Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1.MATCH Hakkında Genel BilgiMATCH Hakkında Genel Bilgi 2.Tarama Yönlendirme.Tarama Yönlendirme. 3.Örnek Taramalar.Örnek Taramalar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1.MATCH Hakkında Genel BilgiMATCH Hakkında Genel Bilgi 2.Tarama Yönlendirme.Tarama Yönlendirme. 3.Örnek Taramalar.Örnek Taramalar."— Sunum transkripti:

1 1.MATCH Hakkında Genel BilgiMATCH Hakkında Genel Bilgi 2.Tarama Yönlendirme.Tarama Yönlendirme. 3.Örnek Taramalar.Örnek Taramalar.

2 Taramak İstediğiniz Nesne Hangi Listenin İçinde Yer Alıyor veya Hangi Listeye En Yakın 1. GRUP2. GRUP3. GRUP4. GRUP 1.HVAC Ekipmanı 2.Pürjör 3.Spring 4.Kompansatör 5.Vana 6.Motor 7.Elk.Anahtar Armatür-Pano 8.Armatür 9.Vitrifiye 10.Batarya 11.Seperatör 12.Filtre 13.Emniyet Ventili 14.Radyatör 1.Havalandırma Kanalı 2.Dairesel Kanal 3.Fleksible Kanal 1.Hertürlü Boru 2.Elektrik Kablosu 1.Volume Damper(V.D) 2.Radyatörler(PKKP-500..) 3.Fan-Coil Unitesi (FCU) 4.Emiş Menfez (EM) 5.Geri Dönüşsüz Damper (B.D.D) 6.Yangın Damperi (Y.D.) 7.Eksoz Atış Panjuru (E.A.P) Herhangi bir standardı olmayan tasarımcının yaptığı düzenli ve cismin sayısıyla eşit proje üzerindeki textler.

3 Taramak İstediğiniz Parça BLOK Halinde Çizilmiş Blok Değil Temel Autocad Çizim Nesnelerinden Oluşmuş Grup

4 Tavsiye Edilen Tarama Programı BC (Blok-Çap)  Program Üzerindeki BC Tuşundan  Menü –Tarayıcılar-Blok- Çap (BC) BC İletişim Formunuzu Açınız. Filtre Ayarları. Filtrelere Nasıl Erişebilirim ? Çizimin İncelenmesi.Çizimin İncelenmesi. (ön inceleme) BC Hakkında Önbilgi Sonraki Adım.

5 Tavsiye Edilen Tarama Programı K1 (Grup-Çap) Kontrol için TS  Program Üzerindeki K1 Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/Cisim Grubu-Çap (K1) K1 İletişim Formunuzu Açınız. Filtre Ayarları. Filtrelere Nasıl Erişebilirim ? Çizimin İncelenmesi.Çizimin İncelenmesi. (ön inceleme) K1 Hakkında Önbilgi Sonraki Adım.

6 Tavsiye Edilen Tarama Programı HC (HAT-Çap)  Program Üzerindeki HC Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/Hat-Çap (HC) HC İletişim Formunuzu Açınız. Filtre Ayarları. Filtrelere Nasıl Erişebilirim ? Çizimin İncelenmesi.Çizimin İncelenmesi. (ön inceleme) HC Hakkında Önbilgi Sonraki Adım.

7 Tavsiye Edilen Tarama Programı HVAC  Program Üzerindeki HVAC Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/HVAC HVAC İletişim Formunuzu Açınız. Filtre Ayarları. Filtrelere Nasıl Erişebilirim ? Çizimin İncelenmesi.Çizimin İncelenmesi. (ön inceleme) HVAC Hakkında Önbilgi Sonraki Adım.

8 Tavsiye Edilen Tarama Programı TS  Program Üzerindeki TS Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/TS TS İletişim Formunuzu Açınız. Filtre Ayarları. Filtrelere Nasıl Erişebilirim ? Çizimin İncelenmesi.Çizimin İncelenmesi. (ön inceleme) TS Hakkında Önbilgi Sonraki Adım.

9 Göstermiş olduğunuz örnek blok objenin layer renk veya başka bir özelliği önemli değildir BC tarayıcısı Blok adına göre hareket eder.Projede tespit ettiği blok cismi çerçeve içine alır. Blok cisim hangi hattın üzerindeyse o hattın layer renk ve çizgi tipi gibi özelliklerini belirler bu özelliklere göre Bloktan çıkan hattı takip etmeye başlar. Hattın üzerinde yakaladığı çap değerini Blok nesneyle ilişkilendirir. Bulduğunu yeşil Bulamadığını kırmızı gösterir. BC Hakkında Önbilgi BC Taramasına Dön BC Tarayıcısı projenizde blok olarak çizilmiş nesneleri sayar bunları etiketlendirir. Örnek: Bir küresel vanadan kaç adet olduğunu bulur küresel vanaların çaplarını belirler ve listeler. BC Nasıl Çalışır. Çerçeve içine alınmış Blok Hat Takibi hattın ayrılma noktasına kadar devam eder

10 Göstermiş olduğunuz örnek Cisim Seti objelerin layer renk ve çizgi tipi özelliğinden saklar. Bu özellikleri barındıran tüm nesneleri seçer. Göstermiş olduğunuz grubun maksimum minimum boyutunu %10 artırarak cizimi sütunlara ayırır. Sütunların ayrı ayrı barındırdığı cisimlere bakar bulunma olasılığı olmayan sütunları değerlendirmez. Aynı işlemi satır olarakta yapar. Kritik bölgeleri tespit eder. Match bölge yoğunluklarını hesaplar. Kaç K1 açacağına karar verir. Bölgeler %10 luk adımlarla taranır. Eğer bölgelerin yoğunluğu özel sebeplerle çok değişmişse. Yoğun olan bölgede çalışan K1 lerin sayısı artar bulunan çerçeve içine alınır. Grup hangi hattın üzerindeyse o hattın özelliklerini belirler bu özelliklere göre gruptan çıkan hattı takip etmeye başlar. Hattın üzerinde yakaladığı çap değerini Grup nesnelerle ilişkilendirir. Bulduğunu yeşil bulamadığını kırmızı gösterir. K1 Hakkında Önbilgi K1 Taramasına Dön K1 taraması sizin gösterdiğiniz cisimsetini arar. Bunların uygunluğunu denetler. Tespit eder konumlandırır, etiketlendirir. Örnek: Bir küresel vanadan kaç adet olduğunu bulur küresel vanaların çaplarını belirler ve listeler. K1 Nasıl Çalışır. Çerçeve içine alınmış Cisim Seti Hat Takibi hattın ayrılma noktasına kadar devam eder En fazla işlem gerçekleştiren tarayıcıdır.Ön tarama,konumlama çakışma kontrolü ve etiketleme işlemlerini yapar. En fazla 250 cisim seçilebilir. K1 en yavaş çalışan taramadır. Onun için çakışma kontrolünü istediğinizde devre dışı bırakmanızı sağlayacak bir check vardır.ancak bu işlemi yapmadan önce cisim gruplarının üst üste çizilmediğinden emin olmalısınız. Ç.K. (Çakışma Kontrolü)

11 Göstermiş olduğunuz örneğin özelliklerine göre hatları tespit eder. Eğer işaretçi varsa işaretçileri aramaya başlar. Bulamazsa hattı takip eder. Ayrılma noksasına kadar verilen kriterlere uygun bir etikete raslarsa hatla bu etiketi ilişkilendirir. Eğer bulamazsa işaretçisiz tekrar bir arama yapar. Devam hatlarıda işaretçisiz birkere daha geçer. Eğer çizimde eksik bilgiler çoksa HC taraması zaman alır. Bulduğunu yeşil bulamadığını kırmızı, üst üste çizilmiş olanları mavi gösterir. (Mavi işaret üst üste çizilmiş çizim hatası demektir.) HC Hakkında Önbilgi HC Taramasına Dön HC taraması verdiğiniz kriterlere uygun hatları tespit eder onların boylarını ölçer etiketlendirir. Elektrik kabloları her türlü borulama metrajında kullanılır. HC Nasıl Çalışır. HC Tarafından İşaretlenmiş Hatlar Hat Takibi hattın ayrılma noktasına kadar devam eder HC çalışmaya başlamadan önce çizimi kendine göre düzenleyen bir programdır. En sık görülen çizim hatalarını düzeltir. Verdiğiniz kriterleri taşıyan Polyline’ları Line yapar. Hatları Ayrılma noktalarından parçalar. EXP (Explode) Polyline’ları Line yapar hatları parçalar. Ayrılma Noktasından Hattın Parçalanması

12 Flexible kanallar için çizgi tipi filtresini devreye sokmak size avantaj sağlar. Eğer dairesel kanalsa alanlar dairesel olarak hesaplanır. Taramalarda dairesellik belirten işaretlere duyarlılık olur. HVAC Hakkında Önbilgi HVAC Taramasına Dön HVAC taraması verdiğiniz kriterlere uygun hava kanallarını tespit eder onların boylarını ölçer etiketlendirir. Boyutuna göre sac kalınlıklarını tespit eder, alanlarını hesaplar, sac kalınlığına göre ayırır. HVAC Nasıl Çalışır. HVAC Tarafından İşaretlenmiş Hatlar HVAC çalışmaya başlamadan önce çizimi düzenler.Verdiğiniz kriterlere uygun Polyline’ları Line yapar. Kanalı Kanal Ayırma çizgilerinden parçalar.  Ayrılma Noktasından Hattın Parçalanması Filtre ayarlarına göre dirsekleri tespit eder alanlarını hesaplar. Hatları tespit eder alanlarını bulur. HVAC programı filtrelerle başarı yüzdesi en çok etkilenen programdır. Eğer boyutlar 200/300 veya 200*300 gibi verilmişse filtre bölümündeki “X” işareti yerine “/” veya “*” yazınız. Filtre Ayarlarında HVAC için Yapılan Uyarıları Dikkate Alınız

13 TS tarayıcısının çok basit bir mantığı vardır Bir örnek text gösterilir filtrelerde bu örnek textin layer’ına ve/veya rengine duyarlı olunup olunmayacağı bildirilir. Filtrelerdeki tanımlama sembolüne üç karaktere kadar bir tanıma parçası verilebilir. TS Hakkında Önbilgi TS Taramasına Dön TS Nerelerde Kullanılır. 1.Radtatörler: Cinslerine, ısıldeğerlerine veya petek sayılarına göre miktarlarından liste oluşturmak için TS kullanılır. 2.K1 le sayılmış cisimlerin kontrolleri için TS kullanılır. 3.Su, gaz saatleri, volume damperler, yangın dolapları, genleşme depoları. Pürjör Çapları hiç değişmeyen veya çeşidi çok az proje üzerinde mutlaka üzerine text olarak açıklaması olan parçalar. Slot difüzörleri saymak için, yapılan filtre ayarları TS nin oluşturacağı listenin daha isabetli olmasını sağlayacaktır.

14 Filtre Ayarları Tarayıcıların filtre bölümleri arasında küçük farklılıklar olmasına rağmen benzerdir. BC-HC-K1 için geçerlidir. Bir nesne grubunun etiketiyle(çap) ilgilenmiyorsanız kaç tane veya sadece kaç metre olduğu önemliyse etiketsiz taramayı işaretleyebilirsiniz örnek kaç vana var kaç elektrik anahtarı var yada çapı önemli değil kaç metre boru var. BC-HC-K1 içindir. Filtrede işaretçi göster seçiliyse tarama işaretçi çevresindeki textleri arar. Layer ve rengin işaretli olmasının anlamı şudur.Sana örnek olarak gösterdiğim işaretçinin layerına ve rengine duyarlı ol sadece bu layer ve renkte olanları dikkate al. BC-K1-TS de ölçeğe gerek yoktur.HC tarayıcısında milimetreye denk gelecek şekilde ayarlanmalıdır. HVAC için özel durumu ölçek Belirlemede bulabilirsiniz. Ölçek Ölçek Belirleme. Etiketsiz Tarama İşaretçi İşaretçi Açıklaması ve İşaretçi Hataları Text Örnek text; Mtext veya text olmalıdır. Layer ve rengin işaretli olmasının anlamı:Sana örnek olarak gösterdiğim text’in layerı ve rengine duyarlı ol. Sadece bu layer ve renkte olanları al. HVAC taramasında işaretçi yoktur onun yerine kanalları ayırma çizgisi vardır. Sana örnek olarak gösterdiğim kanal ayırma çizgisinin layerına ve rengine duyarlı ol. sadece bu layer ve renkte olanları dikkate al. Text Hataları HVAC Kanal Ayırma Çizgisi Attribute Bloğu Text’e Çevirme Sonraki Adım Sınıflandırma

15 SINIFLANDIRMA Taramaya başlamadan önce işlemi yaptığınız yerin verilerini girmelisiniz. Sektör - Alt Sektör ve pafta numarası. Bu alanları ihtiyacınıza göre farklı şekilde’de kullanabilirsiniz. Bu alanı düzenli doldurmak metrajın ilerki safhalarında çok büyük kolaylık sağlacaktır. Verilerinizi Girdikçe ana formunuzun altındaki liste kutuları dolacaktır. Bu listelerden herhangi birinde tümü dışında bir maddeyi seçerseniz; sistem rapor moduna geçer. Seçiminizi yaptıkça formdaki malzeme listesi kriterlerinize göre süzülür. Word veya Excel’e sadece bu kriterleri sağlayan dökümler alabilirsiniz. Mesela bu örnek için Excel raporu alalım. AnaBinada/Zemin Katta/ 56454 Nolu paftaya ait Dikdörtgen kanalların dökümü. Listeyi doldurup Excel Düğmesine basarsak. Soldaki raporu alırız. ÖZELLİĞİN FARKLI KULLANIMI Bu özelliği işinize başka şekilde yarayacak veriler için kullanabilirsiniz. Normal ve İzolasyonlu boruların ayrı ayrı dökümü gibi. BC TaramaK1 TaramaHC TaramaTS TaramaHVAC Tarama SONRAKİ ADIM.

16 BC TARAMASI Tarama sırasında Zoom-Pan yapmayın autocad’e komut vermeyin. 1.Parçanın Adını giriniz. 2.Sağ altta görülen tarama tuşuna basınız. 3.Cismi seçiniz.(Taranacak Blok örneği) 4.İşaretçi örneğini seçiniz (Filtrede işaretçi var denildiyse) 5.Text örneği seçiniz. (Taramada özelliğine dikkat edilecek text) Sol taraftaki satır numaralarının renginin değiştiğini görüyorsunuz. Eğer Bu satır numaralarına tıklarsanız çizimin üzerinde ilgili cisme zoom yapılır. Bu şekilde çizimi dolaşarak gözle denetlenmesi faydalı olur. Sonraki Adım Resim Üzerinden Ekleme (RUE). Eğer listenin içinde T? İle başlayan bir bir madde varsa. Bu çizimde üst üste çizilmiş cisimler var demektir. Program bu konuda sizi uyarır. Çapı tespit edilenler yeşil edilemeyenler kırmızı. Üst üste olan çizimler mavi gösterilir. Mükerrer çizim çoksa temizleyip tekrar bir tarama yapılması önerilir.

17 K1 TARAMASI Tarama sırasında Zoom-Pan yapmayın autocad’e komut vermeyin. 1.Parçanın Adını giriniz. 2.Sağ altta görülen tarama tuşuna basınız. 3.Grubu seçiniz.(Aranan Cisim Grubu örneği max:250 nesne olabilir. Açılı olmayan; Yatay veya düşey konumda bir örnek tercih ediniz) 4.İşaretçi örneğini seçiniz (Filtrede işaretçi varsa) 5.Text örneği seçiniz. (Taramada özelliğine dikkat edilecek text) Sol taraftaki satır numaralarının renginin değiştiğini görüyorsunuz. Eğer Bu satır numaralarına tıklarsanız çizimin üzerinde ilgili cisme zoom yapılır. Bu şekilde çizimi dolaşarak gözle denetlenmesi faydalı olur. Sonraki Adım Resim Üzerinden Ekleme (RUE). Eğer listenin içinde T? İle başlayan bir bir madde varsa. Bu çizimde üst üste çizilmiş cisimler var demektir. Program bu konuda sizi uyarır. Çapı tespit edilenler yeşil edilemeyenler kırmızı. Üst üste olan çizimler mavi gösterilir. Mükerrer çizim çoksa temizleyip tekrar bir tarama yapılması önerilir. 1 2 45 3

18 HC TARAMASI Tarama sırasında Zoom-Pan yapmayın autocad’e komut vermeyin. 1.Parçanın Adını giriniz. 2.Tarama tuşuna basınız. 3.Taranacak hattın örneğini gözteriniz. 4.İşaretçi örneğini seçiniz (Filtrede işaretçi varsa) 5.Text örneği seçiniz. (Taramada özelliğine dikkat edilecek text) Satır numaralarının renginin değiştiğini görüyorsunuz. Eğer Bu satır numaralarına tıklarsanız çizimin üzerinde ilgili cisme zoom yapılır. Bu şekilde çizimi dolaşarak gözle denetlenmesi faydalı olur. Sonraki Adım Resim Üzerinden Ekleme (RUE). Eğer listenin içinde T? İle başlayan bir bir madde varsa. Bu çizimde üst üste çizilmiş cisimler var demektir. Program bu konuda sizi uyarır. Çapı tespit edilenler yeşil edilemeyenler kırmızı. Üst üste olan çizimler mavi gösterilir. Mükerrer çizim çoksa temizleyip tekrar bir tarama yapılması önerilir. 1 2 35 4

19 HVAC TARAMASI Tarama sırasında Zoom-Pan yapmayın autocad’e komut vermeyin. 1.Parçanın Adını giriniz. 2.Tarama tuşuna basınız. 3.Taranacak kanal örneğini gözteriniz. 4.Kanal ayırma çizgisi örneğini seçiniz. 5.Text örneği seçiniz. (Taramada özelliğine dikkat edilecek text) Satır numaralarının renginin değiştiğini görüyorsunuz. Eğer Bu satır numaralarına tıklarsanız çizimin üzerinde ilgili cisme zoom yapılır. Bu şekilde çizimi dolaşarak gözle denetlenmesi faydalı olur. Sonraki Adım Resim Üzerinden Ekleme (RUE). Eğer listenin içinde T? İle başlayan bir bir madde varsa. Bu çizimde üst üste çizilmiş cisimler var demektir. Program bu konuda sizi uyarır. Çapı tespit edilenler yeşil edilemeyenler kırmızı. Üst üste olan çizimler mavi gösterilir. Mükerrer çizim çoksa temizleyip tekrar bir tarama yapılması önerilir. 1 2 354 Eğer boyutlar 200/300 veya 200*300 gibi verilmişse filtre bölümündeki “X” işareti yerine “/” veya “*” yazınız. Flexible kanallar için çizgi tipi filtresini devreye alınız. Eğer dairesel kanalsa alanlar dairesel hesaplanır.

20 TS TARAMASI Tarama sırasında Zoom-Pan yapmayın autocad’e komut vermeyin. 1. Parça Adını Giriniz. 2.Tarama Tuşuna Basınız. 3.Text Örneğini Seçiniz. Satır numaralarının renginin değiştiğini görüyorsunuz. Eğer Bu satır numaralarına tıklarsanız çizimin üzerinde ilgili cisme zoom yapılır. Bu şekilde çizimi dolaşarak gözle denetlenmesi faydalı olur. 1 2 Kolon Şeması Üzerinden Petek sayılarına göre radyatör sayımı. Sonraki Adım Son Düzenleme ve Aktarım.

21 RESİM ÜZERİNDEN EKLEME (RUE ) Bize lazım olan sadece çaplar listeyi düzenlemek için BC filtresini tekrar açıyoruz. Bu örnek için “-” sembolünü sembol bölümüne yazıyoruz.”-” sonraki kısım lazım. Sembol sonrasını, sembol dahil olmayacak şekilde alıyoruz. Sağ ok’a basıyoruz(Burada 2 tekrar) Benzerler toplandı liste istediğimiz şekli aldı. Listenin altında “Yok” kelimesi varsa bu çapı tespit edilemeyen nesnelerin sayısıdır. Satır numarasına basarak çizimdeki yerlerine zoom yapabiliriz. Aynı zamanda ALTGR+N kısayolu sırayla tespit edilemeyenlere zoom yapar. Tarayıcının tespit ettiği nesneye bıraktığı kırmızı veya yeşil kapalı şekle sembol diyoruz. (Blok gibi şekiller için dikdörtgen hatları belirtmek için sekizgen.) Bu işaretin varlığı sayılmış olan cisimler arasında bu nesne var demektir. Kırmızı olması etiketinin tespit edilemediği anlamına gelir yeşilse tespit edilmiştir. RUE komutu bizim bunlara dışarıdan değer atamamıza yarar. RUE komutuna basınız.(ALTGR+M) tarayıcı formunda sembol seçiniz yazısı çıkacaktır. Çizim içinde tarayıcının bıraktığı kırmızı işaretlerden başka birşeyi seçemediğinizi göreceksiniz. Form üzerindeki “SB” check işareti (Sadece Bulunamayanlar) anlamını taşır. Check yoksa hem kırmızıyı hem yeşili seçebilir yeni değer atayabilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra mouse sağ tuş veya space tuşuyla bitirin ve text’i seçin kırmızılar yeşile dönüşür. Yeşillere yeni değer atanır. Herhangi yeşil bir sembole atanmış değeri görmek için RUE komutundan sonra yeşil sembolü seçip sağ tuşa basılırsa değer iletişim formunun alt kısmında belirir. Eğer RT check kutusu işaretliyse RUE işlemi sonunda komut tekrarlanır. Sonraki Adım Son Düzenleme ve Aktarım.

22 SON DÜZENLEME VE AKTARIM RUE komutuyla bütün bulunamayanları manüel girdikten ve hatalı bulunanları düzelttikten sonra filtreyi bir kere daha açıyoruz ve listeyi tekrar düzenliyoruz. Tarama İşlemi Tamamlanmıştır. Listede istenmeyen veya eklenecek olanları satır numarası üzerinde sağ tuşla düzenliyoruz. Sektör alt-sektör pafta numarası taranan cismin adı son bir kere gözden geçiriyoruz ve her tarayıcının sol üst köşesinde bulunan üst ok tuşuna basıyoruz. Tarama sonuçları Ana forma aktarmış olduk. Her taramada kaydetmeniz önerilir.(Dosya/Kaydet). Verileriniz.met1 formatında kaydedilir. Bütün raporlarınız, bölüm bölüm keşif dosyalarınız, Excel ve Word’e döküm yapmaya hazır şekilde tek dosyada saklanır. Hangisi sayılmış anlamak için. Araçlar/Tarama Düzenleyici Hangi tarayıcının bulduğu cisimleri saklamak isterseniz onun check işaretini koyup gizle tuşuna basınız. Sayılmış olan bütün cisimler ekrandan kaybolur. Metraj ilerledikçe ekran boşalır. Tamamlandığında göster tuşuyla gizlenenleri geri getirebilirsiniz. Kopya üzerinde çalışmanız önerilir. Çizimi bu haliyle kaydederseniz. Bu özelliği kullanarak kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

23 Filtrelere Erişim Menü-Filtreler /Bütün Tarayıcıların Filtrelerinin Birlikte Görüldüğü Pencere Her tarayıcının Kendi Filtresine Ulaşmak İçin Alt Kısımdaki Yatay Ok Tuşuna Basınız. BC Taramasına Dön HC Taramasına Dön K1 Taramasına Dön TS Taramasına Dön HVAC Taramasına Dön

24 Çizimin Ön İncelenmesine Geri Dön 1- Çizimde İşaretçiler Düzenlimi ? Aynı tür nesnelerin işaretçileride aynı layer aynı renklemi çizilmiş ? İşaretçi Açıklaması ve İşaretçi Hataları Solda Görüldüğü gibi Bir Boruya Bloga veya Nesneye ait Çapı veya Herhangi bir Özelliği Göstermek için Projede Kullanılan Yönlendirme Çizgisine İşaretçi Diyoruz. Soldaki çizim aynı hat için bir yerde pembe bir yerde beyaz üstelik farklı layerda göstermiş. Önerimiz: Çizimde çok olan işaretçiyi seçiniz. Sadece Tespit Yüzdesi düşer. Bu durumda İşaretçisiz (*) taramada yapabilirsiniz. Tespit yüzdeniz çok artar. Tarama süresi uzar. İlgili tarayıcı programınız hattın etrafındaki tüm textlerle ilgilenecektir. Doğru etiketleme için işaretçisiz taramada text kriterlerini çok ayrıntılı vermelisiniz. 2- İşaretçinin konumlandırılmasında hatalar varmı ? HATALI İŞARETÇİLER ve ÖNERİLER. Soldaki çizimde; İşaretçinin ucu hedef hattan taşmış (veya eksik kalmış). Tarayıcıların kendi töleransları vardır. Tölerans aşılırsa başka bir hattın kabul edilir ve dikkate alınmaz. Tehlikeli şekilde aynı kriterlere sahip başka hatlara yaklaşıyorsa işaretçisiz(*) tarama önerilir. (*)İŞARETÇİSİZ TARAMA Filtre Ayarlarına Geri Dön

25 Attribute Bloğu Text’e Çevirme Menü /Araçlar/Text-Attr Örnek Attr Blok Düğmesine Basarak Çizim Üzerinden Bir Örnek Seçilir. Liste Seçiminizin Taşıdığı Verilerle Dolacaktır. Listede maddelere tıkladıkça istenilen ifade format kısmına formülize edilir. Bloktan çekilecek veri “&” işaretiyle başlar. Her “+” işareti bir sonraki verinin başladığını gösterir başında “&” yoksa sabit değer olarak getirir. Test düğmesine bastığınızda örnek olarak gösterdiğiniz Blok textin neye dönüşeceğini gösterir. Uygula dediğinizde bütün çizim üzerinde gösterdiğiniz örnekle aynı özellikleri taşıyan bloklar text’e çevrilir. Yaptığı işlemi hafızasında saklar. Orijinal değerler sadece başka bir yere alınıp saklanmıştır. Bu özelliği tekrar kullanmadan önce Geri Al tuşuyla çizimi orijinal haline geri getirebilirsiniz. BC Taramasına Dön HC Taramasına Dön K1 Taramasına Dön TS Taramasına Dön HVAC Taramasına Dön Ön İnlemeye Geri Dön Filtre Ayarları.Text Hataları

26 HVAC tarayıcısında sac kalınlıkları ve alanları için hesaplama yapılmaktadır. Çizim Üzerindeki kanal boyutları birimiyle ölçekle uyumlu olmalıdır. Ölçek Belirleme Tarayıcıların filtre bölümleri arasında küçük farklılıklar olmasına rağmen benzerdir. Ölçüsü Bilinen Bir Cisim (Kapı) cm olarak Çizilmiş Çizim textlerini değiştiremiyeceğimize göre (cm) olan çizimin ölçeğini 1/10 yaparsak ikisinide (mm) yapmış oluruz. BC-K1 ve TS de Ölçeğe gerek yoktur.HC tarayıcılarında. Milimetreye denk gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Kapının ölçüsü 90 (cm çizilmiş) Kanal ölçüsü 600x400 (mm yazılmış). Hesaplamaların doğru olması için aynı birimde olmalılar. 60x40 cm şeklinde verilmişse Birimin (cm) olduğunu bildirmemiz gerekir. Çizim cm ise ölçek (1/1) (mm) ise ölçek (1 / 0.1) olur BC ‘ye DönHC’ ye DönK1’e DönTS ‘ye DönHVAC ‘a Dön Çizim Ön İncelenmeye Dön Filtre Ayarlarına Dön

27 Çizimin Ön İncelenmesi  Hatların etiketlendirilmesinde işaretçi kullanılmış mı? (BC-HC-K1)  Aynı hatların işaretçileri aynı layer ve renkte mi?  Etiketlerin alınacağı text’ler Attribute blokmu Mtext veya Text ‘mi?  Aynı hatların etiket textleri aynı layer ve renkte mi?  Textlerin içeriğinde belirgin ayırt edici bir özellik varmı( Örnek: Hepsi “DN 20” şeklinde veya “EM” emiş menfezi kısaltmasıyla başlamış.  Ölçekler ve Text içindeki değerler uyumlumu?  Taranacak nesne: hepsi aynı isimdemi,aynı renk,aynı layerda mı?  Çizim İçindeki textlere gözatınız. Düzenli şekilde yazılmış olmaları TS kullanımında size avantaj sağlayacaktır. (Örnek içinde FCU geçen textler fan-coil’ ler ıcın kullanılmış. Sayılarıda zaten Fan-coil sayıları kadar.) İşaretçi Nedir ? Ölçeği Nasıl belirlerim ? Taramanızın süresi ve etiket tespit etme başarısı sadece çizimin nekadar düzenli olduğu ile ilgilidir. Filtre Ayarları. BC Taramasına Dön HC Taramasına Dön K1 Taramasına Dön TS Taramasına Dön HVAC Taramasına Dön Attribute Blok ise

28 MATCH HAKKINDA GENEL BİLGİ Match programı mekanik, elektrik mimari metrajların çıkarılmasında fiyatlandırılmasında kullanacağınız dokuz programlık bir settir. Sektördeki projelendirme çeşitliliği pek çok uygulamanın yazılımının geliştirilmesine engel olmaktadır. Match kim tarafından yapılmış olursa olsun her projeye hizmet etmeye çabalar. Haftalar sürecek işleri dakikalara indirir. Doğruluk oranı çok yüksektir. Match’in tespit yüzdesi çizimin düzenliliğine bağlıdır. Match’in hızı bilgisayarınızın hızına bağlıdır. Makinanızın bütün kaynaklarını kullanan bir programdır. Bu dokuz programdan bir tanesi merkez programdır. Altı tanesi tarayıcı programıdır. Bir tane 3D çizim ve bir tanede update - lisans programı vardır. Kullanımı basittir ama kullanıcının Match’in mantığını anlaması herşeydir. Match’in ana programını bir çevirmen. Tarayıcı programlarını bir av köpeği olarak düşünün. Ne istediğinizi doğru tarif etmelisiniz ve aradığınız şeyin bir numunesini göstermelisiniz. Tarifteki ayrıntıların fazlalığı süreyi kısaltıp doğruluğu artırır. Siz tarifinizi yapıp bir kez numuneyi gösterdikten sonra, ana program bir organizasyona başlayacak. Hedefleri paylaştıracak, hangi cins izsürücü’den kaç tanesini görevlendireceğine karar verecek. Sözünü ettiğimiz bu tarifi filtrelerden yapacaksınız. Numuneyi çizim üzerinden göstereceksiniz. Çiziminiz denetlenecek, düzenlenecek, üst üste çizilen şeyler tespit edilecek, sayılacak, ölçülecek, etiketlenecek ve size listelenecektir. Oluşturulan listeyi düzenlemenize yardımcı olacaktır match. Çok pratik bir metotla bulamadıklarınıza dilediğiniz değeri atamanıza imkan sağlayacaktır. Saydıklarınızı karıştırmamak için karartabileceksiniz ve işiniz bittiğinde. Tek bir kayıt dosyası altında tüm mahallerin listelerini saklayabileceksiniz. Excel’e Word’e çıktı alabileceksiniz. Sizi sunulan raporlarda sac kalınlıkları, alanlar boylar malzeme verileri bulunacak ve çok yakında online bunların fiyatlandırılmaları yapılmış olacak. Lisansınız ve update işleminiz ekranınızın sağ köşesinde belirecek olan kırmızı okla mtch-update programıyla kendiliğinden olacak. Başlangıca Dön

29 Text Hataları ve Öneriler Soldaki çizim aynı hat için bir yerde pembe bir yerde beyaz text kullanılmış üstelik farklı layerda göstermiş. Önerimiz: Çizimde çok olan text özelliklerini seçiniz. HATALI TEXT KONUMLAMASI ve ÖNERİLER. Filtre Ayarlarına Geri Dön Aynı Layer aynı Renk hedef text’den daha yakın başka bir text varlığı. Böyle bir durumda üçüncü filtreyi devreye alınız.( Özel text duyarlılığı) Herhangi seçiliyse bir text duyarlılığı yoktur. Dairesel seçiliyse ø, DN, inch işaretlerini arar. Özel sembolü seçerseniz 3 karaktere kadar textin içeriğinde herhangi bir yerde geçen text’e duyarlı olur.Bu örnek için ZONE4 ve ZONE2 farkı vardır. İçerikte en fazla 3 karakter özel tanıma izin olduğu için tanımlama sembolüne NE2 yazılırsa sadece ZONE2 için etiketleme yapılır.NE4 yazılırsa ZONE4 bulunur.(3 karakter 1 veya 2de olabilirdi) LAYER VE TEXT DÜZENSİZLİĞİ. Önce Etiketinizi İstediğiniz Şekle Dönüştürmelisiniz.. MTEXT veya TEXT OLMAYAN ETİKET. Atrribute Bloğu Text’e çevirme HVAC taramasında eğer ölçü(500x700) gibi değilde (500/700) yada (500*700) şeklinde verilmişse Tanımlama sembolüne (/)—(*) yazmalısınız.

30 Tarama Örnekleri BC Taraması Örneği HC Taraması Örneği K1 Taraması Örneği TS TS Taraması Örneği HVAC Taraması Örneği Match Örnek Taramalar Adlı Belgeyi Açınız.

31 Çizimin Sağ Alt Köşesinde Blok Halinde Çizilmiş Vanaları (1) Sayıp Çaplarını Tespit Etmek İçin…  Program Üzerindeki BC Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/Blok-Çap (BC) BC Tarama Örneği (sayfa 1) 1.Filtreler Doldurulur. Vanaları ilgilendiren textlerin (2) hepsi kırmızı ve radyatör dilim layer’ında. Etiketleme yapılırken kırmızı renkte “radyatör dilim” layerındaki textleri dikkate alıcaz. Text filtre layer ve renk check’işareti konuldu. İşaretçimiz (3) var hepsi cyan renginde “çap yazı” layerında. İşaretçi filtre’de layer ve renk check’işareti konuldu. Textlerin içeriğinde inch işareti çift tırnak “ işareti var. Özel sembol seçeneğini seçip tanımlama sembolüne “ yazabilirdik. Dairesel işaretleseydik. (DN, ø, “) sembollerini arardı. Bu örnekte çevrede aynı renk ve layer’a ait karışıklığa sebep olacak başka bir text yok. Herhangi dersek farkeden birşey olmaz. Kaydet Komutuyla Filtreyi kapatıyoruz. 1 2 3 4 5 6 7 7. Tarama Başlar. (7) 6. Örnek Text Seçilir. (2) 5. Örnek İşaretçi Seçilir.(3) 4. Örnek Vana Seçilir. (6) 3. Tarama’ya Basılır.(5) 2. Mahal ve Malzeme Girilir. Malzemenin bulunduğu mahal sektör ve malzemenin ismi (4) girilir. Bu örnek için liste istediğimiz formattadır. Inch’lı cinsten çaplardan oluşmuştur. Filtre ekranını tekrar açıp düzenleme yapmamıza gerek yoktur. 2. Sayfaya Geç Tarama Örneklerine Geri Dön

32 BC Tarama Örneği (sayfa 2) 8. Sağdaki resimde (8) referansla gösterilen 3 numaralı satır tuşuna basarsanız veya ALTGR+N kısa yolunu kullanırsanız tespit edilen ancak çapı bulunamamış blok nesneye zoom yapılır. Gördüğünüz gibi değer girilmemiştir. 10. Soldaki Üst Oka Basılır.(17) Daire içinde gösterilen üst okla ana dosyamıza transfer ediyoruz. 8 9. Resim üzerinden Ekleme (RUE). RUE tuşuna veya ALTGR+M e basınız. Sembol Setini seçmenizi isteyecektir. (9) Tarayıcının koyduğu kırmızı çerçeveyi seçiniz. (10) Seçiminizin bittiğini onaylamak için Mouse sağ tuşa basınız (veya space). (11) “Mevcut:Yok” demek daha önceki değeri (etiketi “Yok”) yeni değeri için text seçiniz. 1 ½” değerini ekrandan seçiniz. (12) Kırmızı olan sembol yeşile dönüştü (13) artık bir etiketi olduğunu gösteriyor. Yokların sayısı bir azaldı 1 ½” lerin sayısı bir arttı (14). Eğer RT de check işareti olsaydı. RUE komutuna tekrar girecekti. Tekrar RUE kalanları toplu şekilde (15) seçip (S.B (16) check işaretli olduğu için pencere şekilde seçimde sadece kırmızıları alır) (2”) yazan text’e tıklarsak. Liste altta görünen hale gelecektir. 9 10 11 12 13 14 16 15 17 11. Kaydediyoruz.(18) 18 Tarama Örneklerine Geri Dön 1. Sayfaya Dön 12. Araçlar/Tarama düzenleyicisi (19). 19 20 13. BC’ de check işareti varken gizle tuşuna basıyoruz (20). Sayılmış olan bloklar görünmez hale geçiyor.

33 Hatları ölçüp (1) Çaplarını Tespit Etmek İçin…  Program Üzerindeki HC Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/(HC) HC Tarama Örnek (1) 1.Filtreler Doldurulur. Boruları ilgilendiren textlerin (2) hepsi kırmızı ve radyatör dilim layer’ında. Etiketleme yapılırken kırmızı renkte “radyatör dilim” layerındaki textleri dikkate alıcaz. Text filtre’de layer ve renk için check işareti konuldu. İşaretçimiz (3) var hepsi cyan renginde “çap yazı” layerında. İşaretçi filtre’de layer ve renk check işareti konuldu. Bütün borular ısıtma boru layerında aynı renkte boruların cinsi aynı olduğu için çizgitipi filtresini devreye almıyoruz. Ölçek değerini rasgele bir boy ölçerek belirliyoruz burada çizim santimetre yapılmış. Milimetreye denk getirmek için 1/10 olmalı. Kaydet Komutuyla Filtreyi kapatıyoruz. 1 2 3 4 5 6 6. Örnek Text Seçilir. (2) 5. Örnek İşaretçi Seçilir.(3) 4. Örnek Boru Seçilir. (1) 3. Tarama’ya Basılır.(6) 2. Mahal ve Malzeme Girilir. Malzemenin bulunduğu mahal (4) sektör ve malzemenin ismi (5) girilir. Bu örnek için liste istediğimiz formattadır. Inch’lı cinsten çaplardan oluşmuştur. Filtre ekranını tekrar açıp düzenleme yapmamıza gerek yoktur. 2. Sayfaya Geç Tarama Örneklerine Geri Dön

34 8. Resim üzerinden Ekleme (RUE). RUE tuşuna veya ALTGR+M’e basınız. Sembol Setini seçmenizi isteyecektir. (8) Tarayıcının koyduğu kırmızı sembolleri topluca seçiniz. (9) Seçiminizin bittiğini onaylamak için Mouse sağ tuşa basınız (veya space). “Mevcut:Yok” (10) demek daha önceki değeri (etiketi “Yok”) yeni değeri için text seçiniz. 1 ½” değerini ekrandan seçiniz. (11) Kırmızı olan semboller yeşile dönüşmesi artık bir etiketi olduğunu gösteriyor. Eğer RT de check işareti olsaydı. RUE komutuna tekrar girecekti. (S.B (12) check işaretli olduğu için pencere şekilde seçimde sadece kırmızıları alır) Liste altta görünen hale gelecektir. HC Tarama Örnek (2) 7. Sağdaki resimde (7) referansla gösterilen 4 numaralı satır tuşuna basarsanız veya ALTGR+N kısa yolunu kullanırsanız tespit edilen ancak çapı bulunamamış blok nesneye zoom yapılır. Gördüğünüz gibi değer girilmemiştir. 9. Soldaki Üst Oka Basılır.(13) Daire içinde gösterilen üst okla ana dosyamıza transfer ediyoruz. 7 8 9 10 11 12 13 10. Kaydediyoruz.(14) 14 Tarama Örneklerine Geri Dön 1. Sayfaya Dön 11. Araçlar/Tarama düzenleyicisi (15). 15 16 12. HC’ de check işareti varken gizle tuşuna basıyoruz (16). Sayılmış olan hatlar görünmez hale geçiyor.

35 Autocad temel nesneleri şeklinde çizilmiş lavaboları (1) Saymak için…  Program Üzerindeki K1 Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/K1 K1 Tarama Örneği 1.Filtreler Doldurulur. Lavaboların (1) çapı önemli değildir. Bizi ilgilendiren sadece kaç adet olduğudur. Filtre penceresinde etiketsiz taramayı işaretleriz. Text filtre veya işaretçi filtre özellikleri pek bir anlam ifade etmemektedir. K1’in çap gerektiren taramaları için diğer taramaların örneklerini inceleyiniz. Kaydet Komutuyla Filtreyi kapatıyoruz. 2 3 6. Örnek Text Seçilir. ( Bu örnek için Herhangi biri) 5. Örnek İşaretçi Seçilir. ( Bu örnek için Herhangi biri) 4. Örnek Cisim Grubu Seçilir. (4) Max. 250 adet nesne içermelidir. 3. Tarama’ya Basılır.(3) 2. Mahal ve Malzeme Girilir. Malzemenin bulunduğu mahal sektör ve malzemenin ismi (2) girilir. Tarama Örneklerine Geri Dön 14 Hepsi Kırmızı sembolle işaretlenmiştir önemli olan sayısıdır. “Yok” yerine Lavabo yazıp ana listeye aktarıyoruz.

36 Örnek Attr-Blok (3) tuşuna basılarak çizimden örnek bir Attr-Blok (2) gösterilir. Açılan formdaki liste Bloğun taşıdığı değişkenlerle dolacaktır (4). Liste kutularının üzerine tıklayarak istediğimiz formatı biçimlendirebiliriz. Burada “&1+x+&2” şeklinde bir format belirlenmiş (5). “&” işareti bir değişken olduğunu anlatır yani &1 demek sıra numarası 1 olan değişkendir (Kesit X). İki “+” işareti arasındaki “x” karakteri her text’de iki boyut arasına getirilecek sabit bir değerdir. (Başka birşey yazabilirdik). Son olarak “&2” değeri sıra numarası 2 olan değişkeni sembolize eder bu örnekte (Kesit Y). Formatı yazdıktan sonra test (6) düğmesine basılırsa; seçtiğiniz örnek için düzenlenmiş text nasıl çıkacak görürsünüz. Uygula düğmesine (7) basıldığında blokların gittiğini ve yerine formatını oluşturduğunuz textlerin (8) geldiği görülür. Çizimin orijinal textleri silinmemiştir. Match Att-Text saklı layerına taşınmış ve karartılmıştır. Taramanın ardından geri al tuşuyla (9) orijinal haline getirebilirsiniz. Kanalları ölçüp (1) Boyutlarını Tespit Etmek İçin.  Program Üzerindeki HVAC Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/(HVAC) HVAC Tarama Örneği (1) 1.Textler Düzenlenir. Kanal bilgilerini taşıyan textlerin (2) hepsi blok referanslıdır. Önce taramaya uygun hale getirilmeleri gerekir. Menü/Araçlar/Text-Attr 1 2 3 4 5 6 2. Sayfaya Geç Tarama Örneklerine Geri Dön 1 2 3 5 6 7 8 9 2.Filtreler Doldurulur. Ölçek değerini rasgele bir boy ölçerek belirliyoruz burada çizim santimetre yapılmış. Kesitler milimetre yazılmış aynı değere getirmek için ölçek 1/10 olmalı. Text’leri biz düzenledik hepsi aynı layer aynı renkte textler için checkleri koyuyoruz. Kanal ayırma çizgileri (10) beyaz renkli ve hepsi “kanalayırma” layerında renk ve layer check’leri koyuyoruz. Dikdörtgen kanal boyutlar arasındaki sembol “x” Kaydet Komutuyla Filtreyi kapatıyoruz. 10

37 12 2 13 11 7. Örnek Text Seçilir. (16) 6. Örnek Ayırma Çizgisi Seçilir.(15) 5. Örnek Kanal Seçilir. (14) 4. Tarama’ya Basılır.(13) 3. Mahal ve Malzeme Girilir. Malzemenin bulunduğu mahal (11) sektör ve malzemenin ismi (12) girilir. 3. Sayfaya Geç Tarama Örneklerine Geri Dön HVAC Tarama Örneği (2) 14 15 16 8. Sağdaki resimde bulunamamış olanlara zoom yapabilmek için listede etiketi “Yok” olan satırın satır tuşuna veya Altgr+N kısayoluna basılır. 9. Resim üzerinden Ekleme (RUE). RUE tuşuna veya ALTGR+M’e basılır. Sembol Setini seçmenizi isteyecektir. Tarayıcının koyduğu kırmızı sembolleri topluca seçiniz. (18) Seçiminizin bittiğini onaylamak için Mouse sağ tuşa basınız (veya space). “Mevcut:Yok” demek daha önceki değeri (etiketi “Yok”) yeni değeri için text seçiniz. 500x350 değerini ekrandan seçiniz. (19) Kırmızı olan semboller yeşile dönüşmesi (20) artık bir etiketi olduğunu gösteriyor. Eğer RT (21) de check işareti olsaydı. RUE komutuna tekrar girecekti. (S.B (22) check işaretli olduğu için pencere şekilde seçimde sadece kırmızıları alır). Aynı işlemi sağ tarafta kalan kırmızı sembolleri topluca seçip tekrarlıyoruz. Değer olarak 700x500’ü atıyoruz. Etiketler istediğimiz formatta filtre penceresini tekrar açmıyoruz. 18 19 20 21 22 1. Sayfaya Dön

38 HVAC Tarama Örnek (3) 9. Soldaki Üst Oka Basılır.(13) Daire içinde gösterilen üst okla ana dosyamıza transfer ediyoruz. 23 10. Kaydediyoruz.(24) 24 Tarama Örneklere Geri Dön 2. Sayfaya Dön 11. Araçlar /Tarama düzenleyicisi (25). 25 26 12. HVAC’ da check işareti varken gizle tuşuna basıyoruz (26). Sayılmış olan kanallar görünmez hale geçiyor (27). 27 13. Attr-Bloklar geri alınır. Menü/Araçlar/Text-Attr (28) Geri Al (29) tuşuna basılır. Çizimdeki textler eski haline döner (30). 28 29 30

39 Radyatörlerin listesini hazırlamak İçin…  Program Üzerindeki TS Tuşundan  Menü /Tarayıcılar/(TS) TS Tarama Örneği 1.Filtreler Doldurulur. Radyatörleri ilgilendiren textlerin (1) hepsi sarı ve “0” layer’ında. Listelerken sarı renkte “0” layerındaki textleri dikkate alıcaz. Text filtre’de layer ve renk için check işareti konuldu. Özel bir sembol kullanmamıza gerek yoktur.Kaydet Komutuyla Filtreyi kapatıyoruz. 1 2 4. Örnek Text Seçilir. (1) 3. Tarama’ya Basılır.(3) 2. Mahal ve Malzeme Girilir. Malzemenin bulunduğu mahal (2) sektör ve malzemenin ismi (5) girilir. 6. Bu örnek için liste istediğimiz formatta değildir Bize sadece petek sayıları lazım olsun Filtre sayfasını tekrar açıp düzenlemeleri yapıp sağ oka basarsak. (5) Tarama Örneklerine Geri Dön 3 4 5. Yanlış bulunmuş maddeleri çıkarıyoruz (4) 5 8. Soldaki Üst Oka Basılır.(7) Daire içinde gösterilen üst okla ana dosyamıza transfer ediyoruz. 9. Kaydedilir.(2) 7 6 7. Malzeme Adı Girilir. (6)

40 1 2


"1.MATCH Hakkında Genel BilgiMATCH Hakkında Genel Bilgi 2.Tarama Yönlendirme.Tarama Yönlendirme. 3.Örnek Taramalar.Örnek Taramalar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları