Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AK ÜÇGÜL (Trifolium repens L.) Uzun ömürlü çok yıllık bir bitkidir. Kısa boylu sülüklü bir bitki olması nedeniyle genellikle otlatmak amacıyla yetiştirilir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AK ÜÇGÜL (Trifolium repens L.) Uzun ömürlü çok yıllık bir bitkidir. Kısa boylu sülüklü bir bitki olması nedeniyle genellikle otlatmak amacıyla yetiştirilir."— Sunum transkripti:

1 AK ÜÇGÜL (Trifolium repens L.) Uzun ömürlü çok yıllık bir bitkidir. Kısa boylu sülüklü bir bitki olması nedeniyle genellikle otlatmak amacıyla yetiştirilir. Sulanabilen ve düzenli yağış alan bölgelerin bitkisidir. Kurağa dayanıklı değildir. Otlatmaya ve çiğnenmeye çok dayanıklıdır.

2 Yaprak Yapraklar tipik olarak üçlüdür. Üç yaprakçık sapı birbirine eşittir. Yaprakçıklar 2-3 cm boyunda yuvarlak veya hafif oval ve kenarları dişlidir. Uç kısmı belirgin bir şekilde çentiklidir. Kulakçıklar, küçük üçgen şeklindedir, kenarları düz ve uçları sivridir

3 Gövde Aküçgül’ün gövdesi yere yatık olarak gelişir. Bitki ancak 20-40 cm’ye kadar boylanabilir. Buna karşılık tek bir bitki 1 metre alanı kaplayabilir.

4 Çiçek Çiçek topluluk şekli kömeçtir. Çiçekler oldukça küçük, taç yapraklar genellikle beyaz, bazen pembe renklidir. Kömeçlerde döllenen çiçekler aşağıya doğru dönerler.

5 Tohum Meyve, oldukça küçüktür. İçerisinde 2- 6 arası tohum bulunur. Tohumlar, kalp şeklinde, parlak sarı veya kırmızı renktedir. Eski tohumlarda renk koyulaşır. Ak üçgül tohumlarında yüksek oranda sert tohum bulunabilir.

6

7

8

9

10

11

12


"AK ÜÇGÜL (Trifolium repens L.) Uzun ömürlü çok yıllık bir bitkidir. Kısa boylu sülüklü bir bitki olması nedeniyle genellikle otlatmak amacıyla yetiştirilir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları