Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

D ERSİMİZ T ÜRKÇE Ünlüler ve Ünsüzler YazılışOkunuş AA BBe CCe ÇÇe DDe EE FFe GGe Ünlüler, ses yolunda bir engele çarpmaz oysa ünsüzler bir engelle karşılaşır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "D ERSİMİZ T ÜRKÇE Ünlüler ve Ünsüzler YazılışOkunuş AA BBe CCe ÇÇe DDe EE FFe GGe Ünlüler, ses yolunda bir engele çarpmaz oysa ünsüzler bir engelle karşılaşır."— Sunum transkripti:

1

2 D ERSİMİZ T ÜRKÇE

3 Ünlüler ve Ünsüzler YazılışOkunuş AA BBe CCe ÇÇe DDe EE FFe GGe Ünlüler, ses yolunda bir engele çarpmaz oysa ünsüzler bir engelle karşılaşır.

4 Şimdi de ünlü ve ünsüzleri sınıflandıralım. Ünlüler A E I İ U Ü O Ö Ünsüzler BJŞ CKT ÇLV DMY FNZ GP ĞR HS FıSTıKÇı ŞaHaP (Sert Ünsüzler)

5 Sokakdan Gitdi Simitci Ağaçda Kitapcı Kelimeler s ss sert ünsüzle bitmiş. Ama kelimeye gelen ekler sert ünsüz değil. O halde bu kelimelerin yazımında bir yanlışlık var.

6 Sert ünsüzle biten kelimeye ünsüzle başlayan bir ek geldiğinde ekin de sert ünsüzle başlaması gerekir. Dilimizdeki bu ses olayına ünsüz benzeşmesi denir. ç Ağaç – da = Ağaçta k Bak – dı = Baktı s Sivas-dan=Sivas’tan ş Yapış-gan=Yapışkan


"D ERSİMİZ T ÜRKÇE Ünlüler ve Ünsüzler YazılışOkunuş AA BBe CCe ÇÇe DDe EE FFe GGe Ünlüler, ses yolunda bir engele çarpmaz oysa ünsüzler bir engelle karşılaşır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları