Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MICROSOFT EXCEL Sık Kullanılan Fonksiyonlar ve Uygulamaları Mesut ŞEN Nisan 2014.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MICROSOFT EXCEL Sık Kullanılan Fonksiyonlar ve Uygulamaları Mesut ŞEN Nisan 2014."— Sunum transkripti:

1 MICROSOFT EXCEL Sık Kullanılan Fonksiyonlar ve Uygulamaları Mesut ŞEN Nisan 2014

2 MESUT ŞEN KIMDIR? 1978 Yılında Bursa ‘da doğdum. İlk ve Orta Eğitimlerimi Bursa’da yaptım. Sakarya Üniversitesi Endüstriyel Elektronik bölümünden mezun oldum. İş hayatına 1996 yılında Lise’den mezun olduktan sonra ISIŞAH A.Ş. ‘de Satınalma personeli, daha sonra Üretim planlama alanında görev yaptım. Aynı sürelerde firmanın bilgi işlem sorumluluğunu da yaptım. Daha sonra birçok yerel radyoda programcı ve teknik masa görevlisi olarak çalıştım. 1999 – 2000 yıllarında Motorola Türkiye bünyesinde Güney Marmara Bölgesi Hareketli Test Operatörü(DTO) olarak görev yaptım. 2002 yılında askerlik görevinden sonra Erişim Bilgisayar ‘da yazılımcı ve teknik personel olarak görev yaptım. 2004 yılında Çağplas A.Ş. ‘de bilgi işlem sorumlusu ve İdari İşler sorumlusu olarak görev yaptım. Bugün itibariyle Freelance olarak Masaüstü ve Web yazılım işleri yapmaktayım. İnternet Sitesi •http://www.m-sen.net Facebook •https://www.facebook.com/mesut.sen.524 E-Mail •m.sen@m-sen.net •mesutsen@İkayder.org

3 DOSYALAR VE SUNUM Bu derse ait içeriklere http://www.ikayder.comhttp://www.ikayder.com ve http://www.ikayder.com http://www.m-sen.net/dersler/İkayder/dersler/ http://www.m-sen.net/dersler/İkayder/dersler/ adreslerinden ulaşabilirsiniz… http://www.m-sen.net/dersler/İkayder/dersler/

4 KONU – 1 MıCROSOFT EXCEL ‘E HıZLı BAKıŞ - Bir alan seçmek, kolon ve satırları seçmek, kolon ve satır genişliklerini ayarlamak, - Mutlak adresleme, Hücrelere ve alanlara ad vermek, çalışma sayfası dışındaki hücreleri ve alanları kullanmak. - Köprü oluşturmak, Hücreleri biçimlendirmek, Listeyi sıraya dizmek, yazdırılacak alanı belirlemek

5 EXCEL ? Excel Microsoft tarafından geliştirilmiş ve Office yazılımı içerisinde satışı yapılan bir elektronik tablo hesaplama programıdır. İlk olarak Apple bilgisayarlar için EXCEL for Macintosh 1.0 olarak piyasaya sürülmüştür. Daha sonra farklı platformlarda da çalışmak üzere Excel 2.0 geliştirilmiştir. Ardından da bu alanda birçok yazılımı geride bırakarak günümüze kadar hayatta kalmıştır.

6 EXCEL ? 1982 yılında Multiplan adıyla piyasaya sürülmüştür. 1985 yılında Apple bilgisayarlar için Excel For Macintosh 1.0 1990 yılında Excel 3.0 1992 yılında Excel 4.0 1994 yılında Excel 5.0 1996 yılında Office 95 ismiyle Excel 6.0 (Access programları ile birlikte) Bugün Excel olarak genellikle Office 2003 (XP), Office 2007, Office 2010 ve Office 2013 (Office 365) paketleri içerisinde kullanılmaktadır. Biz bu dersimizde Office 2007, Office 2010 ve Office 2013 sürümlerini dikkate alacağız.

7 EXCEL ‘IN BÖLÜMLERI

8

9 BIR ALAN SEÇMEK Excel ‘de bir alan seçmek çok basittir. Bir alanı seçebilmek için açık olan çalışma alanında Mouse yardımıyla başlangıç noktası seçilerek Mouse sağ tuşu bırakılmadan son hücreye kadar hareket edilerek seçilebilir. Bunun dışında SHIFT tuşuna basarak son hücre Mouse ile tıklanarak bir alan seçilebilir. Klavyeden ise; SHIFT tuşu basılı halde ok tuşları ile hareket edilerek bir alan seçilebilir. Klavyeden CTRL + SHIFT tuşları basılı halde ok tuşlarına basılırsa ok yönündeki tüm alan seçilebilir.

10 BIR ALANı SEÇMEK NE IŞE YARAR? Bir alanı seçmek; seçili olan alandaki verileri(bilgileri) - Biçimlendirme - Ad vermek - Grafik oluşturmak - Fonksiyon referansı olarak kullanmak - Sıralama ve Filtreleme gibi işlemler için kullanılabilir.

11 KOLON / SATIR SEÇMEK Bir kolonu seçmek için «A,B,C…» olarak tanımlanmış olan kolon başlıkları Mouse ile tıklanarak veya klavyeden «CTRL + BOŞLUK» tuşlarına basarak seçilebilir. Bir satırı seçmek için «1,2,3…» olarak tanımlanmış olan satır başlıkları Mouse ile tıklanarak veya klavyeden «ALT + BOŞLUK» tuşlarına basılarak seçilebilir.

12 KOLON GENIŞLIĞI Bir kolonun genişliğini ayarlamak için kolon başlığı üzerinde Mouse ile gelinir başlığın sağ kısmına yaklaşıldığında kursor + şeklini aldığında sağa veya sola doğru hareket ettirilerek kolon genişliği ayarlanabilir. Kolon genişliğini içerisinde bulunan veriye uygun olarak Otomatik Ayarlanması için Mouse kursorü + halini aldığında çift tıklanarak otomatik olarak kolon genişliğinin ayarlanması sağlanabilir.

13 SATıR YÜKSEKLIĞI Bir satırın yüksekliğini ayarlamak için satır başlığı üzerinde Mouse ile gelinir başlığın alt kısmına yaklaşıldığında kursor + şeklini aldığında yukarı veya aşağı doğru hareket ettirilerek satır genişliği ayarlanabilir. Satır yüksekliği içerisinde bulunan veriye uygun olarak Otomatik Ayarlanması için Mouse kursorü + halini aldığında çift tıklanarak otomatik olarak satır yüksekliğinin ayarlanması sağlanabilir.

14 MUTLAK ADRESLEME Excel çalışma alanında bulunan her kutucuk (Hücre) bir referans numarası ile adlandırılmıştır. Bu adlandırma; bulunduğu kolonun Harfi, bulunduğu satırın numarası şeklindedir. «A9, H27, J200, AD992» gibi. Bu referans numaraları bize fonksiyonlarımızda hangi hücreler ile işlem yapacağımızı belirlemede kullanılır. Bir formülde, bir hücreye, bir alana referans verirken 4 tip referans kullanabiliriz. • Relatif : • Relatif : Bir formülü bir başka hücreye kopyaladığımızda kolon ve satır numaraları değişir. = G10 bir relatif bir referanstır. « Çünkü Excel aslında mevcut hücreden kaç satır aşağıya veya yukarıya, kaç kolon sağa veya sola referans verildiğini tutar »

15 MUTLAK ADRESLEME • Mutlak : • Mutlak : Formülü bir başka hücreye kopyaladığımızda kolon veya satır numaraları değişmez.=$A$87 • Karışık : • Karışık : Formülü bir başka hücreye kopyaladığımızda kolon veya satır numaralarından hangisi mutlak ise o sabit kalır, relatif olarak belirtilen değişir. =$H78 >>> Burada kolon adı sabit «mutlak» satır numarası «relatif» tir. =H$78 >>> Burada kolon adı relatif, satır numarası sabit «mutlak» tır. Bir formülü yazarken seçili hücreyi mutlak olarak tanımlamak için F4 tuşuna basarak mutlak hale getirebiliriz

16 MUTLAK ADRESLEME • Ad (Named Range) : • Ad (Named Range) : Ad tanımlanırken önceki üç referans tipinden hangisi kullanıldıysa o geçerli olur.

17 HÜCRELERE / ALANLARA AD VERMEK Mutlak adresleme yöntemiyle formüllerimizde sabit kalmasını istediğimiz alanları belirleyebiliyoruz. Ancak bu seferde formüllerimiz çok karmaşık ve okunması zor hal alıyor. Formül yazarken F3 tuşuna basılarak tanımlı olan alanlar görüntülenebilir!

18 ÇALıŞMA SAYFASı DıŞıNDAKI HÜCRELERI VE ALANLARı KULLANMAK Bazen verilerimiz farklı çalışma sayfalarında hatta farklı çalışma dosyalarında olabilir. Farklı çalışma sayfalarındaki verilere ‘ = ‘ ile ulaşabiliriz. Yada; Sayfaİsmi!HücreAdresi ‘Sayfaİsmi’!HücreAdresi Sayfaİsmi!HücreAdresi veya ‘Sayfaİsmi’!HücreAdresi şeklinde de ulaşabiliriz. Farklı çalışma dosyasındaki verilere yine ‘ = ‘ ile ulaşabileceğimiz gibi; ‘[ÇalışmaDosyasıİsmi]Sayfaİsmi’!HücreAdresi ‘[ÇalışmaDosyasıİsmi]Sayfaİsmi’!HücreAdresi şeklindede ulaşabiliriz =[Kitap1.xlsx]Sayfa1!A93 =‘C:\Deneme\[Kitap1.xlsx]Sayfa1’!A93 ÖRNEK

19 KÖPRÜ OLUŞTURMAK (HYPERLıNK) Hyperlink Excel kullanıcılarının kullandığı Hyperlink özelliği, Excel dosyalarımız içinde dolaşmayı kolaylaştırır.

20 HÜCRELERİ BİÇİMLENDİRMEK Excel ‘in en temel özelliği hücrelerin biçimlendirilmesi özelliğidir. Her hücre ayrı ayrı veya toplu olarak biçimlendirilebilir. Bir hücreyi biçimlendirmek için Mouse ‘un sağ tuşuna basılıp « Hücreleri Biçimlendir » tıklanabilir, yada klavyeden CTRL + 1 tuşlarına basılarak biçimlendirme menüsüne ulaşıla bilinir.

21 LISTELERI SıRAYA DIZMEK Excel ‘in 2007 versiyonları öncesinde listede bir kolona göre sıralama yapılabilirken, 2007 ve sonrası versiyonlarda birden fazla kolona göre sıralama yapılabilmektedir. Bir listeyi bir kolona göre sıralamak için kolon başlığı seçilir ve Ribbon menü üzerindeki A->Z veya Z->A butonuna tıklanarak sıralama yapılabilir. Birden fazla kolona göre sıralama yapmak için Özel Sıralama (Custom Sort) tıklanarak birden fazla kolona göre sıralama yapılabilir.

22 YAZDıRMA ALANı BELIRLEMEK Excel ‘de belirli bir alanın yazıcıdan çıktısının alınması amacıyla kullanılır. Bir yazdırma alanını belirlemek için Sayfa Düzeni sekmesinden Yazdırma Alanı butonu tıklanarak belirlenebilir.

23 KONU – 2 MıCROSOFT EXCEL SıK KULLANıLAN FONKSIYONLAR VE UYGULAMALARı

24 Excel içerisinde fonksiyonları kullanabilmek için veya hücre içerisinde = ifadesi yazılarak başlanabilir. Fx ‘e tıklantığında Excel’in tüm fonksiyonlarının listelendiği menü görüntülenir. Buradan uygun fonksiyon seçilerek gerekli verilerin yolları gösterilir. GENEL BILGILER EXCEL 2003 _________________329 adet EXCEL 2007 _________________341 adet EXCEL 2010_________________402 adet EXCEL 2013 _________________453 adet Fonksiyon bulunur. Ortalama 70 – 80 arası fonksiyon bilinerek genel birçok işlemi yapabilmek mümkün.

25 Bir formül yazılırken dikkat edilmesi gerekenler; - Formüller = ile başlamalıdır. - Formüller yazılırken boşluk kullanılmaz. - Formüller içerisinde açılan parantezlerin tümünün kapatılması gereklidir. - Formül yazılırken sabit sayılar, hücre adresleri, hücre adları ve bölge adları kullanılabilir. - Alan adları ve Hücre adlarında Türkçe karakter kullanılması tavsiye edilmez GENEL BILGILER

26 MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR MANTıKSAL VE MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR

27 Bilgisayarları üstün yapan özelliklerden birisi karar verebilme mekanizmasıdır. Bir işlemin sonucuna göre karar verip (Doğru-Yanlış) oluşuna göre sonuç üretebilirler. IF (EĞER) fonksiyonu da bir karar (Mantıksal) fonksiyondur. IF (EĞER) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Bir personelin maaşının B2 hücresine, aylık ürettiği parça sayısı D2 hücresine yazılmış olsun, personel 500 adet parçadan fazla ürettiğinde prim sistemi ile %10 ödüllendirildiğinde alacağı primi hesaplayalım. =EĞER(D2<500;0;B2*0,10) ÖRNEK =IF(Koşul;Doğruysa;Yanlışsa) =EĞER(Koşul;Doğruysa;Yanlışsa) SÖZ DİZİMİ

28 Tüm verilen koşulların doğru olup olmadığını denetler, Tümü doğru ise DOĞRU, bir tanesi yanlış ise YANLIŞ ifadesi döner. AND ( VE ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Az önceki örnekte C2 hücresinde personelin prim sistemine dahil olup olmadığını belirten E veya H ifadesinin olduğunu, personel prim sistemine dahil ise prim alabileceğini düşünerek formülümüzü yenileyelim. =EĞER(VE(C2=’’E’’,B2<500);0;B2*0,10) ÖRNEK =AND(Koşul1;Koşul2;Koşul3…) =VE(Koşul1;Koşul2;Koşul3…) SÖZ DİZİMİ

29 Tüm verilen koşulların doğru olup olmadığını denetler, Tümü yanlış ise YANLIŞ,diğer durumlarda doğru döner. OR ( YADA ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Yine aynı örneğimizi geliştirmeye devam edelim. Eğer personel aylık çalışma süresi içerisinde raporlu gün sayısı 0 dan büyükse 500 parça üretip üretmediğine bakılmaksızın prim hesaplaması yapalım. =EĞER(VE(D4=’’E’’;YADA(C2>=500;E2=0));B2*0,1;0) ÖRNEK =OR(Koşul1;Koşul2;Koşul3…) =YADA(Koşul1;Koşul2;Koşul3…) SÖZ DİZİMİ

30 Mantıksal değer DOĞRU ise YANLIŞ, YANLIŞ ise DOĞRU değerini döner. NOT ( DEĞİL ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR =NOT(Mantıksal Değer) =DEĞİL(Mantıksal Değer) SÖZ DİZİMİ

31 Excel içerisinde yazdığımız formüllerin değerleri değiştirildiğinde bazen #DIV/0!, #VALUE!, #REF!, #NULL! Gibi hatalar verir. Bu hataların listemiz içerisinde gözükmesi oldukça sinir bozucu olabilir. Bu hatalardan kurtulmak için IFERROR veya EĞERHATA fonksiyonu kullanılır. ıFERROR ( EĞERHATA ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Örnek olarak kullandığımız tabloda personelin ürettiği parçanın maaşına bölünerek birim maliyetini bulalım. =EĞERHATA((B2/C2);0) ÖRNEK =IFERROR(Değer;Hatalıysa Değer) =EĞERHATA(Değer;Hatalıysa Değer) SÖZ DİZİMİ

32 Liste içerisinde belirtilen hücrelerin değerlerinden en düşük olanı verir. MIN ( MİN ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Tablomuzdaki en düşük parça üretim sayısını bulalım. =MİN(C2:C6) ÖRNEK =MIN(C2:C8) =MİN(C2:C8) SÖZ DİZİMİ

33 Liste içerisinde belirtilen hücrelerin değerlerinden en büyük olanı verir. MAX ( MAK ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Tablomuzdaki en yüksek parça üretim sayısını bulalım. =MAK(C2:C6) ÖRNEK =MAX(C2:C8) =MAK(C2:C8) SÖZ DİZİMİ

34 Verilen değer 0 dan büyük ise aynı değeri, küçük ise pozitif değerini(+ değerini) geri döner. Basit ve çok kullanılan bir fonksiyondur. ABS ( MUTLAK ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Tablomuzdaki Halil MOR isimli personel hatalı üretim yaparak -200 adet hatalı parça üretmiş olduğunu varsayalım ve mutlak değerini alalım. =MUTLAK(C5) ÖRNEK =ABS(C2) =MUTLAK(C2) SÖZ DİZİMİ

35 Bu fonksiyona ait YUKARIYUVARLA, AŞAĞIYUVARLA,KAT, TAVAN gibi varyasyonları vardır. Biçimlendirme ile bir sayının görünen kısmını ayarlamak sayı üzerinde herhangi bir değişiklik yapmaz, sadece görünümünü değiştirir. Hesaplamalarda olduğu gibi kullanılır. Ancak YUVARLA fonksiyonu ile sayı üzerinde istenilen yuvarlama yapıldıktan sonraki hali kullanılır. ROUND ( YUVARLA ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Tablomuzda hesapladığımız birim parça maliyetini sonunda hiç küsürat olmayacak şekilde yuvarlayalım. =YUVARLA(I2;0) ÖRNEK =ROUND(Sayı;Sayı_Rakamlar) =YUVARLA(Sayı;Sayı_Rakamlar) SÖZ DİZİMİ

36 Ondalık değerleri verilen hassasiyet değerine göre yukarıya (üst değere) yuvarlar. ROUNDUP ( YUKARIYUVARLA ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Tablomuzda hesapladığımız birim parça maliyetini sonunda hiç küsürat olmayacak şekilde yuvarlayalım. =YUKARIYUVARLA(I2;0) ÖRNEK =ROUNDUP(Sayı;Sayı_Rakamlar) =YUKARIYUVARLA(Sayı;Sayı_Rakamlar) SÖZ DİZİMİ

37 Ondalık değerleri verilen hassasiyet değerine göre aşağıya (alt değere) yuvarlar. ROUNDDOWN ( AŞAĞIYUVARLA ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Tablomuzda hesapladığımız birim parça maliyetini sonunda hiç küsürat olmayacak şekilde yuvarlayalım. =AŞAĞIYUVARLA(I2;0) ÖRNEK =ROUNDDOWN(Sayı;Sayı_Rakamlar) =AŞAĞIYUVARLA(Sayı;Sayı_Rakamlar) SÖZ DİZİMİ

38 Verilen matematiksel bölme işleminden kalanı verir. MOD ( MOD ) MANTıKSAL & MATEMATIKSEL FONKSIYONLAR Tablomuzdaki çalışanların ürettiği parçaları 20 ye bölüp, kalan değeri bulalım. =MOD(C2;20) ÖRNEK =MOD(Sayı;Bölen) SÖZ DİZİMİ


"MICROSOFT EXCEL Sık Kullanılan Fonksiyonlar ve Uygulamaları Mesut ŞEN Nisan 2014." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları