Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Onun vücuduna destek olur, Cem’ in dik durmasını sağlarım.Vücudun a şekil veririm. Merhaba..Ben Cem’in iskeletiyim.Sert yapıdaki kemiklerden oluşurum.Pek.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Onun vücuduna destek olur, Cem’ in dik durmasını sağlarım.Vücudun a şekil veririm. Merhaba..Ben Cem’in iskeletiyim.Sert yapıdaki kemiklerden oluşurum.Pek."— Sunum transkripti:

1 Onun vücuduna destek olur, Cem’ in dik durmasını sağlarım.Vücudun a şekil veririm. Merhaba..Ben Cem’in iskeletiyim.Sert yapıdaki kemiklerden oluşurum.Pek çok görevim var. İç organlarını korurum. Kaslarla birlikte hareketini sağlarım. Kemiklerimiz vücudumuzun ihtiyacı olan mineraller için depo görevi yaparlar.

2 • Vücudumuzdaki tüm kemiklerin bir araya gelerek oluşturduğu yapıdır.

3 İskeletin temel kısımları kafatası omurga Göğüs kafesi Kollar ve bacaklar

4 Ben Cem’ in göğüs kafesiyim.Birbirine parelel kaburga kemikleri ve göğüs kemiğinden oluşurum.Cem’in akciğerlerini ve kalbini korurum.

5 Ben Cem’ in kafatasıyım.Yuvarlak bir kutu gibiyim.İçimde Cem’in beyni var.Onun beynini korumak için birbirine sıkı sıkı kenetlenmiş yassı kemiklerden oluşur.

6 Ben Cem’in omurgasıyım.Cem’in ensesinden başlayarak kuyruk sokumuna kadar, sırtının ortasında S şeklinde uzanırım.Omur denilen ortası delik kısa kemiklerin üst üste dizilmesiyle oluşuyorum ve bu deliklerden geçen omuruliği korurum.Cem’in kafatasına desteklik sağlarım.

7 Biz Cem’ in kolları ve bacaklarıyız.Onun vücuduna desteklik sağlarız.Ali bizim sayemizde yer değiştirerek hareket edebilir.Yüzerken, koşarken,oynarken, yürürken hep bizi kullanır.

8 Kemik çeşitleri Kısa kemikler Uzun kemikler Yassı kemikler

9 Uzun kemikler • Uzunluğu genişliğinden fazla olan kemiklerdir. • Kol ve bacak kemikleri uzun kemiklerdir.

10 Kısa kemikler • Uzunluğu genişliğinden kısa olan kemiklerdir. • Omurlar • Diz kapağı ve bilek kemikleri kısa kemiklere örnektir.

11 Yassı kemikler • Kalınlığı az olan kemiklerdir. • Kalça kemiği, kürek kemiği,kafatası kemikleri yassı kemiklere örnektir.


"Onun vücuduna destek olur, Cem’ in dik durmasını sağlarım.Vücudun a şekil veririm. Merhaba..Ben Cem’in iskeletiyim.Sert yapıdaki kemiklerden oluşurum.Pek." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları