Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Enformasyon Teknolojileri Birimi 2014 Projeleri

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Enformasyon Teknolojileri Birimi 2014 Projeleri"— Sunum transkripti:

1 Enformasyon Teknolojileri Birimi 2014 Projeleri
ODTÜ Kütüphanesi OCAK 2014

2 Projeler Dijitalleştirilen VHS Kasetlerin Web Ortamında Kampüs İçinden Erişime Sunulması LCD InfoScreen Kurulumu Açık Ders Materyalleri WEB Sitesinin OPAC Entegrasyonunun Sağlanması Selfcheck Sistemi için SMS Entegrasyonu NCC Kütüphanesi Multimedya Koleksiyonu için Altyapı Çalışmalarının Başlatılması Akıllı Telefonlarla SelfCheckOut Sisteminin Geliştirilmesi (Loan & GO)

3 Dijitalleştirilen VHS Kasetlerin Web Ortamında Kampüs İçinden Erişime Sunulması
ODTÜ Kütüphanesi Koleksiyonunda bulunan yaklaşık 180 VHS Kaset 2013 yılında dijitalleştirilmiştir. Dijitalleştirme sonucunda elde edilen sıkıştırılmış MPEG formatlı dosyaların başına fragman yerleştirme çalışmaları sürdürülmektedir. İşlemi tamamlanan video dosyaları adresinden yayınlanmaktadır. Yıl Sonuna kadar işlemlerin tamamlanıp OPAC üzerinden de erişim sağlanabilmesi için Kataloglama birimi ile işbirliği yapılacaktır.

4 LCD All-in-ONE Touch InfoScreen Kurulumu
2013 Yılında Temin edilen 20 inch’lik dokunmatik LCD AllinOne Pc için prototip yazılım tamamlanmıştır. Yazılım İngilizce ve Türkçe arayüzlerle hazırlanmıştır. Yazılımın 1.0 sürümünde kütüphane kat planları üzerinde yerler ve LC konu başlıkları işaretlenmiştir. Kullanım istatistikleri günlük olarak tutulmakta ve cihaz uzaktan yönetilebilmektedir. Yazılımın 2.0 Sürümünde görselleştirme çalışmaları yapılacak ve lokasyon fotoğrafları ilave edilecektir. Prototip ürünün Ocak ayının son haftasında kullanıma sunulması planlanmaktadır.

5 Açık Ders Materyalleri WEB Sitesinin OPAC Entegrasyonunun Sağlanması
ODTÜ Açık Ders Malzemeleri WEB sitesi’nin Kütüphane Kataloğuna entegrasyonu için 1. hedef OCW’de XML Formatında tutulan verilerin MARC formatına çevriminin sağlanmasıdır. XML-MARC veri çevrimi araştırmaları sürdürülmektedir. OCW sistemine yeni eklenen materyallerin otomatik aktarımının sağlanması projenin 2. temel hedefidir. Bu hedefe ulaşmak için Millennium Schedule Update Modülünün Satın alınması kritik önem taşımaktadır.

6 Selfcheck Sistemi için SMS Entegrasyonu
Selfcheck Ünitesi beklenen ilgiyi görmemiştir. Kullanıcılarla yapılan görüşmelerde en büyük sorunun şifre giriş ekranı olduğu anlaşılmıştır. Bu sorunu çözmek için Ankaref ile görüşülmüş ve SMS ile tek kullanımlık şifre gönderilmesinin teknik olarak mümkün olduğu anlaşılmıştır. Millennium SIP2 servisi Kullanıcı telefon numarasını SIP2 protokolü içinde yanıt olarak dönmemektedir. Bu eksikliğin giderilmesi için telefon numaralarının LIBREF sunucusuna günlük aktarılması gerekmektedir. Bu işlem için de ‟Millennium Schedule Update″ modülü’ne ihtiyaç duyulmaktadır.

7 NCC Kütüphanesi Multimedya Koleksiyonu için Altyapı Çalışmalarının Başlatılması
Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi Kütüphanesinde 6000 üzerinde DVD film mevcuttur. Koleksiyondan Ankara Yerleşkesinin’de faydalanabilmesi için DRM Fonksiyonlarına uygun Medya Sucusu ve DVD-BlueRAY RIP sistemlerinin temin edilmesi gerekmektedir. Sistem Donanım ve Yazılım olmak üzere 2 bölümden oluşacaktır. RIP işlemi PC üzerinden yapılacak ve elde edilen Dijital Video metadata ilavesi ile OPAC ve Intranet üzerinden hizmete sunulacaktır. Konuyla ilgili Kuzey Kıbrıs Kütüphanesi ile işbirliği yapılması zorunludur ayrıca pazar araştırması ve maliyet analizine ihtiyaç duyulmaktadır

8 Akıllı Telefonlarla SelfCheckOut Sisteminin Geliştirilmesi (Loan & GO)
Android Tabanlı Kütüphane Uygulaması ile Selfchekout İlk olarak Amerika’da WallMart’larda Alışveriş için kullanılmaya başlandı. LDAP Kimlik Doğrulama Ödünç Alınacak Kitap Barkodunu Okutma Tamamlandığında Kütüphaneler için Türkiye’de ilk olacak. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden 4 Kişilik proje grubu ile çalışılıyor. User id ve Item id bilgilerini SIP2 ye gönderme Loan & GO Haziran ayına kadar tamamlanması ve bu sürede projenin kütüphanecilik camiasından gizlenmesi önemli

9 HAZIRLAYAN : KÖKSAL YÜCESOY
TEŞEKKÜRLER…


"Enformasyon Teknolojileri Birimi 2014 Projeleri" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları