Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU 1.Hormon nedir? 2.Bitkilerde hormon neden kullanılır? 3.Bitki hormonları ne işe yarar? 4.Bitkisel hormon yalnız tüketiciye.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU 1.Hormon nedir? 2.Bitkilerde hormon neden kullanılır? 3.Bitki hormonları ne işe yarar? 4.Bitkisel hormon yalnız tüketiciye."— Sunum transkripti:

1 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU 1.Hormon nedir? 2.Bitkilerde hormon neden kullanılır? 3.Bitki hormonları ne işe yarar? 4.Bitkisel hormon yalnız tüketiciye mi zarar verir?

2 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU 5. Besin hırsızları nelerdir? 6. Sağlıklı yaşamanın sırrını biliyor musunuz? 7. Yaşlanmayı hızlandıran etmenler nelerdir?

3 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU 8. Yaşlanmayı hızlandıran etmenler nelerdir? 9. Tarım ilaçlarının olumsuz etkileri nelerdir? 10. Hormonlu besinleri nasıl ayırt ederiz?

4 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Mustafa İşbilen 14 Eylül İ.O.(Din Kültürü Öğretmeni)  Tülay Selçuk Öğretmendavut İ.O.(Fen Bilgisi Öğretmeni)  Hatice Metin Öğretmendavut İ.ö.O.(Sosyal BilgilerÖğretmeni)  Hasan Erfiliz Öğretmendavutİ.ö.O.(Din Kültürü Öğretmeni)

5 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Ümmihan Bildiren Öğretmendavut İ.ö.O.(Resim- İş Öğretmeni)  Halil İbrahim Akbulut Atatürk İ.Ö.O.(İngilizce Öğretmeni)

6 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Grubun lideriyim.  Gruptaki arkadaşlar arasındaki iş bölümü ve görevlendirmeleri gerçekleştirdim.Ünite plânımızı hazırlarken grubu yönlendirdim.  Sonuçlara ulaşmak için hep birlikte özveri ile çalıştık.

7 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Grubun sözcüsüyüm.  İnternette bulduğum resimler ve videolardan amaçlarımıza uygun olanları derledim.  Ünite plânının hazırlanmasında elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım.

8 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Grubun yazıcısıyım.  Bulduğumuz bilgileri, metinleri ve resimleri amaca uygun bir şekilde derledim.Araştırmalarında arkadaşlarıma yardımcı oldum. Ünite plânını yazdım.

9 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Grubun asil üyelerinden biriyim. Grup çalışması sırasında bütün çalışmalara yardım ettim. İnternetten gerekli araştırmaları yaptım.  Ünite plânının hazırlık aşamasında gerekli düzenlemelere yardımcı oldum.

10 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Grubun asil üyelerinden biriyim. Grup çalışması sırasında bütün çalışmalara yardım ettim. İnternetten gerekli araştırmaları yaptım.  Ünite plânının hazırlık aşamasında gerekli düzenlemelere yardımcı oldum.

11 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Grubun asil üyelerinden biriyim. Grup çalışması sırasında bütün çalışmalara yardım ettim. İnternetten gerekli araştırmaları yaptım.  Ünite plânının hazırlık aşamasında gerekli düzenlemelere yardımcı oldum.

12 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hormonlar tarım ve hayvancılıkta, doğal sürece müdahale edildiği için az zamanda daha çok mal üretimini,

13 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  ürünlerin daha canlı ve güzel görünmesini sağlamak ve her zaman ürün sahibi olabilmek için kullanılmaktadır.

14 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bitki hormonları dendiğinde; bitkilerde çiçeklenme, olgunlaşma, kök gelişmesi, yaprak sap ve diğer organların büyümesi, ölüm, sap uzamasının engellenmesi ya da ilerletilmesi,

15 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  meyvelerin renk alması, yapraklanma veya yaprak dökümü gibi bir çok fizyolojik olayı etkileyen ve bizzat bitkiler tarafından üretilen kimyasallar aklımıza gelmelidir.

16 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hormon kullanılarak üretilen bitki ve etler, sürekli tüketildiği zaman vücuttaki hormon dengesi bozulabilmekte ve bunun sonucunda bir çok hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

17 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Vücudun bağışıklık sisteminin bozulması, şişme ve yağlanma gibi durumlar, bazı vitaminlerin kullanılamaması,

18 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  hücrelerin zayıflayarak kanser hastalığına yol açılması gibi durumlar bu çerçevede sayılabilir.

19 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Aslında kimi çiftçilerimizin insan sağlığını göz ardı ederek, daha fazla ürün elde edebilmek için hormonlara başvurmaları kendilerine de zarar vermektedir.

20 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bir kere, sahip oldukları topraklar kirlenmektedir. İkinci olarak, halkın bu konuda bilinçlenmesi sonucunda bu ürünlere talep azalmakta ve fiyatlar düşmektedir.

21 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hormonlar besin bozukluklarına neden olabilir.

22 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bununla da kalmayıp aynen bir hırsızın arkasında dağınık, toplanması gereken bir ev bırakması gibi vücudunuza yük bindiriyorlar. Bu besin hırsızları kimler, görelim;

23 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Çay  Kahve  Kolalı içecekler  Gazlı içecekler  Sigara

24 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Alkol  Antibiyotikler  Stres  İlaç tedavileri  Trankilizanlar (yatıştırıcılar)

25 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  İnsan ömrünü uzatan kanıtlanmış tek faktör: Kalori kısıtlamasıdır  Hormon seviyemizi yükseltmek için akşam öğününü erkene çekin(18:00) ve erken yatın(22:00-23:00) 

26 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Sağlıklı yaşlanmak isteyen bir insanın 35 yaşından itibaren günlük Cvit, Evit, multivitamin, antioksidan ve mineral alması gerekir.

27 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Aslında insan ömrünün 120 yıl olduğu saptanmış. İki tür yaşlanma var. Birisi çevresel etkilere bağlı olmaksızın devam eden ve genetik kodumuzda belirlenmiş olan yaşlanma,

28 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  diğeri ise dış etkiler nedeniyle (güneş, sigara, stres, beslenme bozuklukları) olan yaşlanmadır.

29 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Doğa bir eczane gibidir! Tahıl, sebze ya da meyvelerde bulunan çeşitli maddeler, vitaminler;depresyon dan tansiyona birçok hastalığa iyi gelir.

30 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Yediğimiz meyveden, etten doğum kontrol haplarına kadar birçok yolla vücuda giren hormonlar, normal hormonal dengeyi bozarak birçok olumsuz etkiye neden oluyor.

31 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Dolaylı yoldan insan vücuduna giren hormonların ilk türü DES (Dietilstilbestreral), yani büyükbaş hayvanların doğduğu anda verilen hormon.

32 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bu hormonun verilmesinin ardından hızlı bir şekilde kilo alan hayvanın etini yiyen kadınlarda adet bozuklukları ve göğüs kanseri riski artıyor.

33 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hormonlu etler aynı zamanda hamile kadınlarda doğumsal uterusa ait anomallere de sebep oluyor.

34 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bilmeden alınan hormonların ikinci türü ise kendisi hormon olmayan ama hormon gibi etki eden PCB ve benzeri tarım ilaçları.

35 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Östrojen gibi etki yapan bu ilaçlar da kadınlarda meme kanseri riskini artırırken, erkeklerde impotansa (iktidarsızlık) sebep oluyor.

36 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Sadece doğal sulara karıştığında da erkeklerde penis küçülmesine neden oluyor.

37 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bitkilerde kullanılan 2.4 D ve TCDD hormonları da doğumsal anomaller ve erkeklerde kısırlığa neden oluyor.

38 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Ayrıca kadınlarda endometriois yani karın içinde tümöre yol açabiliyor.

39 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Çiftçinin ürününü irileştirmek ve parlatmak amacıyla aşırı dozda bilinçsizce kullandığı ilaç ve gübreler, başta tiroid kanseri olmak üzere

40 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  gen bozuklukları, sinir, kalp, damar sistemi ile ilgili hastalıklar, doğum bozuklukları gibi uzun vadede değişik hastalıklara yol açar.

41 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Artık kullanılmayan DDT hormonu ise böbreküstü bezlerinin çalışmasını engelliyor.

42 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şebnem Ellialtıoğlu,

43 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  yaygın inanışın aksine ''domates, kabak ve patlıcan dışında, hiç bir sebze ve meyve üretiminde hormon kullanılmadığını'' söyledi.

44 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Ellialtıoğlu bu arada, Türkiye'de meyve tutumunu sağlamak için, çilekte hiç bir zaman hormona gerek olmadığını bildirdi.

45 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Prof. Ellialtıoğlu, zirai ilaç kalıntısı konusunda ise durumun farklı olduğunu, bu sorunun çözümü için,

46 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  üreticilerin bilinçlendirilmesi yanında, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın denetim mekanizmalarını kuvvetlendirmesi gerektiğini vurguladı.

47 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Prof. Ellialtıoğlu, hava sıcaklığının yeterli olmadığı Aralık, Ocak, Şubat aylarında, seralarda domates, patlıcan ve kabakta döllenmeyi sağlamak amacıyla,

48 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  hormon olarak nitelendirilen ''bitki gelişimini düzenleyicilerin'' kullanıldığını belirtti.

49 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Söz konusu bitkiler çiçek aşamasında iken, üzerine solüsyon şeklindeki hormonların püskürtüldüğünü anlatan Prof. Ellialtıoğlu,

50 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  meyvelerin, bu olaydan asgari 50-60 gün sonra olgunlaştığını, bu sırada hormonun sebzede parçalandığını kaydetti.

51 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  ATO'nun ve Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin hazırladığı 'Sofradaki SOS' raporuna göre,

52 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  domates, patlıcan, patates, kabak, üzüm, elma, kavun, buğday, arpa, yulaf, çavdar ve çeltikte hormon kullanılıyor.

53 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) ve Türkiye Ziraatçılar Derneği'nin (TZD) hazırladığı "Sofradaki SOS" raporuna göre,

54 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  hormon, tarım ilacı, antibiyotik, katkı maddesi ve kimyasal gübreler ölçülü kullanılmaz ve denetimi iyi yapılmazsa insan sağlığını tehdit ediyor,

55 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  hastalıklara, sakatlıklara, erken ölümlere davetiye çıkarıyor. Rapora göre, Türkiye'de 27 bin gıda sanayi işletmesinin 10 bini denetlenemiyor.

56 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Çünkü bunlardan sadece 17 bini Tarım Bakanlığı'nın gıda siciline kayıtlı. Yaklaşık 400 bin gıda satış ve toplu tüketim yeri olduğu dikkate alındığında

57 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  insan sağlığının ne denli bir tehdit altında olduğu ortada.Hormonlu kazanç uğruna Gıdalarda hormon kullanımı, halk arasında en çok tartışılan konuların başında geliyor.

58 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Rapora göre, Türkiye'de "domates, patlıcan, patates, kabak, üzüm, elma, kavun, buğday, arpa, yulaf, çavdar ve çeltik"te hormon kullanılıyor.

59 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hormon kullanımı ile ilgili pek çok rapor, iddiaların aksine salatalık ve çilekte hormon kullanılmadığını söylüyor. Raporlara göre, piliçte de hormon kullanılmıyor.

60 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Tıp çevrelerindeki yaygın görüşe göre, hormonlu bitki ve etler, sürekli tüketildiğinde vücuttaki hormon dengesini bozuyor.

61 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Tıp çevrelerindeki yaygın görüşe göre, hormonlu bitki ve etler, sürekli tüketildiğinde vücuttaki hormon dengesini bozuyor.

62 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Rapora göre sürekli hormon kullanımı konusunda vücudun bağışıklık sisteminin bozulması, şişme ve yağlanma, hücrelerin

63 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  bozulması, şişme ve yağlanma, hücrelerin zayıflayarak kanser hastalıklarına davetiye çıkarması gibi kanıtlanmamış ancak ciddi şüphelere yol açan sonuçlar bulunuyor.

64 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Rapora göre, kanser vakalarının artışında, "tarım ilaçları"nın "aşırı", "zamansız" ve "uygunsuz" kullanımının da büyük payı var.

65 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hasat zamanından belirli bir süre önce kullanımı durdurulmayan tarım ilaçlarının etkisi, yıkamayla yok olmuyor.

66 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bilinçsiz kullanılan tarım ilaçları, saç dökülmesinden kansere kadar pek çok sağlık sorununa kapı aralıyor.

67 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bu tehlike bilinmesine karşın, dünyada her yıl 2,5 milyon ton tarımsal mücadele ilacı kullanılıyor.

68 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  ABD'de yılda 293 bin, İtalya'da 43 bin, Fransa'da 41 bin, İngiltere'de 30 bin, Almanya'da 25 bin, Yunanistan'da 32 bin ton,

69 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Türkiye'de 13 bin ton "zirai mücadele ilacı" toprağa ya da bitkiye uygulanıyor. Sorun uygulamada ortaya çıkıyor.

70 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU Dengesiz beslenme hayvanlar için de zararlı İnsan sağlığı için ciddi riskler taşıyan dengesiz beslenme, hayvanlarda da neden olduğu mide dönmesi sonucu ölümlere yol açabiliyor.

71 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Türkiye'de 13 bin ton "zirai mücadele ilacı" toprağa ya da bitkiye uygulanıyor. Sorun uygulamada ortaya çıkıyor.

72 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Erciyes Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Zafer Gönülalan, Türkiye’de hormon kullanımının yaygın olmadığını,

73 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  ancak hayvanı hastalıklardan korumak için antibiyotik kullanıldığını söyledi.

74 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Gönülalan, tavuklardan insanlara geçebilen antibiyotik kalıntılarının, alerjilere ve kansere neden olabileceğine de işaret etti.

75 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Tarımsal ürünlerin çabuk büyümesi için bilinçsizce kullanılan hormonlu ilaçlar, meyve ve sebzelerin şekillerinde ve tadında bozukluklara yol açıyor.

76 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Kanserojen yapıcı etkiye sahip bu ürünleri, doğal olanlarından ayırmak için dış görünüşlerine dikkat etmek yeterli.

77 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Domates: Domates kesildiğinde içi fazlaca boşsa, meyvenin ucunda sivri memeler ve anormal bir şekle sahipse hormonlu olduğundan şüphelenebilirsiniz.

78 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Ayrıca hormonlu domateslerde dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür.

79 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Salatalık: Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince veya yan yana yapışık meyvelere dikkat edin. İçleri adeta sünger gibi, çekirdek evi de kof bir yapıya sahiptir. Yenildiği zaman tat vermez.

80 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Biber: Aşırı büyük ve etli bir görünüme sahiptir. Çekirdek evi boş, etli kısımda domatesteki gibi beyaz ve sert bir doku hakimdir.

81 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Patlıcan: Şekli bozuktur. Kenarında meme gibi şişlikler görülür. Yan yana yapışıktır. Etli kısmı sünger gibi kof olur.

82 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Patates: Şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Patateste aşırı gübre ve hormon kullanılırsa içinde kararmalar görülür.

83 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Çilek: Aşırı büyük, çift yapışık ve içleri boştur.  Karpuz: Hormonlu karpuzların çekirdek evleri boştur. Yendiği zaman aşırı nişasta kokusu verir.

84 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Sera koşullarında domates, patlıcan, kabak ve kavun üretiminde hormon kullanılmaktadır.

85 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Bayıla bayıla yediğimiz sera mahsullerinin hemen hepsi hormonlu

86 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Vücudumuzda kontrolsuz olarak büyüyen kötü huylu tümörlere kanser denir.

87 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  İhraç edilen sebze meyvelerde ilaç kalıntısı olup olmadığı denetlenirken, iç pazara sunulan ürünlerin kontrol edilmediği ortaya çıkmıştır.

88 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hormon ve ilaç kontrolü yapılmamış meyve ve sebzelerse iç piyasada hiçbir denetim olmadan satılıyor.

89 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hormon, tarım ilaçları, katkı maddeleri, antibiyotikler sonuç itibariyle toksit maddelerdir. Bu maddeler aşırı, zamansız ve uygunsuz kullanıldığında insan vücudu için tehlikeli hale gelmektedir.

90 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  Hormon kullanılarak üretilen bitki ve etler, sürekli tüketildiği zaman vücuttaki hormon dengesi bozulabilmekte ve bunun sonucunda bir çok hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

91 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  http://www.alternati vemedicine.com/ http://www.alternati vemedicine.com/  http://kadinsagligi. com/beslenme/index.htm http://kadinsagligi. com/beslenme/index.htm  http://www.ilkadimde rgisi.com/ http://www.ilkadimde rgisi.com/

92 ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU  http://www.saglikvak fi.org.tr/default.asp http://www.saglikvak fi.org.tr/default.asp  http://www.bagevi.co m/toprak.htm http://www.bagevi.co m/toprak.htm  http://www.tempoderg isi.com.tr/saglik_cins ellik/ http://www.tempoderg isi.com.tr/saglik_cins ellik/


"ÖĞRETMEN_ DAVUT İLKÖĞRETİM OKULU 1.Hormon nedir? 2.Bitkilerde hormon neden kullanılır? 3.Bitki hormonları ne işe yarar? 4.Bitkisel hormon yalnız tüketiciye." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları