Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AdI/SoyadI: Ahmet Kaan GÖRGÜLÜ SINIFI: 4A Okul No: 2797

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AdI/SoyadI: Ahmet Kaan GÖRGÜLÜ SINIFI: 4A Okul No: 2797"— Sunum transkripti:

1 AdI/SoyadI: Ahmet Kaan GÖRGÜLÜ SINIFI: 4A Okul No: 2797
MARMARA BÖLGESİ AdI/SoyadI: Ahmet Kaan GÖRGÜLÜ SINIFI: 4A Okul No: 2797

2 Sunum Sırası 1. Genel 2. İklim 3. Nüfus Yapısı 4. Bitki Örtüsü 5
Sunum Sırası 1. Genel İklim 3. Nüfus Yapısı 4. Bitki Örtüsü 5. Tarım ve Hayvancılık 6. Turizm Tesisleri 7. Yöresel Giysiler/Yiyecekler 8. Oyunlar

3 Genel Ülkemizin kuzey batısında yer alan Bölge, adını bir iç deniz olan Marmara denizinden almıştır. Marmara bölgesinin doğusunda Karadeniz Bölgesi, Güneyinde Ege Bölgesi ve Güneydoğusunda İç Anadolu bölgesi bulunur. Kuzeybatısında ise Yunanistan ve Bulgaristan ülkeleri bulunur. Marmara bölgesi 4 bölüme ayrılabilir. Bunlar Yıldız Bölümü, Çatalca/Kocaeli bölümü, Ergene Bölümü ve Güney Marmara Bölümüdür.

4 İklim -Trakya'da  karasal  iklim özellikleri görülür. Yıldız Dağları Karadeniz'in nemli havasının iç kısımlara girmesini engeller. Balkanlar üzerinden gelen nemli hava kütlesi, nemini Balkan Dağları'nda bıraktığından, Trakya'ya nemden yoksun ve kuru olarak eserler. -Balkanlar'dan gelen hava kütleleri Marmara Denizi üzerinden geçerken nem alır. Bu nemi Güney Marmara  kıyılarına taşır. Dolayısıyla Güney Marmara'nın denizel iklime sahip olmasını sağlar. -Kocaeli platosunda bozulmuş Karadeniz iklimi görülür. Yazlar Karadeniz iklimine göre daha sıcak, kışlar daha soğuktur. Yazlar yağışlı olmakla beraber, maksimum  yağış kışın düşer. Bölgede Karadeniz kıyıları boyunca ormanlar görülür.

5 Nüfus Yapısı. Nüfus ve yerleşme
Marmara Bölgesi'nin nüfusu 17,5 milyondan fazladır. Kilometrekareye 250 kişiden daha fazla insan düşer. -Nüfusun yarısından fazlası İstanbul il sınırları içerisinde bulunur. İller ve nüfusları aşağıda büyükten küçüğe sıralanmıştır. -2000 yılı nüfus sayımı sonuçlarına göre, bölgenin illerinin nüfusu; İstanbul = 10,033,478, Bursa = 2,106,654 Kocaeli = 1,203,335, Balıkesir = 1,076,347 Sakarya = 746,060, Tekirdağ = 626,549 Çanakkale = 464,975, Edirne = 402,606 Kırklareli = 328,461, Bilecik = 194,326 Yalova = 168,593’dür.

6 Bitki Örtüsü -Yıldız Dağları'nın Karadeniz kıyılarına bakan bölümü  hariç Trakya'nın tabii bitki örtüsü bozkırdır. -Güney Marmara'da  kışların ılık geçmesi zeytin yetiştirilen alanların yaygınlaşmasını sağlamış, yazların sıcak ve kurak geçmesi pamuk tarımını kolaylaştırmıştır. -Bol yağış alan yerler ormanlarla kaplı iken, yağış miktarının azaldığı yerlerde stepler görülür. Kuzey Marmara'da  ormanlar, Trakya'da stepler, Güney Marmara'da ise maki bitki örtüsü yaygındır -Marmara  Bölgesi Türkiye ormanlarının % 13'üne sahiptir. Bölgeler arasında orman oranı bakımından 4. sırada yer alır.

7 Tarım ve Hayvancılık Bölgede  yetiştirilen başlıca Tarım Ürünleri ; Zeytin , Pamuk, Tütün, Ayçiceği, Şeker Pancarı, Buğday, Mısır. Meyvecilik:  Bursa çevresinde çilek, elma , armut, kiraz, şeftali ve kestane üretimi oldukça fazladır.   -Hayvancılık Bölgede hayvancılık büyük ölçüde besicilik ve ahır hayvancılığı şeklindedir. Bölgede  ahır hayvancılığının yanında mera hayvancılığı da yaygındır. Yıldız Dağları çevresi ile Tekirdağ, Balıkesir ve Çanakkale dolayında mera hayvancılığı yaygındır. - İstanbul ve çevresinde kümes hayvancılığı, Bursa , Gemlik, Bilecik çevresinde ipekböcekçiliği  yapılmaktadır. Boğazlarda balıkçılık yoğun olarak yapılmaktadır.

8 Turizm Doğal güzellikleri ve tarihsel değerleri ile İstanbul, Bursa, Marmara kıyıları önemli turistik merkezlerdir. Özellikle Güney Marmara kıyılarında yaz turizmi gelişmiştir.  Uludağ, Sadece bölgenin değil, ülkemizin de en önemli kış turizmi alanıdır. Marmara Bölgesi, turizmden en çok gelir elde eden bölgedir (%48). Diğer önemli Turizm merkezleri olarak; Edirne Selimiye Camii, Kırkpınar, Kapıkule gümrük kapısı, Çanakkale Truva, Kuş Gölü, Gelibolu Yarımadası milli parkı sayılabilir.

9 Yöresel Yiyecekler/Giyecekler
-Düğün çorbası, Etli Erik Yemeği, Dağar Kebabı, Kadı Boğan, Pideli Kebap, Ciğer Pilavı, Lokma Tatlısı, Kaysepi, Pırasa Böreği, Tava Ciğeri. Giyecekler ; Erkekler -Kırkdüğme Göynek/Gömlek,Şayak,Keçe, Yelek, Kartalkanat, Cepken, Salta, Çember, Krep, Köstek , Kuşak Bayanlar- Göynek/Gömlek, �Yelek� �Cepken� � Sarka, � Üçetek, Bindallı , Gerdanlık

10 Yöresel Halk Oyunları Hora: Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ illerimizin bulunduğu Trakya'da oynanan bir oyun türüdür. Zeybek: Balıkesir ve çevresinde, Karşılama: Bu isim altındaki oyunlar daha çok Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Çanakkale, Bursa, Bilecik ve Bolu illerimizin bulunduğu Marmara bölgesinde oynanmaktadır. BENGİ :Marmara Bölgesinin güneyinde genellikle Balıkesir dolaylarında görülen bir oyun türüdür.Balıkesir, Manisa, Bursa, Çanakkale.

11 THE END BY AHMET KAAN SON-AHMET KAAN TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR. OCAK 2011


"AdI/SoyadI: Ahmet Kaan GÖRGÜLÜ SINIFI: 4A Okul No: 2797" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları