Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT"— Sunum transkripti:

1 EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT

2 EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT
  TOPRAK ANA   DEVLETLER NASIL GELİŞİR?   KOL GUCUNDEN MAKINA GUCUNE GEÇİŞ   HİÇ BİTMEYEN DESTEK   NASIL EGİTİM GÖRDÜLER?   MESLEĞİMİ NASIL SEÇMELİYİM?

3 TOPRAK ANA İnsanoğlunun varlığını sürdürebilmesi toprağa bağlı
olduğundan insanlık tarihi boyunca toprak önemini yitirmediği gibi,uğruna savaşlar bile yapılmıştır.

4 AŞAĞIDA BU DESTEKLERE ÖRNEKLER GÖRMEKTESİNİZ
1-doğrudan gelir desteği 2-hububat desteklemesi 3-prim uygulamaları 4-faiz indirimli tarımsal krediler 5-kırsal kalkınma yatırım desteği 6-tarım reformu uygulama projesi

5 TARİHTE TOPRAK YÖNETİMİ
İlk cağda yılları arasında yasayan hititlerde toprak devletindi kral bu toprakları ekip üretim yapılmak üzere komutan ve vali gibi görevlilere veriyordu. Selçuklularda tarım topraklarına ikta denilirdi.

6 ikta sistemının faydaları
Merkez ordusu güçlenmıstır ikta topraklarındaki üretim denetim altına alınmıştır. Devletin önemli giderleri karşılanmıştır Osmanlılarda toprağın sahibi devletti ancak  çiftçinin vermekle yükümlü olduğu vergiyi devlet değil devlet adına maaş karşılığı bir görevli alırdı.

7 TIMAR SİSTEMİNİN FAYDALARI
Tımar sistemi Osmanlı Devleti’nde toprak üretiminde devamlı bir verimlilik sağlamış ve hazineye yük olmadan güçlü ordulara sahip olmayı mümkün kılmıştır.

8 DEVLETLER NASIL GELİŞİR ?
Ticarette pazara yakın olmak her zaman önemli olmuştur.Ticaret yolları için zaman zaman birbirleriyle savaşmışlar zaman zaman da aralarında anlaşmalar yapmışlardır

9     Coğrafi Keşifler Avrupalılar İçin yararlı ve karlı olurken doğudaki ülkeleri nasıl etkilemiş olabilir Coğrafi keşiflerle Ümit Burnu’nun bulunmasıyla Akdeniz ticareti önemini kaybetmiş ve doğu ülkeleri ekonomi kayba uğramışlardır.

10 KOL GÜCÜNDEN MAKİNE GÜCÜNE GEÇİŞ
18. yüzyıla kadar üretim, insan ve hayvan gücüyle yapılıyordu. Üretimde teknolojik aletlerin kullanılmaya başlanmasıyla durum değişti. İnsan ve hayvan gücüne dayalı üretimden makineyle   üretime geçiş olan Sanayi İnkılabı böylece başlamış oldu.

11 HİÇ BİTMEYEN DESTEK      Tarih boyunca varlıklı Türkler, toplumsal dayanışma ve yardımlaşmaya katkı sağlamak amacıyla vakıflar kurmuşlardır. Her yıl mayıs ayının ikinci haftası ile başlayan Vakıflar Haftası, 2006 yılının “Vakıf Medeniyeti Yılı” ilan edilmesi nedeniyle daha büyük bir coşku ile kutlandı.

12   NASIL EĞİTİM GÖRDÜLER      Ahilik, Anadolu’da 13. yüzyılda kurulmuş esnaf ve sanatkarların birliğine denir. Ahilikte usta-çırak sistemi vardı yaşındaki çocuk, velisi tarafından yeteneklerine uygun bir sanat faaliyeti gösteren ustanın yanına çırak olarak verilirdi.

13 Medrese     Ders okunan yer anlamına gelen medresede, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun ilk dönemlerinden itibaren ilim ve kültür alanında çalışmalar yapıldığı bilinmektedir.                                       Osmanlı Devleti’ndeki bazı medreseler ve kuruluş yılları        1330 İznik Medresesi        1335 Bursa Medresesi        1385  Hüdavendigar Medresesi        1399 Yıldırım Medresesi        1413 Edirne Eski Camii        1471 Fatih Medresesi        1557  Süleymaniye Medresesi

14 MESLEĞİMİ NASIL SEÇMELİYİM?
       Meslek seçerken şu sorulara cevap verebilmemiz gerekir:           1. Neler yapabilirim?           2.Neleri yapmaktan hoşlanırım?           3.Nasıl bir karaktere sahibim?           4.Ne istiyorum?           Eğitim kurumlarının programları çağın gereklerine uygun olarak yenilenir, okullar da eğitim öğretim faaliyetlerini bu programlar doğrultusunda gerçekleştirirler.


"EKONOMİ VE SOSYAL HAYAT" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları