AY DÜZENLİ OLARAK ELEKTRİK TÜKETİM MİKTARI KURUM AMİRLERİ TARAFINDAN BİZZAT KONTROL EDİLMEKTEDİR. İLÇE MERKEZLERİNDE VE KÖYLERDE AHŞAP ELEKTRİK DİREKLERİNİN DEMİR DİREKLERLE DEĞİŞİMİNE BAŞLANMIŞTIR. ELEKTİRKLE ÇALIŞAN EV ALETLERİNİN KULLANIMI İLE İLGİLİ OLARAK VATANDAŞLARI AYDINLATMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILMIŞTIR.

6 AKSARAY VALİLİĞİ ISI ENERJİSİ KAPSAMINDA İÇ HACİM KONFOR SICAKLIĞININ 22 DERECENİN AŞILAMAMASI İÇİN TERMOMETRELERLE ÖLÇÜM YAPILMAKTADIR. AYDINLATMADA DAHA İYİ VERİM ALINMASI İÇİN LAMBALARIN ÖNÜNDEKİ IŞIK GEÇİRGENLİĞİNİ ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ENGELLEYEN YÜKSEK YANSITICILI ARMATÜRLER KULLANILMAKTADIR. SOKAK LAMBALARINDA TASARRUFLU LAMBALARA GEÇİLMİŞTİR. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN OCAK AYININ 2. HAFTASINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ KUTLAMALAR DÜZENLENMESİ PLANLANMAKTADIR.

7 AMASYA VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARDA AKKOR FLAMANLI LAMBALAR YERİNE TASARRUFLU AMPULLER TAKILMIŞ VE BU KONUDA ÇALIŞMALAR HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. OKULLARDA EĞİTİM SEMİNERLERİ VERİLEREK ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLER BİLNÇLENDİRİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR. KAMU BİNALARININ ELEKTRİK, SU VE ISINMA GİDERLERİ KURUM AMİRLERİNCE AYLIK TAKİP EDİLMEKTE VE TASARRUF ÇÖZÜMLERİ ÜRETİLMEKTEDİR.

8 ANKARA VALİLİĞİ AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞİMİ YAPILMAKTA OLUP BU İŞLEM HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. ŞU ANA KADAR AMPUL DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ENERJİ VERİMLİLİĞİ HUSUSUNDA KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE İLGİLİ ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI, HALKA VE ÖĞRENCİ, KURSİYERLERE YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMALARI TAKVİMİ YAPILMIŞTIR. KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE ÖZEL SEKTÖR KURULUŞLARI NEZDİNDE BİNA ENERJİ SORUMLULARI TESPİTİ ÇALIŞMALARI YAPILMIŞTIR.

9 ANTALYA VALİLİĞİ MEVCUT AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. LAMBA DEĞİŞİMİNDEN ELDE EDİLEN TASARRUF YILLIK YAKLAŞIK OLARAK YTL CİVARINDADIR. ENERJİ KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANILMASI HUSUSUNDA BAŞLATILAN ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRMEK VE İVME KAZANDIRMAK AMACIYLA TARİHİNDEN KURUM VE KURULUŞLARCA TESPİT EDİLEN ENERJİ VERİMLİLİĞİ İZLEME SORUMLULARININ KATILDIĞI BİR TOPLANTI YAPILMIŞTIR.

10 ARDAHAN VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA AİT BİNALARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞUNDA AYDINLATMANIN AKKOR FLAMANLI AMPULLER YERİNE TASARRUFLU AMPULLERLE YAPILMASI İÇİN AMPUL DEĞİŞİMLERİ TAMAMLANMIŞTIR. İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜNCE OR-KÖY PROJELERİ KAPSAMINDA 2007 VE 2008 YILLARINDA 11 KÖYÜMÜZE 89 ADET GÜNEŞ ENERJİSİ İLE SU ISITMA SİSTEMİ TAKILARAK ENERJİ TASARRUFUNDA ÖRNEK TEŞKİL EDEBİLECEK SOMUT PROJELER HAYATA GEÇİRİLMİŞTİR. KIŞ SAATİ UYGULAMASI İLE MESAİ BAŞLANGIÇ SAATİ 07:30 MESAİ BİTİM SAATİ İSE 16:30 OLARAK DEĞİŞTİRİLİP GÜN IŞIĞINDAN DAHA FAZLA YARARLANILARAK 30 DAKİKALIK ENERJİ TASARRUFU SAĞLANMIŞTIR.

11 ARTVİN VALİLİĞİ KAYMAKAMLIKLAR, KAMU KURUM VE KURULUŞLAR, BELEDİYE BAŞKANLIKLARI, KÖY VE MAHALLE MUHTARLIKLARINA YAZIŞMA, AFİŞ VE BROŞÜRLER ARACILIĞIYLA BİLGİLENDİRME VE TALİMATLANDIRMA ÇALIŞMALARI GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ. İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE ÖĞRECİLER TARAFINDAN GETİRİLECEK ESKİ LAMBALARA KARŞILIK DAĞITILMAK ÜZERE ADET TASARRUFLU LAMBANIN OCAK 2009 DA DAĞITIM PLANLAMASI YAPILMIŞTIR.

12 AYDIN VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURUŞLARINDA MEVCUT AKKOR FLAMANLI LAMBALARIN TASARRFUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMESİ TEMİN EDİLMİŞ VA ÇALIŞMALAR HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. BİNA ENERJİ VERİMLİLİĞİ SORUMLULARI TESPİT EDİLMİŞTİR. ISI ENERJİSİ KAPSAMINDA İÇ HACİM KONFOR SICAKLIĞININ 22 DERECENİN AŞILAMAMASI İÇİN TERMOMETRELERLE ÖLÇÜM YAPILMAKTADIR

13 BALIKESİR VALİLİĞİ İL GENELİNDE ADET AKKOR FLAMANLI LAMBA ÇIKARILMIŞ VE ADET TASARRUFLU LAMBA TAKILMIŞTIR. TAKILAN TASARRUFLU LAMBALARIN TOPLAM MALİYETİ ,65 YTL’DİR ÖĞRENCİLERİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA BİLNÇLENDİRİLMELERİ AMACIYLA ÇALIŞMALAR YAPILMIŞ, VATANDAŞLARIMIZDA KONU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMİŞTİR.

14 BARTIN VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA BULUNAN 6193 ADET AKKOR FLAMANLI LAMBA TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. HİZMET ARAÇLARININ SADECE ZORUNLU HALLERDE KULLANILMASINA ÖZEN GÖSTERİLEREK AKARYAKIT TASARRUFUNA GİDİLMİŞTİR. İLDE YAYIN YAPAN YEREL TV VE BTV KANALLARINDA HALKI BİLİNÇLENDİRMEK AMACIYLA İL MÜFTÜLÜĞÜ YETKİLİLERİNCE EĞİTİM AMAÇLI SUNUM DÜZENLEMİŞTİR. KAMU KURULUŞU BİNA DUVARLARI AÇIK RENGE BOYANMIŞ VE ODA AYDINLATILMASI KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILMIŞTIR AYRICA PERSONELİN GÜNEŞ IŞIĞINDAN DAHA İYİ FAYDALANABİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA MASALARI CAM KENARLARINA ALINMASI SAĞLANMIŞTIR.

15 BATMAN VALİLİĞİ ENVER HAREKETİNİN TANITICI AÇILIŞ PROGRAMI VALİ, İL PROTOKOLÜ, KAMU KURUM VE KURULUŞ YÖNETİCİLERİ VE ÖĞRENCİLERİN HAZIR BULUNDUĞU ORTAMDA SLAYT VE FİLMLER EŞLİĞİNDE ANLATILDI. TÜPRAŞ RAFİNERİ MÜDÜRLÜĞÜ İLE VALİLİĞİN KOORDİNASYONUNDA 15 OKULA KAPSAMLI ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ PROJE UYGULAMAYA KONULDU. ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONULU RESİM SERGİSİ DÜZENLENDİ.

16 BAYBURT VALİLİĞİ AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. AYLIK ENERJİ FATURALARINI KARŞILAŞTIRMA YAPARAK ENERJİ TASARRUF PLANININ HAZIRLANMASI AMAÇLANMIŞTIR. KURUM ÇALIŞANLARININ EĞİTİMİNE ÖNEM VERİLMESİ BAŞARILARININ ÖDÜLLENDİRİLMESİ HİZMET SUNULAN KİŞİ VEYA KURULUŞLARIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAĞLANMASI AMAÇLANMIŞTIR.

17 BİLECİK VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE OKULLARDA ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE ENERJİ VERİMLİLİĞİ HUSUSUNDA EĞİTİM PROGRANMLARI DÜZENLENMİŞTİR. MERKEZ VE İLÇELERDEKİ CAMİLERDE VERİLEN VAAZ VE HUTBELERDE ENERJİ TASARRUFU İLE İLGİLİ AYDINLATICI BİLGİLER VERİLMEKTEDİR. BİLECİK ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN KONFERANS VE SEMİNERLER DÜZENLENMİŞTİR. YEREL BASINDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ YAYINLAR SIKLAŞTIRILMIŞTIR. İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE ÖNÜMÜZDEKİ ÖĞRETİM YILINDA İLKÖĞRETİM VE YAYGIN EĞİTİM KURUMLARINDA SEMİNER VERİLMESİ KARARLAŞTIRILMIŞTIR.

18 BİNGÖL VALİLİĞİ VALİLİK TARAFINDAN 14 OCAK 2009 TARİHİNDE KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA MESLEK ODALARINA VE SİVİL TOPLUM TEMSİLCİLERİNE YÖNELİK ENVER BİLİNÇLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENECEKTİR. AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞINCA GÖNDERİLEN ADET TASARRUFLU LAMBA İLKÖĞRETİM OKULLARI ÖĞRENCİLERİNE DAĞITILMAK ÜZERE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE OKUL İDARELERİNE TESLİM EDİLDİ. KIŞIN YOĞUN OLARAK YAŞANDIĞI İLÇELERİMİZDE KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMININ ÖNLENMESİ İÇİN İLÇE KAYMAKAMLIKLARINCA VATANDAŞLARA YAKACAK TEMİN EDİLMİŞTİR.

19 BİTLİS VALİLİĞİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ OLARAK “EL ELE ENVER HAREKETİ” KAPSAMINDA, KOMİSYON OLUŞTURULMUŞ VE ÇALIŞMALARI HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. İL GENELİNDE TASARRUFLU AMPULLERİN TAKILMASI SAĞLANMIŞTIR. CAMİLERDE CUMA HUTBELERİNDE ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI İLE İLGİLİ VATANDAŞLARA BİLGİ VERİLMİŞTİR.

20 BOLU VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA BULUNAN AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ENERJİ TASARRUFU İLE İLGİLİ BİR HUTBE HAZIRLANARAK CUMA GÜNÜ BÜTÜN CAMİLERDE OKUTULMUŞTUR. ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN ALNERNATİF ENERJİ SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ ARAŞTIRMA AMAÇLI SİSTEMLER KURULDU, RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİNDEN KÜÇÜK ÇAPLI DA OLSA ENERJİ ÜRETİLMEKTE VE KAMPUS AYDINLATILMASINDA KULLANILMAKTADIR. RÜZGAR ENERJİSİNDEN BÜYÜK ÇAPLI ENERJİ ÜRETİMİNİN YAPILIP YAPILAMAYACAĞININ TESPİTİ İÇİN BİR ADET RÜZGAR ÖLÇÜM İSTASYONU KURULDU VE VERİ TOPLANMASINA BAŞLANDI.

21 BURDUR VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA BULUNAN AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR AYDINLATMA ANAHTARLARININ ÜZERİNE “LÜZUMSUZ İSE SÖNDÜR” İBARELİ HATIRLATMA YAZISI YAZILMIŞTIR. İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE OKULLARDA ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERE ENERJİ VERİMLİLİĞİ HUSUSUNDA EĞİTİM PROGRANMLARI DÜZENLENMİŞTİR. MERKEZ VE İLÇELERDEKİ CAMİLERDE VERİLEN VAAZ VE HUTBELERDE ENERJİ TASARRUFU İLE İLGİLİ AYDINLATICI BİLGİLER VERİLMEKTEDİR.

22 BURSA VALİLİĞİ AKKOR FLAMANLI LAMBALAR KADEMELİ OLARAK TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRME İŞLEMİNE BAŞLANMIŞTIR. İL MÜFTÜLÜĞÜ VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜYLE KOORDİNELİ OLARAK VATANDAŞLAR VE ÖĞRENCİLER BİLİNÇLENDİRİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR. KONU İLE İLGİLİ OLARAK YEREL TV’LERDE AÇIK OTURUMLAR VE SÖYLEŞİLER YAPILMAKTADIR. BİLBOARDLARA VE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA AFİŞLER ASILARAK KONUNUN SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTULMASI SAĞLANMIŞTIR. AYRICA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN ENERJİ TASARUFU VE VERİMLİLİĞİ EYLEM PLANI HAZIRLANMIŞTIR.

23 ÇANAKKALE VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. BU DEĞİŞİM SONUCUNDA ADET TASARRUFLU AMPUL TAKILMIŞTIR. 18 MART ÜNİVERSİTESİ ENERJİ KAYNAKLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ TARAFINDAN MART 2008 TARİHLERİNDE “YERLİ ENERJİ KAYNAKLARI ÇALIŞTAYI” DÜZENLENMİŞTİR. ENERJİ VERİMLİLİĞİ KAPSAMINDA “ENERJİ VERİMLİLİĞİ EYLEM PLANI HAZIRLNARAK” TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARI, BELEDİYELER VE MESLEK ODALARINA GÖNDERİLMİŞTİR. İLİMİZ ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILAN RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYEL ATLASI VERİLERİNE GÖRE RÜZGAR ENERJİSİ POTANSİYELİ BAKIMINDAN ÜLKEMİZDE İLK SIRADA YER ALMAKTADIR. BU ENERJİYİ DEĞERLENDİRMEK İÇİN 3 ADET RÜZGAR ENERJİ SANTRALİ OLUP DÖRDÜNCÜSÜNÜN YAPIMI DEVAM ETMEKTEDİR. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER HİDROJEN ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ MERKEZİ İLE YAPILAN GÖRÜŞMELER VE ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞININ ONAYI İLE BOZCAADA İLÇEMİZDE HİDROJEN ENERJİSİ ÜRETİMİ İÇİN PİLOT UYGULAMA YERİ OLARAK BELİRLENMİŞ VE KAYMAKAMLIK HİZMET BİNASINA YERLEŞTİRİLEN PANELLER İLE PİLOT UYGULAMA BAŞLATILMIŞTIR.

24 ÇANKIRI VALİLİĞİ KAMU HİZMET BİNALARINDA BÜYÜK ORANDA TASARRUFLU LAMBALAR KULLANILMAYA BAŞLANMIŞTIR. KIZILIRMAK KAYMAKAMLIĞINCA TASARRUFU ÖZENDİRMEK AMACIYLA 2 KÖYDE HANE BAŞINA BİR TASARRUFLU LAMBA DAĞITILMIŞ VE ÖNCEKİ AYA GÖRE EN FAZLA ELEKTRİK TASARRUFU SAĞLAYAN 4 AİLENİN FATURASI KAYMAKAMLIK TARAFINDAN ÖDENMİŞTİR. İLDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ KOORDİNASYON KURULU OLUŞTURULMUŞ VE KURULCA ALINAN KARARLARIN UYGULANMASININ TAKİBİ VE SEKRETERLİK HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ İÇİN SANAYİ VE TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜNCE GÖREVLENDİRİLMİŞTİR.

25 ÇORUM VALİLİĞİ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA TASARRUFLU AMPUL DEĞİŞİMİ YAPILMIŞTIR. İL MÜFTÜLÜĞÜNCE VAAZ VE VE HUTBELERDE BU KONU İŞLENMİŞTİR. İL DÜZEYİNDEKİ BASIN KURULUŞLARINA ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA BASIN BİLDİRİSİ VERİLMİŞ VE BU BİLDİRİDE ENERJİ TASARRUFU VE VERİMLİLİĞİ ANLATILMIŞTIR. ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİDEN GELEN ENVER CD’Sİ ÇOĞALTILARAK İLGİLİ YERLERE GÖNDERİLMİŞTİR.

26 DENİZLİ VALİLİĞİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ KAPSAMINDA İLİMİZDE YAPILACAK ÇALIŞMALAR İLE İLGİLİ 2008 YILI ENERJİ VERİMLİLİĞİ KAPSAMINDA YEREL BASINDA HALKIMIZA BİLGİLENDİRME DUYURUSU YAPILMIŞTIR. VALİLİK HİZMET BİNASINDA BULUNAN ELEKTRİK DÜĞMELERİNİN YANINA TASARRUF KONUSUNDA UYARI LEVHALARI ASILMIŞTIR. VALİLİĞİMİZ BİRİM MÜDÜRLÜKLERİNE ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ YETKİLİ PERSONEL TARAFINDAN BİLGİLENDİRME YAPILMIŞTIR. ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ VALİLİĞİMİZE GELEN 200 ADET PROGRAM CD’Sİ İLE ADET KÜMULATİF LAMBA İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDİLMİŞ OLUP DEĞİŞİK OKULLARDA DAĞITIMI YAPILMIŞTIR.

27 DİYARBAKIR VALİLİĞİ AKKOR FLAMANLI LAMBALAR DEĞİŞTİRİLEREK YERİNE TASARRUFLU LAMBALAR TAKILMIŞTIR. ÖĞRENCİLERE “ENERJİNİN SERÜVENİ, ÜRETİLİŞ BİÇİMLERİ, ENERJİ ALIŞKANLIKLARIMIZ, ENERJİNİN KÜRESEL ISINMA ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ” KONULU EĞİTİMLER VERİLMEKTEDİR. MÜTTEAHİTLERE, İNŞAATÇILARA, MİMARLARA, ÇEŞİTLİ MESLEK ODALARINA, SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE “ENERJİ MİMARLIĞI İLKELERİ ENERJİ ETKİN YAPILAR” KONULU SEMİNERLER VERİLMİŞTİR. YAŞAM ALANLARINA YÖNELİK “ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ VE KULLANIM YÖNTEMLERİNDEN TASARRUF” ETMEYE YÖNELİK EĞİTİM VE SEMİNER ÇALIŞMALARI YAPILMAKTADIR.

28 DÜZCE VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE BELEDİYELER AKKOR FLAMANLI LAMBALARI TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRMİŞLERDİR. DÜZCE BELEDİYESİ TARAFINDAN “KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA VE BERTARAF TESİSİNDE” GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİNE SAHİP OLAN KATI ATIKLARIN AYRIŞTIRILMASI YAPILACAK OLUP, BURADA DEPOLANACAK OLAN ATIKLARDAN KAYNAKLANAN METAN GAZININ ELEKTRİK VE ISI ENERJİSİ ÜRETİMİNDE DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR YAPILMAKTADIR. ATIK PİLLER TOPLANARAK TAŞINABİLİR PİL İTHALATÇILARI VE ÜRETİCİLER DERNEĞİNE İADE EDİLEREK BERTARAF EDİLMELERİ SAĞLANMAKTADIR.

29 EDİRNE VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA BULUNAN AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. TRAKYA ÜNİVERSİTESİNDE ENERJİ SARFİYATI DÜŞÜK YÜKSEK VERİMLİ ARMATÜRLER KULLANILMAKTADIR. GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİ OLAN ATIKLARDAN KAĞIT TOPLAMA İÇİN KAĞIT TOPLAMA KUTULARI TEMİN EDİLMİŞTİR. TASARRUFLU AMPULLER KONUSUNDA BÜTÜN OKUL VE VE KAMU KURULUŞLARI BİLGİLENDİRİLMİŞTİR.

30 ELAZIĞ VALİLİĞİ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA TASARRUFLU AMPUL DEĞİŞİMİ YAPILMIŞTIR. DUVARLAR AÇIK RENGE BOYANARAK DAHA ÇOK IŞIK YANSIMASI SAĞLANMIŞTIR. TELEKOM TARAFINDAN 84 MERKEZDE “LİTESPAN” SANTRALLER KURULMUŞ OLUP, AYRICA YİNE TELEKOM TARAFINDAN 8 ADET “OUTDOOR” KABİN MUHTELİF NOKTALARA KURULMUŞTUR. YİNE TELEKOM TARAFINDAN TÜM SANTRAL BİNALARINA AİT “TOPRAKLAMA ÖLÇÜM VE İSLAH” ÇALIŞMALARI BAŞLATILMIŞTIR.

31 ERZİNCAN VALİLİĞİ İL GENELİNDE KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA AKKOR FLAMANALI LAMBLARA TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMESİ İŞLEMİNE BAŞLANMIŞ VE HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. GENÇLİK SPOR VE İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN SICAK SU İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN YILDIRIM AKBULUT SPOR SALONUNA GÜNER ENERJİ SİSTEMİNİ KURMUŞ VE 13 ŞUBAT SPOR SALONUNA DA EN KISA ZAMANDA GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ YAPTIRLMASI PLANMAKTADIR. İL SİVİL SAVUNMA MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN ALINAN TEDBİRLER SAYESİNDE HİZMET BİNASINDA 1995 YILINDA YAPILAN ELEKTRİK TÜKETİMİ 3800 KW İKEN 2007 YILINDA 1414 KW’A KADAR DÜŞMÜŞTÜR. REFAHİYE İLÇESİ HÜKÜMET KONAĞINDA KALORİFER SİSTEMİ KÖMÜRLÜ SİSTEME DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ VE %60 ORANINDA TASARRUF SAĞLANMIŞTIR.

32 ERZURUM VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ULUSAL ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAREKETİ İLE İLGİLİ AFİŞ VE BROŞÜRLER İLDEKİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA DAĞITILMIŞTIR. ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ EYLEM PLANI HAZIRLANMAKTA OLUP KONUYA İLİŞKİN UYGULAMA SONUÇLARI İLE GÖRÜŞ VE ÖNERİLER ŞUBAT VE TEMMUZ AYLARINDA OLMAK ÜZERE HER 6 AYDA BİR VALİLİĞİMİZE BİLDİRİLECEKTİR. OKULLARDA REHBERLİK VE DERS SAATLERİ İÇERİSİNDE İSRAFIN ÖNLENMESİ HAKKINDA BİLGİ VERİLMİŞ AYRICA ÖĞRENCİLERİN KONU İLE İLGİLİ ÇALIŞMALARI İZLENEREK GEREKTİĞİNDE ÖDÜLLENDİRİLMESİ VE UYGUN GÖRÜLENLERİN UYGULANMASI ÇALIŞMALARI YAPILMIŞ OLUP FAALİYETLER DEVAM ETMEKTEDİR. YİNE OKULLARDA HAYAT BİLGİSİ VE TÜRKÇE DERSLERİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSU ANLATILMIŞTIR.

33 ESKİŞEHİR VALİLİĞİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE AİT ŞEHRİN MUHTELİF PARKLARINDAKİ AMPULLER TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞ VE ANA CADDELER 250 ADET GERİ DÖNÜŞÜM KUMBARASI İLE 70’E YAKIN CAM KUMBARA KONULMUŞTUR. POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜNDE KALORİFER KAZANLARININ İÇİNDEKİ ISI TUTUCULAR ÇELİK ERİMEZ SAÇTAN YAPILMA ISI TUTUCULARLA YENİLENMİŞTİR. OSMANGAZİ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. TARAFINDAN UYGULANMAKTA OLAN REAKTİF VE KAPASİTİF ENERJİ İLE İLGİLİ FATURALANDIRMA ORANLARINA UYGUN KOMPANZASYON YENİLEME ÇALIŞMALARI BAŞLATILMIŞ OLUP KISA ZAMANDA DÖNÜŞÜMLER TAMAMLANACAKTIR.

34 GAZİANTEP VALİLİĞİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ KULLANIMINA YÖNELİK ÖZENDİRİCİ FAALİYETLERİN ARTTIRILMASINA VE BAKIM İHMALİ VE DİĞER SEBEPLER NEDEİYLE FAZLA YAKIT TÜKETEN VE HAVA KİRLİLİĞİNE YOL AÇAN ARAÇLARIN TRAFİĞE ÇIKMASININ ÖNLENMESİNE BELİRLENECEK OLAN BİR TARİHTE İL PROTOKOLÜNÜN KATILIMI İLE BİR EN-VER RESEPSİYONU DÜZENLENECEKTİR. HER YIL ENERJİ VERMİLİĞİ HAFTASINDA (11-18 OCAK) KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE OKULLARDA EĞİTİM VE BİLGİLENDİRME FAALİYETLERİ YAPILACAKTIR. KONUTLARDA KULLANILAN BUZDOLABI, KLİMA GİBİ BEYAZ EŞYALARDA AMACA YÖNELİK CİHAZ SEÇİMİNİN ÖNEMİNİN BELİRTİLMESİ VE YÜKSEK VERİMLİ CİHAZLARIN SEÇİLMESİNİN FAYDALARI ANLATILACAKTIR.

35 GİRESUN VALİLİĞİ ENERJİ TASARRUFUNA YÖNELİK BİLİNCİN OLUŞTURULMASI İÇİN VE BU HAREKETİN ÖĞRENCİLER ELİYLE DE TAŞINILMASI AMACIYLA HER OKULDAN BİR KIZ VE BİR ERKEK ÖĞRENCİ OLMAK ÜZERE İKİ TANE “ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÖNÜLLÜSÜ” BELİRLENMİŞTİR. “ZORUNLU OLMADIKÇA VASITANI KULLANMA, TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINI KULLAN” KONULU LOGOLAR HAZIRLATILACAK VE HAZIRLANAN BU LOGOLAR TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI VASITASIYLA VATANDAŞLARA ULAŞTIRILMAYA ÇALIŞILACAKTIR. EİE TARAFINDAN GÖNDERİLEN AFİŞLER İLÇELER, BELEDİYELER VE KAMU KURUMLARINA DAĞITIMI YAPILMIŞTIR.

36 GÜMÜŞHANE VALİLİĞİ İLK AŞAMADA TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MEVCUT AMPULLER TASARRUFLU LAMBALARLA DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. BÜYÜK MİKTARDA SICAK SU KULLANAN YERLERİN İHTİYACININ KARŞILANMASI İÇİN AMACIYLA İMKANLAR ÖLÇÜSÜNDE GÜNEŞ ENERJİSİNDEN YARARLANILACAKTIR. MESLEK ODALARI VE ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE MÜHENDİSLERE, ÖĞRETMENLERE, MUHTARLARA VE DİN GÖREVLİLERİNE YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLENECEKTİR. BÜTÜN KAMU KURULUŞLARINDA, İŞLETMELERDE, OKULLARDA, MAHALLE VE KÖY YERLEŞİMLERİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ SÜREKLİ GÜNDEMDE TUTULACAK VE HEDEF GRUPLARININ NİTELİKLERİNE GÖRE FARKLI KAMPANYALAR DÜZENLENECEKTİR.

37 HAKKARİ VALİLİĞİ İLDEKİ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA BULUNAN AMPULLER TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN KONU İLE İLGİLİ GÖNDERDİĞİ AFİŞ VE BROŞÜRLER KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE OKULLARA DAĞITIMI YAPILMIŞTIR. HER KURUM “BİNA ENERJİ VERİMLİLİĞİ SORUMLUSU”NU BELİRLEMİŞTİR. İLK VE ORTA DERECELİ OKULLAR BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA BU KONUDA EĞİTİCİ VE BİLİNÇLENDİRME FAALİYETLERİ DEVAM ETMEKTEDİR.

38 HATAY VALİLİĞİ VALİLİK TARAFINDAN HAZIRLANAN EYLEM PLANI ÇERÇEVESİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ BİNA SORUMLULARINA “ENERJİNİN ÜRETİLME SÜRECİ, ELEKTRİKSEL KULLANIM ALANLARI, ENERJİNİN MEKANİKSEL VERİMLİLİĞİ, ISIL UYGULAMALAR, ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI” KONULARINDA BİLGİLENDİRME SEMİNERİ VERİLMİŞTİR. İL GENELİNDE SÖKÜLEN AKKOR FLAMANLI ADET LAMBA YERİNE TASARRUFLU AMPUL TAKILMIŞ OLUP, AYLIK ELDE EDİLEN TASARRUF 8.860,40 YTL CİVARINDADIR. ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN WEB SİTESİNDE YER ALAN BİLGİLERDEN FAYDALANILARAK DE ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ LİNK AÇILMIŞTIR.

39 IĞDIR VALİLİĞİ İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE ULUSAL ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA ÖĞRETMENLERİN VE ÖĞRENCİLERİN BİLİNÇLENDİRİLMESİ BAKIMINDAN BİLGİ VERİLMİŞTİR İLİMİZ ARAS ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş.’DE GÖREVLİ SİSTEM İŞLETME BAKIM MÜDÜRÜ MEHMET SALİH YULU TARAFINDAN VALİLİK TOPLANTI SALONUNDA ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ETKİN KULLANIMI KONUSUNDA PERSONELİMİZE GEREKLİ EĞİTİM SEMİNERİ VERİLMİŞTİR. AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞ VE BİNALARDA MEVCUT ISI YALITIMI SİSTEMLERİ GÖZDEN GEÇİRİLMİŞİTİR.

40 ISPARTA VALİLİĞİ AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİNE SAHİP KAĞITLAR KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILARAK AYRI YERLERDE TOPLANMAKTADIR. KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA GÜNLÜK KONTROLLER YAPILARAK LÜZUMSUZ YANAN IŞIKLAR SÖNDÜRÜLMEKTE BOŞA AKAN MUSLUKLAR KAPATILMAKTADIR. KIŞ AYLARININ BAŞLAMASINDAN ÖNCE ISITMA SİSTEMLERİNİN PERİYODİK BAKIMLARI YAPTIRILMIŞTIR.

41 İSTANBUL VALİLİĞİ BAŞBAKANLIK GENELGELERİ VE EKLERİ VALİLİK VE DİĞER KAMU KURUM VE KURULUŞLARIN WEB SAYFALARINDA YAYINLANARAK GÜNCEL TUTULMASI SAĞLANMAKTADIR. KAMU KURUM VE KURULUŞLARI ISI YALITIMI, ISITMA, SOĞUTMA VE SICAK SU SİSTEMLERİ ASANSÖR VE AYDINLATMA SİSTEMLERİNİ; ENERJİ KULLANIMINI İLGİLENDİREN TÜM KONULARI KAPSAYAN ENERJİ ETÜTLERİNİ YAPARAK VE GEREKEN TEDBİRLERİ ALMIŞLARDIR. KAMU BİNALARINDAKİ İLAN PANOLARINDA AYLIK OLARAK ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ VE ISITMA GİDERLERİNİN YILLIK GRAFİKLERİNİN ÇIKARILMASI SAĞLANMAKTADIR. KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI BİNALARI HARİÇ RESMİ BAYRAM GÜNLERİ DIŞINDA DEKORATİF AMAÇLI DIŞ AYDINLATMA YAPILMAMASINA ÖZEN GÖSTERİLMEKTEDİR. PERSONELİ BİLİNÇLENDİRMEK ÜZERE MESLEK ODALARI VE ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE HİZMET İÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ DÜZENLENMEKTEDİR.

42 İZMİR VALİLİĞİ İZMİR VALİLİĞİNİN ÖNCÜLÜĞÜNDE GEDİZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VE DİĞER KAMU KURUM VE KURULUŞLARIYLA BERABER OKULLARDA “ENERJİ VERİMLİLİĞİ KAMOANYASI” BAŞLATILMIŞTIR. KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA TASARRUFLU LAMBA DEĞİŞTİRİLMESİ UYGULAMASI BAŞLATILMIŞTIR. GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİNE ATIKLARIN KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR. İMKANLAR ÖLÇÜSÜNDE İL ÇAPINDA GÜNEŞ ENERJİSİNDEN FAYDALANILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR. MESLEK ODALARI VE ÜNİVERSİTELER İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE MÜHENDİSLERE, MUHTARLARA VE DİN ADAMLARINA YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLENMESİ AMAÇLANMAKTADIR.

43 KAHRAMANMARAŞ VALİLİĞİ
ENERJİ VERİMLİLİĞİ İL EYLEM KOMİTESİ KURULMUŞTUR. VALİLİK TARAFINDAN BAŞARILI GÖRÜLEN KURUM AMİRLERİNİN ÖDÜLLENDİRİLECEĞİ HUSUSUNDA TÜM KURUMLAR BİLGİLENDİRİLMİŞTİR. BUGÜNE KADAR 3405 ADET AMPUL TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. PARK VE BAHÇE SULAMA ÇALIŞMALARININ GECE YAPILMASI UYGULANMASINA GEÇİLMİŞTİR.

44 KARABÜK VALİLİĞİ KARABÜK ÜNİVERİSTESİ TARAFINDAN AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI YAPILMAKTA OLUP, BU ALANLARIN SULANMASI İÇİN KARASU YAKINLARINDA İKİ ADET SU KUYUSU AÇILMIŞTIR. İL GENELİNDE AKKOR FLAMANLI LAMBALARIN TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLME İŞLEMİNE BAŞLANMIŞTIR. CAMİLERİMİZDE YAPILAN VAAZ VE HUTBELERDE ENERJİ TASARRUFU VE İSRAFTAN KAÇINMA KONULARINA DEĞİNİLEREK BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILMAKTADIR.

45 KARAMAN VALİLİĞİ İL GENELİNDE TOPLAM ADET AKKOR FLAMANLI LAMBA TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. PARK VE BAHÇE AYDINLATMALARI SAAT 24:00’DAN SONRA %50 AZALTILACAKTIR. ISITMA SEZONUNDA İÇ ORTAM SICAKLIĞI 22 DERECENİN ÜZERİNE ÇIKMAYACAK ŞEKİLDE AYARLANACAK VE YENİ ALIMLARDA ETİKET SINIFI EN AZ “A” OLAN KLİMALAR ARASINDA SEÇİM YAPILACAKTIR. ENERJİ VERİMLİLİĞİ EYLEM PLANI PANO VE İLANLARLA HALKA VE KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA DUYURULDU. ULAŞIM İLE İLGİLİ OLARAK TAŞITLARIN KİRALANMASINDA VE İHALE YOLUYA YAPILAN PERSONEL TAŞIMASINDA; OTOBÜSLER İÇİN 12 YILDAN DİĞER ARAÇLARDA İSE 5 YILDAN KÜÇÜK OLMA ŞARTI ARANACAKTIR.

46 KARS VALİLİĞİ VALİLİK MAKAMINCA “ENERJİ VERİMLİLİĞİ EL ELE ENVER HAREKETİ İL ETKİNLİK KOMİSYONU” OLUŞTURULMUŞ OLUP İL GENELİNDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ GEREKLİ TEDBİRLER ALINMIŞTIR. BÜTÜN OKULLARA VE BİLBOARDLARA ENVER AFİŞLERİ ASILMIŞTIR. OKUL MÜDÜRLERİNİN KOORDİNASYONUNDA ÖĞRENCİLERE VERİMLİ LAMBALAR DAĞITILMIŞ, TOPLANAN ESKİ LAMBALAR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE MUHAFAZA ALTINA ALINACAKTIR. 8 OCAK 2009 PERŞEMBE GÜNÜ İL PROTOKOLÜNÜN KATILIMI İLE ENVER RESEPSİYONU DÜZENLENMİŞTİR.

47 KASTAMONU VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. TASARRUFLU AMPULLERİN TAKILMASIYLA SADECE ŞEKER FABRİKASINDA WATTLIK BİR ENERJİ TASARRUFU SAĞLANMIŞTIR. ENERJİ VERİMLİLİĞİ KAPSAMINDA İLKÖĞRETİM 1,2,3,4 VE 5. SINIFLAR ARASINDA RESİM; 6,7 VE 8. SINIFLAR ARASINDA DA ÖYKÜ YARIŞMASI DÜZENLEMİŞTİR.

48 KAYSERİ VALİLİĞİ ENERJİYİ TOPLUM AÇISINDAN VERİMLİ KULLANMANIN ÖNEMİNİ BELİRTMEK İÇİN İLİMİZDE SEMİNER YAPILMIŞTIR. HER YIL ARALIK SONU VE OCAK BAŞI İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE İŞBİRLİĞİ YAPILARAK OKULLARDA SEMİNERLE VERİLMİŞ OLUP BUGÜNE KADAR DA KİŞİYE ULAŞILMIŞTIR. TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA İHTİYAÇ FAZLASI AYDINLATICI LAMBALAR İPTAL EDİLMİŞ OLUP FAZLA ENERJİ HARCAYAN AMPULLER TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. AYRICA ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI SAYIN DR. MEHMET HİLMİ GÜLER’İN BİZZAT KATILIMI İLE İLİMİZDE ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE BİLİNÇLENDİRME TOPLANTISI YAPILMIŞTIR.

49 KIRIKKALE VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARDA AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞ VE DEĞİŞTİRME İŞLEMİ HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜYLE BİRLİKTE ÖĞRENCİLER ARASINDA KONU İLE İLGİLİ OLARAK RESİM VE ÖYKÜ YARIŞMALARI DÜZENLENMİŞTİR. KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN KONU İLE İLGİLİ OLARAK ÖĞRENCİLERİ, İDARİ VE AKADEMİK PERSONELİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA ÇEŞİTLİ TOPLANTILAR YAPILMIŞTIR.

50 KIRKLARELİ VALİLİĞİ 2007 BAŞLANAN ÇALIŞMALARLA ORMAN KÖYLERİNDE KONUTLARDA GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ KURULMAYA BAŞLANMIŞTIR VE YILLARINDA TOPLAM 17 KÖYDE 383 ÜNİTEDE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ KURULMUŞ VE BUNLAR İÇİN YTL KREDİ KULLANDIRILMIŞTIR. ÖNCELİKLİ OLARAK SU TASARRUFUNA YÖNELİK OLARAK “SU TASARRUFU KAMPANYASI EYLEM PLANI” HAZIRLANMIŞ VE UYGULAMAYA KONULMUŞTUR. ENERJİ VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK EYLEM PLANI HAZIRLIKLARI DEVAM ETMEKTEDİR. KAMU PERSONELİNİN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMESİNE SAĞLAYICI TOPLANTI VE HİZMET İÇİ EĞİTİM ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜLMEKTEDİR.

51 KIRŞEHİR VALİLİĞİ ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞINCA HAZIRLANAN “ENERJİ VERİMLİLİĞİ” KONUSUNDA ALINACAK TEDBİRLERLE İLE İLGİLİ CD’LER İLDE YAYIN YAPAN YEREL TV’LERDE YAYINLATILARAK KAMUOYUNUN BİLGİLENDİRİLMESİ VE BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAĞLANMIŞTIR. İLDEKİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA AİT HİZMET BİNALARINDA KULLANILAN AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞINCA VALİLİĞİMİZE GÖNDERİLEN AFİŞLER KAYMAKAMLIKLARA BELEDİYELERE VE TÜM KAMU KURUM KURULUŞLARINA GÖNDERİLEREK VATANDAŞLARIN VE PERSONELİN GÖREBİLECEĞİ UYGUN YERLERE ASILARAK “ENERJİ VERİMLİLİĞİ” KONUSUNUN SÜREKLİ DİKKAT ÇEKİCİLİĞİ VE GÜNDEMDE TUTULMASI SAĞLANMIŞTIR.

52 KİLİS VALİLİĞİ İLDEKİ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE BELEDİYE VE KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ BİR AY İÇİNDE KENDİ SORUMLULUKLARINDA BULUNAN YERLERDEKİ AKKOR FLAMANLI LAMMBALARI TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRECEKLERDİR. İL MİLLİEĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNCE ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDA İLKÖĞRETİM VE ORTA ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNİN DERS YILI İÇERİSİNDE HAZIRLAYACAKLARI ÖDEV VE PROJELERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ KONULARA YER VERİLMESİ SAĞLANACAK. KONUTLARDA ENERJİ TASARRUFU SAĞLANMASI VE VATANDAŞLARIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ AMACIYLA KONFERANS SEMİNER GİBİ BİLGİLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILACAK.

53 KOCAELİ VALİLİĞİ İL GENELİNDE AKKOR FLAMANLI LAMBALARIN TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞİMİ BAŞLAMIŞ VE BU İŞLEM HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. KAMU BİNALARINDA ELEKTRİK TASARRUFU SAĞLAYICI GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMIŞTIR. VALİLİK HİZMET BİNASININ ELEKTRİK TESİSATININ YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE İGİLİ OLARAK YENİ BİR ELEKTRİK PROJESİ HAZIRLATILARAK İHALE AŞAMASINA GETİRİLMİŞTİR.

54 KONYA VALİLİĞİ İLDE BULUNAN TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. “ULUSAL ENERJİ VERİMLİLİĞİ HAREKETİ” NE DESTEK VERMEK AMACIYLA ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TEMİN EDİLEN ADET ENERJİ TASARRUFLU AMPUL HER ÖĞRENCİYE BİR ADET OLMAK ÜZERE DAĞITIMI SAĞLANMIŞTIR. ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI SAYIN DR. M. HİLMİ GÜLER’İN KATILIMIYLA ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KONYA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ VE ÖZEL BİR ŞİRKETİN KATKILARIYLA “ENVER MOTOR HAREKETİ” ÇERÇEVESİNDE BİLİNÇLENDİRME TOPLANTISI DÜZENLENMİŞTİR. VATANDAŞLARIN BİLNÇLENDİRİLMESİ AMACIYLA 5000 ADET AFİŞİN DAĞITIMI YAPILARAK, ASILMASI SAĞLANMIŞTIR. KAMU KURULUŞLARINDAN GELEN ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSUNDAKİ KONFERANS TALEPLERİ KARŞILANMAKTADIR.

55 KÜTAHYA VALİLİĞİ AYDINLATMADA KULLANILAN KLASİK AMPULLER YERİNE BEŞTE BİR ORANINDA ELEKTRİK SARFİYATIYLA AYNI VERİMİ SAĞLAYAN TASARRUFLU AMPULLER BİR AY İÇİNDE KULLANILMAYA BAŞLANACAKTIR. GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİNE SAHİP OLAN ATIKLARIN KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILMASI İÇİN GEREKLİ TEDBİRLER ALINACAK VE BUNUN İÇİN GEREKLİ ALTYAPININ OLUŞTURULMASI SAĞLANACAKTIR. MESLEK ODALARI VE ÜNİVERSİTE İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE MÜHENDİSLERE ÖĞRETMENLERE MUHTARLARA VE DİN GÖREVLİLERİNE YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLENECEKTİR. KONU İLE İLGİLİ BAŞBAKANLIK GENELGELERİ VE EKLERİ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARIN WEB SAYFASINDA YAYINLANACAK VE GÜNCEL TUTULACAKTIR.

56 MALATYA VALİLİĞİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ KAPSAMINDA KAMU KURUM VE KURULUŞLARININ PERSONELİNİ, ÖĞRENCİLERİ VE HALKI BİLGİLENDİRMEK, BİLİNÇLENDİRMEK VE ÇEŞİTLİ MEDYA PROGRAMLARI YAPMAK ÜZERE ÜÇ KİŞİDEN OLUŞAN “ENERJİ VERİMLİLİĞİ EĞİTİM KOMİTESİ” OLUŞTURULMUŞTUR. İL MERKEZİNDE İLK ETAPTA 25 OKULDA ÖĞRENCİ VE 216 ÖĞRETMENE ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN ENERJİ VERİMLİLİĞİ/TASARRRUFUNA İLİŞKİN SLAYT SUNUMU VE FİLM GÖSTERİLERİ YAPILMIŞTIR. KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA, BELEDİYELERDE VE OKULLARDA TOPLAM ADET AKKOR FLAMANLI LAMBA TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. VALİLİĞİMİZ TARAFINDAN KASIM 2008 TARİHLERİ ARASINDA MALATYA MERKEZDE AÇILAN “MALATYA VALİLİĞİ PROJELERİ” TANITIM AKTİVİTESİ ÇERÇEVESİNDE “ENERJİ VERİMLİLİĞİ” STANDI DA AÇILMIŞTIR. İLDE 2008 YILINDA HALKA YÖNELİK 6 KALORİFER ATEŞÇİLİĞİ KURSU AÇILMIŞ VE 331 KURSİYERE BELGE VERİLMİŞTİR. AÇILAN BİR DOĞALGAZ KURSUNDA DA 46 KİŞİYE BELGE VERİLMİŞTİR. BİR ELEKTRO POMPAJ TESİSİNİN ELEKTRİK İHTİYACININ GÜNEŞ VE RÜZGARDAN SAĞLANMASINA DÖNÜK OLARAK BİR POJE VE TONLUK 3 ADET SOĞUK HAVA DEPOSUNUN ELKTRİK İHTİYACININ GÜNEŞ,RÜZGAR VE TOPRAK ISISINDAN SAĞLANMASI AMACIYLA BİR PROJE HAZIRLANKTA OLUP , PROJELER BİTME AŞAMASINDADIR.

57 MANİSA VALİLİĞİ MEVCUT AKKOR FLAMANLI LAMBALAR YERİNE TASARRUFLU AMPULLAR KULLANILMASINA VE BU LAMBALARIN B1 SINIFI MANYETİK BALAST VEYA ENERJİ VERİMLİLİK İNDEKS ETİKETİNE SAHİP OLMASINA DİKKAT EDİLMİŞTİR. ENVER PROJESİ KAPSAMINDA VALİ YARDIMCISI SALİH GÜRHAN’IN BAŞKANLIĞINDA “ENERJİ TASARRUFU TAKİP KOMİSYONU” KURULMUŞTUR. ENERJİ TASARRUFUNUN YÖNTEMLERİ VE FAYDALARI KONULARINDA HALKIMIZIN BİLGİLENDİRİLMESİ AMACIYLA VALİLİK VE GEDİZ ELEKTRİK A.Ş. TARAFINDAN ÇEŞİTLİ BİLGİLENDİRME VE TANITIM ÇALIŞMALARI YAPILMIŞTIR.

58 MARDİN VALİLİĞİ VALİLİĞİMİZ VE BAĞLI KURUMLARDA MEVCUT BULUNAN ADET AKKOR FLAMANLI LAMBA “EL ELE ENVER HAREKETİ” DOĞRULTUSUNDA ADET TASARRUFLU AMPULLE DEĞİŞTİRİLEREK ,40 YTL’LİK TASARRUF SAĞLANMIŞTIR. ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ VE ISITMA GİDERLERİ AYLIK OLARAK İLAN PANOLARINA ASILACAK VE YILLIK GRAFİKLERİNİN ÇIKARILMASI SAĞLANACAKTIR. OKULLARDA VE YAYGIN ÖĞRETİM KURUMLARINDA GRUP ÇALIŞMALARINDA VE ÖĞRENCİLERİN DERS YILI İÇERİSİNDE HAZIRLAYACAKLARI ÖDEV VE PROJELERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ KONULARA YER VERİLMEKTEDİR. İL MÜFTÜLÜĞÜNCE CAMİLERDE CUMA VAAZ VE HUTBELERİNDE ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI KONUSU İŞLENEREK CAMİ CEMAATİ BU KONUDA BİLGİLENDİRİLMİŞTİR.

59 MERSİN VALİLİĞİ İLDE BULUNAN TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ BAŞBAKANLIK GENELGEMİZ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARA ÖZEL SEKTÖR VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA ULAŞTIRILMASI SAĞLANMIŞTIR. OKULLARDA ÖĞRENCİLER VE ÖĞRETMENLER KONU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMİŞ VE BİLİNÇLENDİRİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR. KAPI VE PENCERELER ISI KAYBINI ENGELLEYECEK ŞEKİLDE İZOLE EDİLMİŞTİR.S

60 MUĞLA VALİLİĞİ İL GENELİNDE 7096 ADET AKKOR LAMBA TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. EN-VER CDİ’Sİ BÜTÜN KAMU KURUM VE KURULUŞLARI İLE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA GÖNDERİLMİŞTİR. “ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ” KAPSAMINDA MUĞLA ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİYLE İKİ AYRI KONFERANS VE PANEL DÜZENLENMİŞTİR.

61 MUŞ VALİLİĞİ İLKÖĞRETİM OKULLARINA TASARRUFLU LAMBA VE BİLİNÇLENDİRME SETLERİ ÖĞRENCİLERE DAĞITILMIŞTIR. İL PROTOKOLUNUN KATILIMI İLE BİR ENVER RESEPSYONU DÜZENLENMESİ VE BURADA KONUŞMALAR YAPILARAK ENVER ANKET FORMUNUN DOLDURULMASI PLANLANMAKTADIR. BİLBOARDLARA, TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA VE DURAKLARA AFİŞLER ASILARAK VATANDAŞLAR KONU HAKKINDA BİLGİLENDİRİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI İLE KOORDİNASYON SAĞLANARAK CUMA HUTBELERİNDE KONUNUN İŞLENMESİ ÇALIŞILACAKTIR.

62 NEVŞEHİR VALİLİĞİ BİR AY İÇERİSİNDE LAMBALARIN TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMESİ, MERDİVENLERDE VE KORİDORLARDA SENSÖRLÜ LAMBALARIN KULLANILMASINA BAŞLANACAKTIR. ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ VE ISITMA GİDERLERİ AYLIK OLARAK İLAN PANOLARINA ASILACAK VE YILLIK GRAFİKLERİNİN ÇIKARILMASI SAĞLANACAKTIR KURUMLARDA, OKULLARDA, CAMİLERDE, MAHALLELERDE VE KÖYLERDE EĞİTİMLER YAPILMASI BU KONUDA NEVŞEHİR ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ TARAFINDAN “YENİLENEBİLİR ENERJİ” KONULU 10 OCAK 2009 TARİHİNDE SEMİNER VERİLECEĞİ TÜM KATILIMCILARA DUYURULMUŞ VE DAVET EDİLMİŞTİR.

63 NİĞDE VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MEVCUT FLAMANLI AKKOR LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. ŞEHRİN MUHTELİF YERLERİNE NİĞDE BELEDİYESİ TARAFINDAN 25 ADET ATIK PİL KUMBARASI VE 25 ADET GERİ DÖNÜŞÜM ÇÖP KONTEYNERİ KONULMUŞTUR. ÇÖP DEPOLAMA ALANINDA BULUNAN METAN GAZINDAN ELEKTRİK VE ISI ENERJİSİ SAĞLANMASI İÇİN ARAŞTIRMALAR YAPTIRILMIŞ OLUP, SAĞLANACAK ENERJİNİN BU ALANDA KURULACAK TESİSİN ENERJİ İHTİYACINI KARŞILAYACAK ORANDA OLMADIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR. HİZMET BİNALARININ ISITILMASINDA İÇ ORTAM SICAKLIĞININ 22 DERECENİN ÜZERİNE ÇIKMAYACAK ŞEKİLDE DUYARLI SİSTEM KURULMUŞTUR.

64 ORDU VALİLİĞİ İL GENELİNDE MEVCUT AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞİMİ YAPILMIŞTIR. İL MÜFTÜLÜĞÜYL ORTAK HAREKET EDİLEREK CUMA HUTBELERİNDE VE VAAZLARDA VATANDAŞLAR BİLİNÇLENDİRİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR. İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜYLE BERABER OKULLARDA ÖĞRENCİLERE VE ÖĞRETMENLERE BİLGİLENDİRME VE BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILMIŞTIR.

65 OSMANİYE VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA TASARRUFLU LAMBA DEĞİŞİMİ YAPILMIŞTIR. ÇEVRESEL ATIKLARIN KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILMASI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR. ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI İÇİN ARAŞTIRMALAR YAPILMASI PLANLANMAKTADIR. AFİŞ VE BROŞÜRLER BİLBOARD VE PANOLARA ASILARAK VATANDAŞLAR BİLİNÇLENDİRMEYE ÇALIŞILMIŞTIR.

66 RİZE VALİLİĞİ EN ÇOK ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN İŞYERLERİ TESPİT EDİLİP ÖDÜLLENDİRİLDİ. YİNE EVLERDE EN ÇOK ENERJİ TASARRUFU SAĞLAYAN AİLELERİN ÖDÜLLENDİRİLMESİ. RİZE ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE ENERJİ TASARRUFU KONUSUNDA ARAŞTIRMALAR YAPILMASI. OKUL VE KAMU KURUMLARINA YÖNELİK SEMİNER VE KONFERANSLAR DÜZENLENMESİ. ORMAN KÖYLERİNDE KÜÇÜK ENERJİ SANTRALLERİ KURULMASI. RİZE ÜNİVERSİTESİNCE YÜRÜTÜLEN ENERJİ EVİ PROJESİNİN YAYGINLAŞTIRILMASI. A SINIFI DIŞINDAKİ ELEKTRİKLİ EV ALETLERİ ÜRETİM VE İTHALATININ YASAKLANMASI DOĞRULTUSUNDA ÖNERİDE BULUNULMASI.

67 SAKARYA VALİLİĞİ AYDINLATMA İÇİN KULLANILAN KLASİK AMPULLER TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMESİ SAĞLANMIŞTIR. İL MÜFTÜLÜĞÜ VE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜYLE ORTAK HAREKET EDİLEREK BİLGİLENDİRME VE BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI YAPILMIŞTIR. YERL TV’LERDE VE GAZETELERDE ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ YAYINLAR VE PROGRAMLAR YAPILMIŞTIR. BELEDİYE VE KAMU KURUMLARININ ÜÇ AYLIK ELEKTRİK, DOĞALGAZ VE ISITMA GİDERLERİ 2007 YILININ ÜÇ AYLIK GİDERLERİYLE KARŞILAŞTIRILMIŞTIR.

68 SAMSUN VALİLİĞİ KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDAN AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMESİ İŞLEMİNE BAŞLANMIŞTIR. KAMU BİNALARINDAKİ İLAN PANOLARINDA AYLIK OLARAK ELEKTRİK, SU, DOĞALGAZ VE ISITMA GİDERLERİ GÖSTERİLMESİ GRAFİKLERİNİN ÇIKARILMASI TALİMATLANDIRILMIŞTIR. BAŞBAKANLIK GENELGE VE EKLERİ EN-VER ENERJİ VERİMLİLİĞİ SİTESİ SAMSUN VALİLİĞİ WEB SİTESİNE ATILMIŞTIR.

69 SİİRT VALİLİĞİ AKKOR FLAMANLI AMPULLERİN TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMESİ KAMU ALIMLARINDA ENERJİ TASARRUFLU ELEKTRİKLİ ALET ELEKTRONİK EŞYA BEYAZ EŞYA VE DİĞER DAYANIKLI TÜKETİM MALLARININ TERCİH EDİLMESİ SİİRT BELEDİYESİ ATIK SU ARITMA TESİSİNİN ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARIYLA İŞLETİLMESİ VE SİSTEMDEN ENERJİ ÜRETİLMESİ AMAÇLANMAKTADIR. İLDE KAÇAK ELEKTRİK KULLANILMASININ ÖNLENMESİNE YÖNELİK KOMİSYON KURULMASINA KARAR VERİLMİŞTİR. BELGELİ KALORİFER YAKICILIĞI KURSLARININ AÇILMASI İLE ISI SİSTEMLERİ VE BACA TEMİZLİĞİNİN DENETLENMESİ AMAÇLANMAKTADIR.

70 SİNOP VALİLİĞİ RESMİ KURULUŞLARDA, OKULLARDA MEVCUT AKKOR FLAMANLI LAMBALARIN TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMESİ TEMİN EDİLMİŞ VE ÇALIŞMALAR DEVAM ETTİRİLMEKTEDİR. BİLGİLENDİRME VE BİLİNÇLENDİRME ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE HAZIRLANAN SUNUM VE MATERYALLER VALİLİK WEB SAYFASINDA YAYINLANMIŞ; BELEDİYE, KAYMAKAMLIK VE OKULLAR İLE İLGİLİ KURULUŞLARA DA DAĞITIMI YAPILMIŞTIR.

71 SİVAS VALİLİĞİ 2007 YILINDA İL ÖZEL İDARESİ TARAFINDAN AB HİBE PROGRAMLARI ÇERÇEVESİNDE HAZIRLANAN “HERŞEY ENERJİ İLE BAŞLAR” BAŞLIKLI ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI VE KONUTLARDA ISI YALITIMI KONULU PROJE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. İLDE BULUNAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA BAĞLI KURULUŞLARDA ADET AKKOR FLAMANLI LAMBA ADET ENERJİ TASARRUFLU LAMBAYLA DEĞİŞTİRİLMİŞ VE YAKLAŞIK 14 BİN YTL HARCANMIŞTIR. SİVAS BELEDİYESİ TARAFINDAN BİNALARDA ISINMA MALİYETİNİ, ENERJİ TÜKETİMİNİ VE KARBONDİOKSİT SALINIMINI AZALTMAK VE BİNALARIN TERMAL REHABİLİTASYON PROJESİNİ PLANLAMAK UYGULAMAK VE DEĞERLENDİRMEK, COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ ÇERÇEVESİNDE GAZ TÜKETİMİNİ İNCELEMEK AMACIYLA HAZIRLANAN “OTURULAN BİNALARIN TERMO REHABİLİTASYONU İÇİN GAZ TÜKETİMİNİN İZLENMESİ” KONULU AVRUPA BİRLİĞİ PROJESİ KAPSAMINDA ÇALIŞMALAR DEVAM ETMEKTEDİR.

72 ŞANLIURFA VALİLİĞİ AYDINLATMA İÇİN KULLANILAN KLASİK AMPULLER TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMESİ SAĞLANMIŞTIR. PENCERE KAPI VE CAMLI DIŞ CEPHE SİSTEMLERİNİN İZOLASYONLARININ İYİLEŞTİRİLMESİ YAPI MALZEMELERİNİN SEÇİMİNE DİKKAT EDİLMESİ SAĞLANMIŞTIR. ELEKTRİK İŞLERİ ETÜT İDARESİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE İLİMİZE GÖNDERİLEN BROŞÜRLERİN DAĞITIMI SAĞLANMIŞTIR. ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ BAŞBAKANLIK GENELGEMİZ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARA ÖZEL SEKTÖR VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA ULAŞTIRILMASI SAĞLANMIŞTIR.

73 ŞIRNAK VALİLİĞİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ İLKÖĞRETİM OKULLARIMIZDA UYGUN YERLERE EL ELE ENVER HAREKETİ AFİŞLERİ ASILMASI, KONUYLA İLGİLİ CD’NİN ÖĞRENCİLERE GÖSTERİMİ YAPILMIŞTIR. ÖĞRENCİLERİN EVLERİNDEN GETİRECEKLERİ LAMBALARIN TOPLANIP YERİNE TASARRUFLU AMPULLER VERİLMESİ, ESKİ LAMBALARIN GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSUNA ATILMASI KONUSUNDA GEREKLİ ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR. BELEDİYELER TARAFINDAN BİLBOARDLARA TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA ENERJİ VERİMLİLİĞİ AFİŞLERİ ASILMASINA, YEREL TV’LERDE PROGRAM KATALOGU EKİNDEKİ CD İÇERİĞİNİN YAYINLANMASI VE İL MÜFTÜLÜĞÜNCE CAMİLERİMİZDE ENERJİNİN VERİMLİ KULLANILMASI KONUSUNDA VAAZLARIN VERİLMESİ TALİMATI VERİLMİŞTİR.

74 TEKİRDAĞ VALİLİĞİ TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDAKİ AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. OKULLARDA ENERJİ VERİMLİLİĞİNE İLİŞKİN KONULAR İŞLENEREK ÖĞRENCİLERİN BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAĞLANMIŞTIR.TEDAŞ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNCE ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE TASARRUFU KONULU İLKÖĞRETİM OKULLARI ARASI RESİM, LİSELER ARASI KOMPOZİSYON YARIŞMALARI DÜZENLENMİŞTİR. ŞEHİR MERKEZİ VE ÖNEMLİ NOKTALARA ASILMAK ÜZERE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ANLATAN BRANDA AFİŞ HAZIRLANMIŞ VE TÜM RESMİ KURUM VE KURULUŞLARINA DAĞITILMAK ÜZERE AFİŞ BASILMIŞTIR.

75 TOKAT VALİLİĞİ TOPLUMDA ENERJİ BİLNCİNİ VE KÜLTÜRÜNÜ YERLEŞTİRMEYİ SAĞLAYACAK ÇALIŞMALAR YAPMAK ENERJİ VERİMLİLİĞİNE YÖNELİK PROJELERİ TEŞVİK ETMEK KAMU, ÖZEL SEKTÖR VE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARININ KAMPANYAYA KATILIMLARINI ÖZENDİRMEK VE İSRAFI ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİN ALINMASINI GÖZETMEK ÜZERE “ENERJİ VERİMLİLİĞİ KURULU” OLUŞTURULMUŞTUR. AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLDİ.

76 TRABZON VALİLİĞİ AKKOR FLAMANLI LAMBALARIN ENERJİ TASARRUFLU LAMBALARLA DEĞİŞİMİ BAŞLAMIŞTIR. SPOR MÜSABAKALARINDA (ÖZELLİKLE TRABZONSPOR MAÇLARINDA) ENERJİ VERİMLİLİĞİ İLE İLGİLİ REKLAM, AFİŞ, ANONS, PANKART GİBİ YÖNTEMLERLE HALKIN BİLİNÇLENDİRİLMESİNE ÇALIŞILACAKTIR. KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ TARAFINDAN MESLEK ODALARI İLE İŞBİRLİĞİ HALİNDE MÜHENDİSLERE, ÖĞRETMENLERE, MUHTARLARA VE DİN GÖREVLİLERİNE YÖNELİK EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLENECEKTİR. BELEDİYELER ÜNİVERSİTELER İŞBİRLİĞİ İLE ENERJİ ÜRETİMİ VE GERİ KAZANIM İÇİN ÇÖP DEPOLAMA ALANLARININ VERİMLİLİĞİ VE UYGULANABİLİRLİĞİ KONUSUNDA ÇALIŞMALAR YAPILACAK. TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ ÜCRETLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ VE KAPASİTELERİNİN ARTTIRILMASINA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILACAKTIR.

77 TUNCELİ VALİLİĞİ İL GENELİNDE KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MEVCUT AKKOR FLAMANLI LAMBALARIN TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞİMİ SAĞLANMIŞTIR. ÖĞRENCİLER ARASINDA KONU İLE ALAKALI OLARAK RESİM ŞİİR VE KOMPOZİSYON YARIŞMALARI DÜZENLENMİŞTİR. BİNALARIN KAPI VE PENCERELERİ ISI YALITIMI BAKIMINDAN TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLMİŞTİR. BİNALARDA TUVALET KORİDOR GİBİ ALANLARDA SENSÖRLÜ SİSTEME GEÇİLMİŞTİR.

78 UŞAK VALİLİĞİ ENVER KAPSAMINDA UŞAK İL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 450 ADET AFİŞ BASTIRILARAK DAĞITILMIŞTIR. HER İLÇEYE 45 ADET AYRICA OKUL GİRİŞLERİNE ASILMAK ÜZERE İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE, BÜYÜK CAMİLERİN GİRİŞLERİNE ASILMAK ÜZERE İL MÜFTÜLÜĞÜNE VE UYGUN YERLER İÇİN İL BELEDİYESİNE GÖNDERİLMİŞTİR. 20 KASIM 2008’DE MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI DENİZLİ ŞUBESİ UŞAK İL TEMSİLCİLİĞİ TARAFINDAN HALKA AÇIK “YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI VE ENERJİ VERİMLİLİĞİ” KONFERANSI DÜZENLENMİŞTİR. KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLER DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. AYRICA BİNA ENERJİ VERİMLİLİĞİ SORUMLULARI TESPİT EDİLMİŞTİR. GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİ OLAN ATIKLAR İŞYERİ VE EVLERDEN ÇEVKO (ÇEVRE KORUMA VE ATIKLARI YENİDEN DEĞERLENDİRME VAKFI) VE DOÇEV (DOĞA VE ÇEVRE VAKFI) TARAFINDAN TOPLANMASI

79 VAN VALİLİĞİ TASARRUFLU AMPUL KULLANIMINA GEÇİLMİŞ VE BU DEĞİŞİM İL GENELİNDE HALEN DEVAM ETMEKTEDİR. GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİNE SAHİP ATIKLARIN KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILMASI VE YENİDEN DEĞERLENDİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLATILMIŞTIR. KISA SÜRELİ KULLANILAN BÖLÜMLERDE SENSÖRLÜ SİSTEME GEÇİLMİŞTİR. TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA ENVER AFİŞLERİ ASILARAK VATANDAŞLAR BİLİNÇLENDİRİLMEYE ÇALIŞILMIŞTIR. CAMİLERDE CUMA HUTBELERİNDE VE OKULLARDA RESİM VE KOMPOZİSYONLARDA KONU İŞLENMEYE ÇALIŞILMIŞTIR.

80 YALOVA VALİLİĞİ ENERJİ VERİMLİLİĞİ ÇALIŞMALARINA ÖNCÜLÜK ETMEK AMACIYLA TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDAKİ AKKOR FLAMANLI LAMBALAR TASARRUFLU AMPULLERLE DEĞİŞTİRİLECEKTİR. BELEDİYELERE AİT ÇÖP DEPOLAMA ALANLARININ ZARARLI ETKİLERİNİN BERTARAF EDİLMESİ VE BU ALANLARDAKİ METAN GAZININ ELEKTRİK VE ISI ENERJİSİ ÜRETEBİLME İMKANININ OLUP OLMADIĞININ ARAŞTIRILMASI VE EĞER MÜMKÜNSE BU ALANLARIN ENERJİ KAYNAĞINA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ SAĞLANACAKTIR. GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİNE SAHİP OLAN ATIKLARIN KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILMASI İÇİN GEREKLİ TEDBİRLERİN ALINMASI VE BUNUN İÇİN GEREKLİ ALTYAPININ OLUŞMASI SAĞLANACAKTIR.

81 YOZGAT VALİLİĞİ BELEDİYE BAŞKANLIKLARINDA 9085 ADET AKKOR FLAMANLI AMPUL 9499 ADET TASARRUFLU AMPULLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. KAMU KURUMLARINDA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI SAĞLIK KURUM VE KURULUŞLARINDA 1035 ADET, GENÇLİK VE SPOR İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN İL GENELİNDEKİ TESİSLERİNDE 188 ADET, İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜNDE İSE 420 ADET AKKOR FLAMANLI AMPUL TASARRUFLU LAMBALARLA DEĞİŞTİRİLMİŞTİR. YAPILAN ÇALIŞMALAR VALİLİK TARAFINDAN OLUŞTURULAN “ENERJİ VERİMLİLİĞİ DENETİM KOMİSYONU” TARAFINDAN TÜM KAMU KURUM VE KURULUŞLARINA GİDİLEREK YERİNDE İNCELENMİŞTİR.

82 ZONGULDAK VALİLİĞİ KAMUYA AİT BİNALARDA ISITMA SEZONUNDA KLİMA KULLANILMAMASI VE İÇ ORTAM SICAKLIĞININ 22 DERECE OLMASINA ÖZEN GÖSTERİLMİŞTİR. KISA SÜRELİ KULLANILAN BÖLÜMLERDE HAREKET, ISI VEYA IŞIĞA DUYARLI SENSÖRLÜ LAMBALARIN KULLANILMAYA BAŞLANMIŞTIR. PENCERE VE KAPILARDA ISI KAYBINI ENGELLEYECEK TEDBİRLER ALINMIŞTIR. GERİ DÖNÜŞÜM ÖZELLİĞİNE SAHİP ATIKLARIN KAYNAĞINDAN AYRIŞTIRILMASI İÇİN GEREKLİ ALTYAPI ÇALIŞMALARI BAŞLATILMIŞ BİR AN ÖNCE UYGULAMAYA GEÇİLMESİ İÇİN AZAMİ ÇABA GÖSTERİLMEKTEDİR. İL MÜFTÜLÜĞÜ ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK OLARAK VAAZ VE HUTBELERDE KONUYU İŞLEMEKTEDİR.


"ENERJİ VERİMLİLİĞİ FORUMU İLLERDE YAPILAN ÇALIŞMALAR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları