Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İNTERNET KULLANIMI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İNTERNET KULLANIMI."— Sunum transkripti:

1 İNTERNET KULLANIMI

2 İçerik İnternet Nedir? İnternetin Yararları İnternet’in Zararları
İnternet’in Zararlarından Çocuğumu Nasıl Koruyabilirim?

3 İnternet Nedir? İnternet, birçok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet, insanların her geçen gün gittikçe artan "üretilen bilgiyi saklama/paylaşma ve ona kolayca ulaşma" istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgilere insanlar kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir.

4 İnternet’in Faydaları
Dünyanın en büyük bilgi havuzudur. Sanal bir kütüphanedir. Milyonlarca kişi birbirleriyle zaman-mekan kısıtlaması olmadan görüşebilmektedir. Her türlü zaman ve daha fazla para kaybına yol açacak işler (bankacılık işlemleri, fatura yatırma, alışveriş yapma, vergi ödeme gibi) internet üzerinden yapılabilmektedir.

5 İnternet’in Zararları
İnternet Sitelerinin İçeriği’nin Zararları Yalan Söyleme Asosyalleşme Yanlış Bilgi Sahibi Olma Güvenlik Açıkları Yanlış oturmadan kaynaklanan fiziksel bozukluk

6 Web Sitelerinin Zararları
Sosyal Paylaşım Siteleri En yaygın kullanıma sahip site türleri. Facebook, twitter, myspace gibi Öğrenciler uzun saatler boyunca bu sitelerde vakit geçirebilmektedirler.

7 Web Sitelerinin Zararları
Sosyal Paylaşım Siteleri Öğrenciler kişisel bilgilerini, aile mahremiyetine ait fotoğrafları internette rahatlıkla paylaşabilmektedir. Unutmayın: “İnternette paylaşılan bilgiler asla yok olmaz.”

8 Web Sitelerinin Zararları
Sosyal Paylaşım Siteleri Facebook, myspace, twitter vb sitelerde tüm bilgileriniz siz silseniz bile kayıt altında tutulur. Arkadaşlar arasında argo, küfür vb. cümleleri rahatlıkla kullanılmaktadır. Gereksiz bilgi kirliliği oluşmaktadır. Bu da çocuğun okul başarısını etkileyecek kadar artabilmektedir.

9 Web Sitelerinin Zararları
Oyun Siteleri En tehlikeli ikinci site türü. Her oyun masum değildir. Oyunların mutlaka kullanıcıya vermeye çalıştığı mesajlar vardır. Çocuk ve gençlerimiz farkına varmadan bu mesajları bilinçaltlarına atmaktadır. (Güçlü olan kazanır gibi…)

10 Web Sitelerinin Zararları
Oyun Siteleri Oyunların çoğunda şiddet içerikli öğeler ön plandadır. Çocuk ve gençlerimiz farkına varmadan şiddeti hayatının bir parçası haline getirmektedir. Örn: kardeşini dövebilmekte, sinirlendiğinde agresif tavırlar sergileyebilmektedir.

11 Web Sitelerinin Zararları
Oyun Siteleri Çocuk ve gençlerimiz sanal ortamla gerçek hayatı karıştırabildiklerinden çevremizde acı çeken ve hasta olan insanların durumunu anlamamaktadır. Gerçek hayatta yaşanan ölümleri, sanal ortamdaki kadar kolay zannetmekte ve en ileri boyuttaki oyun hastaları çok kolay cinayet işleyebilmektedir.

12 Web Sitelerinin Zararları
Oyun Siteleri Ayrıca birçok oyunda müstehcenlik ön plana çıkarılmaktadır. Oyunlarda acımasızlık, düşmanlık, hırs, adam öldürmek, yalan söylemek ve silah kullanmak teşvik edilmektedir.

13 Web Sitelerinin Zararları
Oyun Siteleri Birçok ebeveyn çocuğunun bilgisayarda saatlerce oyun oynadığını söyler ve sadece zaman kaybından şikayet eder. Oyunun içeriğinden ise bihaberdir.

14 Web Sitelerinin Zararları
Bir ebeveyn olarak neler yapabilirim? Çocuğunuz sizin bulunduğunuz bir ortamda ve belli zaman dilimleri içerisinde bilgisayarda oyun oynasın. Çocuğunuzun oynadığı her türlü oyun hakkında bilgi sahibi olun. Gerekirse oyunu çocuğunuzla beraber oynayın.

15 Web Sitelerinin Zararları
Bir ebeveyn olarak neler yapabilirim? Oyunda gördüğünüz zararlı yönleri çocuğunuza güzel bir üslupla anlatın ve size hak vermesini sağlayın. Çocuğunuzun sosyal yönünü geliştirmeye çalışın. Örn: Hobiler edinmesini, sportif faaliyetlerde bulunmasını teşvik edin. Kesinlikle internet kafeye oyun amaçlı yollamayın.

16 Web Sitelerinin Zararları
Bir ebeveyn olarak neler yapabilirim? Çocuğunuza eğitici oyunlar satın alın ya da tanıdıklarınızdan temin edin. Zararlı içeriği olmayan oyun siteleri bulun, çocuğunuzu o sitelerdeki oyunlara yönlendirin.

17 Web Sitelerinin Zararları
Müstehcen İçerikli Siteler Çocuklarımızda ve gençlerde ahlaki erozyona yol açmaktadır. Birçok çarpık ve ensest ilişkileri doğalmış gibi göstermektedir. Bu tarz sitelerin sayıları oldukça fazladır ve zararsız zannetiğimiz oyun sitelerinin çoğunda bile verilen reklamlar (linkler) bu tarz sitelere yönlendirilmektedir.

18 Web Sitelerinin Zararları
Müstehcen İçerikli Siteler Önce merak dürtüsüyle açılan ve izlenen bu siteler, zamanla çocuk ve gençlerimizi esir almaktadır. Çocuk ve gençlerimiz farkında olmadan beyin kirliliği yaşamaktadır. Her türlü insani değerleri bayağı ilişkilermiş gibi algılamaktadır.

19 Web Sitelerinin Zararları
Bir ebeveyn olarak neler yapabilirim? Öncelikle evdeki bilgisayarınızı ailece toplu oturduğunuz alanlara taşıyın. (salon, oturma odası gibi) Çocuğunuzun internet kullanma saatlerini sınırlayın. (Her gün 1-2 saat veya ödevlerini yaptıktan sonra gibi) Çocuğunuz interneti kullanırken ara sıra denetlediğinizi hissettirmeksizin çocuğunuzun yanına uğrayın.

20 Web Sitelerinin Zararları
Bir ebeveyn olarak neler yapabilirim? Eğer çalışan bir anne-babaysanız bilgisayarınıza kullanıcı şifresi koyun. Ya da siz işteyken internet bağlantısı kesin. Mutlaka filtreleme programı kullanın. Filtreleme programının özellikleri hakkında geniş bilgi sahibi olun ve şifre koyun.

21 Web Sitelerinin Zararları
Bir ebeveyn olarak neler yapabilirim? Çocuklarınızı sorumluluk sahibi, bilinçli bireyler olarak yetiştirin. Çocuğunuz yanlış bir siteyle karşılaştığında otokontrolünü kullanarak bu siteyi kapatabilsin. Çocuğunuza boş zamanlarında ziyaret edebileceği siteler tavsiye edin.

22 AİLELERE TAVSİYELER AİLEMİZİN YENİ ÜYESİNİ TANIYIN
En az çocuğunuzu koruyacak kadar İnternet kullanmayı öğrenin. İnternet kullanımında yasaklayıcı değil, zaman açısından sınırlayıcı olun. İnternetin derslerini aksatmasına izin vermeyin. Diğer sosyal aktivitelere katılımını özendirin. İnternet sebebiyle sorumluluklarını yerine getirmemesine fırsat vermeyin.

23 AİLELERE TAVSİYELER OLASI TEHLİKELERİ ÖĞRENİN
Tanımadıkları kişilerle arkadaşlık Aşırı kullanımın sebep olduğu internet bağımlılığı Fiziki sağlık sorunları Öfke, şiddet ve yalnızlık gibi psikolojik sorunlar Şiddet ve müstehcen içerikli görüntüler

24 AİLELERE TAVSİYELER BİLMELERİ GEREKENLERİ ÖĞRETİN
İnternette tanımadıkları kişilerden gelen arkadaşlık tekliflerine hayır demeyi Hoşlanmadıkları bir durumu sizinle paylaşmaları gerektiğini İnternet üzerinden gelen cazip, fakat aldatıcı teklifleri reddetmeyi İnternetin gerçek hayattan çok farklı olduğunu Hayatın sadece İnternetten ibaret olmadığını

25 AİLELERE TAVSİYELER ÖNCE SİZ ÖRNEK OLUN
İnternet kuralları belirleyin ve bunlara önce siz uyun. Çocuklarınızla aranızda aile sözleşmesi imzalayın ve uygulayın. Belirlediğiniz İnternet kullanım zamanına siz de riayet edin. İnternet dışında aile içi aktiviteler düzenleyin. Çocuğunuzun en iyi ve en güvenilir arkadaşı siz olun.

26 AİLELERE TAVSİYELER SOSYAL AĞLARA DİKKAT EDİN
Çocuğunuz bu sitelere (örn. facebook) üye ise, sizde üye olup onun arkadaşı olun. Profillerindeki gizlilik ayarlarını yapmasını sağlayın. Tam isim, adres, telefon, okul, özel fotoğraflarını paylaşmamasını söyleyin. Tanımadıkları kişileri arkadaş listelerine eklememelerini söyleyin. Arkadaşı olarak kimlerle arkadaşlık ettiğini aralıklarla kontrol edin.

27 GÜVENLİ İNTERNET Güvenli İnternet Hizmeti Nedir? tarihi itibariyle sunulmaya başlanan Güvenli İnternet Hizmeti, abonelerin talebi üzerine, ücretsiz olarak sunulan çocuk ve aile profillerinden oluşan bir hizmettir. Güvenli İnternet hizmetinden yararlanabilmeniz için bilgisayarınıza yazılım yüklemenize gerek yoktur. İstediğiniz zaman Güvenli İnternet Hizmetini alabilir, profilinizi değiştirebilir veya hizmetten vazgeçebilirsiniz.

28 Profillerde Neler Var? Güvenli İnternet Hizmeti talep ediyorsanız Çocuk Profili veya Aile Profilini seçebilirsiniz. Çocuk ve Aile iki farklı profilin isimleridir. Fakat aile’nin aile profilini veya çocuğun çocuk profilini kullanması zorunlu değildir. Aileler ve çocuklar her iki profili de kullanabilir, anne babalar da çocuk profili kullanarak internetteki günlük işlerini halledebilirler.

29 Çocuk Profili Pedagoji, sosyoloji ve psikoloji alanlarında uzman akademisyenlerin bulunduğu bir komisyon tarafından belirlenen kriterlere uygun kategorilerdeki sitelere erişilebilen profildir. Çocuk profili ile eğitim,ödev, bankacılık uygulamaları, alışveriş, müzik-oyun-eğlence, haber, e-posta, resmi ve kamu siteleri,tatil, özel şirketler, eğitim kurumları, e-devlet gibi pek çok farklı türden siteye erişebilirsiniz.

30 Aile Profili Kumar, uyuşturucu, fuhuş, müstehcenlik, şiddet, terör, dolandırıcılık, zararlı yazılım gibi kategorilerdeki siteleri engelleyen profildir. Çocuk profiline ek olarak kişisel sitelere, forum ve paylaşım sitelerine erişim sunar. Aile Profilinin altında Oyun site ve uygulamaları Sohbet site ve uygulamaları Sosyal medya site ve uygulamaları olmak üzere 3 alt profil bulunmaktadır.Bu alt seçeneklerden birini veya birkaçını seçebilirsiniz.

31 Sıkça Sorulan Sorular Güvenli internet hizmeti ücretsizdir.
Bilgisayarınıza herhangi bir yazılım yüklemenize gerek yoktur. İstediğiniz zaman güvenli internet profilinizi değiştirebilir veya uygulamayı iptal edebilirsiniz.

32 Güvenli İnternet Bilgilendirme Siteleri

33 Okulumuzun Web Sitesi Güvenli internetle ilgili web sitelerinin linklerini ve bu izlediğiniz sunumu okulumuzun resmi web sitesinde bulabilirsiniz.

34 Zaman ayırıp geldiğiniz için teşekkür ederiz
Zaman ayırıp geldiğiniz için teşekkür ederiz. Bir yıl sonrası için bir tohum ekiniz. 10 yıl sonrası için bir fidan dikiniz, 100 yıl sonrası için bir insan yetiştiriniz.


"İNTERNET KULLANIMI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları