Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ  TAMSAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ TAMSAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ  TAM SAYILARDA İŞLEMLERİN SAYI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ  TAMSAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ TAMSAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ  TAM SAYILARDA İŞLEMLERİN SAYI."— Sunum transkripti:

1

2  TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ  TAMSAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ TAMSAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ  TAM SAYILARDA İŞLEMLERİN SAYI DOĞRUSU TAM SAYILARDA İŞLEMLERİN SAYI DOĞRUSU  TAMSAYILARDA TOPLAMA VE ÇIKARMA İŞLEMİNDE DERSTEN ÇIKARIMLARIM TAMSAYILARDA TOPLAMA VE ÇIKARMA İŞLEMİNDE DERSTEN ÇIKARIMLARIM

3 Balık kartalı suya dalabilen tek yırtıcı kuştur. Yurdumuzda da görülen bu kuş türü 30 m yükseklikten suyun altındaki balığı görebilmekte ve suyun altında bir metreye kadar dalarak balığı avlayabilmektedir.

4 Tam Sayılarda Toplama İşlemi Tam sayılarda pullarla toplama işlemi yaparken,ilk sayı kadar pul kutuya konur.Eklenecek sayı kadar pul kutuya ilave edilir. GERİ

5  Pullar (+) işaretli ise toplanır ve sonuç (+) olarak yazılır,(-) işaretli ise toplanır ve sonuç (-) olarak yazılır.  Pullar (+) ve (-) işaretli ise,(+) ve (-) pullar birbirini yer.Arta kalan pullar işaretleri ile birlikte sonuç olarak yazılır.

6 Örnek:Erzurum’da sıcaklık 3 derece azalırsa sıcaklık kaç derece olur ? Çözüm : -- -- - -- - ---- ---- (-5)(-3)(-8)+

7 Örnek : Samsun’da sıcaklık 4 derece azalırsa sıcaklık kaç derece olur ? Çözüm : -- -- + + -- (+2)(-4)(-2)+

8 Pullarla çıkarma işlemi yaparken,ilk sayı kadar pul kutuya konur. Çıkarılacak sayı kadar kutuya (–) ve (+) işaretli pul konur.Çıkması gereken pullar kutudan çıktıktan sonra,kalan pullar sayılır. Tam Sayılarda Çıkarma İşlemi GERİ

9 Kutunun içinde (-) ve (+) işaretli kalmış olursa aynı sayıda olanlar birbirini yer.Kalan pullar işaretleri ile birlikte sonuç olarak yazılır.

10 GünlerSabahAkşam 1.gün -2 -5 2.gün -6 +2 Çözüm : 1.gün : (-2)-(-5)=? - - -- -- - - - ++ ++ + ++ + Örnek : Yandaki tabloda verilen sabah ve akşam sıcaklıkları arasındaki farkı bulalım. (+3)

11 2.Gün : (-6)-(+2)=? - - - - - - - - - - - - - - + + - - - - - - - - (-8) GERİ

12  Toplama işleminde pozitif iki tam sayının toplamı pozitif, negatif iki tam sayının toplamı negatif bir tam sayıdır.  Zıt işaretli iki sayı toplanırken büyük sayıdan küçük sayı çıkarılır,büyük sayının işareti konur.  Tam sayılarla çıkarma işlemi yapılırken birinci sayı aynen yazılır,ikinci sayının toplama göre tersi ile toplanır.

13 Tam Sayılarda İşlemlerin Sayı Doğrusunda Gösterilmesi Eklenen sayı pozitifse sağa doğru,eklenen sayı negatif ise sola doğru ilerlenir. GERİ

14

15

16 Örnek :(-3)+(-4)=? 012-2-3-4-5-6-7

17  İlköğretim 6 Matematik Öğretmen Kılavuz Kitabı  İnternet

18  Tam sayıları kavrar.  Tam sayılarla toplama ve çıkarma işlemlerini yapar.  Toplama ve çıkarmayı sayı doğrusu üzerinde gösterir.

19 DERYA AKBAYRAK GECE 2\A 110404019


" TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ TAM SAYILARDA TOPLAMA İŞLEMİ  TAMSAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ TAMSAYILARDA ÇIKARMA İŞLEMİ  TAM SAYILARDA İŞLEMLERİN SAYI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları