Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Masterversion 13 ENDÜSTRİYEL YAZILIM UYGULAMALARI ROBOSOFT KONTROL VE BİLİŞİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Masterversion 13 ENDÜSTRİYEL YAZILIM UYGULAMALARI ROBOSOFT KONTROL VE BİLİŞİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ."— Sunum transkripti:

1 Masterversion 13 ENDÜSTRİYEL YAZILIM UYGULAMALARI ROBOSOFT KONTROL VE BİLİŞİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ.

2 Masterversion 12 MES NEDİR?  Manufacturing Execution System  Üretim Yürütme Sistemi  Fabrika sahası ve ERP sisteminin entegrasyonunu sağlayan yazılımlara verilen addır.  Uygulama alanları, makina parkları, enerji santralleri, otomotiv sektörü vb.  MES dijital fabrika üçgeninin alt yapısını sağlayan temel taşlardan bir tanesidir. MICROSOFT.NET MES YAZILIMI

3 Masterversion 12 DİJİTAL FABRİKA NEDİR?  ERP’den çıkan iş emri sürecinden fabrikadaki üretim sahasına kadar olan süreç dijital fabrikanın üçgenini oluşturur. MICROSOFT.NET MES YAZILIMI

4 Masterversion 12 ÖRNEK VERMEK GEREKİRSE. MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  ERP programına sahip firmalarda sistem işleyişi, gelen siparişler bir havuzda toplanır. Bu havuzda toplanan siparişe, özel ürünler üretilmektedir. Böylece stok maliyetini azaltarak müşteriye özel ürün üretme mantığı yerleşmektedir.  Örneğin bir müşteri bir otomobil bayiine gidip kendi isteğine uygun renk, aksesuar seçimini yapar ve otomobilini sipariş eder.

5 Masterversion 12 SİPARİŞ GİRİŞİ. MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  ERP ye kayıt olan sipariş ilk olarak ERP veritabanında sipariş havuzuna düşer.  Operatörler veya robotlar işleme başlamadan önce sipariş havuzundan üretilecek otomobilin detayları sistemden otomatik olarak geldiği için otomobile gerekli aksesuarlar takılır ve rengi verilir. Bu işlemler arasındaki süreç MES yazılımı tarafından kontrol edilir.

6 Masterversion 12 ÜRÜN ÜRETİMİ. MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  Üretilen ürün müşterinin istediği özelliklerde olup artık stoklara girmiştir. Böylece elimizde müşterinin isteğine uygun bir ürünü tutmamıza gerek kalmamaktadır. Buda stok maliyetlerini düşürmekte ve müşteri memnuniyeti en üst seviyelere taşımaktadır.

7 Masterversion 12 SİSTEM VERİMLİLİĞİ VE ANALİZLER. MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  Aslında bu süreci takip ederken sistem verimliliğinide ölçmek ayrı bir konudur. Arıza süreçlerinin takibi bu konuda önem arz etmektedir.  Arıza takibi raporları üretim takibi yazılımlarının vazgeçilmezidir.  Enerji hesaplamaları o ürünün fiyatının hesaplanmasında en önemli kriterlerdendir. Bu tarz raporları raporlama yazılımlarından almanız mümkündür.

8 Masterversion 12 MES VE ÜRETİM TAKİBİ YAZILIMLARININ FAYDALARI MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  ERP den gelen siparişe göre üretimi kontrol etme ve stok maliyetlerini düşürme.  Arıza takibi yaparak operatör ve makina çalışma verimliliğini ölçme.  Enerji ölçümü yaparak ürün üretildiğinde makinenin ne kadar enerji harcadığı analizini yaparak fiyatlandırmada kolaylık sağlar.  Operatör süreçlerinin kontrolü çalışma saatleri ve verimliliğinin ölçümü.  Reçete kontrolü ile makine çalışmasının ürüne göre değişik çalışarak ürün farklığını sağlaması.

9 Masterversion 12 GENEL YAPI MICROSOFT.NET MES YAZILIMI

10 Masterversion 12 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  İstenildiği takdirde mobil cihazlara entegre yazılımlar aracılığıyla sistemleri kontrol edebilir veya sistem bilgilerini alabilirsiniz. Böylece ana merkeze bağımlı olmadan makine kontrolünü sağlayabilirsiniz.

11 Masterversion 12 MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  Eğer makine üzerinde var olan PLC’lerin yazılımları biliniyor ise PLC’lerden gerekli olan bilgiler çekilir. Buda sistemin daha robust yapıda olmasını sağlayacak ek maliyetleri ortadan kaldıracaktır.  Her türlü ERP sistemine ve PLC sistemine entegre edilebilir yapıdadır. Microsoft.net platformunda geliştirilen yazılım tüm platformlarda çalışma özelliğine sahiptir. DİĞER MES SİSTEMLERE GÖRE AVANTAJLARI

12 Masterversion 12 REFERANS PROJE MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  NEXANS projesinde kurulan yapıda, ERP den makine başında çalışan operatörün makineyi çalıştırmasına kadar olan süreç Scada’nın kontrolünde gerçekleşmektedir.  Makinenin çalışma izninin alınması, arıza durumları, üretilen malzemeye ait enerji ve kalite bilgileri Scada tarafından kontrol edilmekte, ERP ve raporlama veritabanına kaydedilmektedir.

13 Masterversion 12  Uygulama bir server üstünde çalışmakta ve web üzerinden de makineler online izlenebilmektedir.  Veri tabanı olarak SQL Server 2000 yazılımı kullanılmıştır.  Yöneticilere özel raporlama programı düzenlenmiştir.  Scada programı, Dinamo ERP programıyla entegre çalışarak makineleri kontrol etmektedir. ÖZELLİKLERİ MICROSOFT.NET MES YAZILIMI

14 Masterversion 12 SİSTEM YAPISI MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  Projede 1 master S7-300 PLC, slave olan makinelerde S7-200 PLC bulunmaktadır.  Projede haberleşme için Ethernet ve Profibus altyapısı kullanılmıştır.  S7-300 ve SCADA birbirlerine ethernet hattı üzerinden bağlıdır.

15 Masterversion 12  Ekrandaki kutucuklar vasıtasıyla renklere göre makinanın çalışma durumu gözlenir.  Üstteki mor çizgide profibus hattındaki kopukluk izlenmektedir.  PC zamanı ile PLC’lerin zamanı senkronize edilebilmektedir.

16 Masterversion 12  En üstteki sekmeler vasıtasıyla makine gruplar arası geçişler yapılabilir.

17 Masterversion 12  Ana ekranda makinelerin üzerine tıklandığında o makineye ait 24 saatlik değişimler gösterilmektedir.

18 Masterversion 12  Ayrıca ek olarak web ve windows ortamında raporlama yazılımları projelendirilmiştir.  İsteğe uygun olarak tasarlanan raporlar pdf veya yazıcıya dökülebilme özelliğindedir.  Bütün raporlar müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir.

19 Masterversion 12 REFERANS PROJE MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  VAN BELEDİYESİ kablosuz debimetre izleme programının amacı Van ilindeki su kullanım kaçaklarının raporlanmasıdır. Sistem GPRS teknolojisi kullanılarak 25km2 lik alanda veriler okunup SQL serverda depolanmaktadır. VAN BELEDİYESİ DEBİMETRE İZLEME

20 Masterversion 12  Uygulama bir server üstünde çalışmakta ve web üzerinden de debimetreler online izlenebilmektedir.  Veri tabanı olarak SQL Server 2008 yazılımı kullanılmıştır.  Yöneticilere özel raporlama programı düzenlenmiştir. ÖZELLİKLERİ MICROSOFT.NET MES YAZILIMI

21 Masterversion 12 SİSTEM YAPISI MICROSOFT.NET MES YAZILIMI  Sistemde toplam 10 nokta bulunmaktadır. 10 noktadan veriler okunmakta ve raporlamalar için gerekli datalar OPC server aracılığı ile internetten alınmaktadır. VAN BELEDİYESİ DEBİMETRE İZLEME

22 Masterversion 12  Van ilindeki depolar ve GPRS noktalarının tümü ana ekranda özet olarak verilmektedir.

23 Masterversion 12  Raporlamalar windows ekranında yöneticilere özel olarak tasarlanmıştır. Yöneticiler istediği veriyi trend olarak ve excel olarak çıktısını alabilmektedir.

24 Masterversion 12  Raporlamalar web olarak yöneticilere özel olarak tasarlanmıştır. Yöneticiler istediği veriyi internet üzerinden raporlayabilmektedir.

25 Masterversion 12  Toplam debiyi internetten raporlama görüntüsü.

26 Masterversion 12 TEŞEKKÜRLER


"Masterversion 13 ENDÜSTRİYEL YAZILIM UYGULAMALARI ROBOSOFT KONTROL VE BİLİŞİM HİZMETLERİ LTD. ŞTİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları