Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Eklemlerimiz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Eklemlerimiz."— Sunum transkripti:

1 Eklemlerimiz

2

3 Kemiklerin birbirine bağlandığı yere eklem denir
Kemiklerin birbirine bağlandığı yere eklem denir. Kemiklerin hiç biri eğilip bükülemez, tek başına hareket edemez. Onları hareketli hale getiren eklemlerdir. Eklemler tıpkı kapı ve pencerenin menteşelerine benzer. Nasıl ki menteşeler olmasa kapı pencere açılıp kapanmaz. İskeletimiz de öyledir. Eklemler olmasa iskeletimiz de sabit, olduğu yerde kapı gibi çakılır kalır.

4 Eklem çeşitleri Eklemler özelliklerine göre 3'e ayrılır. a) Oynamaz eklemler b) Yarı oynar eklemler c) Oynar eklemler

5 Oynamaz eklemler Oynamaz eklemler adı üstünde hiç oynamaz, hareket etmezler. - Çünkü bu kemikler çok sıkı bir şekilde birbirine bağlanmış, testere dişi gibi birbirine girmiş, özellikle kafatasında bulunan sağlam kemiklerdir.

6 Yarı oynar eklemler Yarı oynar eklemler adı üstünde tam oynamaz, yarı oynar durumdadır. - Bel, sırt ve boyun bölgesinde bulunurlar.

7 Oynar eklemler Oynar eklemler adı üstünde oynar: yani çok yönlü hareket ederler. - Kol ve bacaklarımızda bulunan eklemler bu tür eklemlerdir. - Birbiriyle birleşen kemiklerden birinin ucu tümsek, diğerinin ucu ise ona uyacak şekilde çukurdur. - Eklemleri oluşturan kemiklerin ucu kırılmasın diye kaygan ve yumuşak maddeyle örtülüdür. - İki eklem arasında kaygan sıvı vardır. - Karşılıklı iki kemik eklem bağlarıyla birbirine bağlıdır.

8 Eklemlerimizin sağlığını korumak için
- Eklemler vücudun en çok sorun çıkaran bölgelerinden biridir. - Sürekli baskı altında oldukları için el ya da ayak bilekleri kolayca burkulabilir. - Bu burkulmalar sonucunda hemen doktora gidilmelidir. - Aksi durumda bu bölgeler şişer, vücudumuzu kullanamayız.

9

10 BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.


"Eklemlerimiz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları