Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KONULAR  Çiçeğin Kısımları  Tozlaşma ve Döllenme  Tohum ve Meyvenin Oluşumu  Çiçekli Bitkinin Hayat Döngüsü  Çimlenme ve Büyümeye Etki Eden Faktörler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KONULAR  Çiçeğin Kısımları  Tozlaşma ve Döllenme  Tohum ve Meyvenin Oluşumu  Çiçekli Bitkinin Hayat Döngüsü  Çimlenme ve Büyümeye Etki Eden Faktörler."— Sunum transkripti:

1

2

3 KONULAR  Çiçeğin Kısımları  Tozlaşma ve Döllenme  Tohum ve Meyvenin Oluşumu  Çiçekli Bitkinin Hayat Döngüsü  Çimlenme ve Büyümeye Etki Eden Faktörler  Organik Tarım  Özet  Meyve  Tohum  Tozlaşma  Çimlenme  Organik Tarım Araştır Anahtar Kavramlar SORULA R

4 Çiçeğin Kısımları Taç Yaprak: Genellikle çiçeğin renkli yapraklarıdır. Canlı renkleri ile birçok hayvanı çiçeğe çeker. Çiçek Tablası: Çanak yaprak, taç yaprak, erkek ve dişi organların üzerine dizildiği kısımdır. Çanak Yaprak: Çiçek tomurcuk hâlindeyken tomurcuğu dış etkilerden korur. Çiçek Sapı: Çiçeği bitki gövdesine birleştiren kısımdır. Başçık: Çiçek tozlarının (polenlerin) bulunduğu kısımdır. Polenler erkek üreme hücrelerini içerir. Sapçık: Başçığı taşır. Tepecik: Polenlerin dişi üreme organına yerleştiği ilk kısımdır. Dişicik Borusu: Polenlerin tepecikten yumurtalığa taşındığı borudur. Yumurtalık: İçinde bir veya birkaç tane tohum taslağı bulunur. Tohum taslağının içinde dişi üreme hücresi (yumurta) yer alır. Erkek Organ Dişi Organ

5 Tozlaşma ve Döllenme Çiçekte bulunan erkek organdaki polenlerin dişi organın tepeciğine taşınmasına tozlaşma denir. Polenler dişi organın tepeceğine rüzgar, su ve hayvanlar aracılığıyla ulaşır ve tozlaşma gerçekleşir. Yumurtalıktaki yumurta hücresi ile spermin kaynaşmasına döllenme denir. Tozlaşma Döllenme Sence tozlaşmayı sağlayan etkenler aniden yok olursa çiçekli bitkilere ne olur?

6 Tohum ve Meyvenin Oluşumu Çimlenme sırasında embriyonun gelişimi için gerekli besinleri depolayan dokunun sert bir kabukla çevrilmesiyle tohum meydana gelir. Tohumun içerisinde bulunan yumurtalık uygun şartları bulduğunda gelişerek meyveyi oluşturur. Tohum Gelişimi Meyve

7 Çiçekli Bitkinin Hayat Döngüsü Tohum Gelişimi Meyve Tozlaşma Döllenme Araştır Arpa, buğday gibi bitkilerin çiçekleri böceklerin dikkatini çekecek nitelikte değildir. Sence bu bitkiler nasıl tozlaşır? Elma ağacının çiçeğindeki polenler, kiraz ağacının çiçeğinin dişi organının tepeciğine taşınıp yerleşirse ne olur?

8 Tohumun çimlenmesiyle filiz veren yeni bitkinin gelişip büyüyebilmesi için bütün bu etkenlerin yanı sıra ışık da gereklidir. Çimlenme ve Büyümeye Etki Eden Faktörler Tohumun içindeki embriyonun su, uygun sıcaklık ve oksijen ile gelişerek yeni bir bitki meydana getirmesine çimlenme denir. Su Uygun Sıcaklık Oksijen Işık Çimlenmede gerekli olmayan ışık, bitkinin büyümesinde niçin gereklidir?

9 Organik Tarım Bitkilerin çimlenmesi ve büyümesi esnasında insanlar tarım zararlıları ile mücadele, daha çok ürün vermesi ve hızla gelişmesi için kimyasal ilaçlar kullanabilirler. Organik tarım; tarım ilaçları ve kimyasal gübreler kullanılmadan yapılan üretim biçimidir. Amaç, ürün miktarını artırmak değil canlı çeşitliliği koruyarak temiz, kaliteli ve doğal gıda üretiminin devamlılığını sağlamaktır. Organik tarımın insanlık için önemi ne olabilir?

10 1.Tozlaşma 2.Döllenme 3.Tohum ve Meyve Oluşumu 4.Çimlenme 5.Genç Bitkinin Oluşması 6.Olgun Bitkinin Oluşması 1 1 2 2 3 3 4 4 5 5 6 6 Özet Bir çiftçi olsaydın bulunduğun bölgenin en sağlıklı ve en doğal ürünlerini yetiştirmek için neler yapardın?

11


"KONULAR  Çiçeğin Kısımları  Tozlaşma ve Döllenme  Tohum ve Meyvenin Oluşumu  Çiçekli Bitkinin Hayat Döngüsü  Çimlenme ve Büyümeye Etki Eden Faktörler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları