Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Solunum yolu hastalıklarının korunması ve tedavisinde D vitamininin rolü IV. Ulusal Çocuk Solunum Hastalıkları Kongresi Prof. Dr. Ahmet AYDIN İÜ Cerrahpaşa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Solunum yolu hastalıklarının korunması ve tedavisinde D vitamininin rolü IV. Ulusal Çocuk Solunum Hastalıkları Kongresi Prof. Dr. Ahmet AYDIN İÜ Cerrahpaşa."— Sunum transkripti:

1 Solunum yolu hastalıklarının korunması ve tedavisinde D vitamininin rolü IV. Ulusal Çocuk Solunum Hastalıkları Kongresi Prof. Dr. Ahmet AYDIN İÜ Cerrahpaşa Tıp Fak. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Beslenme ve Metabolizma Bilim Dalı (www.beslenme.bulteni.com) e-posta: besahmet@yahoo.com

2 D vitamininin çeşitli hastalıklardaki rolü

3 Kemik dışı organlar-D vitamini Dünya’da son yıllarda yapılan D vitamini ile ilişkili devrim niteliğindeki birçok önemli araştırmalar yapılmıştır. D vitamini en az 1000 genin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Dünyanın en önemli D vitamini uzmanlarına göre sağlıklı bir yaşam sürmek için sadece raşitizm ya da osteomalasiden korunacak kadar D vitamini almak yeterli değildir. Daha hafif D vitamini yetersizlikleri de akut ya da kronik çok sayıda hastalık ve ve çeşitli kanserlerin (yirmiye yakın) hastalığın oluşumunda önemli bir rol sahibi olduğu anlaşılmıştır. Holick MF.Vitamin D: A millenium perspective. J Cell Biochem. 2003 Feb 1;88(2):296-307.

4 Sitoplazmalarında ya da çekirdeklerinde D vitamini reseptörü olan doku ve hücreler İnce bağırsak Kalın bağırsak Kas Osteoblast Distal renal tubulus Paratiroid Adacık, pankreas Epiderm Monosit (dolaşan) B hücresi (transforme) T hücresi (aktive) Hipofiz Nöron Plasenta Deri fibroblastları Kıkırdak Karaciğer Prostat Yumurtalık Keratonosit Endotel(aort) Mide (endokrin hücreler) Norman AW.Receptors for 1a25(OH)2D3: Past, present, and future. Journal of Bone and Mineral Research 1998;13,1360–1369. DeLuca HF,Cantorna MT Vitamin D: its role and uses in immunology. FASEB Journal 2001;15, 2579–85.

5 Raşitizm ya da osteomalasi Buz dağınının (D vitamini eksikliğinin) görünen küçük parçasıdır. GİZLİ D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ Raşitizm, osteomalasi Tip I diyabetŞizofreni OtizmKanser Mültipl skleroz DepresyonHipertansiyonKalp yetersizliği Romatoid artrit Otoimmün hastalıklarİmmün yetersizlik ObeziteKonjenital anomali Anemi TÜBERKULOZ, GRİP, DİĞER ENFEKSİYONLAR AŞİKAR D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ Eklampsi Astım

6 D vitamini yetersizliğinin dereceleri Yetersizliğin derecesi25(OH) D vitamini düzeyi Ağır D vitamini yetersizliği (raşitizm) Marjinal D vitamini yetersizliği Gizli D vitamini yetersizliği Normal <10 ng/mL 10-20 ng/mL 20-40 ng/mL 40-120 ng/mL 1 ng/mL=2.5nmol/L

7 D vitaminini- Enfeksiyon Hastalıkları-Tarihçe

8 Enfeksiyon- D vitaminini Son yıllarda D vitamininin ya da onun sentezini sağlayan güneş ışığının enfeksiyon hastalıklarından koruduğu ve hatta tedavi ettiğine dair yayınlar artmıştır. Ama maalesef enfeksiyon ile uğraşan birçok uzman bu çalışmalardan habersizdir ya da duysa bile nedense önemsememektedir!!!

9 D vitamini azlığı- Deri renginin açılması Kara derili Afrikalıların Avrupa’ya göç etmeleri kıtanın içlerine doğru değil deniz kenarından gitmeleri ile mümkün olmuştur. Bunun nedeni D vitamininden zengin deniz ürünleri yemeleridir. Kıta içine göç edenler kısa bir süre içinde çeşitli hastalıklardan ölmüşlerdir. Johnson FS, Mo T, Green AES. Average latitudinal variation in ultraviolet radiation at the Earth's surface. Photochem. Photobiol. 1976;23:179–88 Yuen AW, Jablonski NG. Vitamin D: in the evolution of human skin colour. Med Hypotheses. 2010;74(1):39-44.

10 Tbc Menenjit- D vitamini- Denizli Denizli’de 500.000 yıl önceye ait bir fosilde homo erectucusun frontal kemiğinin endokraniyal yüzünde Leptomeningitis tuberculosa sekelleri saptanmıştır. Kara derili insansılar buzul çağında Afrika’dan Avrasya’ya göç ettiklerinde ağır D vitamini yetersizliğine maruz kalmışlardır. Kappelman J, Alçiçek MC, Kazanci N, Schultz M, Ozkul M, Sen S. First Homo erectus from Turkey and implications for migrations into temperate Eurasia. Am J Phys Anthropol. 2008;135(1):110-6.

11 Kıta içinde yaşamak ancak deri renkleri açıldıktan sonra mümkün olabilmiştir. Eskimolar ten renkleri koyu olmasına rağmen, fazla deniz ürünü tüketmeleri nedeni günümüze kadar kutuplarda sağlıklı bir şekilde yaşayabilmişlerdir.

12 Raşitizm salgını D vitamini eksikliği ile infeksiyon hastalıkları arasındaki ilişki en az yüz yıldır bilinmektedir. 1650-1930 yılları arasında Britanya ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde raşitizm salgını vardı. 19 yüzyılda raşitizm o kadar çok artmıştı ki Robert Koch raşitizme bir bakterinin sebep olduğunu düşünerek araştırmalar yapıyordu. 19 yüzyıl ve 20. yüzyılın ilk yarısında sanayileşmiş kuzey ülkelerinde raşitik olmayan bir çocuk bulmak çok zordu. Park EA. The etiology of rickets. Physiol Rev. 1923;3:106–163. Findlay L. Aetiology of Rickets. Lancet. 1922;825–831. Findlay L. The etiology of rickets: a clinical and experimental study. Brit Med J. 1908;2:13. Findlay L. The etiology of rickets: a statistical study of the home conditions of 400 to 500 rachitic children. Lancet. 1915;956–960.

13 Tbc-Pnömoni-D vitamini O yıllarda raşitik çocuklarda Tbc ve pnömoni çok sık görünüyordu ve hastaları en az yarısı ölüyordu. Weston Price doğal gıdalarını yiyen Eskimo ve Alaska kızılderililerinde tbc ve diğer enfeksiyonların batı tipi beslenenlere göre çok daha az görüldüğünü saptamıştı. Az güneş almalarına rağmen yerli halkın balık karaciğerinden alınan D vitamini ve omega-3 ile raşitizm ve solunum hastalıklarından koruduğunu ileri sürüyordu. Findlay L. The etiology of rickets: a statistical study of the home conditions of 400 to 500 rachitic children. Lancet. 1915;956–960. Price WA. Nutrition and physical degeneration, New York, Paul B. Hoeber, Inc., 1939

14 Sanatoryumda güneşlenen tüberkülozlu çocuklar

15 Sanatoryumda güneşlenen tüberkülozlu çocuklar (birçoğu raşitik) http://images.google.com.tr/imgres?imgurl=http://www.lung.ca/tb/images/full_archive/010_s anatorium_kids.jpg&imgrefurl

16 Sanatoryum Tüberkülozlu hastaların dağlık- Ormanlık bölgelerdeki sanatoryumlarda güneş ve temiz hava ile tedavi edilmesi Nobel ödüllü Thomas Mann‘ın Sihirli Dağ (Der Zauberberg) romanında ayrıntıları ile anlatılmaktadır. Mann T. The magic mountain (Der Zauberberg). Berlin: S. Fischer Verlag; 1924.

17 Heybeliada Sanatoryumu ve Modern(!) bir hastane

18 UV-Tüberküloz tedavisi 1903 yılı Nobel Tıp Ödülünü deri tüberkülozlu hastaları morötesi, ultraviyole (UV) ışınlaması ile tedavi eden Dr. Niels Finsen kazandı. Bu çok önemli tıbbi bir ilerleme idi, çünkü o yıllarda tüberküloz ilaçları henüz çıkmamıştı ve birçok orta ve ağır tüberkülozlu hasta ölüyordu.

19 UV lambaları (Finsen lambası) ile tüberküloz tedavisi

20 Işınlanmış kan-Enfeksiyon tedavisi Antibiyotik öncesi dönemde orta-ağır enfeksiyon hastalıklarının çoğu ölüyordu. 1920’li yıllarda doktor Emmett Knott enfeksiyon hastalıklarını UVB ve UVC ile ışınlanmış kan vererek tedavi etmeye başladı. Işınlanmış kan alan enfeksiyon hastalarının çok büyük büyük bir bölümü ise yaşıyordu. 50’li yıllara kadar ABD’de bir çok doktor Knott tekniğini kullanarak yüz binlerce hastayı başarı ile tedavi ettiler. Knott EK, Hancock VK. Irradiated blood transfusion in treatment of infections. Northwest Med.1934; 33: 200–204

21 1950’li yıllara gelince antibiyotiklerin, tüberküloz ilaçlarının yaygınlaşması ile kan ışınlama tedavisi ilaç sanayinin yaptığı büyük promosyonlarla gözden düşmüş ve günümüzde nerdeyse unutulmuştur. Işınlama tedavisi ABD’de ölürken, ilaç sanayinin etkisi altında olmayan başta Rusya olmak üzere sosyalist blok ülkelerinde canlanmış ve çok sayıda antibiyotiğe dirençli enfeksiyon hastası bu yöntemle başarı ile tedavi edilmiştir. Zalesnyi SA, Khankoev IM, Grechishkin AI, Krasnopol'skii IS, Sitnik SD. [Hemosorption and ultraviolet irradiation of blood in the complex treatment of suppurative and septic diseases in children] Vestn Khir Im I I Grek. 1990;144(6):79–81. Işınlanmış kan-Enfeksiyon tedavisi

22 D vitamini- enfeksiyon

23 Enfeksiyon-Mevsimler-D vitamini Birçok uzmana göre solunum yolu enfeksiyonlarının kışın daha fazla görünmesi bu mevsimde D vitamini düzeylerinin en düşük düzeyde olmasıdır. Kapalı yerlerde çalışan insanlarda ise hem yaz hem de kış D vitamini düzeyleri düşük olduğundan, bu mevsimsel fark olmamakta, bu kişiler hem yazın hem de kışın enfeksiyon geçirmektedirler. Cannell JJ, Zasloff M, Garland CF, Scragg R, Giovannucci E. On the epidemiology of influenza Virol J. 2008;5:29 Hope-Simpson RE. The transmission of epidemic influenza. New York, Plenum Press, 1992.

24 D vitamini düşüklüğü- solunum yolu enfeksiyonu En az 5 çalışmada kandaki D vitamini düşüklüğü olanlarda çok daha fazla solunum yolu enfeksiyonu olduğu gösterilmiştir. Wayse V, Yousafzai A, Mogale K, Filteau S. Association of subclinical vitamin D deficiency with severe acute lower respiratory infection in Indian children under 5 y. Eur J Clin Nutr. 2004;58(4):563–7. Termorshuizen F, Wijga A, Gerritsen J, Neijens HJ, van Loveren H. Exposure to solar ultraviolet radiation and respiratory tract symptoms in 1-year-old children. Photodermatol Photoimmunol Photomed. 2004;20(5):270–1. Laaksi I, Ruohola JP, Tuohimaa P, Auvinen A, Haataja R, Pihlajamäki H, Ylikomi T. An association of serum vitamin D concentrations < 40 nmol/L with acute respiratory tract infection in young Finnish men. Am J Clin Nutr. 2007;86(3):714–7. Karatekin G, Kaya A, Salihoğlu O, Balci H, Nuhoğlu A. Association of subclinical vitamin D deficiency in newborns with acute lower respiratory infection and their mothers. Eur J Clin Nutr. 2009;63(4):473–7. Ginde AA, Mansbach JM, Camargo CA Jr. Association between serum 25-hydroxyvitamin D level and upper respiratory tract infection in the Third National Health and Nutrition Examination Survey. Arch Intern Med. 2009;169(4):384– 90.

25 Solunum yolu enfeksiyonları- D vitamini Tedavisi 1948 ile 2009 yılları arasında D vitamininin tüberküloz, grip ve solunum yolu enfeksiyonları üzerine olan etkilerine ilişkin olarak 13 çift-kör plasebo kontrollu çalışma yapılmıştır. Bu çalışmaların çoğunda D vitamini alan gruplarda daha çabuk iyileşme olmuştur. Birçoklarında nispeten yüksek dozların kullanıldığı bu çalışmaların hiçbirinde D vitamini entoksikasyonu olgusuna rastlanmamıştır. Yamshchikov AV, Desai NS, Blumberg HM, Ziegler TR, Tangpricha V. Vitamin D for treatment and prevention of infectious diseases: a systematic review of randomized controlled trials. Endocr Pract. 2009;15(5):438-49.

26 Sık enfeksiyon-D vitamini Dr. Rehman 1994’te yaşları 3 ile 12 yıl arasında değişen ve sık enfeksiyon geçiren 27 çocuğa 6 hafta süre ile haftada bir 60.000 ünite D vitamini vermiştir. Birkaç hafta sonra kontrol grubunda enfeksiyonlar tekrarlarken çalışma grubunda 6 ay boyunca hiç enfeksiyon olmamış. Bu çalışma nedense dikkatten kaçmış ve yıllar boyu tekrarlanmamıştır. Rehman PK. Sub-clinical rickets and recurrent infection. J Trop Pediatr. 1994;40(1):58.

27 D vitamini-Grip 2008 Aralık-2009 Mart ayları arasında yaşları 8 ile 15 yaş arasında değişen 167 çocuğa 1.200İÜ/gün D vitamini, 167 çocuğa ise 3 ay boyunca plasebo verilmiş. D vitamin almayan grupta Influenza A %18.6 iken, D vitamini alan grupta bunun yaklaşık yaklaşık yarısı kadarmış (%10.8) Urashima M, Segawa T, Okazaki M, Kurihara M, Wada Y, Ida H. Randomized trial of vitamin D supplementation to prevent seasonal influenza A in school children Am J Clin Nutr (March 10, 2010). doi:10.3945/ajcn.2009.29094

28 D vitamini-Astım krizi Bu süre içinde ilk grupta 12 çocukta astım krizi olurken, ilave D vitamini alan grupta sadece 2 çocuk astım krizi olmuş. D vitamini ucuz, etkili, yan etkisi son derece az bir karma aşıdır!!!!!!!!! Urashima M, Segawa T, Okazaki M, Kurihara M, Wada Y, Ida H. Randomized trial of vitamin D supplementation to prevent seasonal influenza A in school children Am J Clin Nutr (March 10, 2010). doi:10.3945/ajcn.2009.29094

29 D vitamininin enfeksiyon ve enflamasyon üzerine etkileri

30 D vitamini- antimikrobik peptitler Vücut boşluklarını döşeyen epitel hücreleri ve fagositler, bir enfeksiyona maruz kalınıldığında D vitamini reseptörleri uyarılarak antimikrobik peptitler üretirler. Bu peptitlerden en önemlileri ise defensin ve katelisidindir. Bu antimikrobik peptitler virüslerin, mantarların, tüberküloz basilinin ve diğer bakterilerin hücre duvarlarını tahrip ederek doğal birer antibiyotik olarak etkilerini gösteriyorlar. Liu PT, Stenger S, Li H et al. Toll-Like Receptor Triggering of a Vitamin D-Mediated Human Antimicrobial Response Science. 2006;311(5768):1770-3. edi

31 D vitamini- Tbc basilinin öldürülmesi Chesney RW. Vitamin D and The Magic Mountain: the anti-infectious role of the vitamin. J Pediatr. 2010;156(5):698-703. cathelicidin, defensin

32 D vitamini-enflamasyon- otoimmünite D vitamini ayrıca lökositlerden salgılanan enflamatuar maddeleri de (sitokinler= IL1, lL2, IL I2, IL 17, gamma- interferon) azaltmaktadır. Böylece bağışıklık sistemimiz enfeksiyonla mücadele ederken, sitokinlerin vücudumuza zarar vermesini de büyük ölçüde engellemektedir. D vitamini otoimmünitenin gelişimini de azaltmakta tip 1 diyabet, MS, hoşimoto tiroidit vb gibi otoimmün hastalıklarından korunmaya yardım etmektedir. Penna G, Amuchastegui S, Laverny G, Adorini L. Vitamin D receptor agonists in the treatment of autoimmune diseases: selective targeting of myeloid but not plasmacytoid dendritic cells. J Bone Miner Res. 2007;22(Suppl 2):V69–V73.

33 Kistik fibroz D vitamininin Kistik fibrozlu hastaların bronş epitel hücrelerinde katelisidin ekspresyonunu artırdığı gösterilmiştir. Yani D vitamini kistik fibroz epitelinde antibakteriyel aktiviteyi artırabilir. Enfeksiyonların çok güç tedavi edilebildiği bir hastalık için bu önemli, bir konudur. Bu nedenle kistik fibrozlulara sadece raşitizmden koruyacak kadar değil (>15ng/mL) optimal kan düzeyi sağlayacak kadar (40-120ng/mL) D vitamini verilmelidir. Yim S, Dhawan P, Ragunath C, Christakos S, Diamond G. Induction of cathelicidin in normal and CF bronchial epithelial cells by 1,25-dihydroxyvitamin D3. J Cyst Fibros 2007; 6:403–10.

34 D vitamini-akciğer 1,25-dihidroksi D vitamininin akciğerde önemli fonksiyonları vardır. 1.Matriks metalloproteinazlarını inhibe eder 2.Fibroblast üremesini inhibe eder. 3.Kollajen sentezini etkileyerek akciğer dokusunun yapılanmasına katkıda bulunur. 4.D vitamini önemli bir antienflamatuvardır. 5.D vitamini epitel hücresinde antimikrobiyal katelisidini artırır. Koli, K, Keski-Oja, J 1 alpha, 25-dihydroxyvitamin D3 and its analogues down-regulate cell invasion-associated proteases in cultured malignant cells. Cell Growth Differ 2000;11,221-229 Dobak, J, Grzybowski, J, Liu, FT, et al 1,25-dihydroxyvitamin D3 increases collagen production in dermal fibroblasts. J Dermatol Sci 1994;8,18-24

35 D vitamini düzeyi -akciğer fonksiyon testleri D vitamini düzeyiFEV1’deki farkFVC’deki fark ≤40.4 nmol/L 40.5–53.9 nmol/L 54.0–68.1 nmol/L 68.2–85.6 nmol/L ≥85.7 nmol/L İstatistik (Wald F) 0 62 mL 79 mL 98 mL 126 mL p< 0.0001 0 71 mL 78 mL 123 mL 172 mL p< 0.0001 Black PN, Scragg R. Relationship Between Serum 25-Hydroxyvitamin D and Pulmonary Function in the Third National Health and Nutrition Examination Survey. Chest. 2005;128:3792-8. Çalışma yılları: 1988 to 1994 Denek sayısı: 14,091 Yaş:>20 yaş 1ng=2.5mmol

36 D vitamini yetersizliği- Türkiye

37 D vitamini yetersizliğinin dereceleri Yetersizliğin derecesi25(OH) D vitamini düzeyi Ağır D vitamini yetersizliği (raşitizm) Marjinal D vitamini yetersizliği Gizli D vitamini yetersizliği Normal <10ng/mL 10-20ng/mL 20-40ng/mL 40-120ng/mL 1 ng/mL=2.5nmol/L

38 Düşük kan D vitamini düzeyleri- Türkiye Ozsoylu Ş, Hasanoglu A. 25-Hydroxycholecalciferol serum levels in breastfed infant. Arc Dis Child. 1981;56:318 Aydın A, Ilıkkan B, Haktan M, Kavunoğlu G. Doğum sırasında annelerdeki D vitamini düzeyi ve bu düzeylerin mevsimlerle ilişkisi. XXVII. Türk Pediatri Kongresi Kitabı, Ünal Ofset 1988: 53. Sarıkaya S, Çam H, Aydın A, Haktan M. Annede ve erken yenidoğan dönemindeki bebeklerde kan Ca, P, Mg, PTH ve vitamin D düzeyleri. İst Çocuk Kliniği Dergisi(Pediatri Arşivi). 1992: 3-4:92-7 Alagöl F, Shihadeh Y, Boztepe H, Tanakol R, Yarman S, Azizlerli H, Sandalcı O. Sunlight exposure and vitamin D deficiency in Turkish Women. J Endocrinol Invest 2000;23:173-7 Andıran N, Yordam N, Özon A. The risk factors for Vitamin D Deficiency in Breast-fed Newborns and their mothers. Nutrition 2002;18:47-50 Pehlivan İ, Hatun Ş, Aydoğan M Babaoğlu K, Türker G, Gökalp AS. Maternal serum vitamin D levels in the third trimester of pregnancy. Turk J Med Sci 2002;32:237-241. Guzel R, Kozanoglu E, Guler-Uysal F, Soyupak S, Sarpel T. Vitamin D status and bone mineral density of veiled and unveiled Turkish women. J Womens Health Gend Based Med. 2001;10(8):765-70 Erol M, İşman FK, Kucur M, Hacıbekiroğlu E. Annede D vitamini eksikliğinin değerlendirilmesi. Turk Ped Arş. 2007; 42: 29-32 Türkiye’de yapılan araştırmaların tümünde kadınların D vitamini düzeyleri düşük bulunmuştur.

39 Doğum Sırasında Annelerdeki D Vitamini Düzeyleri ve Bu Düzeylerin Mevsimlerle Olan İlişkisi (Aydın A, Ilıkkan B, Haktan M. XXVII. Türk Pediatri Kongresi, 1988) Serum 25 (OH) D Vitamini Düzeyi Kış sonu doğum yapanlar (n=50) Yaz sonu doğum yapanlar (n=50) 5.7 ng/mL 16.4 ng/mL Raşitik 40 ng/mL

40 Doğum Yapan Annelerde D vitamini düzeyleri Alagöl F, Shihadeh Y, Boztepe H, Tanakol R, Yarman S, Azizlerli H, Sandalcı O. Sunlight exposure and vitamin D deficiency in Turkish Women. J Endocrinol Invest 2000;23:173-7 Andıran N, Yordam N, Özon A. The risk factors for Vitamin D Deficiency in Breast-fed Newborns and their mothers. Nutrition 2002;18:47-50 Pehlivan İ, Hatun Ş, Aydoğan M Babaoğlu K, Türker G, Gökalp AS. Maternal serum vitamin D levels in the third trimester of pregnancy. Turk J Med Sci 2002;32:237-241. Erol M, İşman FK, Kucur M, Hacıbekiroğlu E. Annede D vitamini eksikliğinin değerlendirilmesi. Turk Ped Arş. 2007; 42: 29-32 İstanbul 2000 Ankara 2002 İzmit 2002 Istanbul 2005 Zaman (olgu sayısı) D vitamini düzeyi <40ng/ dL’nin altında olanlar (%) D vitamini düzeyi <25ng/ dL’nin altında olanlar (%) Yaz (48) %67 %54 Güz (50) %85 %46 İlkbahar (78) %95 %80 Kış (34) %100

41 Günde 400 ünite D vitamini yeterli mi?

42 Günlük D vitamini dozlarına göre raşitizm (25OH D vit: <15ng/mL) oranları Onal H, Adal E, Alpaslan S, Ersen A, Aydın A. Is daily 400 IU of vitamin D supplementation appropriate for every country: a cross-sectional study. Eur J Nutr. 2010 Feb 19. [Epub ahead of print] Yaş/ günlük doz<300IU400IU600IU 2-6 ay 6-12 ay 12-24 ay %64 %67 %27 %8 %30 %14 %10 %5

43 Günlük D vitamini dozlarına göre D vitamini yetersizliği (D vit: <40ng/mL) oranları Onal H, Adal E, Alpaslan S, Ersen A, Aydin A. Is daily 400 IU of vitamin D supplementation appropriate for every country: a cross-sectional study. Eur J Nutr. 2010 Feb 19. [Epub ahead of print] Yaş/ günlük doz<300IU400IU600IU 2-6 ay 6-12 ay 12-24 ay %100 %78 %86 %55 %33 %59 %40 %18 %10

44 Günlük D vitamini dozu Normal D vitamini düzeylerinin 35-40 ng/mL’nin üzerinde olması lazım. Alt ve üst sınır 40-120ng/mL arasında değişmektedir. 50 ng/dL civarında bir düzeyi tutturmak için erişkin bir insanın günde en az yarım saat güneşte durması ya da 5.000 (beş bin) ünite D vitamini alması gerekmekte. 2 ayda bir ağızdan içilen depo D vitamini ampulleri (300.000İÜ) ile bu amaca erişilebilir. Çocuklar ise her 12.5 kiloları için günde 1.000İÜ almalılar (10 damla D vitamini).

45 TartıD vitamini dozu <12.5kg 12.5-25kg 25-37.5 37.5- 50kg >50kg 1000IU 1000-2000IU 2000-3000IU 3000-4000IU 5000IU Çocuklar için Günlük D vitamini dozu

46 Solunum hastalıklarının korunma ve tedavisinde D vitamini

47 D vitamini-Solunum hastalıklarından korunma Dünyaca ünlü D vitamini uzmanı ve www.vitamindcouncil.org’un yöneticisi Dr. John Jacob Cannell grip ve diğer solunum hastalıklarından korunmak için günde en az 5000IÜ D vitamini alınmasını önermektedirler. Daha düşük dozlarda korunma azalmaktadır. Cannell JJ, Zasloff M, Garland CF, Scragg R, Giovannucci E. On the epidemiology of influenza Virol J. 2008;5:29 http://www.vitamindcouncil.org/newsletter/2005-nov.shtml

48 Grip tedavisi-D vitamini dozu Canell grip başlar başlamaz kilo başına üç gün süre ile 1000-2000İÜ/kg/gün D vitamini alınmasını önermektedirler. Örneğin 75 kg’lik bir kişiye üç gün üst üste 75.000-150.000 ünite D vitamini verilir. 1. gün ve 3.gün alınan birer ampul oral 300.000 ünitelik D vitamini bu ihtiyacı karşılar.

49 D vitamini-Grip aşısı Son yirmi yıldır gittikçe artan grip aşısı kullanılmamasına rağmen yaşlılarda niye gripten ölenlerin sayısı artıyor? Çünkü sağlık yetkilileri yaşlıları güneşe çıkmamalarını önermekte, yeteri kadar D vitamini de vermemektedirler. Aşılar doğal bağışıklığı etkilemiyor, sonradan kazanılmışı etkiliyor; onun koruyuculuğu da yetmiyor. Maalesef doğal bağışıklığın önemi doktorlar ve hatta bağışıklık bilimcileri tarafından da çok ihmal ediliyor:

50

51 Dinlediğiniz için teşekkürler www.beslenmebulteni.com e-posta: besahmet@yahoo.com


"Solunum yolu hastalıklarının korunması ve tedavisinde D vitamininin rolü IV. Ulusal Çocuk Solunum Hastalıkları Kongresi Prof. Dr. Ahmet AYDIN İÜ Cerrahpaşa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları