Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGORTA YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGORTA YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?"— Sunum transkripti:

1 SİGORTA YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?

2 SİGORTA YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
ACENTENİZİN TEK VE ESAS İŞİNİN SİGORTACILIK OLMASINA DİKKAT EDİNİZ. TABİİ SİZE HER ZAMAN ÖZEL ZAMAN AYIRABİLMESİNİ VE EKSİKSİZ HİZMET SUNMASINI İSTERSENİZ… BU İLK TAVSİYEMİZ EN ÖNEMLİ VE EN ÇOK DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSTUR. BU NEDENLE KONUYU BİRAZ DAHA AÇMAK İSTİYORUZ:

3 SİGORTA ACENTESİ, SİGORTA ŞİRKETİ İLE SİGORTALI ARASINDA KÖPRÜ VAZİFESİ TAŞIR. BU TANIMLAMANIN ALTINI ÇİZDİKTEN SONRA NİÇİN ACENTENİZİN TEK İŞİNİN SİGORTACILIK OLMASINA DİKKAT ETMENİZİ ÖNERDİĞİMİZİ AÇIKLAYALIM. POLİÇE YAPTIRABİLECEĞİNİZ SİGORTA ŞİRKETLERİNİ SIRAYA KOYDUKTAN SONRA, ŞİRKETLER ARASI POLİÇE ÖZEL ŞARTLARINI VE TEMİNATLARINI İNCELEMENİZ GEREKİR. AYNI AD ALTINDA SUNULAN POLİÇELER ASLINDA BİRBİRİNDEN FARKLI ÖZELLİKLER SUNMAKTADIR.

4 ÖNCELİKLE HANGİ RİSKİNİZİN TEMİNAT ALTINA ALINMASINI İSTİYORSANIZ BUNA KARAR VERİN. GÜNÜMÜZDE POLİÇE TEMİNATLARI EK TEMİNATLARLA ZENGİNLEŞTİRİLMİŞTİR. ANCAK BU EK TEMİNATLARDA BİZİ OLASI RİSKLERE KARŞI KORUMA ALTINA ALIRLAR.

5 POLİÇENİZİ MUTLAKA OKUYUN
POLİÇENİZ, SİGORTA ŞİRKETİ İLE SİGORTA ETTİREN / SİGORTALI ARASINDA YAPILAN BİR SÖZLEŞMEDİR. DOLAYISIYLA HEM SİGORTA ŞİRKETİNİ HEM DE SİGORTA ETTİRENİ / SİGORTALIYI BAĞLAYICI HÜKÜMLER TAŞIMAKTADIR. BU NEDENLE, GEREK SİZE DÜŞEN YÜKÜMLÜLÜKLERİ GEREKSE SİGORTA ŞİRKETİNİN SİZE KARŞI YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN POLİÇENİZİ VE EKLERİNİ MUTLAKA OKUYUN.

6 SİGORTA GENEL ŞARTLARINI İNCELEYİN
SİGORTA GENEL ŞARTLARI, HAZİNE MÜSTEŞARLIĞINCA HAZIRLANAN VE SİGORTA TEMİNATININ KAPSAMI, SİGORTA ŞİRKETİ İLE SİGORTA ETTİREN / SİGORTALININ GÖREV VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ, ANLAŞMAZLIK DURUMUNDA TAKİP EDİLECEK PROSEDÜRLER GİBİ TEMEL KONULARA İLİŞKİN DÜZENLEMELERİ İÇEREN TEBLİĞ NİTELİĞİNDEKİ MEVZUATTIR. SİGORTA SÖZLEŞMESİNİN BİR PARÇASI OLMASI NEDENİYLE BÜTÜN SİGORTA ŞİRKETLERİ SİGORTA GENEL ŞARTLARINI SÖZLEŞME İLE BİRLİKTE MÜŞTERİYE VERMEK ZORUNDADIR.   SATIN ALMAK İSTEDİĞİNİZ ÜRÜN HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ EDİNMEK ÜZERE BU KAYNAKTAN YARDIM ALABİLİRSİNİZ. HATTA SİGORTA POLİÇENİZİ ALMADAN ÖNCE SİGORTA GENEL ŞARTINI İNCELEMENİZ SATIN ALMAK İSTEDİĞİNİZ POLİÇENİN KAPSAMI KONUSUNDA BİLGİ EDİNMENİZE YARDIMCI OLACAKTIR. SİGORTA GENEL ŞARTLARINA INTERNET ARACILIĞI İLE YA DA ADRESİNDEN DE ULAŞABİLİRSİNİZ.

7 SİGORTA POLİÇESİNDE TARAFINIZA SUNULAN TEMİNATLARIN KAPSAMINI TAM OLARAK ÖĞRENİN
SİGORTA ŞİRKETİNDEN SATIN ALMIŞ OLDUĞUNUZ POLİÇENİN SİZE HANGİ GÜVENCELERİ SAĞLADIĞI KONUSUNDA AKLINIZDA HİÇ BİR TEREDDÜT KALMAYACAK ŞEKİLDE BİLGİ EDİNMELİSİNİZ.

8 SİGORTA POLİÇENİZDE ÖZEL ŞARTLARIN NELER OLDUĞUNU İNCELEYİN
SİGORTA ŞİRKETLERİ, SİGORTA GENEL ŞARTLARINI DARALTICI OLMAMAK KAYDIYLA SİGORTA SÖZLEŞMESİNDE TARAFLARIN GÖREV VE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ GÖSTEREN ÖZEL ŞARTLAR ÖNE SÜREBİLİR. ÖZEL ŞARTLAR HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMANIZ GELECEKTE BİR SÜPRİZ İLE KARŞILAŞMAMANIZ İÇİN BÜYÜK BİR ÖNEM TAŞIMAKTADIR

9 POLİÇENİZ HAKKINDA AKLINIZA GELEN HER TÜRLÜ KONUYU SİGORTA SÖZLEŞMESİNİ DÜZENLEYEN KİŞİYE SORUN
POLİÇENİZ VE EKLERİNDE YER ALAN BÜTÜN HÜKÜMLERİ OKUMANIZA RAĞMEN ANLAMADIĞINIZ HUSUSLAR VAR İSE SİGORTA POLİÇENİZİ DÜZENLEYEN KİŞİYE SORUN. BU KİŞİNİN YARDIMINI YETERLİ BULMUYORSANIZ SİGORTA HUKUKU KONUSUNDA UZMAN BİR AVUKATA BAŞVURABİLİRSİNİZ

10 POLİÇENİZİN ÜCRETİNİ ÖDEYİN
SİGORTA MEVZUATINA GÖRE, SİGORTA ÜCRETİNİN TAMAMI VEYA TAKSİTLE ÖDENMESİ KARARLAŞTIRILMIŞ İSE İLK TAKSİT, POLİÇENİN TESLİMİNE RAĞMEN ÖDENMEMİŞSE SİGORTACININ SORUMLULUĞU BAŞLAMAZ. DOLAYISIYLA, SÖZLEŞMENİZİN HÜKÜM İFADE EDEBİLMESİ İÇİN SİGORTA ŞİRKETİNE POLİÇEDE YAZAN ÜCRETİ MUTLAKA ÖDEMİŞ OLMANIZ GEREKMEKTEDİR

11 POLİÇENİZDE MUAFİYET VE/VEYA MÜŞTEREK SİGORTA UYGULAMASI VAR İSE BUNUN SİZE SAĞLADIĞI AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI ÖĞRENİN SİGORTA ŞİRKETLERİ TARAFINDAN SATILAN ÇOĞU SİGORTA POLİÇESİNDE MUAFİYET VE/VEYA MÜŞTEREK SİGORTA UYGULAMASININ YER ALDIĞI GÖRÜLMEKTEDİR. BAHSE KONU UYGULAMA İLE KİSACA POLİÇEDE BELİRTİLEN RİSKLERİN BİR KISMININ SİGORTA TALEBİNDE BULUNANIN ÜZERİNDE KALMASI KARŞILIĞINDA SİGORTA BEDELİNDE İNDİRİM YAPILMAKTADIR. HASAR ANINDA ALACAĞINIZ TAZMİNAT MİKTARININ HESAPLANMASINDA BİR HAYLİ ETKİLİ OLAN MUAFİYET VE MÜŞTEREK SİGORTA UYGULAMASININ SİZE SAĞLAYACAĞI AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI ÖĞRENMENİZ BU AÇIDAN ÖNEM TAŞIMAKTADIR. KONU HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ İÇİN / SİGORTALİ KÖŞESİ / SIKÇA SORULAN SORULAR BÖLÜMÜNDEN YARARLANILABİLİR.

12 ÖRNEK : ARACIMIZI, KAZALARA KARŞI KORUMAK İÇİN KASKO POLİÇESİ YAPTIRIRIZ. BU İSTEM YALNIZ KENDİ ARACIMIZI OLACAK KAZALARA KARŞI KORUMAK İÇİNDİR. KASKO POLİÇESİ , TEK BAŞINA TEMEL OLARAK, ÇARPMA, ÇARPILMA, ÇALINMA, VE YANGIN RİSKLERİNE KARŞI ARACIMIZI KORUR. ARACIMIZ AYNI ZAMANDA DEPREM,SEL SU,TERÖR,KÖTÜ NİYETLİ HAREKETLER, FIRTINA, SİGARA VE BENZERİ MADDELER, YETKİSİZ KİŞİLERCE ÇEKİLME RİSKLERİNE DE AÇIKTIR. BU RİSKLER EK TEMİNATLARLA, BAZI ŞİRKETLERİN POLİÇELERİNDE İSTEĞE BAĞLI OLARAK SUNULUR. BAZI ŞİRKETLERİN POLİÇELERİNDE KASKONUN AYRILMAZ PARÇASIDIR. BAZI POLİÇELERDE BU EK TEMİNATLAR VERİLSE BİLE, TEMİNATLARDA MUAFİYET VE KISITLILIK VARDIR.

13 KASKO POLİÇELERİ EK TEMİNATLARLA ZENGİNLEŞTİRİLMİŞTİR
KASKO POLİÇELERİ EK TEMİNATLARLA ZENGİNLEŞTİRİLMİŞTİR. KENDİ ARACIMIZIN HASARI DIŞINDA, ARACIMIZI KULLANIRKEN, KUSURUMUZDAN DOLAYI ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN MALLARINA, BEDENLERİNE, SAĞLIKLARINA, KARAYOLLARINA VE TESİSATLARINA ZARAR VEREBİLİRİZ. BU ZARARLARI ÖNCELİKLE TRAFİK SİGORTASI DİYE BİLİNEN, ZORUNLU MALİ MESULİYET POLİÇELERİ KARŞILAR. TRAFİK SİGORTA POLİÇE LİMİTLERİ SANAYİ VE TİCARET BAKANLIĞI TARAFINDAN BELLİ ZAMANLARDA YÜKSELTİLSE DE GENELDE YETERSİZ KALIRLAR. BU YETERSİZLİĞİ TAMAMLAMAK İÇİN KASKO POLİÇELERİNİN İÇİNE İHTİYARİ MALİ MESULİYET TEMİNATI EKLENİR. BU EKLENEN TEMİNATLAR BAZI SİGORTA ŞİRKETLERİNİN KASKO POLİÇELERİNDE PRİMİ DÜŞÜK ÇIKARTMAK İÇİN ÇOK KÜÇÜK BİR BEDELLE EKLENİR. BAZILARINDA BU BEDELLER GERÇEK BİR KORUMA İÇİN ÖNEMLİ SEVİYELERDEDİR.

14 ARACIMIZ İÇİNDE BULUNAN KİŞİLER GEREK BİZİM KUSURUMUZDAN GEREKSE ÜÇÜNCÜ ŞAHISLARIN KUSURLARINDAN DOLAYI BEDENEN ZARAR GÖREBİLİRLER HATTA VEFAT EDEBİLİRLER. İŞTE BU DURUMLARDA KASKO POLİÇESİNİN İÇİNE EK TEMİNAT OLARAK KONULAN KOLTUK SİGORTALARI DİYE BİLENEN FERDİ KAZA TEMİNATI DEVREYE GİRER.BU EK TEMİNAT BEDELLERİNİN YÜKSEK OLUP OLMADIĞI, TEDAVİ MASRAFLARININ DA KARŞILANIP KARŞILANMADIĞI İNCELENMELİDİR. KASKO POLİÇELERİ ARACIN ORJİNAL OLAN, YANİ FABRİKA ÇIKIŞINDA VAR OLAN MÜZİK SİSTEMİNİ VE AKSESUARLARINI DA KORUMA ALTINA ALIR. ANCAK DEĞİŞEN MÜZİK SİSTEMİ VE AKSESUARLARLA ARAÇ DA BULUNAN TV, TELEFON GİBİ CİHAZLARIN POLİÇE KAPSAMINA ALINMASI GEREKİR.

15 AYRICA POLİÇELERE TEMİNAT YELPAZESİNİ GENİŞLETMEK İÇİN, HUKUKSAL KORUMA VE ASİSTANS HİZMETLERİ EKLENİR. ASİSTANS HİZMETLERİ GÜNÜMÜZDE KASKO POLİÇELERİNİN TAMAMINA YAKININDA UYGULANMAKTA OLUP, HİZMET İÇERİĞİ OLARAK FARKLILIKLAR GÖSTERİRLER. ASİSTANS HİZMETLER İÇERİĞİNİN AYRINTILI OLARAK İNCELENMESİ GEREKİR. AYRICA ANLAŞMALI SERVİS İSTASYONLARININ ARAÇ MARKANIZIN YETKİLİ SERVİS İSTASYONU OLMASINA VE YURDUMUZUN HER İLİNDE OLUP OLMADIĞINI İNCELEYİN. KİŞİSEL EŞYA TEMİNATI İLE KAZA ESNASINDA VEYA MÜNHASIRAN HIRSIZLIK OLAYLARINDA ARAÇDA BULUNABİLECEK KİŞİSEL EŞYALARINIZ TEMİNAT ALTINA ALINABİLİR

16 KASKO POLİÇENİZİ YAPTIRDIKTAN SONRA HASAR VUKUU BULDUĞUNDA,
• PİRİMLERİNİZİ VADESİNDE ÖDEMİŞ OLMANIZ GEREKİR (VADE KAÇIRMAMAK İÇİN KREDİ KARTI TALİMATI VERMENİZİ ÖNERİRİZ.) • DEĞİŞEN PARÇALARINIZ İÇİN ESKİ MODEL OTOMOBİLLERDE KIYMET KAZANMA TENZİLİ UYGULANMAMASI GEREKİR. • DEĞİŞEN PARÇA OLDUĞUNDA ,TAZMİNAT BEDELİNDEN İKAME PİRİMİ KESİLMEMESİ GEREKİR. • YILDA BİR KERE CAM, FAR KIRILMASI HASARLARI VE RÜCULU HASARLARIN HASARSIZLIK İNDİRİMİNİ BOZMAMASI GEREKİR. • %35, %40, %50, %60,%65 HASARSIZLIK TENZİLAT ORANLARINA ULAŞTIKTAN SONRA İLK HASARINIZDA HASARSIZLIK TENZİLATININ SIFIRLANMAMASI GEREKİR. • HASAR DAN SONRA POLİÇE YENİLEMENİZDE SÜRPRİM UYGULANMAMASI GEREKİR. • ANLAŞMALI SERVİS İSTASYONLARINDA, ELİNİZİ CEBİNİZE ATMADAN, ORİJİNAL PARÇALARLA ANAHTAR TESLİMİ ARACINIZIN ONARILMASI GEREKİR. • SON MODEL ARACINIZ PERT OLDUĞUNDA SİZE SIFIR ARAÇ VERİLMESİ GEREKİR. BU İMKANLARA SAHİP BİR POLİÇE ALMANIZ HALİNDE, DOĞRU SEÇİMİNİZ İÇİN SİZİ TEBRİK ETMEK GEREKİR.

17 SIFIR ARAÇ ALIRKEN TİCARİ BEKLENTİLER NEDENİYLE VE GÜZEL SÖZLERLE SİZE KABUL ETTİRİLMEYE ÇALIŞILAN POLİÇELERE İTİBAR ETMEYİNİZ. UNUTMAYINIZ Kİ ARAÇ SATIŞ YERLERİNDEKİ SİGORTA GÖREVLİLERİNİN "HASARDA NASIL OLSA ARACINIZ BİZE GELECEK VE SİZ HİÇBİR ŞEYE KARIŞMAYACAKSINIZ" ŞEKLİNDE SATMAYA ÇALIŞTIKLARI POLİÇELER SİZE HASARDA SIKINTI YAŞATACAKTIR. MÜŞTERİ ODAKLI HİZMET SUNMAYI VAAT EDEN BU TÜR YERLER SİZE HİÇBİR ZAMAN BEKLEDİĞİNİZ HİZMETİ SUNAMAZLAR. OTOMOBİL SATAN BİR SERVİS, SEYAHATİNİZ ESNASINDA MEYDANA GELEBİLECEK HASARLARINIZDA NE ÖLÇÜDE YAKIN HİZMET DESTEĞİ SAĞLAYABİLİRLER?

18 KREDİ SATAN BANKALARDA YAPILACAK POLİÇELER İÇİN DURUM DAHA VAHİM
KREDİ SATAN BANKALARDA YAPILACAK POLİÇELER İÇİN DURUM DAHA VAHİM. ACENTESİ OLDUKLARI SİGORTA ŞİRKETLERİ İÇİN YILLIK KOTA KAYGISIYLA POLİÇE DÜZENLEMEYE ÇALIŞAN BANKA GÖREVLİLERİ İÇİN SİGORTALININ HASAR DURUMUNDAKİ HİZMET BEKLENTİSİ HİÇ ÖNEMLİ DEĞİLDİR. POLİÇENİN MAKUL FİYATA DÜZENLENMESİ, UYGULANABİLECEK İNDİRİMLERİN VERİLMESİ V.S. TAMAMEN ÖNEMSİZDİR. ÇÜNKÜ BANKA ŞUBELERİNDE YUTTURULMAYA ÇALIŞILAN LOKMADA İSE "SİGORTANIZI BİZ DÜZENLERSEK KREDİ FAİZİNİZDE ŞU KADARLIK İNDİRİM YAPARIZ" SOSU KULLANILMAKTADIR. ÖNÜNE KONAN HER EVRAKI İMZALAYAN MÜŞTERİ İSE O ANDA AYRINTILARA HAZIRLIKLI DEĞİLSE TEREDDÜTSÜZ KABUL ETMEKTEDİR. İNTERNET ÜZERİNDEN PAZARLANMAYA ÇALIŞILAN VE "POLİÇENİZİ KENDİNİZ İSTEDİĞİNİZ GİBİ DÜZENLEYİN" LOKMASI İLE SUNULAN PAZARLAMA TEKNİĞİNİN TAKDİRİ İSE TAMAMEN SİZE KALMIŞ. DÜZENLENEN POLİÇE YASAL OLARAK MUTLAKA EKSİKSİZDİR. ANCAK HASAR DURUMUNDA DA KENDİ İŞİNİZİ KENDİNİZ HALLETMEYİ GÖZE ALIYORSANIZ MESELE YOKTUR. KÖPRÜNÜN SAĞLAM OLMASI BİZCE ÇOK ÖNEMLİDİR. YA SİZCE?...

19 SİGORTA POLİÇENİZİ DÜZENLEYEN KİŞİLERE DOĞRU VE TAM BİLGİ VERİNİZ.
ZORUNLU POLİÇELER DIŞINDAKİ İSTEĞE BAĞLI TÜM POLİÇELERİNİZ İÇİN YAZILI TEKLİF İSTEYİNİZ. TÜM ACENTELER VE SİGORTA ŞİRKETLERİ YAZILI TEKLİF SUNABİLİRLER. ANCAK YAZILI TEKLİF SUNMAK İSTEMEYEN YA DA KONUYU KESTİRME İFADELERLE FİYATA VE ÖDEME KOŞULLARINA ENDEKSLEMEYE ÇALIŞAN ACENTEYİ TERCİH ETMENİN NE DENLİ DOĞRU OLACAĞI SİZİN TAKDİRİNİZDİR. POLİÇENİZİ MUTLAKA OKUYUNUZ. SİGORTA GENEL ŞARTLARINI İNCELEYİNİZ. POLİÇENİZDE TARAFINIZA SUNULAN TEMİNATLARIN KAPSAMINI TAM OLARAK ÖĞRENİNİZ. SİGORTA POLİÇENİZDE ÖZEL ŞARTLARIN NELER OLDUĞUNU İNCELEYİNİZ. POLİÇENİZ HAKKINDA AKLINIZA GELEBİLECEK HER TÜRLÜ KONUYU, SİGORTA SÖZLEŞMESİNİ DÜZENLEYEN KİŞİYE SORUNUZ. POLİÇENİZİN ÜCRETİNİ KARARLAŞTIRILAN ŞEKLİYLE ÖDEYİNİZ. POLİÇENİZDE MUAFİYET VE/VEYA MÜŞTEREK SİGORTA UYGULAMASI VAR İSE BUNUN SİZE SAĞLADIĞI AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI ÖĞRENİNİZ

20 KASKO YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?
ARAÇ SAHİPLERİNİN KASKO SİGORTASI YAPTIRIRKEN TEMİNATLARDAN ZİYADE POLİÇE FİYATINI DİKKATE ALIYOR. SÜRÜCÜLERİN YÜZDE 90'ININ, ARAÇLARI İÇİN KASKO YAPTIRIRKEN POLİÇELERİ YETERİNCE İNCELEMEDİĞİ, BUNUN DA BAZI DURUMLARDA HAK KAYBINA YOL AÇABİLDİĞİ BİLDİRİLDİ. ARACIN YANMASI, ÇALINMASI, ÇALINMAYA TEŞEBBÜS EDİLMESİ, VEYA KAZA SONUCU OLUŞABİLECEK ZARARLARI GÜVENCE ALTINA ALAN, İSTEĞE BAĞLI SİGORTA TÜRÜ OLAN KASKO SİGORTALARI; KAPSAMLARI AÇISINDAN ŞİRKET BAZINDA FARKLILIKLAR GÖSTERİYOR. BİR ÇOK KİŞİ, ARACIYLA İLGİLİ BAŞINA BİR OLAY GELMEDEN KASKO SİGORTASI HAKKINDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMUYOR. TÜRKİYE’DE TRAFİĞE KAYITLI 12 MİLYONUN ÜZERİNDE ARAÇ VAR, ANCAK BUNLARDAN 3 MİLYON 300 BİNİNİN KASKO SİGORTASI BULUNUYOR..

21 SÜRÜCÜLERİN KASKO YAPTIRIRKEN POLİÇELERDEKİ TEMİNAT MADDELERİNİ ÇOK İYİ İNCELEMELERİ GEREKTİĞİ, BİR POLİÇE DİĞERİNE GÖRE UCUZSA BUNUN NEDENİ TEMİNATLARDAKİ FARKLILIKLARDAN KAYNAKLANDIĞI BİLİNMELİDİR. ARAÇ SÜRÜCÜLERİNİN YÜZDE 90'I KASKO YAPTIRIRKEN POLİÇELERİ YETERİNCE İNCELEMİYOR. DAHA SONRA BAŞLARINA BİR OLAY GELDİĞİNDE SİGORTA ŞİRKETLERİNİ VE ACENTELERİNİ SUÇLUYORLAR. ÇOĞU KİŞİ KASKO YAPTIRIRKEN, NE GİBİ HAKLARI OLDUĞUNU BİLE BİLMEZ. KASKO YAPTIRIRKEN SİGORTA DEĞERİ GÜNÜN KOŞULLARINA UYGUN OLMALI. FİYAT, ÖNCELİKLİ TERCİH OLARAK DİKKATE ALINMAMALI. KAZA YAPILDIĞI ZAMAN HASARI EN ÇABUK VE EKSİKSİZ ÖDEYEN FİRMALAR TERCİH EDİLMELİ. FERDİ KAZA SİGORTASI İLE İHTİYARI MALİ MESULİYET SİGORTASINDAN VERİLEN TEMİNATLARA VE ÖDENECEK PRİME DİKKAT EDİLMELİ. POLİÇEDEKİ GENEL VE ÖZEL ŞARTLARIN İYİ OKUNMASI GEREKİYOR. GREV, DEPREM, SEL GİBİ TEMİNATLARIN BULUNUP BULUNMADIĞI KONTROL EDİLMELİ. POLİÇENİN ENFLASYONA KARŞI ENDEKSLİ OLUP OLMADIĞINA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR.

22 TEMİNATLAR, BAŞKA ŞİRKETİN TEMİNATLARIYLA KARŞILAŞTIRILMALI
TEMİNATLAR, BAŞKA ŞİRKETİN TEMİNATLARIYLA KARŞILAŞTIRILMALI. POLİÇENİN HANGİ EK TEMİNATLARI KAPSADIĞINI BAŞTAN ÖĞRENMENİZ GEREKİR. BU SİZİN DEPREMDE, SELDE VE DOĞAL BİR AFETTE ŞOK YAŞAMANIZI ÖNLEYECEKTİR. KASKO POLİÇELERİNİN BİRLEŞİK POLİÇE OLDUĞUNU, ARAÇ DIŞINDA DA TEMİNATLAR İÇERDİĞİNİ, BU TEMİNATLARIN VE HER POLİÇE İLE BİRLİKTE VERİLEN YARDIM HİZMETLERİ İÇERİĞİNİN ÇOK İYİ İNCELENMESİ VE BİLİNMESİ GEREKMEKTEDİR.

23 ZORUNLU TRAFİK SİGORTANIZI YAPTIRDIKTAN SONRA POLİÇENİZİ ADRESİNDEN KONTROL EDEBİLİRSİNİZ.

24 ZORUNLU DEPREM SİGORTASI YAPTIRDIKTAN SONRA POLİÇENİZİ ADRESİNDEN KONTROL EDEBİLİRSİNİZ.


"SİGORTA YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ ?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları