Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNTERNETİN BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ KULLANIMI. AİLEMİZDEKİ AFACAN : İNTERNET İNTERNET BİRÇOK AÇIDAN HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİNDEN OLDU. 11 İnternet, aile.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNTERNETİN BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ KULLANIMI. AİLEMİZDEKİ AFACAN : İNTERNET İNTERNET BİRÇOK AÇIDAN HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİNDEN OLDU. 11 İnternet, aile."— Sunum transkripti:

1 İNTERNETİN BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ KULLANIMI

2 AİLEMİZDEKİ AFACAN : İNTERNET İNTERNET BİRÇOK AÇIDAN HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİNDEN OLDU. 11 İnternet, aile bireylerinden biri oldu. Onunla beraber dünyayı dolaşabiliriz, evimizden dünyaya açılan bir kapı, bir pencere… Ancak evimizden dünyaya açılırken, evimizin içine istemediğimiz misafirlerin girmesini istemeyiz değil mi?

3 BİLGİSAYAR VE İNTERNETİ AİLENİZE DEĞİŞMEMELİSİNİZ İNTERNETTE AİLECE EĞLENEBİLİRSİNİZ 22 Bilgisayarınızın ailenin ortak yaşam alanında olmasını sağlayın. Ailenizle birlikte internette eğlenin.

4 PENCERENİZİN NEREYE AÇILACAĞINI SİZ BELİRLEYİN HER BİLGİ GERÇEĞİ YANSITMAYABİLİR 33 Seçimlerinizi ailenizle ve öğretmenlerinizle beraber yapın. Onlara danışmaktan çekinmeyin. İnternette karşılaştığınız herhangi bir bilgiyi başka kaynaklardan da sorgulayın ve doğruluğunu araştırın. Unutmayın ki İnternette herkes istediği gibi bilgiler oluşturabilir ve yayınlayabilir. Ayrıca, bir ödev hazırladığınızda, bulduğunuz bilgileri ve kullandığınız resimlerin kaynağını mutlaka belirtmelisiniz…

5 BEDAVA TEKLİFLER BEDAVA DEĞİLDİR BÜYÜK İHTİMALLE GERÇEK DEĞİLDİR. DÜŞÜNÜN, TANIMADIĞINIZ KİŞİ SİZE NEDEN BEDAVA BİRŞEY TEKLİF ETSİN Kİ 44 Tanımadığınız kişilerle sohbet etmeyin. Sosyal paylaşım sitelerinde tanıştığınız kişilere karşı dikkatli olmalısınız. Yeni arkadaşlar edinmek eğlenceli olabilir ancak bazıları kendileri hakkında yalan söyleyebilir. İnternet ortamında tanıştığınız bir yabancıyla gerçek hayatta buluşmamalısınız. Gerçekten tanışmak istediğiniz biri olursa yanınızda mutlaka aile bireylerinden bir yetişkin olmalı ve buluşmak için kalabalık yerleri tercih etmelisiniz.

6 KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ GİZLİ TUTUN KÜÇÜK BİLGİLER BÜYÜK ZARARLARA NEDEN OLABİLİR 55 İnternet ortamında kişisel ve özel bilgilerinizi vermeyin. ( Kimlik no, adres, telefon vs) Facebook gibi sitelere üye olurken gizlilik ayarlarını yapmalısınız. Aksi halde İnternette herkes sizi görebilir, sizi tanıyabilir. Bunlar arasında kötü niyetli insanlar da olabilir. Web kameralarını kullanırken dikkatli olun. Bir yabancının evinizin içini ve sizi görmesini istemezsiniz

7 ÖNCE DÜŞÜNÜN SONRA PAYLAŞIN PAYLAŞTIKLARINIZ SONRADAN SİZİN VEYA BAŞKALARIN ÜZÜLMESİNE NEDEN OLMASIN 66 İnternet ortamında paylaşılan bilgilere çok dikkat edilmeli, çünkü bir defa İnternete aktarılan bir şey bir daha geri alınamaz. Büyüyünce bile karşınıza çıkabilecek ve sizi üzecek şeyleri (resim, özel bilgi vs.) paylaşmaktan kaçınmalısınız. Arkadaşlarınıza ve ailenize ait bilgileri paylaşmadan önce onlardan izin alınması gerekir..

8 ŞİFRELERİNİZE DİKKAT ! HESABINIZI ANCAK GÜÇLÜ ŞİFRELERLE KORUYABİLİRSİNİZ ka12n2004yd Kardeşim Ahmet 12 Nisan 2004 yılında doğdu 77 Anne ve babaların rızası/bilgisi olmadan internet üzerinden alışveriş yapılmaması gerekir. Güçlü şifreler oluşturulmalı. Şifrenin en az 8 karakterli olmasına, içinde hem büyük hem küçük harfler hem de noktalama işaretleri ve sayılar olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanılan şifreler hiçbir şekilde başkalarıyla paylaşılmamalı, kolay ulaşılabilecek yerlere yazılmamalı. Böylelikle kötü niyetli kişilerden korunmuş olursun.

9 İYİ VE NAZİK BİR KULLANICI OLABİLİRSİNİZ YALNIZ GÜNLÜK HAYATTA DEĞİL İNTERNETTE DE DİLİMİZİ DOĞRU VE GÜZEL KULLANALIM 88 Size yapılmasını istemediğinizi başkalarına da yapmayın. Kimseye hakaret, argo, küfürlü hitap etmemelisiniz. Yüzüne söylemek nasıl saygısız bir hareketse internet üzerinden yapmak da öyledir.

10 TANIMIYORSANIZ İNTERNETTE TANIMADIKLARINIZIN SİZİ İNCİTMESİNE İZİN VERYMEYİN 99  Teklifini reddedin  Mesajlarını açmayın  Cevap vermeyin  Şikayet edin Tanımadığınız kişilerden gelen Mesajları asla açmamalısınız. Çünkü bunlar genellikle uygunsuz, Virüslü yada gereksiz şeyler içerir. Güncel anti-virüs ve filtreleme Programları kullanmak sizi ve bilgisayarınızı bu sorunlardan koruyacaktır.

11 1010

12 1111 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIM KURALLARI

13 1212 TEMEL NOKTALAR Bilgisayarınızı Yaşam Alanınıza Taşıyınız Süre Sınırlaması Yapınız İnternet Arkadaşlarını İyi Tanıyınız Kişisel Bilgilerini Paylaşmamasına Dikkat Ediniz GÜVENLİ İNTERNET HİZMETİ +

14 1212 İNTERNETİN GÜVENLİ KULLANIM KURALLARI  Girdiğiniz web sitelerinde; – Kumar, intihara yönlendirme – Çocukların cinsel istismarı – Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma – Sağlık için tehlikeli madde temini – Fuhuş, müstehcenlik – Irkçılık, ayrımcılık, nefret, terör, şiddet görüntüleri – Kan ve şiddet içeren dövüş sporları, hayvan dövüşleri – Dolandırıcılık, zararlı yazılım vb. BULUNMAMALIDIR!!! İçerikler BULUNMAMALIDIR!!!

15 ZAMANI ETKİN YÖNETİN HAYAT SADECE İNTERNETTEN İBARET DEĞİLDİR. 1313 Başka aktivitelere de vakit ayırın. Arkadaşlarınızla ve ailenizle beraber gerçek hayatta da eğlenebilirsiniz. DÖRT ŞEY GERİ GELMEZ. 1- ATILAN OK 2- KAÇIRILAN FIRSAT 3- SÖYLENEN SÖZ 4- GEÇEN ZAMAN

16 UNUTMAYIN ŞİKAYET ETME HAKKINIZ VAR 1414 Karşılık vermeyin. Sanal ortamda size rahatsızlık veren kişilere cevap vermemeli ve derhal onlarla görüşmeyi bırakmalısınız. İnternet ortamında sizi rahatsız eden şeylerle (kişilerin küfürlü ve argo konuşmaları, hakaretler, uygunsuz teklifler ya da zararlı sitelerle) karşılaştığında ailenize, öğretmenlerinize yada İhbarweb'e (www.ihbarweb.org.tr veya 0312 5828282 ) şikayet edebilirsiniz.

17 Yaşanılan Mağduriyetler 1515

18 1616

19 1717

20 1818

21 1919

22 2020

23 2121

24 2222

25 2323

26 2424

27 TEŞEKKÜRLER


"İNTERNETİN BİLİNÇLİ VE GÜVENLİ KULLANIMI. AİLEMİZDEKİ AFACAN : İNTERNET İNTERNET BİRÇOK AÇIDAN HAYATIMIZIN VAZGEÇİLMEZLERİNDEN OLDU. 11 İnternet, aile." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları