Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ABDEST. Neler Öğreneceğiz? Abdest nedir? Abdest nedir? Abdestin farzları nelerdir? Abdestin farzları nelerdir? Abdest nasıl alınır? Abdest nasıl alınır?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ABDEST. Neler Öğreneceğiz? Abdest nedir? Abdest nedir? Abdestin farzları nelerdir? Abdestin farzları nelerdir? Abdest nasıl alınır? Abdest nasıl alınır?"— Sunum transkripti:

1 ABDEST

2 Neler Öğreneceğiz? Abdest nedir? Abdest nedir? Abdestin farzları nelerdir? Abdestin farzları nelerdir? Abdest nasıl alınır? Abdest nasıl alınır? Abdestin sünnetleri nelerdir? Abdestin sünnetleri nelerdir? Abdestin mekruhları nelerdir? Abdestin mekruhları nelerdir? Abdesti bozan şeyler nelerdir? Abdesti bozan şeyler nelerdir?

3 Abdest nedir? Abdest nedir? Abdest, dini bir temizliktir. Belli organları usulüne göre yıkamaktır. Abdest namazın hazırlık şartlarındandır.

4 Abdestin Farzları 1) Yüzünü yıkamak 2) Kollarını (dirsekleriyle beraber) yıkamak 3) Başının dörtte birini meshetmek, yani elini su ile ıslatarak başına sürmek 4) Ayaklarını (topuklarıyla beraber) yıkamak 1) Yüzünü yıkamak 2) Kollarını (dirsekleriyle beraber) yıkamak 3) Başının dörtte birini meshetmek, yani elini su ile ıslatarak başına sürmek 4) Ayaklarını (topuklarıyla beraber) yıkamak

5 Abdestin Alınışı 1)Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve besmele ile başlanır.

6 2)Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmak aralarının yıkanmasına dikkat edilir. Parmaklarda yüzük varsa oynatılıp altının yıkanması sağlanır.

7 3) Sağ avuç ile ağza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

8 4)Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.

9 5) Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

10 6) Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

11 7) Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

12 8) Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır.Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

13 9)Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir.

14 10)Eller ıslatılarak sağ elin şahadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.

15 11)Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir

16 12)Sağ ve sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya sağ parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

17 Abdestin Sünnetleri 1) Niyet etmek 2) Euzu ve Besmele ile başlamak 3) Evvela ellerini bileklerine kadar yıkamak 4) Bir aza kurumadan diğerini yıkamak 5) Ağzına ve burnuna üç kere su vermek

18 Abdestin Sünnetleri(devamı) 6) Kulağını meshetmek 7) Parmaklarını hilallemek, yani bir elin parmaklarını diğer elin parmakları arasından geçirip çekmek 8) Azaları üçer kere ve sırasıyla yıkamak 9) El ve ayaklarını yıkamakta parmak uçlarından başlamak.

19 Abdestin Mekruhları 1) Sağ elle sümkürmek 2) Abdest azalarından birini üç defadan fazla veya eksik yıkamak 3) Suyu yüzüne çarpmak 1) Sağ elle sümkürmek 2) Abdest azalarından birini üç defadan fazla veya eksik yıkamak 3) Suyu yüzüne çarpmak

20 Abdestin Mekruhları(devamı) 4) Güneşte ısınmış su ile abdest almak 5) Suyu çok az kullanmak veya israf etmek 6) Abdest alırken konuşmak 7) Sünnetlerini terk etmek

21 Abdesti bozan şeyler Tuvalet ihtiyacını gidermek Tuvalet ihtiyacını gidermek Ağız dolusu kusmak Ağız dolusu kusmak Uyumak veya bayılmak Uyumak veya bayılmak Teyemmüm yapan kimsenin su bulması Teyemmüm yapan kimsenin su bulması Namazda sesli olarak gülmek Namazda sesli olarak gülmek Cinsi münasebette bulunmak Cinsi münasebette bulunmak Yellenmek Yellenmek

22 Abdestle İlgili Ayet

23 “ Ey iman edenler namaza kalktığınız zaman yüzlerinizi ve dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın. Başlarınızı mesh edin ve her iki topuğa kadar ayaklarınızı da yıkayın……” (Maide Suresi 6. ayet)

24 Abdestle İlgili Hadisler

25 “Ümmetim kıyamet gününde abdest dolayısıyla yüzleri ve ayakları nurlu olarak gelecektir. O halde sizden hanginiz nurunu artırabilirse bunu hemen yapsın.” (Hadis-i Şerif) (Hadis-i Şerif)

26 “ Temizlik namazın anahtarıdır.” “ Temizlik namazın anahtarıdır.” (Hadis-i Şerif)

27 “Ümmetime zahmet vermeyecek olsaydım, onlara her namaz için abdesti emrederdim Her abdestte de diş temizleyicisi misvak kullanmalarını emrederdim.” (Hadis-i Şerif)

28 "Kim güzel bir abdest alır, sonra kalkıp farz namazını kılarsa, ayağıyla yürüdüğü, eliyle tuttuğu, kulaklarıyla dinlediği, gözleriyle baktığı ve içinden geçirdiği günahları bağışlanır“ "Kim güzel bir abdest alır, sonra kalkıp farz namazını kılarsa, ayağıyla yürüdüğü, eliyle tuttuğu, kulaklarıyla dinlediği, gözleriyle baktığı ve içinden geçirdiği günahları bağışlanır“ ( H adis-i Şerif) ( H adis-i Şerif)

29 "Sizden biriniz gayet güzel bir abdest alıp da, "Eşhedü en lâ ilâhe illALLAHu vahdehu lâ şerike leh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resûlüh," derse, ona cennetin sekiz kapısı açılır, istediğinden içeriye girer " (Hadis-i Şerif) "Sizden biriniz gayet güzel bir abdest alıp da, "Eşhedü en lâ ilâhe illALLAHu vahdehu lâ şerike leh ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve Resûlüh," derse, ona cennetin sekiz kapısı açılır, istediğinden içeriye girer " (Hadis-i Şerif)

30 Hazırlayan: Asuman YALÇIN Asuman YALÇINDKAB-21090710117


"ABDEST. Neler Öğreneceğiz? Abdest nedir? Abdest nedir? Abdestin farzları nelerdir? Abdestin farzları nelerdir? Abdest nasıl alınır? Abdest nasıl alınır?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları