Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ANDROID PROGRAMLAMA Activity Ekleme İşlemi. Activity nedir ? • Windows Form uygulamalarında hatırladığımız gibi bir uygulamada birden fazla form olabilir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ANDROID PROGRAMLAMA Activity Ekleme İşlemi. Activity nedir ? • Windows Form uygulamalarında hatırladığımız gibi bir uygulamada birden fazla form olabilir."— Sunum transkripti:

1 ANDROID PROGRAMLAMA Activity Ekleme İşlemi

2 Activity nedir ? • Windows Form uygulamalarında hatırladığımız gibi bir uygulamada birden fazla form olabilir. • Android uygulamalarında da birden fazla form olabilir.Bu formlara Activity denir. • Android te ana Activity -eğer değiştirilmediyse- «MainActivity» ismindedir. • Projeye eklenen her bir Activity için şu dosyalar teker teker oluşturulmalıdır. • Kodlar için bir.java dosyası • Formun tasarımı için bir.xml dosyası

3 Activity Yapısı • Örnek uygulamamızda bir ana ekran(MainActivity) ve bir tane de ekran2 isminde ikinci bir Activity olacaktır. Ana ekran İkici ekran button1

4 .Java dosyası ekleme • Ekran2 için java dosyası ekliyoruz 1- Burada sağ tık >new>class 2- Java dosyasına bir isim veriyoruz. Bu örnekte «ekran2»

5 .xml dosyası ekleme • Ekran2 için.xml dosyası ekliyoruz(layout ekleme) 1- Layout üzerinde sağtık>new>other> 2-Android xml layoutfile seçiyoruz. 3-layoutfile isim veriyoruz.Bu örnek için «ekran2» 4-Relative layot u seçiyoruz.

6 .java dosyasını yapılandırma 1. Ekran2.java dosyasına geliyoruz. 2. public class ekran2.. Satırının sonuna 3. extends Activity cümlesini ekliyoruz. 4. Source menüsünden> Override/implement metods a tıkla «onCreate(bundle)» i seçip «ok» diyoruz Super.oncreate satırının altına setContentView(R.layout.ekran2); Kodunu ekliyoruz ! !

7 AndroidManifest.xml dosyası ayarları 1-MainActivity e ait activiy tag ının komple kopyala yapıştır yapıyoruz. 2-yapıştırdığımız activity için kırmızı ile işaretlenmiş yerleri değiştiriyoruz. ! !

8 Ana ekrandaki button u tanıtma 1.MainActivity.java dosyasına geliyoruz. setContentView(R.layout.activity_main); satırının altına Button ahmet=(Button)findViewById(R.id.button1); yazıp ahmet isminde bir buton nesnesi oluşturuyoruz. Ve nesneyi buton1 ile ilişkilendiriyoruz. 2. Butona tıklanma(dokunma) işlemini algılamak için bir Listener tanımlıyoruz ahmet.setOnClickListener(new View.OnClickListener() { @Override public void onClick(View arg0) { // TODO Auto-generated method stub startActivity(new Intent("com.example.activty2.EKRAN2")); } }); Çift tırnak arasını AndroidManifest.xml dosyasındaki ikinci ekranın { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.biz.tr/7/1950025/slides/slide_8.jpg", "name": "Ana ekrandaki button u tanıtma 1.MainActivity.java dosyasına geliyoruz.", "description": "setContentView(R.layout.activity_main); satırının altına Button ahmet=(Button)findViewById(R.id.button1); yazıp ahmet isminde bir buton nesnesi oluşturuyoruz. Ve nesneyi buton1 ile ilişkilendiriyoruz. 2. Butona tıklanma(dokunma) işlemini algılamak için bir Listener tanımlıyoruz ahmet.setOnClickListener(new View.OnClickListener() { @Override public void onClick(View arg0) { // TODO Auto-generated method stub startActivity(new Intent( com.example.activty2.EKRAN2 )); } }); Çift tırnak arasını AndroidManifest.xml dosyasındaki ikinci ekranın

9 sonuç

10 Daha fazlası için • Sbkonline.net Sbkonline.net


"ANDROID PROGRAMLAMA Activity Ekleme İşlemi. Activity nedir ? • Windows Form uygulamalarında hatırladığımız gibi bir uygulamada birden fazla form olabilir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları