Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tuğba DEMİREL www.onbirc.com/303.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tuğba DEMİREL www.onbirc.com/303."— Sunum transkripti:

1 Tuğba DEMİREL

2 İÇİNDEKİLER METOTLAR KAYNAKÇA Özellikleri Erişim Seviyeleri
Metot kullanımında dikkat edilecekler Voin C# Params C# Metotların Ref – Out Özellikleri KAYNAKÇA

3 METOTLAR Bilgisayar programlarının en büyük avantajı, kullanıcının işini kolaylaştırmalarıdır. Her bilgisayar programı bunu değişik metotlar kullanarak sağlar.

4 METOTLAR C# içerisinde küçük bir program birkaç sınıftan ve bu sınıflar ise değişik metotlardan oluşmaktadır. Dolayısı ile metotlar sınıf içerisinde değişik işler yaptırmak için kullandığımız küçük kod parçacıklarıdır.

5 METOTLAR Programlarınızda bir işlemi birden fazla tekrarlamanız gereken durumlar olur. Bu durumda aynı iş için yazılan kodu sürekli kopyala yapıştır yapmak gerekir. Kopyala yapıştır ile uğraşmamak ve kodun daha iyi performans göstermesini sağlamak için Metot kavramı oluşturulmuştur.

6 Program içerisinde yürütülen kodlar bu metot içerisinde bulunur
METOTLAR C# içerisindeki bir veya birden fazla kod bu bloklarıdır. Bir nesneni veya sınıfın programı yürütmesi için kullandığı bir c# nesnesidir. Program içerisinde yürütülen kodlar bu metot içerisinde bulunur

7 Metot kavramı bizim için yabancı bir kavram değil daha önce bir çok örneğini kullandık.
Bunlardan bazıları; Convert.ToInt16()

8 protected void Button1_Click(object sender, EventArgs e) { int a = 22; //bütün kodlar buradaki metot arasına yazılır. }

9

10 Metotların yapısal olarak bir takım özellikleri vardır.
Bunlar; Erişim seviyeleri Geriye değer döndürmesi Aldığı parametreler

11 ERİŞİM SEVİYELERİ Public : Public seviyesindeki bir metoda aynı sınıf içerisinden veya dışarıdaki sınıflardan erişmek ve değer almak mümkündür. Private : Public seviyesinin tam tersi sınıf üyelerinin hiç biri bu seviyedeki bir metoda ulasamaz. Orn. İsciler adındaki bir sınıf içerisinde maaş adında bir private bir metot tanımladınız bu metoda sınıf dışında erişmek mümkün değildir. Protected : Bu erişim seviyesi Public ve Private arasında orta seviye erişime sahip bir metottur.

12 VOİD Geri dönüş değeri olmayan metotlar Void olarak tanımlanır.
Void tanımlı bir fonksiyon için Return kullanılamaz. Eğer giriş parametresi yoksa parantez içi boş bırakılır

13 VOİD Visual C# projelerinin temel bileşeni olan formlara her biri değişik bir amaca yönelik kontroller Toolbox tan seçilip yerleştirile bilinmektedir. Üzerinde çalıştığınız forma bir Button yerleştirip tasarım anında düğmeyi çift tıklarsanız düğme için kod yazılabilinen pencere açılır ve çalışma anında düğme tıklandığı zaman işletilmek üzere bir metot kalıbı hazırlanır.

14 VOİD Bu şekilde hazırlanan metot geriye bir değer göndermediği için metot veya fonksiyon adının önüne Void deyimi yazıldı.

15 C# Metot Overloading (AşIrI yükleme)
Aynı metodun birden fazla versiyonun olmasıdır. Mesela toplama islemini yapan birden fazla metodun olması. C# içerisinde birden fazla aynı metodu kullanmak için metot overloding (asırı yükleme) yapısı vardır.

16 C# Params (Sınırsız sayıda parametre alma)
Normal metod tanımlamadan belirlenen sayıda parametrelerle işlem yapılmaktadır. Bu kısıtlayıcı bir yöntemdir. Kullanıcının gönderdiği parametreler farklı olabilir. Yani kullanıcı belirsiz sayıda parametrelerle işlem yapmak isteyebilir. Bu durumlarda parantezin içerisinde params ifadesi kullanılır ve parantez icerisine tanımlanan değisken dizi değişken olarak tanımlanır.

17 C# Metotların Ref – Out Özellikleri
Metodun parantezinde ref kullanıldığında parametrenin ilk değerinin tanımlandığı yerde mutlaka atanması gerekmektedir Ve ref tanımlanan metoda gelen parametrenin bir değerinin olması gerekmektedir.Yani bir atama isleminin gerceklestirilmis olması gerekmektedir. Metodun parantezinde out kullanıldığında parametrenin ilk değerinin olması gerekmez, Atam işlemi out tanımlanan metodun içerisinde yapılır. Metodun kullanıldığı yerde yapılmaz.

18 Kaynakça DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER =)


"Tuğba DEMİREL www.onbirc.com/303." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları