Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilişim Teknolojileri Müdürlüğü

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilişim Teknolojileri Müdürlüğü"— Sunum transkripti:

1 Bilişim Teknolojileri Müdürlüğü
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ KUZEY KIBRIS KAMPUSU MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY NORTHERN CYPRUS CAMPUS Bilişim Teknolojileri Müdürlüğü Information and Communication Technologies Office Doruk Nezir Müdür Vekili

2 Directorate of Information Technologies

3 Directorate of Information Technologies

4 Directorate of Information Technologies

5 ÇALIŞANLARIMIZ DORUK NEZİR Müdür Vekili
SENİHA SEMEN OZTEMİZ Network ve IPTelefon Altyapı EVGUL AVCI Web Geliştirme Kullanıcı Hesapları CÜNEYT EMRAH DURGUN Network Altyapı ÖĞRENCİ ASİSTANLARIMIZ (Başvurular için web sitemizi takip edin)

6 Duyuruları Takip Ediniz!
duyurular bölümünü düzenli olarak takip etmeniz önemlidir.

7 Duyuruları Takip Ediniz!
Sizler için özellikle ODTÜ KKK Öğrencileri ve Çalışanları İçin duyurular bölümü önem taşımaktadır; Dersler,sınav programları ders programları, ders kitapları vs. duyuruları bu bölümde yayınlanmaktadır. Bu bölüme girebilmeniz için ODTÜ kullanici adı ve şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Linke tıkladiginiz zaman sayfanin açılmaması durumunda Continue to this website (not recommended). Seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.

8 Kullanıcı Hesapları ve Merkezi Sunucu Sistemler
Beluga, Orca, Narwhal, Rorqual, Blue Unix tabanlı merkezi sunuculardır. (Unix central servers) Kullanıcı hesaplarınız ile (User Accounts) Ders kaydı yaptırabilir (Course registration) E-posta adresine sahip olabilir ( address) Kişisel web sayfası hazırlayabilir (Personal web pages) Yazıcı çıktısı alabilirsiniz (Laser Printout) Elektronik listelere üye olabilirsiniz (Electronic Lists)

9 Webmail Servisi http://webmail.metu.edu.tr/
Düzenli olarak maillerinizi kontrol etmeniz, okul içindeki haberlere ve size gelen duyurulara daha güncel ulaşmanızı sağlar.

10 ODTÜ-TV ODTÜ'de gerçekleşen seminerler, konferanslar, dersler, oturumlar, Internet üzerinden yerleşke içi ve yerleşke dışına aktarılabilmektedir.

11 Seminerler Bilgi İşlem Kütüphanesi
Seminerler/Seminars Ankara BİDB Kütüphanesi / Ankara CC Library Bilişim servisleri El kitabı ve Online Kitaplar; Vers y on 1.2 November, 1994 Document No : CC-USG s Vers y on 1.2 November, 1994 Document No : CC-USG s

12 Öğrenci İşleri Bilgi Sistemi
(Student Affairs Information System) Ders Kayıtları (Course Registration)

13 Sıkça Sorulan Sorular / FAQ
"Sıkça Sorulan Sorular" bölümü ODTÜ akademik ve idari personeli ile öğrencilerinin bilgisayar kullanımı ve yönetimi sırasında en çok karşılaştıkları sorunların çözümlerini içermektedir.

14 PC Salonları Yazıcı Çıktı Servisi
BTM binasındaki IZ-07 nolu öğrenci kullanımına açık 60-lık laboratuarın kullanım kurallarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bilgisayarlara BTM ofisinden alınan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılabilir . Öğrenci nasıl çıktı alabilir? Çıktı alabilmek için İş bankasına 50 sayfa için 5 YTL veya 100 sayfa için 10 YTL yatırmak gerekiyor. Para yatırıldığı zaman bankanın vereceği dekontun Rektörlük binası (2. katta) Zalihe hanım’a verilmesi ve dekontun sisteme işlenmesi gerekiyor. Bu işlemler tamamlandıktan sonra IZ-07 nolu öğrenci genel kullanımına açık labaratuardan çıktı hizmeti alınabilir.

15 Bilişim Etiği Kuralları
Temel Kullanım : eğitim, öğretim, araştırma, geliştirme, toplumsal hizmet, ve idari/yönetimsel faaliyetler İkincil (Tali) Kullanım : Temel Kullanım tanımı dışında kalan her türlü kullanım

16 Bilişim Etiği Kuralları
Kaynakların, ancak Temel Kullanım kapsamında ihtiyaç duyulmayan atıl kapasitesinin ikincil (tali) kullanım için kullanılabilmesi sözkonusudur. İkincil (tali) Kullanım, Temel Kullanımı kısıtlayıcı/engelleyici boyutlara ulaştığında Genel İlkelere aykırı kullanım kapsamına girer.

17 Yurt Odaları Kablolu Ağ
Kablosuz Ağ Yurt odaları Kablolu ağ ve Kampüs Kablosuz ağına kayıt için; Bilgisayarımın MAC Adresini nasıl bulurum? adresine gidip, sayfanın "Bilgisayarımın IP ve fiziksel (MAC) adresini nasıl öğrenebilirim?" kısmını okuyunuz. adresinden indirilecek program ve sertifika adresindeki dökümanlarda anlatıldığı gibi bilgisayarlara yüklenmelidir.

18 Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamakla yükümlüsünüz!
adresinden Mcafee Anti-Virus programını indirip sisteminize yükleyebilirsiniz. Unutmayınız ki, üniversite bilişim ağına ulaşmadan önce, işletim sisteminizi güncelleyip, en yeni anti-virüs tanımlarının cihazınızda yüklü olduğundan emin olmak sizin yükümlülüğünüzdedir.

19 Bilişim Cezaları Yurt odaları ağ kullanım kurallarını ihlal eden öğrencilere ağa erişim cezaları verilecektir. Ağa erişim cezası alan öğrencilerin öğrenci numarası, neden ve ne kadar süreyle ceza aldıkları aşağıdaki adreste listelenecektir:

20 DTÜ’ ye HOŞGELDİNİZ


"Bilişim Teknolojileri Müdürlüğü" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları