Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

D ERSİMİZ T ÜRKÇE  Tek başlarına anlamı yoktur. (-ci, -lik, - ler …)  Kelime içersinde anlam kazanırlar. (Simitçi, kitaplık, kalemler …)  Ses ya da.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "D ERSİMİZ T ÜRKÇE  Tek başlarına anlamı yoktur. (-ci, -lik, - ler …)  Kelime içersinde anlam kazanırlar. (Simitçi, kitaplık, kalemler …)  Ses ya da."— Sunum transkripti:

1

2 D ERSİMİZ T ÜRKÇE

3  Tek başlarına anlamı yoktur. (-ci, -lik, - ler …)  Kelime içersinde anlam kazanırlar. (Simitçi, kitaplık, kalemler …)  Ses ya da ses topluluğudur. ( -e, -i, -de, -den …)

4 Tek başlarına anlamı olmayan, geldikleri kelime içinde anlam kazan ses ya da ses topluluklarına …….. denir. ek

5 kendi bütünü içersindeki Bir kelimenin kendi bütünü içersindeki anlamlı en küçük parçasına …….. denir. (Kelimenin ekten arındırılmış şekli de denilebilir.) kök Ağaçlık Gelmemişsin Kitaplarım Yandaki kelimeleri eklerinden arındıralım ve köke ulaşalım.

6 “Kök” kavramını bir kelimenin anlamlı en küçük parçası olarak düşünürsek yanılırız. “Kök” kavramında tespit ettiğimiz en küçük parça, kelimenin bütünü ile anlam ilişkisi içinde olmalıdır. Kelebekler Balıkçılık İlk bakışta birinci kelimenin kökü “kel”, ikinci kelimenin kökü ise “bal” olarak düşünülebilir fakat bu sözcüklerin kelimenin bütünü ile alakası olmadığından kök olması mümkün değildir. O halde bu kelimeler için kök nedir?

7 Altı çizili sözcüklerden hangisi kök (Ek almamış) durumundadır? kitabı A- Bu kitabı çok beğendim. okuldan B- Yarın okuldan çıkınca size uğrarım. Çocuklar C- Çocuklar ne güzel de oynuyorlar. iftar D- Bu akşam iftar yemeğinde neler var?


"D ERSİMİZ T ÜRKÇE  Tek başlarına anlamı yoktur. (-ci, -lik, - ler …)  Kelime içersinde anlam kazanırlar. (Simitçi, kitaplık, kalemler …)  Ses ya da." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları