Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AEEE PİLOT PROJE UYGULAMA TASLAK ÖNERİSİ. Amaç : Pilot olarak seçilmiş bir bölgeden, AEEE taslak yönetmeliği çerçevesinde, tüketiciden AEEE toplama sistemi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AEEE PİLOT PROJE UYGULAMA TASLAK ÖNERİSİ. Amaç : Pilot olarak seçilmiş bir bölgeden, AEEE taslak yönetmeliği çerçevesinde, tüketiciden AEEE toplama sistemi."— Sunum transkripti:

1 AEEE PİLOT PROJE UYGULAMA TASLAK ÖNERİSİ

2 Amaç : Pilot olarak seçilmiş bir bölgeden, AEEE taslak yönetmeliği çerçevesinde, tüketiciden AEEE toplama sistemi oluşturmak ve toplanan atıkların recycling yapılmasını sağlamak üzere; bir pilot proje planlamak, uygulamak, denetlemek, raporlamak ve sonucu MATRA&SENTER proje grubuna sunmak. Kapsam : Bu proje AEEE taslak yönetmeliği çerçevesinde yürütülecek olup; - Ürün sorumluluğu; Üretici, Dağıtıcı ve Satıcılar, - Tüketiciden toplama sorumluluğu; Belediye, Dağıtıcı ve Satıcılar, - Belediye, Dağıtıcı ve Satıcılar’dan toplama sorumluluğu; Exitcom - Recycling ve raporlama sorumluluğu; Exitcom olmalıdır. Uygulama süresi : 4 ay (02/2005 – 06/2005 )

3 Uygulama ve Yürütme : Başlangıçta aşağıdaki kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonla start alacak olan projede, kurum ve kuruluşlardan proje ekibi/sorumlusu oluşturulacak, başlangıç ve bitiş tarihi belirlenecek, periyodik zamanlarda toplantılar yapılacak ve projenin gidişatı değerlendirilecektir. Burada sorumluluk sahibi kurum ve kuruluşlar; - Üretici - Exitcom - X Belediyesi, - Çevre ve Orman Bakanlığı, - Tüketici

4 Proje Maliyetleri : • Projenin uygulanması sürecinde aşağıdaki maliyetler söz konusu olacaktır: - Tüketicinin belediye yada bayilere atığı ulaştırması için gerekli nakliye maliyetleri; üretici tarafından karşılanmalıdır. (tartışılacaktır) - Belediye ve bayilerden Exitcom’a atıkların ulaştırılması için gerekli nakliye maliyetleri; üretici tarafından karşılanacaktır. - Geri dönüşmeyen atıkların İzaydaş bertaraf maliyetleri; üretici tarafından karşılanacaktır. • Geri dönüşebilen atıklar için üretici’dan herhangi bir ücret talep edilmeyecek ve herhangi bir ücret ödenmeyecektir. • Exitcom, pilot bölgedeki belediyeye ücretsiz atık konteynırı tahsis edebilir.

5 Üretici’nin Analizi : - Pilot bölgede tüketiciye ürün dağıtım ve ulaştırma diyagramını belirlemelidir. Bu diyagram üzerinde atık oluşabilecek noktaları belirlemelidir. - Dağıtım yaptığı yada pilot projede toplanmasını istediği ürünlerin cinslerini, hacim ve ağırlıklarını belirlemelidir. - Proje süresince (4 ay), pilot bölgede dağıtabileceği ürün miktarını ortaya koymalıdır. (Bu veri toplanacak eski ürün miktarını belirleyebilecektir) - 2.el kullanıma (reuse) izin verip vermeyeceğini belirlemelidir. (AB Direktifi ve taslak yönetmelik 2.el kullanıma yüksek öncelik vermekte ve desteklemektedir.) - Proje sorumlusunu tesbit etmelidir.

6 EXITCOM’un Analizi : - Toplama sisteminde kullanacağı envanteri tespit etmelidir (Toplama nokta/noktalarına bırakılacak konteynır, transport için kullanacağı transport araçları, kasa, forklift, transpalet vs) - Depolama, demontaj, bertaraf sistemini ortaya koymalıdır. - Üretici’den alacağı veriler doğrultusunda toplama ve transport maliyetlerini tespit etmelidir. - Raporlama sistemini belirlemelidir.

7 Belediye’nin Sorumlulukları : - Üretici ile birlikte Toplama / Atık Kabul Noktası belirlemelidir. Exitcom bu noktaya ücretsiz olarak atık konteynırı tahsis edebilir. - Tüketiciye yapacağı duyuru sistemini belirlemelidir. (Yerel gazeteler, pankart, afiş, billboard vb. şekillerde olabilir) - Tüketici hattı / geri alma masası belirlemelidir. Atığı olan vatandaşlar bu masayı aramak suretiyle atıklarını bildirebilir. - Proje sorumlusu belirlemelidir.

8 Çevre ve Orman Bakanlığı : -Pilot bölge belediyesi ve İl Çevre Müdürlüğü gibi kurumlara, gerekli olduğu durumlarda projenin gerekliliğini ve Bakanlık tarafından desteklendiğini belirtecektir. Tüketici : - Belediye toplama noktası yada bayilere atığını verecektir. (Kendisi getirebilir veya belediye tarafından alınabilir.)

9 Distr. üretici Bayi. Tüketici. Yeşil nokta (Belediye) EXITCOM Tek.ser. Teknik servisten Belediyeye Tüketiciden Belediyeye Bayi’den EXITCOM a Belediye’den EXITCOM a RAPORLAMA AEEE Pilot proje dolaşım diyagramı MATRA ÇEVRE BAKANLIĞI ÇEVRE BAKANLIĞI Tüketiciden Bayi ye Alo Atık Hattı


"AEEE PİLOT PROJE UYGULAMA TASLAK ÖNERİSİ. Amaç : Pilot olarak seçilmiş bir bölgeden, AEEE taslak yönetmeliği çerçevesinde, tüketiciden AEEE toplama sistemi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları