Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EVLİYA ÇELEBİ SEYRANGAHI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EVLİYA ÇELEBİ SEYRANGAHI"— Sunum transkripti:

1 EVLİYA ÇELEBİ SEYRANGAHI
TÜRKİYE CUMHURİYETİ ŞİRAN BELEDİYESİ Çarşı İçi Mah. Şiran / Gümüşhane EVLİYA ÇELEBİ SEYRANGAHI 2011 Belediye Başk. YAVUZ ALTIPARMAK Dr. Oktay YILDIZ tarafından projelendirilmiş, DOKA’na sunulmuş ve proje Telif Hakları Yasası gereğince onaylanmıştır. İzinsiz kısmen ya da tamamen kullanılamaz.

2 DOĞU KARADENİZ KALKINMA AJANSI TURİZME YÖNELİK KÜÇÜK ÖLÇEKLİ ALTYAPI MALİ DESTEK PROGRAMINA SULMUŞTUR. Dr. Oktay YILDIZ tarafından projelendirilmiş, DOKA’na sunulmuş ve proje Telif Hakları Yasası gereğince onaylanmıştır. İzinsiz kısmen ya da tamamen kullanılamaz.

3 Dr. Oktay YILDIZ tarafından projelendirilmiş, DOKA’na sunulmuş ve proje Telif Hakları Yasası gereğince onaylanmıştır. İzinsiz kısmen ya da tamamen kullanılamaz.

4 Proje Şiran Belediye Başkanlığı (Belediye Başkanı Yavuz ALTIPARMAK) tarafından hazırlatılmış, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansına sunulmuştur. Proje kabul edildiği taktirde ilçemize önemli bir turizm merkezi kazandırılacaktır.

5

6 Projenin Amacı Şiran Belediyesi hazırladığı bu proje ile; 2006 yılında yaparak hizmete açtığı ilçeye hâkim tepedeki park, çevre düzenlemesi, spor tesisleri ve piknik alanına “Evliya Çelebi Seyrangahı” olarak adlandırdığı “yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edip vakit geçirebileceği bir cazibe merkezi oluşturmayı planlamaktadır. İlçeye belediyemiz tarafından daha önce kazandırılan bu mesire alanı bu gün artık ihtiyaçları karşılayamamaktadır. Gerek ilçeden gerekse ilçe dışından buraya ciddi bir turist akımı olmakta, bilhassa yaz mevsimlerinde talebi karşılayamamaktadır. Gelen turistler (yerli/yabancı) bu alanda kafe/restoran hizmetlerini talep etmektedir Planlanan Merkez genel hatları ile Şeyran Keyf-i Hane (restoran ve kafe), seyir kulesi, minyatür şelale ve yöresel ürün satış reyonları olarak tamamen yöresel mimari ve ahşap ağırlıklı planlanmış olup, ilçenin tüm tarihi, turistik ve kültürel değerlerinin de tanıtıldığı bir tanıtım ve uğrak yeri olarak hedeflenmektedir. Şiran ismi Evliya Çelebinin bu tepeden ilçeye bakıp “burası ne kadar seyran bir şehirdir” sözü üzerine konulmuştur. Evliya Çelebinin ilçeye baktığı bu tepeye kurulacak olan tesis, aynı zamanda UNESCO’nun ünlü gezgin Evliya Çelebi'nin 400'üncü doğum yılına rastlayan 2011'i Evliya Çelebi’yi anma yılı ilan etmesi nedeniyle isim olarak “Evliya Çelebi Seyrangahı” olarak planlanmaktadır. Dr. Oktay YILDIZ tarafından projelendirilmiş, DOKA’na sunulmuş ve proje Telif Hakları Yasası gereğince onaylanmıştır. İzinsiz kısmen ya da tamamen kullanılamaz.

7 Bu mekan içerisinde turistlerin ve yerel halkın vakit geçirebileceği, değişik sosyal etkinlikler yapabileceği, yöresel ürünleri alıp/satabileceği, ilçenin alternatif turizm etkinliklerinin tablolar ve afişlerle tanıtılacağı ortamlar hazırlanacak ve bu yolla ilçe tanıtımının etkin şekilde yapılacağı bir merkez oluşturulacaktır. Ayrıca proje kapsamında ilçemizin ismiyle anılan “Şiran Fasulyesi” yemek olarak bu restoranda turistlere sunulacak ve kaybolmakta olan bu marka imajı canlandırılacak, desteklenecek ve arka planındaki tarım sektörü de kalkınacaktır Tarihi Haldiler zamanına dayanan Urartular, Medler, Persler, Roma, Selçuklular, Bizans ve Osmanlıların hâkimiyeti altında geniş bir tarihi mirasla bu güne gelmiş olan Şiran gerek tarihi ve gerekse coğrafi güzellikleri (Tomara Şelalesi, Çakırkaya-Kelur Manastırı, kiliseler) nedeniyle önemli ölçüde yerli/yabancı turist çekmesine rağmen yeterli bir tanıtıma sahip değildir. Gelen turistlerin birçoğu gelip-geçen, konaklamayan, vakit geçirmeyen turistlerdir. Bunun nedeni ilçe merkezinde turistik bir cazibe mekânının bulunmamasıdır. Bu proje ile ilçenin ihtiyaç duyduğu tanıtımlar gerçekleştirilecek ve gelen turistlere ilçe merkezine hâkim bir noktada ilçenin en iyi şekilde tanıtılması sağlanacak, burada vakit geçirip ortalama kalış süreleri uzatılarak bölge turizmine katkı sağlanacaktır. Dr. Oktay YILDIZ tarafından projelendirilmiş, DOKA’na sunulmuş ve proje Telif Hakları Yasası gereğince onaylanmıştır. İzinsiz kısmen ya da tamamen kullanılamaz.

8 Özel Amaçlar Yapılacak mekânsal organizasyon içerisinde Şeyran Keyf-i Hane (restoran ve kafe), seyir kulesi, minyatür şelale ve yöresel ürün satış reyonları hazırlanacaktır. Ayrıca gelen turistlere daha kaliteli bir hizmet sunulması, Doğu Karadeniz turizm imajını destekleyecek yazılı-görsel tanıtım materyalleri hazırlayarak bölge tanıtımına katkı sağlanması, İlçede mevcut olan tarihi, doğal ve kültürel mirasın bu tesiste tablo, resim ve afişlerle, etkin şekilde tanıtılması ve bu mirasın ekonomiye turizm faaliyetleri çerçevesinde kazandırılması, Tesisde dezavantajlı grupların (kadınlar ve özürlüler başta olmöak üzere) ve yöresel ürün üretenlerin ticareti faaliyetlere dahil edilmesiyle karlılığın yükseltilmesi, istihdam sağlanması, İlçede her yaz yapılan kültür ve turizm festivalinin bazı etkinliklerinin bu alanda yapılması, ...ve bu sayede turizm potansiyelinin yerel ekonomiye kazandırılması amaçlanmaktadır. Dr. Oktay YILDIZ tarafından projelendirilmiş, DOKA’na sunulmuş ve proje Telif Hakları Yasası gereğince onaylanmıştır. İzinsiz kısmen ya da tamamen kullanılamaz.

9 Proje İştirakçilerimiz: Şiran Eğitim ve Kalkınma Vakfı(ŞEKAV) ile Şiran Yükseköğretim Kuruluşlarını Yaptırma Yaşatma ve Kalkındırma Derneği. Dr. Oktay YILDIZ tarafından projelendirilmiş, DOKA’na sunulmuş ve proje Telif Hakları Yasası gereğince onaylanmıştır. İzinsiz kısmen ya da tamamen kullanılamaz.

10 EVLİYA ÇELEBİ SEYRANGAHI isimli proje Şiran Belediyesi Danışmanı Öğr
EVLİYA ÇELEBİ SEYRANGAHI isimli proje Şiran Belediyesi Danışmanı Öğr. Gör. Oktay YILDIZ tarafından hazırlanmıştır. Projenin mimari çizimlerini ve tasarımlarını Yük. Mimar Resul YAZICI tarafından yapılmıştır. ŞİRAN 2011 Dr. Oktay YILDIZ tarafından projelendirilmiş, DOKA’na sunulmuş ve proje Telif Hakları Yasası gereğince onaylanmıştır. İzinsiz kısmen ya da tamamen kullanılamaz.


"EVLİYA ÇELEBİ SEYRANGAHI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları