Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İlkOkul Çağındaki Çocuğun Beslenmesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İlkOkul Çağındaki Çocuğun Beslenmesi"— Sunum transkripti:

1 İlkOkul Çağındaki Çocuğun Beslenmesi

2 Beslenme ; insanın büyümesi,gelişmesi,sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması ve yaşam kalitesini arttırması için gerekli olan besinleri vucuduna alıp kullanmasıdır. Yeterli ve dengeli beslenme ; vücudun büyümesi ve gelişmesi,dokuların yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli ve dengeli miktarlarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır.

3 Okul öncesi çağında kazanılan beslenme alışkanlığı ilkokul çağına etki eder.
Bu dönemlerde özellikle hazır besinlerden ziyade yerli malların tüketilmesine özen gösterilmelidir.

4 İlkokul çağında beslenme nasıl olmalı ?
Okul çağına başladıklarında ailelerinden ilk kez ciddi anlamda ayrılan çocuklar, çevresiyle iletişiminin arttığı bir döneme girmekte ve bu nedenle yanlış beslenme okul çağından itibaren başlamaktadır. İlkokul çağı hızlı büyüme ve gelişmenin devam ettiği bir dönemdir.Bu nedenle sağlıklı bir şekilde büyümeleri için düzenli beslenme ile desteklenmeleri gerekir.

5 Okul çağında yeme alışkanlıkları ailenin beslenme alışkanlıkları tarafından etkilenmektedir.
Okulda beslenme konusunda kontrolsüz olan çocuk, yine anne ve baba çalışıyorsa eve geldiğinde kendisi, yiyecek hazırlamayla karşı karşıya kalacak ve yanlış beslenme alışkanlıkları edinecektir.

6 Bu gibi nedenlerden dolayı ilkokul çağı çocuğunun doğru beslenmesi, ailenin ve okul yönetimindeki kişilerin eğitimini gerektiren önemli bir konudur. Eğer bunlar sağlanamaz ise büyümede yavaşlama görülür. Bu yüzden veliler her zaman okul idaresi ile iletişim halinde olmalıdır

7 Yüksek yağ içerikli öğünler,
Büyüyen porsiyonlar, Yetersiz posa tüketimi, Saflaştırılmış besinler, Basit şeker kullanımı, gibi nedenlerden dolayı sağlıksız nesiller yetişmektedir.

8 Gelişmiş ülkelerdeki ölümlerin;
Koroner kalp hastalıkları Ateroskleroz Bazı kanser tipleri Serebrovasküler hastalıklar Diabetes mellitus gibi hastalıklara bağlı olması ve bu hastalıkların çoğunun başlangıcının, çocukluk dönemindeki yanlış beslenme alışkanlıklarıyla ilişkili olduğu saptanmıştır.

9 Çocuğun ; ne miktarda hangi tür besine ihtiyacı olduğunu bilmemesi düzensiz besin alımı yanlış besin seçimi besinlerin hazırlanması, pişirilmesi ve saklanmasında hatalı uygulamalar okullarda verilen ve yenilen besinlerin uygun olmayışı beslenme sorunlarına neden olmaktadır.

10 Okul Çocuğunda Beslenmenin Önemi
İtinayla takip edilen çocuk beslenmesi, okul dönemi başladıktan sonra pek de önemsenmeyen bir hal almaya başlayabiliyor. Oysaki ; Büyüme ve gelişme ilkokul çağında oldukça hızlı ve bu çağda sağlıkla ilgili çok önemli temeller atılmaya devam etmekte. Bununla birlikte daha da önemlisi yaşam boyu devam edecek davranışların büyük ölçüde şekillendiği bir dönemdir Bu hızlı büyümeyi sağlayabilmek için gerekli enerji, protein, vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinin, yeterli ve dengeli bir beslenme planı oluşturularak sağlanması gerekmektedir

11 Okul Çocuğunda Beslenmenin Önemi
Beslenme eğitimi ne kadar erken başlarsa çocuğun gelişim, zekâ düzeyi ve bağışıklık sistemi de o denli güçlenir!!.. Yetersiz ve dengesiz beslenen çocuk hastalıklara karşı dirençsiz olur, sık hastalanır ve bu yüzden okul başarısı düşer. Bu nedenle okul başarısını arttırmak, ders tekrarlarını azaltarak eğitim ve öğretimin maliyetini düşürmek gelecek nesillerin daha güçlü ve sağlıklı olmalarına temel hazırlamak için çocuklarımızın beslenmesine önem vermeliyiz

12 Okul Çocuğunun Beslenmesinin Özellikleri
Çocukların beslenmesinde ana ilke ; Yeterli ve dengeli beslemeyi sağlamak, Aile gözetiminin dışında olduğu anlarda, zararlı etkilerden ve alışkanlıklardan korumak ve caydırmak, İyi alışkanlıkları pekiştirmek ve yenilerini kazandırmak; beslenme konusunda bilinçlenmesine yardımcı olmaktır.

13 Belki de en kolay yöntem;
Çocuğumuzun evde geçirdiği zamanlarda yemek tüketimini içerik yönünden zengin ve kalorisini dengeli tutmak, Okulda olduğu dönemde okulun sağladığı yiyecekler güven teşkil etmiyorsa muhakkak yanına kendi hazırladığımız beslenme çantasını vermektir. Belki de sınırlı harçlık vermek ve verilen harçlığın çocuğa çok da belli etmeden nerelerde harcandığını takip etmektir.

14 Çocuklarda beslenme, çocuğun
yaşına, cinsiyetine, vücut ağırlığına, fiziksel aktivitesine göre düzenlenmelidir. Okul öncesi dönemde çocuğun beslenme alışkanlıklarını aile düzenlerken, ilkokul çağında ise daha çok arkadaşlar, reklamlar ve öğretmenler etkilemektedir.

15 Özellikle de, annenin çalıştığı durumlarda,
çocuklar okul çıkışı çevrede bulunan satıcılardan ; simit, sandviç, pamuk helva, tatlı, patlamış mısır gibi yiyecekler alarak veya evde kendi kendine gelişigüzel yiyecek hazırlama sonucu yanlış beslenme alışkanlıkları edinmektedir. Oysaki çocuk eve gittiğinde yalnız da olsa kendisine daha önceden hazırlanan yemekleri yemesinin çok daha doğru olduğu kuralına uymasının şart olduğunu bilse, yanlış yiyeceklere yönelmeyecektir.

16 Gelişimi ve harcadığı enerjiyi
karşılayabilmesi için, çocuk yeteri kadar beslenemiyorsa saydığımız bu yanlış besinlere yönelmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle,çocuğun beslenmesinin yeterli olup olmadığı bir Çocuk Hekimi , Diyetisyen, Psikolog vb tarafından mutlaka takip edilmelidir

17 GEREKSİNİMLER Enerjinin ; % 12-15’i proteinden,
Enerji Gereksinimi (1-10 yaş )= 1100 kalori + Her yaş için 100 kalori Örneğin 6 yaşında ; (6x100) = 1700 kalori Enerjinin ; % 12-15’i proteinden, % 55-60’ı karbonhidratlardan, % 25-30’u yağlardan gelmelidir.

18 BESİN GRUPLARINA GÖRE GÜNLÜK YENİLMESİ GEREKEN YİYECEKLER
Süt,yoğurt,peynir,ayran,sütlü tatlılar gibi süt ürünleri Okul çağı çocuğu günde 3-4 porsiyon süt grubundan almalıdır. 1 porsiyon miktarları  -1 su bardağı süt -1 dilim beyaz peynir -1 kase yoğurt

19 2. GRUP Et,tavuk,balık,yumurta, kurubaklagiller
Bu gruptaki besinlerin her birinden veya birkaçından her gün 2-3 porsiyon tüketilmelidir. 1 porsiyon miktarları -1 köfte büyüklüğünde et,tavuk,balık -4 yemek kaşığı kurubaklagil yemeği -1 haşlanmış yumurta

20 3.GRUP Sebze ve meyveler  Bu gruptan her gün en az 5 porsiyon alınmalıdır. 1 Porsiyon miktarları  -Küçük boy 1 adet portakal,elma,armut,muz gibi meyveler  -Kayısı,erik, çilek gibi meyvelerin 3-6 adeti. -Orta büyüklükte 1 adet patates yada havuç ml taze sıkılmış meyve suyu -2-3 su bardağına denk gelen doğranmış yeşil sebzeler

21 4. Grup Ekmek ve makarna,bulgur,irmik gibi tahıl ürünleri
Bu gruptan okul çağı çocukları vücut ağırlıklarına göre 3-6 porsiyon almalıdır. 1 porsiyon miktarları  -1 ince dilim ekmek. -Yarım hamburger ekmeği kaşık pişmiş;pirinç, makarna veya bulgur. -1 küçük dilim börek

22 Kahvaltı önemli mi? Günün en önemli öğünü Okul başarısını ve mental iyilik durumunu arttırır. Farklı teoriler: Pek çok makro-mikronutrientin ve esansiyel yağ asitlerinin alınması Gece boyunca aç olan vücudun kahvaltı ile enerji alması Beyin için gerekli olan glukozun sağlanması Düzenli beslenme / öğün = düzenli hayat (Kahvaltı bu denklemin bir parçası)

23 Kahvaltı önemli mi? Bellek üzerine etkili 30 dk çalışma süresince
Dikkatlerini daha iyi topladıkları Daha iyi hatırladıkları Yanlış yapmadıkları görülmüş 2 saat sonra bile dikkatlerinin daha iyi oldukları görülmüştür.

24 Kahvaltıda ne yemeli? Ayaküstü veya yolda giderken değil, sofrada aile bireyleri ile birlikte yapılmalı Kahvaltıda peynir ve yumurta olmalı Ekmeğe tereyağı/ margarin sürmek yetmez Fazla enerji alır ve şişmanlar Yağ yerine peynir tercih edilmelidir. Peynirli, domatesli tost yapılabilir. İçecek: Süt, ıhlamur, bitki çayları, taze sıkılmış meyve suyu Kahvaltıda süt istemezse bir ara öğünde içmeli

25 Kahvaltıyı İhmal Etmeyelim!
Çocukların kahvaltı yapmamasının başlıca nedenleri; çocuğun canının kahvaltı yapmayı istememesi ve özellikle kahvaltı etme alışkanlığı olmayan annenin çocuğa da bu alışkanlığı kazandıramaması ya da çocuğun sabah erken kalkamaması yer almaktadır.

26 -Bir çocuk akşamları düzenli olarak uyku saatini netleştiremiyorsa,
-Erken yatmayı alışkanlık haline getiremiyorsa, -Sabah uyanmakta güçlük çekecektir ve okula yetişebilmek için kahvaltıdan vazgeçecektir.

27 Oysaki tüm gece süren açlık sonrası yeni bir günün başlangıcında, çocuğun güne hazırlanabilmesi için mutlaka kahvaltı etmesi şarttır. Aksi takdirde ; -kendini güçsüz hisseden çocuğun başı döner, yeterli enerji oluşmadığı için dikkat eksikliği oluşur, -çalışma ve öğrenme yeteneği azalır. Bu da okuldaki başarısını olumsuz etkiler.

28 Sağlıklı beslenme için üç öğünü düzenli tüketmek çok önemlidir.
Büyüme çağında ara öğünlerde de süt, ayran,meyve, taze sıkılmış meyve suyu, peynirli ekmek vb. besinlerin tüketilmesi uygundur.

29 Okulda Beslenme : Ev yemekleri yerine kantin
besinleriyle beslenmek yanlış Ambalajlar cezbedici Çocuk için gerekli vitamin ve mineralleri içermez (vitamin- mineral ¯, tuz-enerji ­) Gıda katkı maddeleri içerir

30 Gıda Katkı Maddeleri Zararlı mıdır?
Katkı maddeleri kimyasal maddeler olduğu için belirli bir sınırın üstünde alınmaları sağlığa zararlıdır Gıda katkı maddeleri duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlar, deri döküntüleri ve astıma neden olabilir

31 Okulda öğle yemeği verilmiyorsa;
Okula götürülecek beslenme çantası 4 besin grubunda bulunan besinlerden seçilerek hazırlanabilir. Bu çantada sulu yemekleri taşımak zordur. Dengeli bir şekilde hazırlanmış ekmek arası yiyeceklerle de sağlıklı beslenilebilir.

32 1. grupta bulunan besinlerden seçerek ekmek arasına konulabilir
Bunun yanına alacağınız, 2. gruptaki iyi yıkanmış sebze veya meyveler vitamin ihtiyacımızı karşılayacaktır.  İçecek olarak okul kantininden alacağınız ayran veya süt iyi bir seçim olacaktır. 

33 BESLENME ÇANTASININ HER GÜN ÇOK İYİ TEMİZLENMESİ GEREKTİĞİNİ UNUTMUYORUZ !

34 Obezite Riski Yüksek Hamburger, patates kızartması ve pizza yerine: peynirli-domatesli tost Kola yerine: süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve su Hazır meyve suları yerine: meyvenin kendisi

35 FİZİKSEL AKTİVİTE ŞART!
*Yürüme, koşma, yüzme, basketbol, voleybol bu dönemde yapılacak sporlara örnek olarak verilebilir. Bu dönemde çocuğu spora yönlendiriken mutlaka fiziksel uygunluk testleri yapılmalı, uygun olan spor belirlenmeli ve çocuğun yapmak istediği spor göz önünde bulundurulmalıdır

36 Okul Çocuklarında Görülen Beslenme Bozuklukları ve Neden Olduğu Sorunlar
Yapılan araştırmalarda çocukların okulda hamburger, tost, kola, çikolata, cips, simit, çubuk kraker, kek vb. yiyecekleri çok sık tükettikleri saptanmıştır. Ülkemizde bulunan bu yaş grubundaki 13.5 milyon çocuğun % 16’sında beslenme bozukluğu görülmektedir..!!

37 - Vitamin yetersizliği - Diş çürükleri - Bağırsak parazitleri
Buna bağlı olarak çocuklarda; - Vitamin yetersizliği - Diş çürükleri - Bağırsak parazitleri - Demir yetersizliğine bağlı kansızlık - Gelişim geriliği ve kısa boyluluk - İştahsızlık ve zayıflık - Dikkat süresinin azalması ve algılama sorunu - Öğrenmede güçlük - Okulda devamsızlık - Aşırı enerji alımı ve yetersiz hareket nedeniyle oluşan şişmanlık ve bunu takiben yetişkinlikle de devam eden birçok sağlık sorunu görülmektedir.

38 Bu dönem çocuklara yapılacak
ÖNERİLER: GÜNDE İKİ SU BARDAĞI SÜT İÇİNİZ HER GÜN DÜZENLİ KAHVALTI YAPINIZ. GÜNDE EN AZ ÜÇ ÖĞÜN YEMEK YİYİNİZ. ÖĞÜN ATLAMAYINIZ. ÖĞÜN ARALARINDA ŞEKERLİ BESİNLERİ TÜKETMEYİNİZ.

39 AÇIKTA SATILAN BESİNLERİ SATIN ALMAYINIZ.
YEMEKLERDEN ÖNCE ELLERİNİZİ MUTLAKA YIKAYINIZ ÇİĞ SEBZE VE MEYVELERİ BOL SU İLE YIKADIKTAN SONRA YİYİNİZ. AĞIRLIĞINIZIN BOYUNUZA UYGUN OLMASINA DİKKAT EDİNİZ. SAĞLIKLI OLMAK İÇİN SPOR YAPINIZ.

40 TEŞEKKÜRLER…


"İlkOkul Çağındaki Çocuğun Beslenmesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları